NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Bosí a nazí

Vložil Anonymní, 11. Říjen 2013 - 21:29

Znáte to ze svých procházek po oblázkovém břehu. Šlapete si to pěkně podél vody, východ měsíce před vámi, západ slunce za vámi a z chodidel se vám do celého těla rozlívá příjemný povzbudivý pocit. To mají na svědomí nervová zakončení, kterých je v našich chodidlech nespočet a ovládají funkce všech orgánů našeho těla. Vy je touto příjemnou procházkou stimulujete ke správné činnosti a ještě si k tomu správnou chůzí naboso usměrňujete požadovaným směrem svaly velké části těla. Od vzniku obuvi si člověk teprve nedávno uvědomil, že boty nejsou úplně to nejsprávnější pro jeho nohy a vůbec držení celého těla. Dnes se dozvíte, jakou renesanci zažívá chůze naboso.Jak se budují speciální stezky. Naturisté jistě nedají dopustit na svobodné bosé proběhnutí po břehu mořském nebo rybničném, nerušenou lesní pěšinou, nebo Kneippovým oblázkovým chodníkem oblíbeného wellnessu.

Možná si ani neuvědomujete, co všechno si můžete chůzí naboso v těle poupravit. Tenhle rozromilý obrázek vám to ukáže. A pokud vás už budou bolet nohy, tak můžete v klidu na dece pokračovat ruční akupresurou. Co a jak správně zmáčknout vám poradí Bylinkář Standa.


V naší civilizaci se málo hovoří o zdravotní závadnosti bot. V odborné publikaci Howell, D.: Naboso (autorem je americký podiatr), dále v komplexně pojaté publikaci
Slouka, I.: Ne-li bosky, z nohou trosky (vyjde 2013 v el.podobě – Palmknihy, Freetimepublishing, autorem je český pedagog),
na stránkách bosých chodců www.bosaturistika.cz, www.boskynaboso.cz apod., se dozvíte následující :


Nošení obuvi (moderní obuv nošená stylem „všichni, všude a pořád“ se v Evropě vyvíjí nejdéle ca 500 let, oproti milionům let vývoje bosých chodidel) není ve většině případů v naší společnosti odůvodněno ani logikou ani zdravím, a ani není obecně nařízeno žádným právním předpisem. Je dáno kulturou (nosit škodlivé boty je normální resp. společensky prakticky povinné, protože je nosí všichni, zatímco zdravá a přirozená chůze bez bot je zcela nesmyslně tabu, na bosého člověka se někdo může bez jakéhokoli logického podkladu dívat jako na uprchlíka, sektáře, úchyla či bezdomovce…) a je dáno módou. Řada z nás nosí boty od kolébky až do hrobu a nenosí boty pouze v posteli či ve vaně, avšak pro chvíli opuštění tohoto prostoru je má připraveny hned vedle. Avšak nošení obuvi je pro člověka z biologického hlediska nepřirozené a prokazatelně zdravotně závadné. Jmenujme například: kladívkové (skrčené) prsty, kostní ostruhy, smáčknuté a zeslabené prsty, vbočený palec, zeslabené svaly, šlachy a vazy chodidla (chodidla mají přes 60 svalů), mozoly, zarostlé nehty, puchýře a kuří oka, znehybnělé klouby (bota působí v podstatě jako dlaha pro 52 kostí chodidel z celkem 206-ti kostí těla), plísně a zápach nohou (obuv je nesmírně nehygienická líheň mikroorganismů, boty takřka nedýchají, neodvádí vlhko a teplo; uvnitř bot mohou být teploty až 50 °C, chodidla nedýchají a nepřijímají sluneční paprsky, vlhká slabá zvláčnělá kůže v botách přestává mít schopnost odrážet mikroorganismy…), omezení funkce nožní klenby (funkce tlumiče a pružiny), zborcení klenby (velmi rozšířená „tichá epidemie“ tzv. plochých nohou), deformace šlach, artróza kolen a potíže i jiných částí těla, větší riziko podvrtnutí kotníku, alergie (moderní boty obsahují stovky chemikálií).L


