NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté

Naturistovy cestopisy
KORSIKA 2002
Alan Fibas na horizontálních i vertikálních cestách Korsikou
Alan Dolog 
Text byl převzat s Qklubu Natura

Ako na Korziku: je prakticke zaistit si listok !zabookovat! mailom na corsica ferries, alebo mobyline. Ja som vyuzil prepravu Corsika ferries. Zaplatil som medzinarodnou platobnou kartou. Tzv. Jackpot, co je objednanie plavby na pevny termin pre: dve osoby, auto, ma vyslo na 5800.- Sk. Je to lacnejsie asi o 20%,ako kupa listka pred odchodom, no neda sa zrusit, ani menit termin. V pripade Vasej nudze su peniaze v trapu. Cestu do Livorna popisovat nebudem, bolo to z Roznavy 1350 km, celkove som najazdil 3700 km, z toho Korzika 960 km, preprava ma vysla na: 10500.-Sk benzin , 3200.- dialnicne poplatky, 5800.- Sk trajekt. To znamena, ze polovica nakladov na dovolenku bola preprava. Samotna dovolenka na Korzike nemusi byt draha. V kazdom kempe sa varili sackove polievky nezavisle na narodnosti, jedli sa konzervy...Glutaman sodny bolo citit v kazdom WC. Korzika pre konzumenta JE DRAHA. Liter benzinu cca 95 okt. stoji 1,06 - 1,12 E, bageta(300g ?)0,67 E, kilo chleba 1,5 - 2,5 E, 0,7l vina 1,18 - 8 E- lacne nedoporucujem!, najlacnejsou rybou v supermarkete bol losos za 8 E/kilo, bezna cena za morske ryby 11 - 18 E za kilo, banany 2 - 2,5 E/kilo, pomarance 2,5 - 3 E/kilo, vecera v lacnej restauracii : 18 - 25 E/porcia, vyhliadkova plavba v Bonifaciu mimo sezony 11 E/osobu, atd.Cestovanie talianskymi dialnicami, hlavne medzi Bolognou a Livornom preveri sofera a uzemni vodicov typu BRATISLAVA a KOSICE. Ked konecne dorazite do Livorna, urobte tak zopar hodin pred odchodom lode, lebo stoji za prehliadku. Hlavne z hory nad mestom. Pisu a Florenciu sme vynechali aj cestou spat: nemozno vidiet vsetko naraz. V Livorne sa podla moznosti vyhnite soferovaniu vo vecernej spicke, myslim, ze by Vas dost vycerpala (bol som cely mokry - vtipnejsi vyhrava - skoro kazde auto bolo ako cinela. Obuchane.) Ked sa Vam konecne podari najst pristavnu budovu s velkym napisom Corsica ferries, pokojne ostante stat na parkovisku a hodinu pred odjazdom lode sledujte, kde sa ake auto rozbehne. Ak viete anglicky, dozviete sa len, aby Ste stali pokojne na parkovisku, ze si hodinu pred odjazdom pre Vas pridu. Nemecky nehovoria. NEPRIDU. Jednoducho som pockal, ze sa najde niekto, kto sa niekam pohne a siel som za nim. Asi tak 250 m od parkoviska uz stala lod. Nalodenie prebehlo pokojne a potom "utrhni kto co mozes!. Mali sme nocnu plavbu a vtedy sa spi vsade. Sikovnejsi si obsadili sedacky v restauracii, no a tym ostatnym je dobry aj koberec a spacak. Plavba bola pokojna, Korzika nas privitala v krasnom vychode slnka.Plavbou spat som si presiel celu lod. Costa Serena II ma okrem restauracie, cukrarne, detskeho kutika aj "supermarket" ako DUTY FREE shop. Ano, je mozne, ze duty free, ale odpustena DPH je nahradena lodnym priplatkom, takze napr. CD-cko, ktore som kupil na pamiatku na pevnine za 19 E, bolo na lodi za 19,5 E. Vyber tovaru na lodi bol pomerne ubohy, nespoliehajte sa nan. Napriklad za najkrajsie suveniry charakterizujuce Korziku povazujem korkove predmety v nevidanej krase z obchodika v Bonifaciu, na lodi nemali jeden jediny vyrobok z korku.
