NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Chorvatsko Valalta v září 2014

Vložil Anonymní, 2. Říjen 2014 - 7:25

Valalta je bezpochyby nejznámější FKK centrum na Jadranu a těší se nadměrnému zájmu n-rekreantů, obzvláště ze západní Evropy. Čechů v tomto centru příliš nenajdeme, o to milejší byla zpráva našeho přítele Johny53, který s rodinou jako jeden z mála Čechů letošní září do Valalty vyrazil. Dnes se tedy dozvíme, jak se do středu istrijského pobřeží cestuje ze středních Čech, jak projeli Slovinskem a samozřejmě hlavně zážitky z Valalty. Naši cestovatelé byli nadšeni především z velmi praktického uspořádání celého FKK komplexu, kde nikoho neruší ani automobily ani organizovaná zábava. Popisují také všechny písčité, oblázkové i kamenité pláže a v neposlední řadě se s nimi podíváte do restaurace, kde při popíjení oblíbeného nápoje máte neustále nohy ve vodě.


Již řadu let jsme se chystali navštívit tento kemp. Místo dovolené neplánujeme nikdy dopředu, vždy se rozhodujeme dle momentální situace a našeho přání. Na konci srpna nás kamarádka vyhecovala, že bychom mohli jet do Chorvatska do kempu Valalta u Rovinje na Istrii. Tak jsem začal pátrat, ale zavedené české FKK cestovní kanceláře nás odmítly s tím, že Valalta je vždy od jara na celou sezonu vyprodaná. Tak jsem zkusil napsat přímo na recepci kempu a v našem mailu se ocitla nabídka na týdenní pobyt v bungalovu LA á 53 € na osobu a den s polopenzí (od 13. 9. nižší taxa). Mezitím si kamarádi dojednali opět pobyt níže pod Makarskou, tak jsme se rozhodli, že vyrazíme s manželkou sami. Kartou jsme zaplatili zálohu 150 € na rezervaci.
Mezinárodní oceněníMezinárodní ocenění RecepceRecepce Vyhřívaný bazénVyhřívaný bazén

Bydlíme ve středních Čechách, díky stavu D1 jsme se rozhodli v neděli 8. 9. 2014 vydat na cestu směr Tábor, Třeboň, Halámky, Horn, Stockerau, Vídeň, Graz, Maribor, Ljubljana, Koper, Rovinj až do cíle Valalta Naturist Camp. Vzdálenost 840 km ujedete dle navigace i v reálu za cca 9 hodin plus přestávky na odpočinek. Cesta ubíhala celkem v pohodě, počasí bylo slušné, mlhy z předchozích rán se někam schovaly, kamiony stály na parkovištích, v Německu končily poslední prázdniny, provoz v našem směru byl velmi mírný. Nejsme příznivci nočních jízd, raději si ráno přivstaneme. Alespoň nás nemusela mrzet nekřesťanská cena měsíční Slovinské DZ 900 Kč, projeli jsme napříč celým Slovinskem. V Chorvatsku už jsme platili jen asi 24 Kuna za krátký úsek po jejich dálnici.

Terasa u bungalovuTerasa u bungalovu OsvětleníOsvětlení

Do kempu jsme dorazili odpoledne, projeli závorou u recepce stanového kempu a zastavili před recepcí pro bungalovy a apartmány. Přijala nás usměvavá recepční, ukázali jsme mail s rezervací a během pěti minut jsme měli klíče. Auto jsme zaparkovali na parkovišti krytém proti slunci se štěrkem zpevněným povrchem s číslem našeho bungalovu. Z recepce s námi odjížděl elektromobil a ochotný pracovník kempu nám pomohl naložit naše zavazadla a odvezl nás před vchod do bungalovu. Pokud se podíváte na mapu kempu, tak vidíte, že to je celé město výletníků, bez této pomoci bychom byli ztraceni. Během 15 min po příjezdu do kempu jsme byli i se svými zavazadly v našem bungalovu. Z webu kempu je vidět jeho rozsáhlost. Vybalili jsme si věci a vyrazili na obhlídku kempu a první koupání.