NabosoNaboso Omezení cévního zásobení (určitě znáte pocit „tepání“, když si utáhnete tkaničky), otoky chodidel a kotníků, tvrdá chůze (zejména společenské boty nemívají tlumiče), zátěž nohou (spočítáte-li si kroky za den a váhu bot, zjistíte, že denně postupně přenesete v podobě bot několik tun) a v neposlední řadě boty eliminují senzorickou zpětnou vazbu o terénu mezi citlivou spodní stranou chodidla a mozkem, kterou má chodidlo dostávat a která je důležitá při regulaci chůze a omezení síly nárazů kvůli ochraně kloubů. Obuv též v negativním smyslu ovlivní chůzi – oproti přirozenému kratšímu kroku, došlapu na klenbu (naplocho) a odrazu prsty nastupuje např. ve sportovní obuvi delší krok, došlap na patu (s většími nárazy do kloubů a páteře, přestože bota má tlumiče) a zhoupnutí přední části nohy. V překomplikované špičkové běžecké obuvi je o 123% vyšší riziko úrazu, než naboso či v obyčejných keckách.


Vysoce rizikové jsou zejména vysoké podpatky – ženy sice při použití podpatků mohou zažívat pocit moci a mužům se podpatky mohou zamlouvat z důvodu změny celkového držení těla (typické dámské boty s podpatky způsobí dojem vyšší nožní klenby, pevnějších nohou, zvýraznění hýždí a hrudníku, tj. celkově „vyzývavější“ postoj), avšak je zde vysoké riziko pádu a podvrtnutí kotníku, zkrácení Achillovy šlachy, přetěžování přední části kolen, prohloubení páteřních oblouků (a s tím související omezení tlumicí funkce páteře a z toho plynoucí bolesti v bedrech), nepřirozeného došlapu na hlavice nártních kostí apod. Samozřejmě nelze upřít, že obuv na druhou stranu poskytuje chodidlu v některých objektivních situacích ochranu (např. ochrana před nebezpečnými teplotami – např. rozpálený asfalt, mráz…, dále ochrana před úrazy – např. v průmyslu či na stavbě, ochrana v těžkém terénu – např. cesta s ostrými kameny, ochrana při některých činnostech jako např. sekání trávy atd. atd.; obdobně rukavice nosíme jen jako ochranu při některých pracích a před extrémně nízkými teplotami) a poskytuje nošením bot zchoulostivělým chodidlům iluzorní pohodlí (zhýčkaná noha není schopna chodit naboso, tedy obuv sama vyvolává závislost na obuvi).


Oproti tomu chůze naboso (kterou žádný právní předpis nezakazuje) skýtá mnohá pozitiva. Vývoj nožní klenby je ukončen asi v 8 letech dítěte. Nejen do té doby by dítě mělo co nejvíce chodit bosé; potíže s nohama se totiž vyvíjejí již od dětství, dlouhé roky. Mnohým lidem (kromě absence rizik chůze v obuvi) chůze naboso může navozovat pocit štěstí (za to mohou jisté neškodné bakterie obsažené v půdě, např. Mycobacterium vaccae, prostřednictvím imunitní reakce a vylučování serotoninu v mozku), pocit svobody, splynutí s přírodou, mohou vymizet některé bolesti, poruchy spánku či stres, může se zlepšit imunita. Bosá chůze může poskytovat zcela nové hmatové podněty, prožitky, poznávání druhů povrchů apod. Chodidlo obsahuje cca 200 000 nervových zakončení a jejich stimulace může mít pozitivní účinky (tomuto tématu se ostatně věnuje i např. léčebná metoda akupresura resp. reflexní terapie či dále masáže).