Dali sme sa po vacsine plazi , kde sa podla LNQS co je holandsky informator FKK toleruje alebo prevádzkuje naturizmus. Po prekonani krasneho sedla smerom na St. Florent a najvacsej pusti Europy Des Agriates (ak je toto pust, tak potom polovica Chorvatska je najvacsou pustou Europy urcite !) sme dorazili ku krasnej bielej piesocnatej plazi Peraiola, kde sme sa chvilu osviezili v mori. Bolo prijemne teple, niekolko naturistov pobyvalo na zapadnom cipe plaze. Vyhodnotili sme ju, ako krasnu, vhodnu, s ubytovanim v textilackom kempe asi 15 min chodze od plaze, cca 100 m od hlavnej cesty St. Florent - Calvi. Druhu plaz, ktoru sme po navstiveni mnohych pozoruhodnosti prirody a kultury Korziky (tie si nastudujte na inom mieste, alebo sprievodcovi - pozor, turisticke chodniky nie su vyznacene, ako u nas a po rebrikoch a retaziach v Slovensko raji a V. Tatrach sa mi len snivalo )navstivili dalsie vychvalene miesto - plaz Olmeto. Ubytovali sme sa uplne na brehu mora v campingu Gyrnus (najlacnejsi a celkom pekny kemping Korziky - dve osoby, stan a auto = 12 Euro na noc. Vacsinou to bolo v textilackych kempoch 16 -17 E.) v Porto Polo ( juzna cast zapadneho brehu Korziky). CCa 200m od kempu sa do mora vlieva riecka Taravo (mali sme stastie a videli sme tamojsie korytnacky )a po jej prebrodeni sa podla Holandanov dostanete na miesto, kde sa toleruje FKK. Prvy den sme boli presvedceni, ze NL ma pravdu, no na druhy den prisla k nam akasi babka demoktratka a mavajuc mobilom pred nosom nam so spenenou hu... ustami davala francuzsky najavo, ze ihned zavola policiu, ked nebudeme slusni. Vyhnani z raja sme sa teda pobrali z plaze a zhnuseni mnozstvom psov na textilackej plazi (ti zapadniarai asi sutazia nie kto ma vacsieho, ale kto ma VIACERICH vacsich psov. Plaz tomu aj zodpoveda. Stalo sa mi, ze som lezal tvarou hore a jeden taky 40 kilovy macek mi chcel uhryznut (alebo ...) no skratka pobrali sme sa zapadnym pobrezim podla NL dalej. Na prekrasnej plazi Rodinara oznacenej nespravne ako plage de Argent (ktora je na opacnej - vychodnej strane sme nenasli naturistu. Nechceli sme provokovat a pobrali sme sa na vychodne pobrezie. Cielom bol regulerny FKK camp pri krasnom mestecku Porto Veccio - La Chiappa. Cesta k nemu - asi 2 km velmi neprijemna, jednoducha polna cesta, za sucha hnusne prasna, za mokra blativa. Samotny kemp velmi kultivovany, rozloha vraj 60 ha, vybaveny vsetkymi vymozenostami, cisty, auta parkuju tak, ako v ostatnych mnohych kempoch MIMO stanovej zony - kvoli bezpecnosti. Pri poziaroch je tak zabezpecene bezpanikove opustenie kempu. Plaz :kombinacia piesku a kamenov. Nevyhoda : vysoka cena (22 E na noc - dve osoby, auto a stan.) Nevyhodou bol aj zly pristup. Komare sa vyskytuju podla ich sprav menej, ako inde na vychodnej Korzike, lebo nie su tam rozsiahle sladkovodne jazera a baziny ako severnejsie.Pokracovali sme teda do obavanej Villaty (cca 13 km od Porto Veccio - v Santa Lucia di P. Veccio odbocit k moru.) obavanej preto, lebo na nas emailovy dotaznik nam odpovedali, ze tam maju VELA komarov vdaka susediacemu sladkovodnemu jazeru. Po chvili hladania sme nasli konecne RAJ NA ZEMI. Po vybaveni formalit na vratnici sme presli do kempu, postavili stan a auto odniesli na parkovisko - v tom su nekompromisni. Trochu nam to vadilo, ale prisli sme na to, ze sa to da zvladnut hlavne, ked mate zo sebou bielu plachtu na auto a nevadi, ze nechytite flek pod korkovnikom. Villata je krasny stary kemp pod starymi piniami a korkovnikmi, kde sa daju najst (pre haklivejsich) aj dve nove socialne budovy so standardnymi zariadeniami, plaz kempu je s jemnym sedobielym pieskom, ale kto chce kamene, je vpravo velky breh z krasneho cerveneho kamena, za ktorym je nadherna oblazkova cervena plaz v kamennom brale. Naozaj raj na zemi. A co sme sa pobavili, vedla Villaty je kemp