NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Termální lázně Laa - na hranicích bez hranic

Vložil Anonymní, 4. Listopad 2009 - 11:50

Aktuálně: Momentální vytížení areálu.
Navštívili jsme známé rakouské termální lázně Laa (Therme Laa) a vyzkoušeli saunový svět, který potěší každého vyznavače saunování a koupání. Městečko Laa an der Thaya se nachází 30 km od Znojma, na jižní hranici ČR s Rakouskem. Dopravní dostupnost není jediným důvodem k návštěvě tohoto vodního parku a saunového světa. Nadšenci do wellness jistě ocení vyhlášené saunové ceremoniály, zajímavé kosmetické procedury, slanou vodu aquaparku, nebo nejrůznější typy prohříváren a odpočíváren. Při naší návštěvě jsme vyzkoušeli bazény a samozřejmě zejména saunový svět, který je, jak je zvykem v podobných zařízeních, určený k pohybu bez plavek. Najdete zde venkovní prostory vhodné k opalování, velkou vířivku nebo studený bazén. Reportáž pro Naturista.cz přináší www.WellnessNoviny.cz

Komplex Therme Laa – Hotel & SPA byl vystaven na místě původních městských lázní v roce 2002. Je umístěn v kraji dobrého vína a za návštěvu stojí určitě i městečko Laa nebo muzeum kočárů. Současně svou návštěvu termálních lázní Laa můžete spojit s dovolenou či prodlouženým víkendem na Znojemsku, kde naleznete celou řadu sportovních a wellness aktivit, tras pro turistiku i dobrých hotelů, které nabízí wellness centra. Z Brna do lázní dojedete za necelou hodinku.

Aquapark (celý textilní) má venkovní i vnitřní část, hlavní termální hala má teplotu vody 34°C. Jeden z venkovních bazénů je ještě o dva stupínky teplejší. Vlastní termální pramen o teplotě 42°C obsahuje jód a chlorid sodný a je míchán s běžnou vodou. Pro děti je zde oddělená část – dětský koutek a oblíbený tobogán Fantasia, který jsme při naší návštěvě ocenili i my. Má délku 90 metrů a je zde i světelná animace. V bazénech najdete chrliče vody, whirlpooly, vodopád a další atrakce. Pro plavání a osvěžení je určen další z venkovních bazénů s podstatně chladnější vodou.


Saunový svět termálních lázní Laa byl pro nás hlavním zastavením.
Při naší návštěvě jsme se zaměřili především na poznání všech prohříváren a možností pro relaxaci. Na 1500 m2 jsme nalezli vnitřní i venkovní část, odpočívárny v patře. Uprostřed saunového světa je k dispozici bazén s termální vodou o teplotě 36°C, zastřešený prosklenou kopulí. V tomto centrálním prostoru s mramorovými sloupy si můžete odložit věci, vstup je samozřejmě dovolen pouze bez plavek (s osuškami nebo prostěradly). Důležité upozornění je na věkovou hranici – saunový svět je možné navštívit až od 14 let. Děti mohou pouze do vodního parku.

Královská parní lázeň nás velmi zaujala svou kompozicí i vybavením. Prostor je rozdělen na tři výklenky, uprostřed je osmihranná fontánka. Studená voda v kohoutcích přijde vhod pro ochlazení obličeje při prohřívání. Další fontánky jsou umístěny v prostoru. Teplota parní lázně je 46°C při 100% vlhkosti. Čtvrthodinka strávená na lavicích obložených přírodním kamenem, pod kopulí, v členitém prostoru odděleném oblouky a náladovým osvětlením je velmi příjemná a relaxační. 

Aromatická parní lázeň nabízí deset výklenků, mramorové kamna ve formě antické studny. Z velké kovové nádoby je dávkována voda s vonnou esencí na kameny. Celý prostor je provoněn a ozvučen příjemnou hudbou. Ve vnitřní části saunového světa naleznete ještě Hradní saunu, která je zajímavá kamny ve tvaru hradu Laaer Burg. Zde mohou po dohodě sami návštěvníci provádět parní nárazy – saunové ceremoniály spočívající v polévání kamen vodou s vonnou esencí a rozhánění horkého vzduchu ručníky. 

Venkovní část saunového světa nabízí bazének s chladnou vodou, dva prostorné saunové sruby na břehu jezírka, prostor s lehátky na slunění a kneippovu cestu – procházíte střídavě chladnou a teplou řekou. Tento prostor je užíván jako naturistický, nemusíte zde chodit zahaleni v ručnících.