Chůze naboso může skýtat i některá rizika, avšak pro člověka, který přiměřeně dává pozor, kam šlape, není chůze naboso nikterak nebezpečná či nehygienická (jak se snaží strašit ti, kteří s chůzí naboso nemají žádné nebo mají jen mizivé zkušenosti), pakliže ovšem člověk nekráčí po smetišti či chodníku plném výkalů, zvratků, střepů či injekčních jehel anebo pakliže není diabetik či nemá jiné zdravotní kontraindikace (např. neuropatii, akutní poranění, alergie). Běžná rizika, jako včely či trny, můžeme pro jejich relativní vzácnost označit jako přijatelná, a ani ojedinělé šlápnutí na střípek zpravidla neznamená doživotní invaliditu. Chůze naboso (oproti mínění mnoha lidí) většinou ani nezpůsobí mozoly po celých chodidlech, kůže na spodní straně chodidel se stane pouze pevnější a hladší, odolnější vůči napadení mikroorganismy (resp. na suché a větrané pokožce se mikrobům obecně nedaří). Běžné přirozené zašpinění chodidel prachem či hlínou není za riziko bráno vůbec; není-li ovšem chodidlo např. poraněno anebo není-li po chůzi naboso bez umytí a desinfekce uzavřeno do líhně mikroorganismů, tj. do nevydesinfikované boty. Není bez zajímavosti, že ruce resp. holé dlaně (kterými se přes den dotýkáme mnoha a mnoha předmětů, sami sebe i ostatních lidí a jídla) jsou z hlediska přenosu mikrobů mnohem méně hygienické, než bosá (byť viditelně prachem zašpiněná) chodidla.


Pakliže Vás něco z výše uvedeného oslovilo, zkuste chůzi či běh naboso. Zpočátku lze doporučit zkoušet kratší chůzi naboso v létě, alespoň v interiéru, na hřišti, pláži či na zahradě, na čistém chodníku, v čistém parku, na pohodlné lesní či polní cestě a jiných obdobných místech, kde lze předpokládat bezpečné a pohodlné prostředí. Časem (v řádu měsíců) se chodidlo i jeho pokožka dokonale adaptuje – zesílí a otuží se vůči nižším teplotám, stane se celkově odolnějším. Adaptuje se i mozek, takže sledování terénu budete věnovat čím dál méně úsilí, postupně se vlastně přizpůsobí celé tělo. Nakonec budete bez problémů moci chodit i dlouhé trasy náročnějším terénem a v chladnějším počasí. Nedejte se odradit případnými počátečními drobnými poraněními či přechodnými bolestmi nebo dokonce nezasvěcenými reakcemi svého většinového okolí. Po chůzi naboso a umytí chodidel či jejich otření vlhčenými ubrousky se doporučuje používat hydratační balzámy-krémy na bázi oleje či vosku. Nehty se doporučuje stříhat nakrátko, pedikúra jen se zachováním „podrážky“ chodidla. Doporučuje se nosit s sebou záložní obuv a lékárničku.


Zalíbí-li se Vám chůze naboso, šiřte tyto myšlenky dál, event jej používejte jako kultivovaný argument pro vaše podivující se okolí. Nejde o žádnou obchodní, reklamní či náboženskou aktivitu J. Je-li z nějakého důvodu nezbytně nutné mít boty, doporučuje se volit tzv. minimalistickou obuv, např. otevřené sandály bez zvýšené paty a špičky a bez opory klenby a se slabou podrážkou, žabky, samolepící podrážky bez svršku, mokasíny, pětiprsty apod.


