NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Ada Bojana v září 2014 (Černá Hora)

Vložil eSHá, 14. Září 2014 - 23:10

Za letošní letní sezonou pomalu zapadá slunce a my jsme zrovna dnes dostali společně se závěrem léta nejnovější zážitky od Standy, který se právě vrátil z Ady Bojany – pravého naturistického ráje na albánských hranicích.

Aktuálně se tedy dozvíte, jak je to v Adě skutečně s komáry, pobíhajícími psy, stravováním, půjčovnami kol nebo kolečkových bruslí.


V Adě Bojaně jsme byli od 6.9. do 13.9. 2014. Pokusím se zareagovat na některé předešlé příspěvky a nějaké postřehy chci doplnit. Musím to napsat, dokud je to živé.

Komáři
Byli lidé, kteří si na ně stěžovali a ukazovali nám štípance. Opravdu to nebylo hezké, jak vypadali a jak to měli rozškrábané. Zajímavé je, že se počet bodnutí velmi lišil i u osob bydlících na stejném pokoji. Na někoho komáři nejdou. Nám komáři tolik neškodili. Nějaké to kousnutí tam samozřejmě bylo, ale v normě. Klimatizaci jsme měli celou dobu vypnutou. Na pokoji byl mírný průvan a v zásuvce jsme měli na noc zapnutý odpuzovač.

Psi
Nevzpomínám si, že bych v areálu nějakého psa spatřil. Tedy alespoň toho, který by obtěžoval rekreanty. Smečku asi pěti malých psů jsme potkali u mostu před restaurací po proudu řeky. Byli hraví a docela roztomilí, nás si vůbec nevšímali. A to psy vůbec nemám rád.

Bruslení a půjčovna kol
Kvalita asfaltové vozovky asi neumožňuje příjemnou a klidnou jízdu na kolečkových bruslích. Vzhledem k tomu, že nebruslím (v létě) tak je to jen laický odhad. Nikde v okolí jsme neviděli žádnou půjčovnu kol ani bruslí.

Stravování
Byli mezi námi tací, co se pochechtávali při spatření nabídky jídel. To byl ale jen první mylný dojem. Vařili chutné poctivé jídlo a nestalo se mi, že bych jedl něco 2×. Po týdenním pobytu někteří návštěvníci nemohli dopnout kalhoty. Já naštěstí nic nepřibral, neboť jsem měl dostatek pohybu na zdravém vzduchu.

Koupání
Zažili jsme moře úplně klidné i rozbouřené. Koupali jsme se každý den. Do vody lze bezpečně vstoupit i v noci, protože od baru na pláži je moře osvětleno. Vstup do vody je pozvolný, nejsou tam zádní ježci ani medůzy, ale ani mušličky. Pláže jsou v blízkosti areálu uklizené, s odpadkovými koši. Horší je to za dělícím plůtkem. Ten binec, co tam všude leží je hrozný. To velmi kazí dojem z onoho místa. Přesto doporučuji nahatou procházku až na úplný konec pláže, k ústí řeky Bojany na albánské straně.

Střet mezi textiláky a nudisty
Na místo nás dopravila jedna moravská cestovní kancelář. Nic jim nemohu vytknout, dodrželi vše, co slíbili. Přesto mnoho důchodců z tohoto zájezdu tvrdilo, že neví, že se jedná o naturistický komplex a byli pobouřeni, že se musí koukat (cituji) na nahé zadky. Asi by to mělo být více zdůrazněno v katalogu při popisu destinace. Pobouřeni byli i nudisté z jejich přítomnosti. Stěžovala si nám jedna babička, že si tento pobyt vybrala proto, že moře je blízko, jí se špatně chodí a nemusí tu chodit po schodech. Nějaký naháč jí prý vynadal, že v plavkách nemá na hlavní pláži co dělat a poslal jí pryč. Byla z toho smutná, protože to měla mezi oblečené daleko. Textilní pláž je na okraji směr Ulcijn, nudisté jsou uprostřed, smíšené to bylo na druhé straně směr Albánie.

Voda na pokoji
Měl jsem obavu z toho, že jsem se dočetl, že je tato voda slaná a tudíž budeme celý týden lepit a zápasit se solí na svém těle. Pravda je taková, že se voda míchá. Je slaná pouze trochu a na vysprchování to stačí. Nejde ale pít a na čistění zubů si raději kupte pitnou vodu.

Fotografování na pláži
Z předchozích článků jsem nabyl dojem, že pokud si vezmu fotoaparát na pláž, okamžitě od někoho dostanu přes držku. Není tomu tak, nebojte se toho. Fotilo se o sto šest kolem dokola. Jenom musíte ctít zásadu, že fotíte sebe a svou rodinu, popřípadě přírodu kolem. Přece musíte mít v archivu důkaz, že jste na místě opravdu byli.Kvalita fotopřístrojů okolo nás a styl focení druhých, mne nechala úplně v klidu. Nic jsem neřešil.