California pre textilakov a je nielenze drahsi, ale pre nich zostava asi 20 m pieskovej plaze a zvysok az po mys kamenna plaz so zvyskami po turistoch. Naozaj - to az kontrastovalo. Textilacka plaz plna odpadkov - aj rozbitych flias, u nas poriadok a cistota. Jediny neporiadok robila priroda (a to nie je pre nas neporiadok) svojimi obcasnymi chaluhami a roznymi raslinnymi zvyskami v piesku.A komare? Mailovali nam, ze ich tam maju mnoho. Bol tam len Jano, Fero, Duro a Milan. Ostatne komare boli asi na dovolenke v Prahe - poculi o zaplavach (ozaj, lutoval som Vas, naozaj!! Z uvedeneho som dedukoval, ze alebo naozaj komare boli niecim zeneprazdnene, alebo nas (postkomunistickych vychodniarov tam nechcu a komare boli dobry dovod odplasit nas).Ale aj keby ich bolo viac, staci nasa statocna slovenska repelentna Indulona. Je to najlepsia vec proti hmyzu na svete. Nesmrdi, je prijemna na pokozku... Stacilo urobit ciaru okolo stanu a mravce, ktorych je vsade na Korzike mnoho, ale nestipu, odklonili svoju trasu ku inemu stanu. Nebudem Vas viacej napinat: cena pre spomenutu zostavu bola 13,40 E. Cize SUPER. Nehanbili sme sa za konzervy a sackove polievky, tie rozvoniavali min 3 krat denne po celom kempe a skaldba narodov bola : 40% Nemci, 30% Francuzi, 20% Taliani - velmi spontanne hlucni a zvysok tvorili Svajciari, Holandania, jedna Ceska rodina a MY - SLOVACI. Nas narodny znak pozostava aj z dvojiteho kriza, ktory oblubuju aj Korzicania a tak recepcnej bolo akosi divne, ze sme si ho privlasnili. Nebolo iste kto z koho - boli sme hostia. OZAJ. Korzicania su znami tym (vid tur. sprievodcov), ze nedoveruju turistom. Mozem potvrdit, spravaju sa niekedy aj zdvorilo, ale nie velmi priatelsky. Zhrniem to - nevyhladavajte kontakty s ludmi, uspokojte sa s krasnou prirodou.
Pri potulkach po krasnom okoli Porto Veccio sme tiez vyhladali naturisticky kemp vo vnutrozemi - asi 20 km zapadne pri dedinke Furkone, vola sa U FURU , kde za cca 14 E najdete skromne ubytovanie v kaskadovom kempe s kupanim pod malym vodopadom v kanone potoka pripominajuceho farbou vody skotsku vhisky. Zrejme obsahuje vela trieslovin. Kupanie v nom bolo rozhodne prijemnejsie, ako kupanie v cerstvychAnglickych kaskadach (Polischel mal vodu velmi studenu!!) Po osmych dnoch sme sa dali na sever a presli sme vychvalenu Riva Bellu - zly pristup, cca 1,6 km otrasna cesta, kemp sympaticky, plaz podobna severu Talianska, cena pre nasu zostavu cca 22 - 24 E, nasledovala Bagheera s krasnym pristupom (nemozete obist, pretoze hned pri hlavnej ceste ma krasny vstupny portal) krasna polkruhova plaz s nazelenalym pieskom, pekny kemping, velmi kultivovany, cena 22 - 26 E. Pri Moriani Plage (cca 40 km pod Bastiou) sme chceli zakotvit v FKK kempe Les Eukalyptus, no marne sme ju hladali. Ziaden putac na ceste, podla mapky na internete ho nenajdete. Tak sme ozeleli a isli sme k snad najkrajsiemu, ale textilackemu kempu San Damiano, ktory je 15 km od pristavu v Bastii na siji medzi jazerom a morom. Cena mimo sezony: 14,3 E. V sezone by to bolo, myslim 17. Tam sa mi stalo (a teraz sa hoci aj zasmejte, lebo aj ja som sa poriadne), ze som siel do sprchy, kde som si nielen zabudol plavky, ale nahy som presiel cca 150 m do stanu, kde moja manzelka vybuchla smiechom, ze som asi stary dedo, ked si neviem uvedomit, preco na mna tak cucia tie baby. Naozaj som si neuvedomil, ze riskujem zatknutie. Dozvedel som sa totiz, ze na Korzike sa s Vami nebudu dohovarat, ale za nahotu idete do zeliez a po poriadnej pokute domov. To by mi schadzalo !!!
Plavba spat bola podstatne lepsie organizovana a prekrasna. Bol to zazitok na cely zivot. 100 - 120 km plavby na velkom trajekte nie je 30 minutove kodrcanie na malej hrdzavej skrupinke kdesi inde. (Kde nam sice rozumeju a milujem tu krajinu aj s jej negativami, ale nie je trajekt, ako trajekt!.)
