NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Cap d'Agde - největší naturistické středisko na světě

Vložil Jarda2, 14. Srpen 2017 - 19:37

Pokladna a vstup pro pěší a cyklistyPokladna a vstup pro pěší a cyklisty

Koncem června 2016 jsem musel řešit jistou pracovní záležitost v jihofrancouzském Béziers a už při pouhém letmém pohledu na mapu je jasné že jsem si nemohl nechat ujít skvělou příležitost navštívit patrně největší a nejznámější naturistické středisko na světě v Cap d'Agde.

1. jak se tam dostat

Z Prahy do Béziers je to zhruba 1.450 kilometrů a v době nízkonákladových leteckých společností by to asi měla být jasná volba. ALE – jak jsem zjistil tak v letní sezóně nejsou ceny letenek zrovna nízkonákladové ani u nízkonákladovek

  • přímo v Béziers je sice letiště ale létá na ně jen Ryanair a přestupní doby z Prahy byly dost děsivé, pro další dostupná letiště v okolí platí skoro to samé.
  • bez auta jste na místě odkázáni buď na velmi drahé taxi nebo místní autobusy které nemají zrovna ideální jízdní řády a ceny také nemají zrovna lidové.

Závěr je, že jsem použil osobní auto – pohodová cesta po skvělých německých a ještě lepších francouzských dálnicích trvala z Prahy necelých 14 hodin, cenově vyšla kompletně skoro přesně na 400,– EUR celkem za obě cesty tam i zpátky kdy do ceny počítám palivo, mýtné na francouzských dálnicích i bohaté občerstvení pro řidiče každé cca 4 hodiny jízdy. Po absolvování celé cesty na jeden zátah Praha – Béziers jsem byl v takovém fyzickém a duševním stavu že jsem si v hotelu hodil krátkou sprchu a vyrazil poznávat večerní Béziers – to asi dost napoví.

Nápis který jistě potěší každého bez dokladůNápis který jistě potěší každého bez dokladů

2. na co určitě nezapomenout

Z mého hotelu v Béziers to bylo do Cap d'Agde zhruba 30 kilometrů a jelikož se mi přímo u hotelu nabídla cenově výhodná možnost půjčení překvapivě kvalitního jízdního kola, považoval jsem za skvělý nápad udělat si projížďku po jihofrancouzské přírodě. Teplota 35°C ve stínu sice nebyla toho dne pro cyklistiku zrovna ideální ale cesta uběhla poměrně rychle. Cesty jsou tam poměrně dobře značené a stačí jet po směrovkách, člověk by se možná obešel i bez navigace. Všechno bylo skvělé až do okamžiku kdy mi v prodejně vstupenek do Village naturiste Cap d'Agde – jak se naturistické středisko oficiálně jmenuje – mladá a krásná pokladní s úsměvem sdělila, že vstupenku za 8,– EUR na den mi ráda prodá ale až poté co se prokážu platným pasem nebo alespoň občankou protože taková mají prostě pravidla. No a můj pas byl v té chvíli v hotelovém trezoru v 30 kilometrů vzdáleném Béziers, protože jsem samozřejmě nepředpokládal, že ho budu k něčemu potřebovat. Střihnout na kole dalších 30 kilometrů v poledním horku už nebylo tak pohodové a v dalším kole přišlo na řadu mé milé auto s ještě milejší klimatizací nastavenou na co nejnižší teplotu.

Pokladny u vstupuPokladny u vstupu

3. první dojmy

Kdo je ve Village naturiste Cap d'Agde poprvé je nutně šokovaný obrovskou rozlohou celého areálu který má přes 120 hektarů. Je to skutečné město s ulicemi, vysokými a rozlehlými domy, množstvím obchodů včetně např. supermarketu SPAR, oproti běžnému městu má ale tu podstatnou výhodu že úplně všude tam můžete chodit nahatí. A většina z několika tisíc návštěvníků této možnosti skutečně důsledně využívá, i když je nutno dodat že zdaleka ne každý tam po ulicích chodí úplně nahatý, spíš vidíte různé nápadité kombinace typu „krátké tílko a dole bez“ u mužů nebo síťované šaty se skutečně velkými oky na nahém těle u žen, případně jen ručník nebo osuška ležérně hozená přes rameno nebo ovázaná kolem pasu. No a procházet se nahatý třeba po rozlehlém klimatizovaném supermarketu SPAR je skutečně velmi neobvyklý zážitek a to i pro lidi kteří zrovna neholdují exhibicionismu 

