NATURRELAX

hlavní strana

NUDABAZÉN V PRAZE

každou středu

NUDA SPORTOVNÍ CENTRUM - joga, posilovna, solárium, bar...

každý čtvrtek

NUDA VOLEJBAL

každý týden (v přípravě)

ZIMNÍ SETKÁNÍ NODROPEDŮ

29.1.-1.2.2004

NODROPEDI 2003

Přírodní kmen naháčů

Tento článek převzat z regionálních deníků a z Mladé fronty Dnes

 

 Tábor plný naháčů

Nahota je přirozená, plavky ne, říkají naturisté

Plavky jsou nepřirozené, říkají naturisté

 

"Pojďte se vykoupat," praví sedmapadesátiletá Jaroslava, jen co v horku k padnutí dojdu do letního tábora Nodropedů nedaleko Chrudimi. "Ale," snažím se cestou k zatopenému lomu namítnou, že nemám plavky. "Jen se nestyďte, my se otočíme," dodá se smíchem. Jaroslava i většina ostatních jsou nazí. Ocitl jsem se v táboře naturistů.

Bohumil Křeček

Stojíme u menšího zatopeného lomu, jehož obvod lemují vzrostlé bělostné břízy.

"Jestli chcete, pojďte se svlažit. Plavky jsou naučené, ne přirozené," zopakuje nabídku Jaroslava. V táboře, kde jsou povětšinou rodiče s dětmi, pomáhá s tím, co je právě třeba.

Všude okolo se s naprostou přirozeností a samozřejmostí pohybuje pětadvacet nahých dospělých i dětí. Opalují se, koupou, hrají si, pokřikují.

Svádím v sobě boj - svléknout, nebo zůstat oblečen? Co je přirozené, správné či dobré? A lze se vůbec takhle ptát? Proč se neodhalit, když mužský penis nebo ženská ňadra tu jsou vnímána jako nedílná součást těla? Těla, z něhož stejně na plážích - a nejen tam - skoro všechno ukazujeme. Cítím stud? Nebo jsem jen svázán konvencemi? Nevím.

Zůstávám oblečen.

Oblečení je bariéra!

"Naturistkou jsem se stala před třemi roky náhodou," vzpomíná sedmapadesátiletá Jaroslava. Celé jméno zveřejnit nechce. "Učím hrát na flétnu a pro některé rodiny by mohl být můj naturismus nepochopitelný," vysvětluje.

 "Vyrazila jsem s kamarádem muzicírovat do Holandska a ubytovali jsme se v naturistickém kempu. Když jsem viděla nahý pár u stanu, zpozorněla jsem. Když nás vítal nahý vedoucí, měla jsem hodně smíšené pocity," vybavuje se. Váhala, zda se svlékne. "Vždyť výchova doma byla prudérní. Zahlédnout nahou maminku nebo tatínka znamenalo pozorovat je klíčovou dírkou," pousměje se.

Nakonec se odhodlala. "Byl to úžasný pocit svobody," popisuje Jaroslava, co zažila po odložení plavek. Dodává, že nazí lidé si jsou blíž. "Oblečení je bariéra. Když jste nahý, nepoznáte, jestli mluvíte s profesorem nebo prodavačem. Tady na táboře se všichni známe, jsme jako jedna velká rodina, nemáme před sebou ostych. Ale do města bych nahá nešla. A na normální pláži se také nesvlékám," prozrazuje.

"Stydíš se?" zeptá se Jaroslava asi desetileté holčiny ležíci na kameni kousek od nás.

"Ne. Tady ne. Ale kdyby to byli spolužáci a všichni měli plavky, jsem v nich i já," říká.

Odložit oblečení

V zaplachtované polní kuchyni, z které je vidět na stany a totem, ohniště a také sprchu, se pohybuje oblečená nastávající maminka. "Polívka je bramborová a nezahuštěná, za chvíli dopečeme lančmít s brambory na loupačku," říká Marta a promíchá obsah velkého kastrolu.

Petr Malínek, třiatřicetiletý hlavní organizátor této naturistické akce, přikládá do ohně. Samozřejmě je nahý. "Je v tom svoboda, souznění s přírodou. Ani nevíte, jak je úžasné odložit šaty," říká.

"To nevím," připouštím. On se tady cítí svobodně bez šatů, já v nich. "Rozhodně to ale neznamená, že by někdo z nás chtěl chodit nahý po ulici," doplňuje Malínek.

Postupně přicházejí strávníci. Žádné hromadné svolávání, jaké bývá na táborech zvykem. Tohle je spíše pohodová rodinná rekreace s pár dětmi navíc. Nevstává se tu úderem sedmé hodiny, není tu až vojenský řád s programem rozepsaným do poslední minuty.

Zatvrzelý stydlín

Zatímco v kuchyni se Marta pohybuje oblečená, po chvíli už chodí po areálu nahá. Pod ňadry se jí zakulacuje bříško. "Jsem zatvrzelý stydlín, ale ve skupině stejně smýšlejících lidí vám to nepřijde," říká. Naturistkou je asi dva roky. "Je příjemné nic na sobě nemít a neřešit, jak vypadáte." Přidává historku, jak zašla na nudapláž u lomu Lhota. "Hned vedle se nachází pláž pro textiláky. Co nejblíže k naturistům si sedly tři ženy a začaly komentovat dění u naháčů. Hodnotily postavy a říkaly, která žena si to může dovolit a která už ne. Bylo to směšné," říká Marta.

