NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Malá a Velká Amerika, Karlštejn

Vložil JirkaRybka, 22. Květen 2007 - 23:11
Aktualita: 

Vstup do lomů je oficiálně zakázán, a navíc je velmi obtížný a nebezpečný! Mnoho smrtelných úrazů!!

Mapa, plánek, souřadnice: 

Mapa: Malá Amerika, Velká Amerika

GPS: Velká Amerika – 49.95972, 14.19809,
Malá Amerika – 49.95457, 14.17580

Velká Amerika:

Malá Amerika:

Skeň a jeď přímo na Velkou Ameriku :-)Skeň a jeď přímo na Velkou Ameriku :-)

Předpověď počasí
Počasí Mořina - Slunečno.cz


Přístupnost pláže: 
Přístup omezen zákazy.
Přístup komplikován terénem.

Fotografie: 
Malá AmerikaMalá Amerika Velká Amerika od východuVelká Amerika od východu Velká Amerika od západuVelká Amerika od západu Velká Amerika v létěVelká Amerika v létě 

Vstupné, provozní doba, kontakt: 

Vstup do lomů je oficiálně zakázán, a navíc je velmi obtížný a nebezpečný!


Doprava: 
Autem
Autobusem
Na kole
Pěšky

Naturismus: 
Neoficiální smíšená pláž.

Zázemí na pláži: 
Občerstvení není.
Omezená kapacita parkoviště.

Vhodnost: 
Spíše pro otužilce.

Parkoviště: 

Přímo u okraje Velké Ameriky, na silnici z Mořiny směr Bubovice / Kozolupy, je malá plocha při začátku turistické značky. Jinak v obci Mořina (Velká Amerika 1,5km, Malá asi 3km), nebo také oficiální placené parkoviště dole u Berounky pod Karlštejnem (2–3km).


Sport - zábava: 

Sportovním výkonem (horolezeckým, resp. speleologickým) je samotný vstup do lomů. Doporučujeme radši pěší turistiku v okolí.


Ubytování: 

Pod Karlštejnem je všechno drahé, možná se něco najde spíš nahoře v Mořině. (Nezjištěno)


Velikost pláže: 
V tomto případě těžko definovatelná...

Komplikace: 
Krkolomný terén.

Terén pláže: 
Štěrk.
Kamení.
Okolní břeh neschůdný.

Okolí: 
Skály, lom.
Ticho.
Zvlněná krajina.

Vodstvo - údaje: 

Jezírka v opuštěných lomech.


Vodní plocha: 
Lom.
Dno kamenité.
Žádný proud.
Vstup do vody krkolomný!
Voda obvykle čistá.

Po svých / s jízdenkou: 

Obě Ameriky spojuje žlutá turistická značka (Mořina – rozc. nad Dubem sedmi bratří). Nabízí se mnoho pěkných výletních tras, zejména turistické značky spojující Ameriky s níže položeným Karlštejnem. Zde (za mostem přes Berounku) najdeme i stanici na hlavní železniční trati Praha-Beroun, velmi dobré spojení. (Nahoře u Velké Ameriky sice potkáte koleje, ale nádraží nehledejte – jde jen o 13km dlouhou železniční vlečku na vytěžený kámen!) Obec Mořina má také autobusové spojení – příměstská linka č.311 dokonce staví přímo u okraje Velké Ameriky (ovšem sotva párkrát za den). Na kole vás do Mořiny zavede cyklotrasa č.0013 z Prahy-Řeporyjí (mírně kopcovitý terén, poklidné silničky), nebo od Berounky z Karlštejna (vražedný kopec, dole v Karlštejně nutno přes obec vést kolo – pěší zóna).


Autem: 

Po okreskách od Loděnic (dálnice D5). Prahy-Řeporyjí, případně od Berounky (avšak ne přímo z Karlštejna, tyto silnice a průjezd obcí jsou uzavřeny!), vždy směr Mořina. Velká Amerika je při silnici z Mořiny směr Bubovice, Malá Amerika nemá silniční spojení – nutno dojít pěšky.


Další info: 

Malá Amerika: Legendární nápisMalá Amerika: Legendární nápis Ameriky jsou svým způsobem tradiční místo, nikdy to však nebyla davová pláž, a nikdy ani nebude. Zvláště v případě Malé Ameriky, která leží uprostřed lesa, se snad ve všech pramenech objevují zmínky o nudistech. Na skalní stěně proti vyhlídce je již desítky let legendární nápis bílou barvou, kde původní text „ZÁKAZ VSTUPU A KOUPÁNÍ“ kdosi po nebezpečném slanění na místo doplnil slovy „V PLAVKÁCH“. Byl tam v této podobě nejméně už v polovině osmdesátých let (včetně několika nudistů pod nápisem – potvrzuje očitý svědek JirkaRybka), a je tam i dnes (můžete na obrázku z jara 2007 posoudit, jak nekvalitně autority provedly zabílení dovětku). Lomy však postrádají aspoň trochu přiměřenou přístupovou cestu, a vstup do nich byl, je a bude zakázán! Jako naturistickou lokalitu tedy lze místo doporučit pouze velmi obratným dobrodruhům s výbornou místní znalostí, a hroší kůží vůči zákazům ochránců přírody i těžební společnosti Lomy Mořina.

Lom Mexiko: soused Velké AmerikyLom Mexiko: soused Velké Ameriky Jedná se o impozantní lomy v Chráněné krajinné oblasti Český Kras, které mají charakter hlubokého kráteru či propasti s jezírkem na dně, a nemají v klasickém slova smyslu žádné přístupové cesty na dno. Doprava veškerého materiálu z/do lomů zde probíhala soustavou podzemních štol, které sice stále existují, ale jsou nebezpečné, mnohde prý zatopené či zavalené, a hlavně těžaři co nejpečlivěji uzavřené. Velká Amerika: Sesutá stěna ukazuje nebezpečí sestupu do lomu. Nahoře vyhlídka, dole "cesta Limonádového Joe".Velká Amerika: Sesutá stěna ukazuje nebezpečí sestupu do lomu. Nahoře vyhlídka, dole „cesta Limonádového Joe“. Po léta zde probíhá takový malý boj, kdy se návštěvníci dobrodružnějších povah snaží do lomů pronikat, a těžaři naopak likvidují vzniklé cesty. Dobrodružství amatérských speleologů ve zdejších štolách, spojujících údajně všechny lomy, jsou již dávno folklórem příměstské turistiky v tomto kraji, a lze k tomu najít dost materiálu i na webu. Existují i webové stránky Amerik.

Jinou možností je sestup přímo po stěně lomu, což se zřejmě také občas děje, avšak jedná se o terén bez nadsázky horolezecký, navíc hornina se místy drolí. Kolují zkazky o zabetonovaných vratech štol, o lanech usnadňujích sestup a jejich odstraňování těžaři, o odstřelu části sestupové trasy. Holým faktem je mnoho smrtelných úrazů.

Berte tedy tuto stránku spíše jen jako tip na výlet. Oficiálně je přístup k lokalitě povolen jen po žlutě značené turistické trase (z Mořiny na červenou trasu nad Karlštejnem), která vás provede po pěkných vyhlídkách na Velkou Ameriku, sousední menší a krkolomější lom Mexiko, a o kousek dál i Malou Ameriku. Zvláště Velká Amerika působí opravdu impozantním dojmem, čehož nejednou využili i filmaři: Ano, Limonádový Joe se na svém koni a s písní na rtech proháněl právě zde, po cestě kterou vidíte na obrázcích. Pokud se chcete vydat dolů do štol, a dosáhnout ono kýžené jezírko s příchutí romatiky a zakázaného ovoce – vaše věc. Ale nebezpečná…

Nejbližší obce: 

Mořina, Karlštejn, Srbsko, Bubovice, Kozolupy, Sv. Jan pod skalou.


Turistické cíle: 

Významným turistickým cílem jsou především samotné Ameriky.

Netřeba představovat: KarlštejnNetřeba představovat: Karlštejn Sv.Jan pod skalou: kostel Sv. Jana KřtiteleSv.Jan pod skalou: kostel Sv. Jana Křtitele V těsném sousedství (2km) pak najdeme šlágr, který svým významem přesahuje hranice republiky: Notoricky známý, hojně navštěvovaný, i poněkud přelidněný královský Hrad Karlštejn se svou unikátní kaplí sv. Kříže – jistě netřeba představovat. Trezor na korunovační klenoty v podání Karla IV., a překrásný…
Sv. Jan pod skalou: pohled ze skálySv. Jan pod skalou: pohled ze skály Sv. Jan: skála která dala obci jménoSv. Jan: skála která dala obci jméno Máte-li radši přírodu, můžete si po turistických trasách prochodit překrásnou oblast Českého Krasu, a třeba navštívit i další známý cíl: zhruba 5km vzálenou obec Svatý Jan pod Skalou, která svému jménu nezůstává nic dlužna. Tísní se opravdu doslova pod nepřehlédnutelným známým a vysokým skalním útesem, s křížem a pěknou vyhlídkou na vrcholu. Přímo pod skálou najdeme Kostel sv. Jana Křtitele, který je uvnitř propojen ještě se starší skalní kaplí – jeskyní sv. Ivana – zajímavou prostorou plynule přecházející z klenuté místnosti v přírodní jeskyni s kryptou a pramenem prý léčivé vody. Na kostel navazuje areál benediktinského kláštera.
Důlní skanzen Solvayovy lomyDůlní skanzen Solvayovy lomy Solvayovy lomy: vláčekSolvayovy lomy: vláček Asi kilometr za skalní vyhlídkou s křížem najdeme ještě Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém Krasu – Skanzen Solvayovy lomy, kde si lze pod širým nebem prohlédnout různá zařízení a postupně obnovované objekty bývalého kamenolomu, dočíst se mnohé o historii těžby, a v sezóně třeba v rámci prohlídky navštívit i štolu a projet se úzkorozchodnou důlní železnicí.

Další důlní muzeum nabízejí ještě trochu vzdálenější Chrustenice – Chrustenická šachta vás zavede přímo do štol historického dolu.

English / Deutsch: 

Traditional, but dangerous place, where entrance is illegal. Therefore, it's much better to just look from the outside, and then take a nice walk to nearby Karlštejn or Svatý Jan pod skalou.


Aktualizováno: 
17.8.2020 Ivo Žurek

0
 
-

Velká a Malá Amerika

Vložil zurek (bez ověření), 23. Květen 2007 - 18:48

Fakt perfektně zpracovaná prezentace, klobouk dolů Jirko :-)