4. složení návštěvníků

Národnostně je to celoevropská směsice, výraznou převahu mají domácí Francouzi. Drtivá většina návštěvníků jsou smíšené páry ve věku 50 plus, dívek a mladších žen tam mnoho nepotkáte – tipoval bych tak na necelé 1 % ze všech návštěvníků. Mladých mužů je tam celkem dost ale většina se jich soustřeďuje na swingerské části pláže – viz dále. Rodiny s dětmi ve Village naturiste potkáte, ale není to zrovna masová záležitost. Překvapivě často na pláži vidíte nahaté rodiče plus jejich kompletně oplavkované děti, které si pod slunečníkem – už ne tak překvapivě – hrají se svým mobilem. Celkový dojem jsem měl dobrý, ale je evidentně vidět že nedochází k průběžné věkové obměně návštěvníků a v delším časovém horizontu budoucnost tohoto střediska nebude asi zrovna růžová.

5. Pláž

Pláž je skutečně krásná – světlý jemný písek a to i po vstupu do vody, skoro žádné velké šutry, upozorňuji na velmi pozvolné klesání dna, takže ještě několik desítek metrů od břehu máte vodu někam k pasu. Skvělé je to, pokud máte malé děti, plavci holt musejí jít dál od břehu. Pláž je široká cca 60 metrů a dlouhá 1,5 kilometru. Z toho skoro přesně 1 kilometr je to „normální“ nudapláž tak jak ji většina z nás zná, dalších cca 250 metrů je pak vyloženě swingerská část pláže – nebudu tady dopodrobna popisovat o co se jedná, to se prostě musí vidět, no a posledních cca 250 metrů je to zase normální nudapláž. Na všech „normálních“ částech pláže je rozumná obsazenost kde si bez problémů kdykoli v průběhu dne najdete místo, na swingerské části pláže je skoro celý den nabito, v podstatě ručník těsně vedle ručníku a to na celé délce i šířce pláže. Po celé délce naturistické pláže je několik více či méně příjemných plážových restaurací, všude se samozřejmě chodí bez plavek a drtivá většina lidí si v plážové restauraci položí ručník pod sebe na židli a sedí tam úplně nahatí. Žen obalených pečlivě ručníkem či osuškou tam potkáte opravdu minimum. Výběr jídla i pití celkem slušný, samozřejmě vyšší ceny, např. půl litru točeného piva stálo tuším necelých 6 EUR.

5. kde tam bydlet

Na území Village naturiste Cap d'Agde je v podstatě jediný skutečný hotel Oz''inn a ten má poměrně vysoké ceny. Další možností je využít soukromé apartmány k pronájmu, soukromých apartmánů je v areálu opravdu velké množství. No a velmi oblíbené je ubytování ve vedlejším velkém naturistickém kempu „Rene Oltra“ – tam doporučuji včasnou rezervaci předem, kemp bývá občas zcela vyprodaný. Je samozřejmě možné se i ubytovat mimo areál Village naturiste a denně do něj dojíždět či docházet – pak jsou možnosti ubytování opravdu bohaté.

Ceník 2016Ceník 2016

6. tip na závěr pro šetřílky

V úvodu jsem popisoval jak přísný je prodej vstupenek do areálu Village naturiste a že bez platného osobního dokladu vám vstupenku prostě neprodají. O to vtipnější bylo moje pozdější zjištění, že naturistická pláž u areálu, která je na jedné straně ostře ohraničena plavebním kanálem který vede ke kotvišti jachet, na své druhé straně bez náznaku jakéhokoli oplocení nebo alespoň střežení úplně volně přechází do vedlejší textilní pláže kam je vstup samozřejmě zcela volný. Neznám přesně zákony ve Francii ale patrně tam musí být všechny mořské pláže volně a zdarma přístupné a proto není možné pláž areálu Village naturiste oplotit. Takže pokud chcete ušetřit nemalé vstupné, prostě si zajeďte k vedlejší pláži Marseillan, v plavkách dojděte podél moře až k začátku nudapláže areálu Village naturiste, tam shoďte plavky a už „naostro“ se můžete po nudapláži i celým areálem úplně zdarma procházet zcela dle libosti.
2.5
 
-

Cap d´Agde

Vložil eSHá, 15. Srpen 2017 - 22:58

Díky za zajímavý a věcný článek. Takto by to tu mělo vypadat. Super !!!