Na této fotce vlevo je budova ve které se nachází recepce, jídelna a terasa s večerní muzikou.

Občerstvovna Barbana napravo nedaleko recepce. Nalézá se u ústí Bojany na černohorské straně. Chodili jsme tam na informační schůzky a na pivo a panáka.
Loďka Fortuna nalevo, na které za 10 Euro můžete objet ostrov Ada Bojana. Plavba trvá asi hodinu. Nejdříve se jede oběma rameny Bojany. Konečná byla v moři před ústím řeky. Kvůli nízkému stavu vody v řece jsme vystupovali do moře. Kapitán poté projel do řeky bez nás.
Bar na pláži (napravo) má problémy při větších vlnách.
Vlevo most přes Bojanu a napravo moje maličkost.


Ulcinjska RivijeraUlcinjska Rivijera

INTERAKTIVNÍ MAPA, GPS: 41.86439946497534, 19.34365153312683

Linky: FKK lokalita Ada Bojana, Všechny naturistovy příspěvky o Černé Hoře.

Počasí v Ulcinji – Černá hora:
Click for Lanzarote Forecast


Interaktivní mapa Černá hora – Ada Bojana:

Zobrazit místo Montenegro na větší mapě
Video FKK ADA BOJANA (v případě, že se nezobrazuje, tak si stranu natáhněte ještě jednou, F5):
 


Film z Ady Bojany Lepota poroka (Krása hříchu):Video o Černé hoře, :


Pro Naturista.cz doplnil a upravil: Ivo ŽurekVíte, že:

  • Tuto a další desítky podobných akcí v ČR organizuje neziskový projekt NATURISTA.CZ?
  • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
  • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
  • NATURISTA.CZ se svými 1700 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz
5
 
-

Ada Bojana - hezká reportáž

Vložil M.Dr., 15. Září 2014 - 21:23

Připomnělo mi to náš loňský pobyt v Ada Bojaně. Barbana byla tenkrát zavřená a vypadala, že nadobro. Hned vedle ní jsou ale dvě další restaurace. My jsme měli polopenzi a tak jsme chodili buď do něktré z nich, nebo do té na pláži.

Zajímavé je, že nikde nebylo napsáno, že ta pláž za plůtkem u ústí Bojany je textilní a před ním nudistická, ale každý to věděl. Když jsme tam byli my, tak i na hlavní pláži se objevila paní v plavkách, ale nikdo ji neřešil. Byla tam s rodinou, všichni byli svlečení, jen ona se nesvlékla.

Já mám z těch cestovních kanceláří (kromě naturistických) dojem, že informaci o tom, že jsou tam nudisti, uvádějí jen tak mimochodem, jako kdyby si nechtěli odplašit textilní klienty. Pak vznikají nedorozumění. Například jsem četl formulaci, že „se tam vyskytují i nudisté, ale ti mají svůj vyhrazený prostor“. Pak jim někdo v hodnocení zákezdu napsal, že je to právě naopak.

 
-

Tento problém jsem shodou

Vložil natur, 16. Září 2014 - 6:55
Obrázek uživatele natur

Tento problém jsem shodou okolností projednával minulý týden na jisté poradě CK – dle názoru jednoho z největších, v Ada Bojana, zúčastněných českých touroperátorů jsou v tomto areálu naturisté již téměř v menšině a zejména nejsou sami schopni naplnit kapacitu tohoto komplexu (více jak 600 postelí). Lze tedy předpokládat, že ekonomický zájem resortu bude i nadále upřednostňován před zájmy naturistů, na druhou stranu lepší takto fungující resort než resort krachující a posléze uzavřený či prodaný. Pozitivní skutečností je fakt, že i nadále je resort oficiálně veden jako naturistický, naturisté mají vyhrazenu větší část organizované (plavčíci, slunečníky, lehátka), tj. udržované pláže a že pohyb bez plavek je možný po celém prostoru resortu, samozřejmě mimo restauraci. To vše ale samozřejmě neznamená, že by příslušní touroperátoři neměli na skutečnost, že se jedná o naturistický komplex, podstatně viditelněji ve svých nabídkách upozorňovat – předešlo by se tak zbytečným nedorozuměním a problémům z obou stran rekreantů. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

Focení v Adě Bojaně.

Vložil Roland Jitka, 23. Září 2014 - 10:36

Nám obsluha, tedy spíše ochranka při focení na pláži kontrolovala fotky ve foťáku, jestli tam nejsou jiní nazí lidé než naše rodina. Po prohlédnutí a zjištění, že vše ok nám foťák s omluvou vrátila. Nebyli jsme ale zdaleka jediní, kteří prošli kontrolou fotek. Uvedená skutečnost je z června 2010, kdy jsme tam byli naposledy.