Lanzarote a Fuerteventura

12. - 27. říjen 2006
minimapa Kanárů Tato stránka popisuje individuální poznávací výlet po Kanárských ostrovech Lanzarote a Fuerteventura
Protože se nám středomořské destinace už zdály trochu okoukané, ale vzhledem k poměrně pozdnímu létu i chladné, zvolili jsme pro výlet dva nejteplejší z Kanárských ostrovů, které leží nejblíž Africe (Maroko).
Dovolenou máme rádi s plaváním, prokládanou trochou poznávací turistiky a vyhovuje nám ubytování v přírodě, bez přehnaného komfortu. A pokud se přitom nemusíme prodírat davy dalších turistů, rádi řešíme i drobné cestovatelské problémy. Abychom se s místními podmínkami seznámili z různých pohledů, dáváme přednost cestování s nocováním na různých místech.

UŽITEČNÉ INFORMACE

DOPRAVA

Letecká společnost nám bez problémů zajišťuje trochu neobvyklé zpáteční letenky - přílet na Lanzarote - Arrecife, odlet z Fuerteventury - Puerto del Rosario.
Na první ostrov si předem na týden objednáváme auto z půjčovny, která umožní vyzvednutí auta na letišti a vrácení v Playa Blanca u trajektu na Fuerteventuru.
Na ostrově Fuerteventura jsme původně plánovali cestovat místní dopravou, stopem a pěšky. Nakonec ale zvítězila pohodlnost a na místě jsme si i na druhý týden půjčili auto. Poznamenávám, že i když to bylo mimo sezónu, obešel jsem v Corralejo dost půjčoven, než některá měla volné auto k dispozici. Některým dělalo potíž přání, že jim auto nevrátíme na stejné místo, ale budeme končit na letišti. Také to stálo 200 Eur oproti stovce za první týden. (Uznávám, že Fabie je o trochu víc než C2.) Doporučuji tedy auto rozhodně objednat předem.

LANZAROTE

Ostrov jsme projeli po pobřeží i vnitrozemím, trochu křižovali podle nálady mezi plážemi a turistickými atrakcemi. Organizovaných turistických atrakcí tu není mnoho, ale jsou docela rozmanité, byť snad všechny projektoval tentýž svérázný architekt, lokální patriot Cesar Manrique. Obytné sopečné jeskyně, kaktusová botanická zahrada, kulturní centrum částečně zabudované do jeskyní, vyhlídková restaurace, ... vše najdete dobře označené. Tento architekt se přičinil o silnou regulaci výstavby turistických areálů, proto na Lanzarote nenarazíte na hotelové komplexy obvyklé v jiných destinacích. Jedině něco málo v Puerta Blanca.
Navštívené kulturně-sociálně-přírodní zajímavosti zde (až na výjimky) podrobněji rozepisovat nebudu (takže to bude vypadat, že jsme kuturní barbaři ;)), pojďme na
PLÁŽE
Protože rádi plaveme i trochu dál, respektovali jsme statistiky utopených na západním pobřeží. Testovali jsme tedy hlavně východní pláže. Ovšem ani tam jsme nestihli ozkoušet vše.
Předem jsme měli z internetu vytipované ty "nudistické", ale vzhledem k termínu mimo hlavní sezónu nebylo třeba se textilem trápit ani na ostatních. Celkové podmínky byly všude obdobné: Teplota vody odhadem přijatelných 23-25°C, vzduch ve stínu většinou taky tak. Ale na slunci je vedro, ještěže se občas trochu zatáhlo. Průzračnost (čistota?) vody velmi pěkná.
Z hlediska terénu jsou ale na pobřeží výrazně rozdílné oblasti. Proberu je od severu.
ORZOLA - PLAYAS BLANCAS
Na severovýchodním pobřeží jihovýchodně od obce Orzola je v jinak skalnatém pobřeží několik krásných písečných plážiček. Zastihli jsme tam skupinku v T-extilu, ale na druhé straně plážičky si nás N-ormálních nevšímali. Jak to mezi N-T chodí při větším návalu v sezóně, nevím.
CHARCO DEL PALO
Dodatečně jsem si blahořečil, že jsem odolal objednání ubytování v nudistické osadě Charco del Palo (charco=louže palo=dřevo).
Její pobřeží je totiž dost nevlídné - skalnaté břehy, kde i při mírném příboji je riziko zranění o skálu. Ubytovaní se proto dostávají do moře po dvou žebřících. Většina ale tráví čas kolem od moře oddělené lagunyvybudovanými terasami. A někdo dokonce jen v bazénu u bungalovu.
Příjemná je možnost mnohakilometrových N-vycházek po opuštěném břehu směrem k severu.
FAMARA
Moc jsme se neodvážili plavat ani na jedné ze slavných surfařských pláží Famara, jediné kterou jsme zkusili na západním pobřeží.
Zato jsme si dosyta zaskákali a povozili se po vlnách a prošli kilometry a kilometry pískem v příbojem tvořené slané mlze a sledovali svět.
A večer jsme se z okraje 600 m vysokého pobřežního srázu ještě kochali západem slunce za Famarou. Místo vyhlídky - Bosquecillo - je prý největší les na Lanzarote (no je to spíš řídké křoví), je tam piknikové vybavení, prolézačky ... a výhledy.