Po trávě mezi stany pobíhají děti, procházejí dospělí. Někteří jsou zcela nazí, jiní mají kolem beder roušky, další si oblékli kraťasy, někdo tu má i triko. Záleží na každém včetně dětí, v čem se momentálně pohybuje, v čem se cítí dobře a přirozeně a svobodně.

Dokonalá doba

"Pro ženy může být problém se zcela svléknout, protože žijeme v dokonalé době. V televizi nebo v kině vidíte jen samá ideální těla, plastičtí chirurgové zažívají zlaté časy. Ženy, ale často i muži se pak stydí za své naprosto normální tělo," myslí si Ivo Žurek. Na táboře je se svou manželkou a dvěma syny.

Nahý se koupe od patnácti let. Jak se na to dívala jeho žena? "To je docela zajímavé. Myslel jsem, že společné koupání na nudaplážích začalo naprosto přirozeně. Ale ona sama to popisuje jinak. Prý jsem předstíral nehodu na autě a shodou okolností u nudapláže," vypráví Žurek.

Kouká se po ženách?

"Nekoukám, já je vidím. Líbí se mi, že se dokáží uvolnit. To oceňuji. Moc jich totiž není."

Nahota rovná se sex?

Parné odpoledne zvolna plyne. Někteří jsou ve stanech, jiní v lomu, další u polní kuchyně. "Textiláci mají nahotu spojenou se sexem, zatímco naturisté se svobodou a přírodou," slyším.

Muži shodně tvrdí, že na normálních plážích ženy okukují daleko více. "Kus oblečení je daleko vyzývavější než úplná nahota. To si víc představujete, zkoumáte, co je asi pod plavkami. Dráždí vás to. Kdežto na nudapláži ženu vidíte a tím to končí," shodují se.

A pak už mluvíme o všem možném. Médiích, horoskopech, numerologii nebo grafologii. Je to úplně normální setkání s příjemnými lidmi. Po těch několika hodinách mi už nepřijde divné, že já jsem oblečený a oni nazí. Tolerujeme své postoje. Penisy, ňadra a holé zadky najednou byly naprosto přirozené.

Posléze se většina dospěláků, kteří svá auta parkují hned za branou, zvedla a šla se namalovat do podoby Nodropedů, domorodců, kteří žijí úplně přírodně.

Sluší mi to?

Zatímco dospělí se v lese mění v Nodropedy, na příchod domorodců se chystají i děti. Berou do ruky barvy na tělo a všemožně si pomalovávají obličeje a ruce a hrudi, nohy i záda. Holky jsou většinou zcela nahé, kluci své přirození spíše halí.

"Namaluj mne!" žadoní tak desetiletá dívka. A dospělý malíř Ruda si bere štětec a začíná na nahou slečnu s pučícími ňadry kreslit obrazce. Normální? Nepřirozené? Nevím.

"Já chci bejt v novinách!" překřikují se děti a všemožně pózují a předvádí se.

Před bočním zrcátkem u automobilu se maluje i Jaroslava. "A teď už mě klidně vyfoťte," pronese se smíchem, když si obličej zbarví k nepoznání.

Děti blbnou a čekají, kdy přijdou Nodropedi. Oblohu halí temné mraky, zvedá se vítr a na zem se snášejí nažloutlé listy.

"Mohl byste nám zapnout stan?" ptá se desetiletá dívka. "My bysme ho zamazaly od barvy," vysvětluje.

"Já jsem Kristýna," představuje se po chvíli a podává mi ruku. Vůbec nemá problém s tím, že je nahá a tělo jí kryjí jen barvy.

"A sluší mi to?" zeptá se další dívka. Má poněkud abstraktní malbu.

"Moc," říkám co možná nejpřesvědčivěji.

Setkání s domorodci

Z lesa se blíží Nodropedi. Dospěláci si s malováním moc velkou námahu nedali, ale nikomu to nevadí. Stejně jako fakt, že příslušníci přírodního kmene bubnují na umělohmotný kanystr nebo misku.

A pak se navzájem zdraví a tancují, děti je vítají chlebem se solí a pivem a zdá se, že pro dospělé je to možná ještě větší zábava než pro caparty. Sešeřelou krajinu ozařují blesky. Když skončí poslední tanec, začíná krápat a po chvíli vydatně pršet. Běžím se schovat pod plachtu. A Nodropedi a děti zůstávají venku a radují se z deště a běhají a zase tancují a barvy jim stékají po tělech. Radují se. Jsou svobodní, zatímco já jsem - poprvé mě to napadne - uvězněn v oblečení.

Jenže déšť byl moc krátký, barvy na tělech zůstaly a dospělí musí zprovoznit sprchy. Moc jim to nejde a děti sborově řvou: "My chceme vodu!"

Normální? Nepřirozené?

Pokud jste čekali na závěr reportáže nějaký jasný názor na naturisty, musím vás zklamat. Opravdu nevím, jestli je správné nebo špatné, nebo normální či nepřirozené být ve společnosti jiných osob nahý a s odhaleným penisem přikládat do ohně a řezat dříví a běhat po louce. Závěr je na vás.

 

NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté
Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté