NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

V BABYLONU VZNIKÁ NEJVĚTŠÍ ZRCADLOVÉ BLUDIŠTĚ V EVROPĚ

Vložil Anonymní, 29. Červen 2007 - 5:27

V BABYLONU VZNIKÁ NEJVĚTŠÍ ZRCADLOVÉ BLUDIŠTĚ V EVROPĚ

Naturistická stránka Babylonu

Liberec, 28. června 2007. V areálu Liberecké společnosti CENTRUM BABYLON, a. s., která provozuje zábavně společenský komplex CENTRUM BABYLON LIBEREC, vzniká další unikát – zrcadlový LABYRINT. Po nedávném otevření iQparku – prvního zábavně naučného centra v ČR, se tentokrát jedná o Evropský primát.

Nové zrcadlové bludiště vzniká v Nákupním městečku. Do LABIRINTU se bude vcházet přes turnikety naproti recepci iQparku, vedle vchodu do iQparku, kde bude vybudován nový vchod do čtyř různých prostor, expozic, s různými zrcadly. Prostory vznikají proměnou čtyř obchodů Nákupního městečka.

V první místnosti čeká návštěvníky klasické zrcadlové bludiště s jedním průhledným zrcadlem. Vcházející nebudou vědět, že jsou skrz zrcadla pozorováni z místnosti. Jejich překvapení po případném nárazu do skleněné stěny i jejich následné grimasy tak poslouží pro škodolibé obveselení těch, kteří již cestu skrz absolvovali. I kdyby ale vcházející o průhledném zrcadlu věděli, nebudou vědět o které ze zrcadel se jedná. Právě tato část LABYRINTU – klasické zrcadlové bludiště, bude největší v Evropě.

Druhá místnost je určena pro optické klamy. Představí se tu hrátky se světlem. Podobné jsou v současné době v nové expozici iQparku. V plánu je i instalace zrcadel do tvaru, ve kterém vytvoří „nekonečný“ prostor.

Pro třetí místnost je připraveno bludiště se skly. Vstupující bude sice skrz skla vidět až na konec místnosti, od východu ho však bude dělit řada skleněných tabulí s klikatou cestou mezi nimi.

Ve čtvrté, největší místnosti, pohltí bloudící naprostá temnota, ve které je navíc čeká překvapení. Návštěvníci budou tápat podél stěn v neproniknutelné tmě, aby se jen za pomocí hmatu a své intuice dostali ze zákrut labyrintu ven.

Na LABYRINTU se v současné době intenzivně pracuje, otevřen bude v průběhu července. Otevírací doba bude kopírovat iQpark, denně od 10 do 20 hodin, stejná bude i cena – 40 Kč do 140 cm výšky, na 140 cm 80 Kč. Celková plocha LABYRINTU přesáhne 130 metrů čtverečních. LABYRINT doplní expozici iQparku, kde se již jedno zrcadlové bludiště nachází. Stávající bludiště je o jedno zrcadlo větší než známé bludiště v Praze na Petříně.


NEJVĚTŠÍ ZRCADLOVÉ BLUDIŠTĚ V EVROPĚ OTEVŘELO BRÁNY

Liberec, 11. července 2007. Liberec se může pyšnit novým turistickým cílem. V zábavně společenském komplexu CENTRU BABYLON LIBEREC vznikl další unikát – zrcadlový LABYRINT. Je to již čtvrtý turistický tahák; po AQUAPARKU, LUNAPARKU a iQparku. Po nedávném otevření iQparku – prvního zábavně naučného centra v ČR, se tentokrát jedná o evropský primát.

Nové zrcadlové a temné bludiště LABYRINT najdete v Nákupním městečku. Do LABYRINTU se vchází přes turnikety naproti recepci iQparku, vedle vchodu do iQparku, kde je vybudován nový vchod do čtyř různých prostor, expozic, s různými zrcadly a optickými klamy. Na návštěvníky čeká nejméně 200 metrů bloudění ve třech různých bludištích a jedna místnost s optickými klamy.

Projekt se připravoval několik let. Bylo rozhodnuto nejprve si technologii zrcadlového labyrintu ověřit v iQparku, kde se nachází také jedno bludiště. I toto „malé“ bludiště je paradoxně o jedno zrcadlo větší než to proslulé na Petříně. V LABYRINTU bylo nainstalováno sto dvacet velkoplošných zrcadel. Celková investice se vyšplhala na 1,5 milionu Kč. Zrcadla jsou instalována ve tvaru rovnoramenných trojúhelníků.

V první místnosti je klasické zrcadlové bludiště, největší na evropském kontinentu. Labyrint je osvětlován ultrafialovým světlem, které vyvolává neonový efekt. U vchodu je jednostranně průhledné zrcadlo, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet různé grimasy pro obveselení bloudících návštěvníků, kteří skrz zrcadlo vidí ven..

Ve druhé místnosti najdete exponáty – optické klamy. Představí se tu hrátky se světlem a zrcadlové klamy. Je tu světelný průnik obličejů, nekonečně hluboká studna, série zrcadel tvořící nekonečnou chodbu či obří kaleidoskopy.

Ve třetí místnosti je bludiště se skly a zrcadly – Křišťálové bludiště. Z různých částí je možné dohlédnout na vchod, návštěvníka však od něho dělí řada skleněných tabulí s klikatou cestou mezi nimi.

Ve čtvrté místnosti návštěvníci bloudí v neproniknutelné tmě, aby se jen za pomocí hmatu a své intuice dostali ze zákrut labyrintu ven. Místy je čekají různá překvapení. Za průchozími závěsy může, ale také nemusí být chodba, po stěnách jsou nakresleny tajemné nápisy, nad hlavami návštěvníků se vznáší strašidelné masky. K tomu ještě přibude ozvučení.

Otevírací doba je stejná jako u iQparku a LUNAPARKU, denně od 10 do 20 hodin. Zaváděcí cena je do 100 cm výšky zdarma, 40 Kč do 140 cm výšky, nad 140 cm jen 80 Kč. Vstupné je možné různě kombinovat s dalšími balíčky služeb.

Do budoucna se počítá s rozšířením bludiště a obměnou exponátů. Do dvou týdnů přibudou křivící zrcadla. LABYRINT je největší stacionární zrcadlové bludiště v Evropě. Druhé největší mají v Hamburku. Známé bludiště na pražském Petříně to liberecké překonává velikostí čtyřikrát.

LABYRINT dnes ráno jako první navštívila paní Alena Nývltová z Bakova nad Jizerou se svou rodinou. „Děti si udělali pár boulí a bojím se, že ti starší už ani nevylezou. Báli jsme se hlavně fukarů v temném labyrintu. Jinak jsme se dost nasmáli, zejména u exponátu s průnikem obličejů,“ sdělila své bezprostřední zážitky.

Pro více informací:

Jakub KADEČKA

LABYRINT BOHEMIA, o.p.s.
e-mail: info@iQpark.czkadecka@centrumbabylon.cz

www.iQpark.cz, www.BabylonLiberec.cz

3