Dál přeskočíme městské pláže kolem hlavního města Arrecife a s autem zaparkovaným v Playa Quemada (=spálená, černá) se vypravíme k jihu do oblasti černých pláží Bahía de Ávila.

PLAYA DE LA CASA
Obec Playa Quemada sice již má pláž s inzerovaným černým štěrkopískem, ale nás láká divočina ;)
Na jih z obce Playa Quemada vede kamenitá cesta nad pobřežím, ale netušili jsme, jak moc je sjízná, proto vyrážíme turisticky, s batohy na zádech. Asi půlkilometrová další pláž navazuje hned za kopcem na městskou, ale zdá se nám přelidněná, dva lidi už tam jsou ;)
Proto klikatou pěšinou, nyní již N-turisticky překonáváme další kopec a objeví se nám liduprázdná Playa de la Casa (=u domku). To co shora vypadalo jako plážička má asi 400 metrů a je to na jihu zakončeno skalním převisem, který při příchodu blíž překvapil udržovanou okrasnou zahradou, krbem, ohništěm a výzdobou všemožnými kuriozitami. Zazní: Tady se mi líbí, tady zůstanu! Zejména když vidíme jak se sytě černý mrak nad horami sune k nám. V noci opravdu zapršelo, ale když ze spacáku sledujeme barevný východ slunce, jasně nám avizuje den v ráji.
Kromě rajského nicnedělání přes den N-vycházkou na jih objevujeme ještě jednu malou plážičku za prvním kopcem, a pak dvě snad půlkilometrové za dalším. Liduprázdné.
PAPAGAYO
Přejíždíme autem vnitrozemím na nejjižnější pláže, tentokrát pro změnu se světlým pískem - oblast El Papagayo.
Na vjezdu do oblasti se platí mýtné/parkovné, aby pak nemuseli hlídat všechna možná parkoviště. Je zřejmé, že sem se jezdí koupat většina rekreantů z města Playa Blanca (=bílá), v sezóně asi pěkný Babylon. Už jen to hektarové parkoviště! Ale teď je zaplněnost pláží přijatelná. Vybíráme si menší, asi půlkilometrovou pláž Congrio na východní straně poloostrova. Z hlediska šnorchlovacího světa asi nejbohatší ze všech pláží, které jsme testovali. Při příjezdu k ní je ono mamutí parkoviště a dál k pláži procházíme něco, co vypadá jako opuštěný kemp. Odhadem 4 hektary, na webu píšou, že pro 2000 lidí.
Jinak klasika - písek, průzračné moře, neomezené kilometry cest pro N-vycházky nad břehem k severu, s výhledy, mimo jiné i na pláž Congrio.
Po 'přelidněném' Papagayu jsme se chtěli ještě jednou stavit na rajském Playa de la Casa a při testu prašné zkratky k severu se nám zdálo, že by to šlo. I když se vypůjčená C2 držela udatně, asi po 10 km jsme před strženým mostkem kapitulovali :(