Korzika je ako ciganka: krasna, zvodna, ale prudka v burkach, ktore tak, ako prisli odidu a hned sa tvari, ze sa nic nestalo, nehostinna, divoka, drsna, ako jej obyvatelia, ktori alebo francuzske napisy obci a miest alebo pretru farbou, alebo jednoducho prestrelia brokovnicou tvariac sa, ze su prave na polovacke. Pozoroval som tam medzi domacimi na vidieku dva zakladne typy: domorodych tmavych arijcov, akoby severoafricanov a pristahovalcov, mozno niekdajsich piratov, ktorymi sa Korzika niekedy len tak hemzila, ktory mi pri troske fantazie aj ako pirati pripadali. V ziadnom pripade som sa pri svojej blondavej plesatosti nemohol tvarit, ze patrim k nim a hned odhalili nenavideneho Nemca. Nepomohlo ani tricko Slovakia, lebo nas hned v obchodoch nechali sledovat, ako zlodejov. Proste VYCHODNIARI. Nevedia, co je Slovak, ale vedia, ze CEKO je cekoSLOVAKIA a to je nieco, comu nedoveruju. Zhodli sme sa aj s dalsimi Cechmi, ktorych sme stretavali. Myslim, ze Korzican ma rad len svoju zem a turista je dobry, ked odchadza a nechal svoje uspory u nich.
Chcete este trochu hororu? Nedaleko Bastie som este tankoval. Na pumpe vedla mna stal chlap a kludne pri stojane fajcil (kouril). Tak rychlo som s tankovanim este hotovy nebol. Zaplatit som stihol.
Napriek tomu som velmi rad, ze som Korziku poznal, doporucujem Vam jej navstevu. Hlavne RAJ na zemi - VILLATU. Nebyt tej dialky a patdesiatky na krku, siel by som tam urcite zasa. Ale opatrne s naturizmom, neverte vsetkemu, co najdete na internete, alebo na inych, kupenych sprievodcoch. Aj knizka KORZIKA, nejkrasnejsi turisticke trasy od Volfspergera je zavadzajuca v casovej narocnosti tras - vacsinou su uvedene dvojtretinove, alebo i polovicne casy. Pozor: vystup na MONTECINTO (2702 m)olutovali mnohi. Da sa, ale!! s dobou obuvou, kondickou a MUSI vyjst pocasie. Trasy su i na slavnej GR 20 -ke znacene mizerne. Okrem toho sa v sprievodcoch hovori o zlych cestach na Korzike. Je pravda, ze najma na zapadnom pobrezi a v horach sa este vyskytuju uzke a hrbolate cesty, ale hlavne tahy su vo vynikajucom stave a nie raz som sa premiestnoval 120-130 kou. Hlavne medzi Ille Rouse a Corte. Samozrejme rano, medzi 7 - 9,00, ked este turisti tisko spinkaju a domaci sa ponahlaju do prace. Fakt je, ze nikdy som sa tolko nenakrutil volantom, ako tam.
Ak chcete podrobnejsie informacie, napiste.
Doporucujem najma tym, ktori sa hraju na volnomyslienkarov a tolerantakov v tom, ci zmiesane, alebo oddelene plaze. Tam zistia "zac je toho LOKET!!"
A este k turistike: korzicke hory sa daju prirovnat k nasim Vysokym Tatram a kanony nie su krajsie, ako kanony Slovenskeho raja. Napr. Sucha Bela s rebrikami a stupackami je nieco viac a bezpecnejsie, ako Anglicke kaskady, alebo kaskady Polischelu, ktore sa povazuju za maximum. Su pekne, ale nedostanete sa dalej, ako po piatu kaskadu Polischelu, ak nie Ste horolezec, jaskyniar, alebo blazon. Takze Korzika ano, ale hlavne kvoli moru, naturizmu a celkovemu poznaniu. Hory Vam eventualne mozu stacit aj lacnejsie nase, slovenske. Osobitnu pozornost ovsem zasluhuju eukalyptove lesy na juhu, ake sa opakuju snad len v Australii (chybal tam uz len Koala), korkovnikove stromy a mesto, ktore ma neopakovatelny kolorit: Bonifacio, ktoreho vyhliadkova plavba a prechadzka po nom pri zvuku hotelovych harmonikarov zanecha v dusi krasnu pamiatku.
Alan

Cestopisy: Korsika: 1995 Ivo Žurek Alan Dolog Naturtravel