Ve venkovním srubu naleznete klasickou finskou saunu na ploše o více jak 50 m2. V sauně jsou dvě patra s různou teplotou a výhled do okolí nabízí okna. Při saunových ceremoniálech pomahá saunérům velký větrák umístěný nad velkými saunovými kamny. Šestkrát denně probíhají ceremoniály se solí, konopným olejem, medem, kozím mlékem, jogurtem nebo grepový peeling. Vyzkoušeli jsme ceremoniál s konopným olejem. Konopí se pěstuje v kraji kolem lázní. Po zahřátí v sauně jsme vyšli ze sauny ven a zde jsme si potřeli celé tělo olejem, pak jsme se vrátili do sauny a na konci pocení ještě přišel ke slovu velký větrák. Ukončení procedury je relaxací na čerstvém vzduchu a až následným osprchováním. Odcházeli jsme s pevnou a vláčnou pokožkou.

Každý z domácích návštěvníků saun se pozná snadno nejen podle řeči, ale také tím, že na 100% dodržuje pravidla chování v saunách. Tedy samozřejmostí je sedět nebo ležet celým tělem na prostěradle či osušce, tedy i nohy spočívající na dřevěné lavici musí být na osušce. Při saunových ceremoniálech – nálevech nikdo neodchází, před použitím bazénku se saunující osprchuje atd.

Solná parní lázeň se nachází v druhém domku ve venkovní části. Je zde příjemné přítmí a prvotřídní hustá pára. 

K odpočinku můžete využít relaxační zóny a specialitkou je odpočívárna Panta Rhei v horním patře. Zde se spojuje relaxační účinek hudby, pohodlných speciálních lehátek a zářícího polodrahokamu ametystu. Svou hudbu si můžete dopřát do sluchátek.Aquapark a saunawelt je propojený s hotelem se 122 pokoji. Pro hotelové hosty je k dispozici vlastní oddělená lázeňská a relaxační část. Vital Oase nabízí návštěvníkům celou řadu procedur – masáží, zábalů a kosmetických ošetření využívajících vlastní kosmetickou řadu Therme Laa Senses na bázi konopného oleje.

Termální lázně Laa jsou velmi oblíbeným výletním místem i pro návštěvníky z České republiky. Loni jich zde z 390 tisíc hostů byla celá třetina. Areál je otevřen od 9 do 21:40 hodin. Doporučujeme celodenní návštěvu areálu. Tříhodinová návštěva tohoto komplexu rozhodně nestačí na poznání všech možností a tak doporučujeme zvážit i možnost ubytování v hotelu.Pokud se rozhodnete pro návštěvu termálních lázní Laa (Therme Laa Hotel & SPA), určitě nebudete litovat.

Internet: THERME LAA (webové stránky jsou také v češtině)

Therme Laa – Hotel & Spa
Thermenplatz 3, A-2136 Laa a. d. Thaya,

Vstupné: děti do 3 let zdarma, děti 12,30 EUR, dospělí 19,30 EUR. Příplatek za vstup do saunového světa + 6,50 EUR.
GPS: 48.723314427631095, 16.395772397518158


Zobrazit místo FKK Rakousko Dolní na větší mapě

 

Autor Pavel Hofrichter, WELLNESS NOVINY
Pro NATURISTA.CZ upravil a doplnil Ivo Žurek
5
 
-

Therme Laa

Vložil rene68, 5. Listopad 2009 - 16:52

S popisom týchto termálnych kúpelov, ako je vyššie uvedené sa plne stotožňujem. Mali sme niekoľko krát možnosť s rodinou navštíviť toto relatívne nové zariadenie v letných aj zimných mesiacoch a relax bol vždy zaručený. Podobne to je roky zavedené nie len v Laa/Thaya ale aj v iných rakúskych termáloch, ako napr. Lutzmannsburg, Loipersdorf, Bad Blumau, Bad Tatzmannsdorf a iných. Príklad zo saunovacej kultúry by si mohli vziať mnohé zariadenia na Slovensku ako aj v Česku, hlavne povinnosť byť v saune bez plaviek a sedieť a mať chodidlá na vlastnom uteráku, čo žiaľ mnohí nechápu a personál týchto zariadení to nevyžaduje.