 
-

DÍKY INFORMACE K NEZAPLACENÍ

Vložil georgejirka, 17. Srpen 2017 - 20:46
Obrázek uživatele georgejirka

DÍKY [Brejličky] INFORMACE K NEZAPLACENÍ [Úsměv]

 
-

Díky za pěknou reportáž z Cap d'Agde

Vložil PetrS, 19. Srpen 2017 - 15:47

Ten poslední odstavec mě vážně pobavil. Myslím, že obzvláště pro Čechy se jedná o velice cennou informaci. :-)

Ač se to může zdát na první pohled poněkud zvláštní, tak i na jih Francie se poměrně často jezdí přes Paříž (např. letadlo: Praha – Paříž, TGV: Paříž – Marseille). Agde leží na trase TGV Paříž – Béziers – (Perpignan). Vzdálenost nějakých 800km, doba jízdy 4hod! Komfort blížící se cestě letadlem, cenově rovněž 50 – 150EUR/1 cesta (velice závisí na tom jak moc dopředu objednáváte, na kterou denní dobu, kolik je vám let, zda požadujete přebookovatelný lístek atd.). Spoje vám kupodivu vyhledá i náš idos, ale lepší je samozřejmě navštívit přímo stránky SNCF, kde si navíc obstaráte vše potřebné. Takže i pro někoho, kdo třeba tráví dovolenou pár set km stranou to může být překvapivě snadno dostupný víkendový výlet.

Jinak souhlasím s Vámi, že ve Fr. je ideální mít k dispozici auto. Městská doprava ještě nějakým způsobem funguje, ale pokud potřebuje popojet někam několik desítek km, tak už to začíná být problém. S nějakou buzerací od četníků jsem se tam nikdy nesetkal. Vykládám si to tím, že naprostá většina rekreantů jsou – jak rovněž zmiňujete – domácí. Práce tam mají také dost. Takže asi nemají takovou potřebu čekat vždy na sezónu, aby pak mohli s radarem v ruce číhat za borovicí na cizince, přepočítávat jim konzervy v kufru a vůbec ty turisty pořádně podojit jako to s oblibou dělají třeba Chorvati.

S tím kolem opatrně – mám zkušenost, že se ve Francii hodně kradou. Často je možné vidět někde téměř rozpadající se kolo přivázané řetězem na motorku, jehož cena snad několikrát převyšuje cenu vlastního bicyklu.

Mohu se zeptat, co za tu cenu vstupenky do areálu 8,–EUR člověk získá? Pouze vlastní vstup nebo např. skříňku na věci, cennosti, možnost sprchy…

 
-

Vstupné v Cap d'Agde

Vložil Jarda2, 21. Srpen 2017 - 15:04

To jste položil opravdu dobrou otázku – za těch 8,– EUR na den člověk získá jen možnost projít dovnitř. Marně jsem uvnitř celého areálu pátral po nějaké možnosti úschovy věcí – rád bych si za to i zaplatil – ale přes všechnu snahu se mi nic nepodařilo najít. Pěší návštěvník nebo cyklista si tedy musí celý den hlídat svoje věci a nosit si je všude s sebou nebo prostě si je někde položit na pláži a pevně doufat že mu je nikdo neukradne – to na pohodě moc nedodá.

Optimální řešení je vjet do areálu autem, jde tam celkem dobře zaparkovat mj. na pěkném a stromy zastíněném parkovišti pro několik set aut nedaleko pláže. Cena za vjezd autem ve kterém jsou 1–2 osoby je 18,– EUR na den a to už včetně vstupného těch osob, auto pak můžete použít jako úschovnu oblečení a z něj vyrazit už „naostro“ jen s plážovým ručníkem. Osobně se mi pak osvědčila malá neoprenová peněženka ve které jsem celý den nosil doklady, peníze a klíče od auta. Pak se vesele můžete celý den procházet podél pláže i celým areálem a být v naprostém klidu. Akorát tu peněženku holt nesmíte ztratit – to by pak byla silně prekérní situace [Tmavé brýle]

Jo a sprchy tam jsou jen takové ty obvyklé „plážové“ u východů z pláže, ale pro běžné osvěžení to celkem stačí.

 
-

Kemp

Vložil peterke, 12. Září 2017 - 9:56
Obrázek uživatele peterke

Vedel by nám niekto poradiť aké sú možnosti a ceny kempovania v Cap´d Agde? Myslím s malým autokaravanom.

 
-

Kemp v CDA - možnosti a ceny

Vložil Jarda2, 12. Září 2017 - 10:59

Jděte sem http://www.centrenaturiste-oltra.fr/…-center.html a u prostředního velkého obrázku klikněte vpravo nahoře na „BOOKING“ a pak vpravo „Detailed tariffs“ a pak hned nahoře jsou kempovací místa „Pitch“. Tam máte aktuální ceny v roce 2017. Možnost on-line objednávek na rok 2018 tam ještě nemají zadanou.