FUERTEVENTURA

Ostrov Fuerteventura znatelně víc podlehl rozvoji turistického průmyslu, staví se tu dálnice, hotelové komplexy. Tradiční naturistické pláže jsou tu ještě rozlehlejší, než na Lanzarote. Jen je otázka, jestli to hotelové areály nezačnou omezovat.
PARQUE NATURAL DE CORRALEJO
Hned na jih od přístavního města Corralejo je rozsáhlá poušť Parque natural de Corralejo, přiléhající k východímu pobřeží ostrova asi 10km písečnou pláží. Díky vyhlášení přírodního parku zde snad už další hotel mimo dva areály v severní části nevyroste. Parkuje se u hotelu nebo na silnici protínající poušť a mimo hotelový areál není N-rekreace nijak omezena. Z pláže je k severu výhled na ostrov Lobos a za ním Lanzarote. Po pláži jsou kruhové zídky, zřejmě ochrana před větrem. My jsme tu měli téměř bezvětří ;)
Jižní půlka pláže je prokládaná skalkami, není to jen písečná pláň. Silnice tu jde blíž u vody.
COTILLO
Cestou k jihu se stavujeme na západním břehu u města Cotillo. Směrem k majáku (muzeum ryb) je členité pobřeží, kde se dá smočit. Ani pláž města Cotillo neláká k plavání, zvědavost nás žene dál k jihu.

Na mapě vidíme snad jedinou vnitrozemní vodní plochu na Fuerteventuře Embalse de las Penitas. Co si takhle zaplavat ve sladkovodní nádrži? Šli jsme na to od spoda a snad 30 m vysoká velkolepá hráz dávala našim vyprahlým tělům tušit, že přehradní jezero nebude nějaká loužička. A nebyla.

Dál máme podle mapy vytipované Pozo Negro (=černá jáma), ale pláž je podél vesnické hlavní ulice :(
Oklikou přes vnitrozemí zkoušíme dále k jihozápadu:
BARRANCO DE AGENDO
To už je příroda ;) Břeh je spíš kamenitý než štěrkový, pod skalami čeká ohniště, že je voda dokonale čistá už bereme za samozřejmost...
Protože v noci trochu foukalo, ustlali jsme si v závětří fabie na nalezených lehátkách.
U pláže štěrkem upravené plácky a cestičky prozrazují, že tu v sezóně dlouhodobě parkovalo několik obytných přívěsů.
RISCO DEL PASO
Písečné mělčiny jsou idální k procházkám nebo i proběhnutím prohřátými mělčinami. Ovšem pokud si chcete zaplavat aspoň metrové hloubce, musíte se od břehu taky napřed pěkný kus probrouzdat.
SOTAVENTO
Pláž Sotavento (sotavento=závětří) je zatím přírodní mezi okolními turistickými areály. K severu se nad ní zvedá pěkná duna. Takhle vypadá zdola.
PARQUE NATURAL DE JANDÍA
V hornatém přírodním parku Jandía v jihozápadní části ostrova jsme si naplánovali vycházku údolím Gran Valle přes hřeben na severní břeh na pláž Cofete. V průběhu cesty se ukázalo, že jsme se cestou přiliš kochali okolím a nejdeme plánovaným tempem. Raději jsme se tedy spokojili s výstupem do sedla a výhledem na panorama celých 7 km pláže Cofete asi z 2km vzdálenosti. Na fotce jsou sotva vidět auta surfařů, pro které je tato lokalita zřejmě místem nekonečných možností. Z hlediska rekreačního koupání ... není doporučená kvůli mořským proudům.
Po návratu na silnici jsme sjeli na jižní břeh, kde pláže písečné dost často zpestřují kamenitá pole a skály.
A to už jsme na konci ostrova Fuerteventura. Výhled na skalnaté západní pobřeží přenecháváme nadšeným rybářům a se zastávkami na již osvědčených místech míříme k letišti. Fuerteventura se s námi loučí malebnou duhou.

Celkově hodnotíme, že představy se kterými jsme na výpravu jeli, se nám k plné spokojenosti splnily. Nejsme si jisti, jestli bychom byli takto spokojeni v hlavní sezóně. Možná by náš styl cestování (hlavně nocování) byl obtížněji proveditelný.

Případné komentáře prosím na adresu e-mail na-nu(o)post.cz

N-odkazy