A abychom zaujali i více adrenalinově založené, tak přidávám chození naboso v podání našeho kamaráda, naturisty, duchovního, prostě člověka, který učí lidi chodit po žhavém uhlí FIREWALKING.CZ Ivo Janečka. I tato pekelná zábava ho ale očividně začala nudit, a tak se pustil do chození po skleněných střepech.
Možnosti turistiky naboso: Nová turistická stezka speciálně upravená pro chůzi naboso mezi jihomoravskými Valticemi a rakouským Schattenbergem.
Další seznam možností bosé turistiky. A samozřejmě skoro na všech naturistických lokalitách.
Procvičování nožní klenby.Víte, že:

  • Tuto a další desítky podobných akcí v ČR organizuje neziskový projekt NATURISTA.CZ?
  • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
  • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
  • NATURISTA.CZ se svými 2300 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz
5
 
-

S tím se ztotožňuji

Vložil Roland Jitka, 11. Říjen 2013 - 23:23

To co píše Ivoš je svatá pravda. Jelikož trávíme na Balkáně delší dobu uvědomil jsem si již mnohokrát, že rád chodím v písku na plážích (pochopitelně nahý a na boso). Na dvou a půl kilometrové pláži ve Vama Veche nebo v Ada Bojana jsem toho nachodil více jak po celý rok doma. (Jsem jinak prostě tvor líný.) Ani jsem si neuvědomil, že je to proto, že je to na boso, to až při přečtení tohoto článku. Pokud se vám tedy přiliš chodit nechce, sundejte boty a bude z Vás dálkový pěší turista. Diskotéky na plážích jsou také asi oblíbené pro chození a křepčení na boso. Dochází při nich k úplně jinému uvolnění než při tancování v botách, Ono po půlnoci dochází i k uvolnění mravů a odhození oblečení, ale to zase jiný příběh. [Spiklenec]

Jedním z důvodu proč vlastně chodit po písku naboso je fakt úplného očištění nohou od zrohovatělé kůže hlavně na patách. Je velký rozdíl jak vypadají paty před dovolenou a po dovolené. O skvělé masáži nohou pískem se asi ani nemusím zmiňovat. Ten pocit zažil asi každý.

Co se ale málo ví, při chození po pláži, že se o mnoho snadněji spálíte, než když v tom samém počasí ležíte jen na dece. (Proč tomu tak je opravdu nevím, jen je to má trochu bolestná zkušenost.) Takže v poledním sluničku raději nechoďte po pláži ani naboso a ani raději vůbec.

 
-

Naboso

Vložil vtipalek.az.hanba (bez ověření), 12. Říjen 2013 - 20:00

Chodíval jsem naboso, kdykoli to jen trochu šlo (zamlada). Dokonce jsem absolvoval i bosé období ve městě – přímo v Praze. Bylo zajímavé, jak byl jiný zážitek z rozpáleného asfaltu, kočičích hlav a pak najednou chlad dlažby v metru. Ale večer ty nohy nešly vůbec umýt !!! Nebo ve Francii při stopování manželka zakopla o vyhozenou igelitku (zrovna s rozbitými lahvemi) a rozřízla si palec. A zastavit docela masivní krvácení na silnici nebylo nic moc :-(

Dnes už bych takový nerozum nedělal – také přibylo vyhozených injekčních stříkaček od narkomanů. A také jsem zestárl. Ale naboso mi zbývá zahrada (pravidelně červenec-srpen), ovšem nesmí být čerstvě pokosená kosou, to pak řeže do chodidel. Tak spíš ty plácky co udržuji sekačkou jsou moc příjemné. I děti to milují. A občasné žihadlo se obrečí :-)

A lesní cestičky jsou také příjemné, jehličí kupodivu nepíchá. DOPORUČUJI BOSOU CHŮZI

 
-

Chůze na boso.

