NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Kolín - písník Sandberg

Vložil Anonymní, 21. Duben 2009 - 18:50
Aktualita: 

Podělte se o své zážitky z tohoto místa v komentářích pod tímto příspěvkem.

Mapa, plánek, souřadnice: 

(GPS: 50.014425715563796, 15.252002708338596) – východní strana jižního poloostrova. Interaktivní mapaPřístupnost pláže: 
Přístup omezen zákazy.

Fotografie: 

Jeden z pláckůJeden z plácků Loď s pískem jezdí přímo kolem plážeLoď s pískem jezdí přímo kolem pláže Východní strana: probíhá těžba pískuVýchodní strana: probíhá těžba písku Pohled přes voduPohled přes vodu

Vstupné, provozní doba, kontakt: 

Vstupné je bezplatné, lokalita je přístupná 24 hodin denně.


Doprava: 
Autem
Na kole

Naturismus: 
Nouzová lokalita: Nečekejte n-davy - najděte si soukromí!

Zázemí na pláži: 
Občerstvení není.
WC není.
Sprchy nejsou.
Dětské hřiště není.
Omezená kapacita parkoviště.

Vhodnost: 
Pro plavce i neplavce.
Na opalování.
Vhodné pro děti.
Možno i se psy.
Lodičky.

Parkoviště: 


Různé nezpevněné, avšak poměrně velké plochy mezi silnicí a poloostrovem. Parkuje se kde je volno.


Sport - zábava: 


Plavání, opalování, rybaření, procházky a cyklovýlety.

Ubytování: 

Na severní straně starého jezera (západní konec nedaleko areálu pískovny) se nachází kemp Klubu vodních sportů Sandberk, který má dle webových stránek velmi příznivé ceny (v desítkách Kč), nabídka je ale pouze pro členy. Dá se zřejmě pořídit tzv. Sezónní členství za vyloženě symbolický poplatek. Příjezdová cesta je dosti dlouhá, ze silnice odbočuje východně od lokality (až za lesíkem přes pole) a obtáčí při Labském břehu větší část jezera.
Veškeré další možnosti jsou až v Kolíně (4km).


Velikost pláže: 
cca. 50 naháčů

Komplikace: 
Rybáři.
Plavba lodí.
Těžba.

Terén pláže: 
Písek.
Tráva.
Málo stromů – málo stínu.
Okolní břeh pohodlně schůdný.

Okolí: 
Les, lesík.
Pole, louka.
Doprava v doslechu.
Rovina, nížina.

Vodstvo - údaje: 

Pískovna (v provozu) propojená s Labem.


Vodní plocha: 
Písák.
Dno písčité.
Žádný proud.
Vstup do vody pozvolný - mělčina.
Voda obvykle čistá.

Po svých / s jízdenkou: 

Vzhledem k poloze lokality (vzdálenost, neexistence jakýchkoliv vedlejších cest) lze k dopravě na místo doporučit minimálně jízdní kolo (viz. příjezd autem). Přístup je možný pouze po silnici Kolín – Starý Kolín (procházka 4 resp. 3km), lokalita je v sevření Labe a železničních koridorů z jiných stran prakticky nedostupná.

Z veřejné dopravy je nejbližší vlaková zastávka Kolín-dílny (1.5km od lokality; z Kolína směr Kutná Hora, Pardubice), nemáme však informace, nakolik se odtud lze k vodě dostat přes dvojici železničních koridorů a průmyslové areály mezi nimi – žádná skutečná cesta zde přes trať nevede. Ze zastávky Starý Kolín je to 3km po silnici, jen o kilometr více pak z hlavního Kolínského nádraží (zadní strany kolejiště).

Autem: 
V Kolíně najdeme Nový most (z hlavní silnice Praha-Čáslav odbočit na kruhovém objezdu směrem na centrum a Ovčáry či Velký Osek), z jeho samého kraje pak okreskou směrem na Starý Kolín. Asi po 4km jízdy podél seřazovacího nádraží a různých areálů uvidíme vlevo pár chatek a jezero, silnice zde vede malým lesíkem přímo pod náspem železniční trati. Před začátkem svodidla odbočíme vlevo k jezeru, a držíme se pod el. vedením, kde po pár desítkách metrů někde zaparkujeme. Ještě dále pod dráty najdeme „náš“ břeh (pravá strana). (Na místo se lze dostat i předchozí či následující odbočkou ze silnice – poblíž chatek/domku. Zákazy tam nikde nejsou [2009]. Od Starého Kolína směrem na Kolín, odbočka ke konci jediného lesa na trase.)

Autem z města Kolín.

Další info: 

Podle nejnovějších informací byly na této lokalitě rozmístěny nové cedule se zákazem vstupu, jehož dodržování bývá kontrolováno. Nedojde-li v tomto směru k dalším změnám, návštěvu této jinak nadějné lokality bohužel nemůžeme doporučit.