Bungalov obyvákBungalov obyvák Restaurace SpaccioRestaurace Spaccio Polopenze restaurantPolopenze restaurant Švédské stolyŠvédské stoly

Uspořádání kempu je praktické, jsou oddělené zóny parkovací, oblast apartmánů a bungalovů, oblast pro obytná auta, oddělení pro stany, zábavní část s restauracemi, přístav pro malé lodě, soustava bazénů, jeden z nich vyhřívaný se dvěma vířivkami, sauna, masáže, obchody s plážovým zbožím, obchod se základními potravinami (dá se platit kartou). Na recepci je bankomat skupiny Erste. Mezi jednotlivými bungalovy i mezi oblastmi jsou vydlážděné komunikace a pohybují se po nich kromě pěších a cyklistů jen naprosto nehlučné elektromobily personálu převážející materiál. V celém kempu je dostatek lehátek u bazénu, na plážích i na travnatých plochách. Bydleli jsme ve starším typu bungalovu LA. Po vstupu do předsíňky jsme měli vpravo šatní skříň, koupelnu se sprchou a záchodem, teplá voda trvale dostupná. Vlevo byl vchod do ložnice se dvěma lůžky a skříní. V obýváku byl gauč pro třetí osobu, lednička, SAT TV s chorvatskými, německými a italskými programy a francouzské okno s východem na terasu se stolečkem, třemi židlemi a dvěma lehátky a slunečníkem.

Písečná plážPísečná pláž Oblázková plážOblázková pláž Dlážděná plážDlážděná pláž Pláž u tobogánuPláž u tobogánu PřístavPřístav

Na pobřeží přiléhajícím ke kempu byly různě upravené pláže s jemnými kamínky, s pískem s kamínky, s velkými kameny a schody do vody, případně mola pro přístup do vody nebo na opalování. Každý si tedy mohl najít vstup do vody dle svých preferencí. Voda měla cca 24 stupňů. Na pláži byl dostatek lehátek i slunečníků, několik restaurací s možností občerstvení. Ne všechny restaurace braly platební karty. Celý kemp byl FKK, do restaurací (vyjma některých plážových), obchodu a recepce byl povolen vstup jen v oděvu. Stravování předplacené bylo možné v jednom rozsáhlém restaurantu. Snídaně i večeře byly formou švédských stolů s dostatečným výběrem včetně ovoce a zeleniny, případně zmrzliny. Večer byly výborné polévky. Nápoje k večeři se platily hotově.

Vodní restauraceVodní restaurace Vodní atrakceVodní atrakce Travnatá plážTravnatá pláž Kamenná plážKamenná pláž

Počasí letošního léta bylo vrtošivé, zklamalo nás ve třech dnech, tak jsme pocestovali po okolí, navštívili Rovinj (staré město, kostelík na vršku, přístav), Pulu (neuvěřitelně krásné koloseum s vykopávkami, projížďka městem s českým audioprůvodcem)… . Všude bylo dobře zorganizované parkování za rozumnou cenu, kdo by chtěl vařit, může kromě obchodu v kempu nakoupit v Lidlu v Rovinji (cca 5 km). Vjezd a výjezd z kempu byl na SPZ. Celkově shrnuto prožili jsme nádherný týden v kempu, kde bylo útulno, čisto, vše po ruce. Ne nadarmo Valalta dostala cenu německého autoklubu ADAC.Od bungalovu k autu nám opět odvezli zavazadla k autu. Pobyt jsme platili kartou. Připojujeme pár našich fotografií, oficiální video z Valalty , oficiální fotogalerie. Řadu videí z Valalty najdete též na Youtube.
Podrobnější info na stránkách NATURIST VALALTA

Address: Valalta d.o.o.. Cesta za Valaltu – Lim 7, 52210 Rovinj – Istria – Croatia
Telephone: 00385 (0)52 804 800, Fax: 00385 (0)52 821 004, e-mail: valalta@valalta.hr
Naturistova strana Valalty s komentáři, ostatní příspěvky o Valaltě.

Pro vyhledání Valalty na této mapě zvolte levé menu a popř. Ctrl+F:

Z podkladů Johny53 upravil a doplnil: Ivo Žurek

Víte, že:

  • Tuto a další desítky podobných akcí v ČR organizuje neziskový projekt NATURISTA.CZ?
  • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
  • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
  • NATURISTA.CZ se svými 1600 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz
5
 
-

Valalta

Vložil Horác, 2. Říjen 2014 - 12:30

Naprostý souhlas s popisem i hodnocením, po dvojnásobné návštěvě mohu jen doporučit a sám se tam znovu někdy moc těším. Dovolená jak se patří.

 
-

Popisovaná trasa

Vložil Roland Jitka, 2. Říjen 2014 - 14:50

Popisovaná trasa Praha, Tábor, Halámky, Horn, Stockerau, Wien je skvělou variantou náhrady naší šílené dálnice D1. Uvedenou trasu využíváme i z Bulharska. Trasa je to velmi rychlá prakticky bez aut a hlavně na mnoha místech umožňuje koupání ve vodě, což je v létě opravdu vítaná výhoda. Pokud tudy někdy pojedete, na naší D1 se asi už nebudete chtít nikdy vrátit. Mohu doporučit jako rychlejší a příjemnější cestu.