Vložil viksa, 13. Říjen 2013 - 22:03

Musím souhlasit jak s Rolandem a i Ivošem.Bosá chůze nebo běh po pláži v písku je absolutně nový
zážitek.Při mé první návštěvě pláže,jsem přišel na to, že neumím chodit. Po prvních několika stech
metrech jsem trpěl bolestmi prstů nohou až jsem musel obléci polobotky.Jiné boty jsem neměl s sebou.
No vypadal jsem jak blázen.Ještě že bylo po hlavní sezoně. A na dlouhých atlantických plážích nebylo
nijak přelidněno.Spíše naopak. Po několika dalších návštěvách těchto pláží, jsem zjistil že mé velmi
zanedbané chodidla, začínají mít vzhled jak po nějaké luxusní péči. Nikdy před tím jsem se o nohy nijak
zvlášť nestaral. A ejhle nožky jak miminko. Co ještě dodat po několika týdnech jsem v klidu ušel po
pláži a bos 8 km. Proto musím jen souhlasit s článkem Ivoše a i komentářem Rolanda a Jitky.

 
-

Bosá noha je silný argument

Vložil nahatej, 2. Listopad 2013 - 4:34

Chodidlo je významnou částí lidského těla. Obstarává komunikaci člověka s terénem, na němž se pohybuje. Je pro tuto funkci i slušně vybavené. V dobách, kdy se homo sapiens pohyboval převážně po přírodních měkkých površích, fungovalo dokonale. Dnes, na površích více či méně umělých, je to sice slabší, ale stále pozoruhodné. Roli chodidla doporučuju k úvaze i v nadcházející zimní sezoně. Dostanete se pod palbu reklamy sofistikovaných lyžařských ponožek za pětikilo, tvářícími se málem jako vymakaný raketoplán. Nezblbněte. Sjezdový lyžák obsahuje vypolstrovanou botičku, která je u zdravého jedince schopná obstarat ochranu proti chladu. Když si pořídíte alespoň slušnou stélku (minimum je předtvarovaná, optimum vytvarovaná na nohu), žádnou drahou fusekli nepotřebujete. Insiders jezdí v silonce nebo naboso. Nejlepší komunikace, žádná akumulace vlhkosti. Nevěřící zkuste zagůglit a především vyzkoušet.

 
-

Mícháte tady pravdivé věci,

Vložil novotnym, 4. Listopad 2013 - 0:40

Mícháte tady pravdivé věci, polopravdy i úplné bludy. Nemám čas tady psát a rozebírat celý článek a reakce. Ale:

  1. správně zvolená obuv nezpůsobuje " kladívkové (skrčené) prsty, kostní ostruhy, smáčknuté a zeslabené prsty, vbočený palec, zeslabené svaly, šlachy a vazy chodidla (chodidla mají přes 60 svalů), mozoly, zarostlé nehty, puchýře a kuří oka, znehybnělé klouby". Kladívkové, smáčknutéa zeslabené prsty způsobují malé boty, případně úzké boty. Vbočený palec je důsledek zborcené (příčné) klenby nohy. Mozoly a puchýře si stejně dobře pořídíte bosi. Zkuste si chodit po asfaltu.

Zborcení klenby chůze naboso nezabrání, pokud ktomu máte genetickou dispozici, nebo je noha přetěžovaná (nadváha, dlouhé stání…), tady je jediná možná obrana právě vhodná obuv.

Než budete psát takovýto článek, navštivte ortopeda a zjistěte si fakta.

 
-

Ahoj Ivoši,

Vložil novotnym, 4. Listopad 2013 - 14:15

Doufám, že zmizení předchozí reakce bylo čistě náhodné… Nebo že jsem reakci špatně odeslal…

Naboso na pláži, na ČISTÉ louce, doma – ano. Ale je hloupost chodit naboso po asfaltu, v metru… Tj. rekreační chození naboso.