Pískovnu Sandberg tvoří větší staré jezero (západní), propojené s Labem, a menší východní, kde se na východní straně stále ještě těží písek. Na jezerech je i několik ostrovů. Zdejší těžaři zpočátku příliš nestrašili se zákazy (ani zákaz vjezdu tam nebyl), a tak byly břehy (hlavně) starého jezera obsazeny rybáři, najdeme tam pár chat, i Klub vodních sportů. Bohužel koncem léta 2009 byly na místě zpozorovány nové cedule se zákazem vstupu. Po jezeře pravidelně pendluje loď, která vozí vytěžený písek na překladiště u silnice.

Samotnou pláž tvoří několik plácků a různých vstupů do vody na poloostrově mezi oběma jezery, jde o starší břeh nového (východního) jezera, kde se na protější straně stále těží. S plaváním tedy asi opatrně – nákladní loď s pískem jezdí přímo kolem pláže!

Pláž je zcela bez vybavenosti, a ani v okolí nejsou „na dojití“ žádné možnosti.

Nejbližší obce: 

Kolín, Starý Kolín.


Turistické cíle: 

Kmochův KolínKmochův Kolín Kmochův KolínKmochův Kolín sv. Bartolomějsv. Bartoloměj Karlovo náměstíKarlovo náměstí
V okolí lokality zaujme především (a možná i jedině) město Kolín. Kdekomu se samozřejmě vybaví Kmochův Kolín (Kolíne, Kolíne MP3), ale i pokud zrovna pochodovou dechovku nemusíte, najdete v obalu nevzhledných průmyslových periferií pěkné historické jádro se čtvercovým náměstím a mohutným kostelem sv. Bartoloměje, v jehož sousedství je regionální muzeum (expozice) a různá zákoutí dýchající doslova historií. Ve městě jsou i další, drobnější zajímavosti, a opodál najdeme i památník bitvy u Kolína.

Pokud jde o Starý Kolín na opačném konci silnice, historie osídlení zde sice sahá až do pravěku, dnes ale uvidíte v podstatě jen typickou polabskou vesnici s kostelem a pár význačnými stromy v okolí. Dalších pár kilometrů tím směrem však nejdete známý zámek Kačina, nebo třeba Nové Dvory (a zajedete-li až do Kutné Hory, možná samotnou pláž ani nestihnete ;D )


Lázně Poděbrady..

INFO ČLÁNEK S TIPY PRO TURISTY

English / Deutsch: 

Free shore of a lake, created recently by sand-mining. (Mining still in progress on the opposite shore!) No services available. Access recommended by car or bicycle, only from the road Kolín – Starý Kolín (all other directions are limited by river and railway, no paths available except the road). There are a few small beaches on the shore.
Update: As of August 2009, new signs „private property – keep out“ appeared on this place, so visit of the beach is currently not recommended.


Aktualizováno: 
26.6.2021 Ivo Žurek

0
 
-

Sandberg u Kolína

Vložil JirkaRybka, 26. Duben 2009 - 21:07
Obrázek uživatele JirkaRybka

Včera jsem měl okolo Sandbergu cestu na kole, tak jsem pořídil pár ilustračních obrázků, a vůbec doplnil údaje zde na stránce. Musím ale dodat, že za teplého a slunečného sobotního poledne jsem našel břeh liduprázdný – snad si sem naháči teprve hledají cestu… Místní možná doplní. A na protější straně se pořád těží písek, kolem pláže projíždějí nákladní lodě.

 
-

Sandberg: Zákaz

Vložil Cates, 21. Srpen 2009 - 9:50

Tak bohužel musím informovat všechny o současném zákazu vstupu do této lokality – všude jsou cedule zákaz vstupu – soukromý pozemek a občas objíždí hlídka MP a každého odsud vyhazuje – vlastní zkušenost.

 
-

omezení

Vložil webnezny (bez ověření), 22. Srpen 2009 - 19:18

Ahojky, musím jenom potvrdit, že u vjezdu někdo natáhl pásky a v pátek vjezd přehradil stromem. Postup Městské policie je proti zájmům státu, neboť průměrně vzdělaný člověk ví, že majitel jednoho pozemku, nemůže bránit vstupu na další pozemky. Jak může Městská policie bránit vstupu na pozemky státu ( viz katastr nemovitostí – řada pozemků je Úřadu pro zastupování státu, MěÚ Kolín, ČD atd..), tomu dost dobře nerozumím. Jejich jednání je v rozporu se zákonem. V případě, že Vás vyžene MěP, ihned kontaktujte jejich nadřízeného, nejlépe starostu obce, aby si jejich strážnící doplnili své vzdělání:-)))

 
-

Kolín - Hradišťko

Vložil petryk, 2. Srpen 2017 - 10:10

Koupání bez plavek celkem možné mezi keři, třeba na označeném místě https://mapy.cz/s/1Ukn9 (Nezobrazí-li se odkaz, prostě mezi 2 písníky na opačné straně než je vesnice, GPS cca 50.0562989N, 15.1855753E )

 
-

To je super zpráva. Kolik už

Vložil joseph, 4. Srpen 2017 - 7:12

To je super zpráva. Kolik už je tam „naháčů“? Až bude počasí, tak se tam zastavím.