NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Černá hora horská a mořská

Vložil Anonymní, 15. Srpen 2013 - 18:16

Proč se říká Černé hoře „černá“, nevím, já bych ji nazval klidně i „zelená“, nebo „modrá“, protože to jsou barvy přírody tohoto státu. Taky tu nežijí samí Černohorci, když už jsme u těch barev. Ba, Černohorců je ani ne polovina obyvatel státečku menšího než Praha. O Černhorcích se ale vědělo za středověku, než je pohltili Osmani a Byzanti, stejně jako nás Rakousko-Uheráci. Stejně jako naháči se v nebezpečí stahují do rákosí, tak Černohorci se pod islámským útlakem stáhli do hor, pro upřesnění černých. 


Jinak to jsou ale poměrně mírumilovní pravoslavní a vůči našincovi jsou v nejlepším slova smyslu vstřícní. Jugoslávie je trochu zamíchala, takže v Černé hoře potkáte jen 43% Černohorců, ale zato 32% Srbů, 8% Bosňáků, 5% Muslimů a skoro celý zbylý zbytek Albánců.
I o Češích se dříve v Montenegru vědělo. První Čechoslováci vyrazili do Černé hory na dovolenou v roce 1922 zeleným autobusem s cedulí PRAHa – BUDVA.


Zelená Černá hora odshora dolů
se to šlape vždycky líp, tak to vezmeme od nejvyšších vrcholků. Říká se, že by dobro mělo zvítězit nad zlem. To ale bohužel není případ nejvyšších hor Montenegra, kde Zla Kolata (2534 m.n.m.) je o celých 6 m vyšší než Dobra Kolata. Zla Kolata je ale stejně na samé hranici s Albánií, tak bysme se mohli při výstupu se zlou potázat (albánskými pohraničníky).
Za nejkrásnější pohoří (zelené) Černé hory je považován Národní park DURMITOR (UNESCO) s nádherným Černým jezerem. Mapa GPS: 43.102988,19.041263


Některé z uvedených fotografií jsou od CK POZNÁNÍ

Video DURMITOR (zvolte si na liště v „Poznámkách“ přeložit titulky)


Velmi oblíbený je rafting na křišťálově čisté řece Tara na bosensko-černohorské hranici. Její kaňon je poprávu nazýván „COLOREDEM EVROPY“. Začátek raftingu: GPS 43.150581,19.295358Černá hora má ještě další Národní parky: Lovčen (prapůvodní území ČH, Biogradska gora a Skadarské jezero.

Monastir OstrogMonastir Ostrog Monastir MoračaMonastir Morača Za návštěvu určitě stojí oba nejznámější černohorské kláštery. Na Monastiru Ostrogu (mapa) chtěli stavitelé asi trochu ušetřit na střeše, tak ho celý postavili do skály. Právě proto patří také mezi nejobdivovanější stavby celého Balkánu.

Ne úplně daleko od Ostrogu je další velmi navštěvovaný klášter Monastir Morača (Mapa).Modrá Černá hora po vodě až k Albáncům
První čeští turisti v tom roce 1922 zřejmě objevili ráj na černohorském jadranském pobřeží ráj na Zemi. V současnosti jako by se Černá hora chtěla dostat alespoň o pár příček v HDP (celosvětově 69. místo) výš a z chvostu nejzaostalejších zemí Evropy se dostat pokud možno ještě v této pětiletce. Proto na jejích plážích uvidíte slunečníky naňahňané jeden vedle druhého, že se jimi sotva probrodíte k vodě. Čím jižněji, tím je naňahňáno méně a ke konci Ulcinjské riviery najdete i v roce 2013 ráj na Zemi.
Všechna zajímavá videa pro turisty na VISIT-MONTENEGRO.TV.

Ulcinjska RivijeraUlcinjska Rivijera Pro naháče až na konci
O Adě Bojaně toho tady bylo napsáno už opravdu spousta. Máme její FKK stranu jako lokalitu, Diskuzi 1, Diskuzi 2, Diskuzi 3.
Letošní léto si v Adě Bojaně užily také obě minulé Miss Natura Mia a Aneta, které si nedaly oddechu ani o dovolené a Adu Bojanu prožily jak se patří sportovně.
Mapa a GPS ADY BOJANY: GPS: 41.862785,19.347928Všechna v tomto článku popisovaná místa najdete v této mapě:

Zobrazit místo Montenegro na větší mapě

VIDEA O ADĚ BOJANĚ NA ULCINJSKA RIVIJERA


Víte, že:

  • o propagaci této a o další stovky podobných nudi pláží v Evropě se stará neziskový projekt NATURISTA.CZ?
  • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
  • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
  • NATURISTA.CZ se svými 7000 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz

5
 
-

díky za pěknou reportáž

Vložil SPORT, 19. Srpen 2013 - 19:40

Díky za pěknou reportáž. Kdo je na dovolené v zahraničí, má možnost si koupit poslední vydání renomovaného časopisu ZeitGeschichte, který pojednává o různých životních stylech mládeže v císařském Německu kolem roku 1900. Velmi oblíbený byl tehdy také nudismus, viz obálka časopisu: http://www.zeitabo.de/…enk-abo.html

 
-

Albánští pohraničníci a Albánie jako taková.

Vložil Roland Jitka, 19. Srpen 2013 - 23:17

Během našeho pobytu v Makedonii a v Albánii a vlastně neustálého se motání na hranicich obou zemí, jsme přišli s albánskými celníky mnohokrát do styku. Mají jen jednu větu „dej na kafe“ což znamená cca tři až pět euro. Takže Ivoši dostatečně zásoben eury, bys neměl problém s nimi nikde. Já bych je nazval spíše běžnými žebráky kolem hranic, stejně jako albánské policisty na silnicích, kteří na místo své hlídky buď došli pěšky, nebo v lepším případě dojeli na kole.

Stále se zde píše o Albánii jen jako výjezd z Montenegra kolem Skadarského jezera a města Shkoder, jak je to pěkný výlet, ale to si bohužel Albánii opravdu velmi idealizujeme. Taková prostě celá Albánie není. Přemýšlím nad cestopisem ze střední a dolní části Albánie, až skoro k řeckým hranicím, ale příliš pozitiv tento cestopis asi obsahovat nebude. Maximálně popíše Albánii ve vši nahotě, morální i lidské bídě, muslimského náboženství, kontrastů života a mnoho podobných naturismu a normálnosti odporujících věcí.

Otázkou spíše zůstává jestli takový cestopis vůbec psát
a nebo raději nechat ostatní ve sladké nevědomosti. [Zmatený]
 
-

Sem s tím, Rolande !

Vložil Jarda2, 20. Srpen 2013 - 10:33

Určitě to sem všechno popiš, moc rád bych si to přečetl. Ty tvoje cestopisy jsou vždycky plné optimismu, takže pokud sám předem avizuješ že ten z Albánie nebude zrovna moc pozitivní tak to tam asi bude opravdu dost husté …