K informacím v článku:

  1. kladívkové (skrčené) prsty, kostní ostruhy, smáčknuté a zeslabené prsty, zeslabené svaly, šlachy a vazy chodidla, mozoly, zarostlé nehty, puchýře a kuří oka, znehybnělé klouby, plísně a zápach nohou  – Za to nemohou boty obecně, ale boty nevhodné (malé, s úzkou špičkou, z nevhodných materiálů). Pokud si žena pořídí efektní boty na 10 cm jehle, a bude je mít na noze denně, povede to samozřejmě k likvidaci jejích nohou. Stejně tak nemůžete počítat s tím, že budete mít v pořádku nohy v křuskách od vietnamců za tři stovky. Rodičům, kteří pořídí svým ratolestem plastové Crocsy by měl pediatr Croxíky otlouct o hlavu a nacpat do některého z tělesných otvorů.
  2. Větší riziko podvrknutí kotníku? Tady platí to samé. V botách na úzkém vysokém podpatku toto riziko je. Ale v kotníkových botách na nízkém podpatku je riziko stejné jako naboso. A vůbec nemá smysl porovnávat riziko podvrknutí kotníku naboso a v botách pevných, vysokých – turistické boty, armádní polní boty…
  3. Ploché nohy (platfus) – Jsou lidé, kteří ke zborcení klenby mají genetické dispozice. Zde je jediná možnost – nosit ortopedickou obuv, která poskytne klenbě oporu. Dále jsou ohroženi lidé s povoláním, kde jsou stále na nohou (servírka). Tady opět pomůže pouze správná ortopedická obuv. Vbočené palce jsou důsledkem zborcení klenby nohy, kdy vbočení funguje jako kompenzace ploché nohy.
  4. Doporučení „Je-li z nějakého důvodu nezbytně nutné mít boty, doporučuje se volit tzv. minimalistickou obuv, např. otevřené sandály bez zvýšené paty a špičky a bez opory klenby a se slabou podrážkou, žabky, samolepící podrážky bez svršku, mokasíny, pětiprsty apod.“ je téměř zločinem. Dalo by se tolerovat v případě, že nechci být naboso, a nemůžu mít momentálně na nohou „pořádné“ boty.

Mám návrh, vyzkoušíme si následující: Já si vezmu vyšlápnuté Branditky a někdo bosky. Dáme si 50 km přesun (město, asfaltová silnice, polní cesty, louka ,les, skalnatý povrch). A uvidíme, jak kdo dopadne. A že nechci být hnusnej, tak to může být jaro/léto za pěkného počasí…

P.S.: Jak jsi došel k údaji: V překomplikované špičkové běžecké obuvi je o 123% vyšší riziko úrazu, než naboso či v obyčejných keckách? Jak to bylo zjištěno s přesností na 1%? Když se dívám třeba na NBA, proč sakra, nejsou bosi? Proč tenisté nehrajou bosi?

 
-

Komu je chození naboso po písčité pláži málo

Vložil zurek (bez ověření), 4. Listopad 2013 - 21:54

Abychom zaujali i více adrenalinově založené, tak přidávám chození naboso v podání našeho kamaráda, naturisty, duchovního, prostě člověka, který učí lidi chodit po žhavém uhlí FIREWALKING.CZ Ivo Janečka. I tato pekelná zábava ho ale očividně začala nudit, a tak se pustil do chození po skleněných střepech.

 
-

Chůze naboso je skvělá meditace.

Vložil ivojan, 5. Listopad 2013 - 12:19

Zkuste si někdy chůzi naboso v borovém lese a vnímejte všechny pocity, které vám nohy zprostředkují. Nebo v chůze po obrázcích, kterou nabízejí v některých wellness. Ten vtip je věnovat 100% pozornosti svým chodidlům.

 
-

Tenisti nemůžou

Vložil kaldoh, 12. Leden 2014 - 3:19
Obrázek uživatele kaldoh

hrát bosí, protože musí mít obuv s logem svého sponzora, stejně tak ponožky. Ano, i tričko a trenýrky i sukýnku u žen i hodinky, čepici. Bez sponzora by neměli na výdaje spojené s tréninkem a zápasy. Kameraman (i), mají od firem také všimné, za každý detailní záběr na logo!

Proto nemůžou Vrcholoví tensti hrát bosí a nazí. A to my naturisti ano. Zato ale máme servis jako babička.