NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

PRVNÍ ZÁBAVNĚ NAUČNÉ CENTRUM V ČR OTEVŘENO!

Vložil Anonymní, 16. Květen 2007 - 11:06

Liberec, 4. května 2007. První samostatné Hands-on-science centrum v České republice se dnes otevřelo veřejnosti. Jeho cílem je především rozšířit a zatraktivnit proces poznávání. Návštěvníkům se otevřela jedinečná expozice s více jak dvěma sty exponáty a atrakcemi na ploše necelých 1 600 metrů čtverečních.

Nejen návštěvníci z řad dětí ale i dospělí mohou v iQparku obdivovat různé optické klamy, logické a poučné hry, demonstrace přírodních jevů a zákonů, soustavu vodních pump a mlýnků, hlavolamy, medicínské modely, historické předměty, plazmové koule, světelný obtisk, stavitelné kyvadlo, řeku, obří bublifuk, kladky a kladkostroje, zrcadlový labyrint, magnetismus a desítky dalších atrakcí z říše fyziky, lidské anatomie i elektrotechniky. Zastoupená je dále oblast mechaniky, biologie či matematiky.

K vrcholům nově otevřené expozice patří šikmý dům, otáčivý tunel, který mate rovnováhu nebo zrcadlový labyrint, který je o jedno zrcadlo větší než labyrint na Petříně. Nejsložitější a nejdražší byla výroba obřího válce, stál 400 tisíc korun.

Projekt vznikal několik let. V České republice dosud žádné takové zařízení neexistuje. Podobné mají v Německu nebo Francii, ale i v zámoří. Prostory místních center dosahují i několika desítek tisíc metrů čtverečních. Inspiraci hledali tvůrci českého iQparku právě v zahraničí. Do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním centra.

Na výrobě exponátů se podílelo deset řemeslníků. Zcela zdarma a ve svém volném čase se na přípravě expozice účastnili i nadšenci z řad pracovníků Labyrintu Bohemia a Centra Babylon v čele s Jiřím Valáškem.

iQpark je otevřen denně od 10:00 do 20:00 hodin. Vchod je z nákupního městečka komplexu Centrum Babylon. Děti do 140 cm zaplatí 40 Kč, dospělí 80 Kč. Mnozí návštěvníci stráví mezi naučnými exponáty mnohdy i celý den.

iQpark je interaktivním zábavně naučným centrem situovaným do bývalé budovy Státního výzkumného ústavu textilního v Liberci. Je prvním svého druhu v České republice, využívajícím coby vzdělávacího a poznávacího prostředku herní a zábavné interaktivní pomůcky. Hlavním cílem centra je dosáhnout hlubšího porozumění podstaty jevů prostřednictvím hry, experimentování a logického uvažování. Na základě principu ŠKOLA HROU podnítit mladou generaci k sebevzdělávání a sebepoznávání. iQpark si též klade za cíl rozšířit nabídku smysluplných a atraktivních volnočasových aktivit pro občany všech generací a nejrůznějších zájmů.

0