NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Praha - Jiviny

Vložil JirkaRybka, 2. Červenec 2010 - 23:12
Aktualita: 

VÍTEJTEv lokalitě JIVINY.

Mapa, plánek, souřadnice: 
Přístupnost pláže: 
Volně přístupná.

Fotografie: 

Plácky v rákosíPlácky v rákosí Plácky v rákosíPlácky v rákosí Hlavní severní plážHlavní severní pláž Část nejblíž hráziČást nejblíž hrázi Pohled z hrázePohled z hráze Pohled přes voduPohled přes vodu

Vstupné, provozní doba, kontakt: 

Vstupné je bezplatné, lokalita je přístupná 24 hodin denně.


Doprava: 
Autem
Vlakem
MHD
Na kole
Pěšky

Naturismus: 
Nouzová lokalita: Nečekejte n-davy - najděte si soukromí!

Zázemí na pláži: 
Občerstvení není.
WC není.
Sprchy nejsou.
Vzdálenější možnosti parkování.

Vhodnost: 
Pro plavce i neplavce.
Možno i se psy.

Parkoviště: 

Zaparkovat lze v okolních ulicích – Netřebská na opačném konci hráze, případně ve staré Ruzyni poblíž železniční stanice.


Sport - zábava: 


Plavání, opalování rybaření.

Ubytování: 

V Praze najdete ubytování dost a dost.


Velikost pláže: 
asi 80m + další malé plácky v rákosí

Komplikace: 
Kopřivy-šišky atd.
Nepořádek - odpadky.

Terén pláže: 
Tráva.
Kopřivy, plevel.
Středně stromů - stín na výběr.
Okolní břeh těžko schůdný.

Okolí: 
Pole, louka.
Osídlení v doslechu.
Doprava v doslechu.
Rovina, nížina.

Vodstvo - údaje: 

Retenční nádrž na Litovickém potoce (který dále pokračuje přes lokality Liboc a Džbán).


Vodní plocha: 
Rybník.
Dno kamenité.
Dno blátivé.
Žádný proud.
Vstup do vody pozvolný - mělčina.
Voda v létě kvete.

Po svých / s jízdenkou: Pěšky je místo dosažitelné od zastávky autobusů MHD „Jiviny“ (autobusy 108, 225), ulicemi Karlovarskou (nebo pod schody Zbuzanskou), a Na Jivinách (nakonec přes hráz a kolem konce zábradlí na pláž).

Dojít lze i od vlakového nádraží Praha-Ruzyně, kam jezdí četné osobní vlaky z centra, ale i z Kladna: Od železničního přejezdu v Drnovské ulici asfaltkou podél trati (směrem od nádraží, do polí), až uprostřed pole odbočit vlevo ke hrázi. Vstup na pláž pěšinou na opačné straně zábradlí.

Na kole lze přijet především přes starou Ruzyni (různé možnosti), od železničního přejezdu v Drnovské ulici pak dle pěší trasy popsané výše (podél tratě a mezi poli vlevo). Z Hostivic vede cesta okolo nádraží a hřbitova, nadjezdem přes novou dálnici, pěšinou a asfaltkou podél letiště, za podjezdem druhé dálnice pak vpravo dolů, a kus za tratí opět vpravo. Směrem od Řep je to trochu složitější – pomůže mapa.

Autem: 


Výjezd z města přes Bílou horu po Karlovarské, za světelnou křižovatkou s Drnovskou ulicí (odbočka směr Ruzyně) další uličkou vpravo k vodě.

Další info: 

Na nádrži Jiviny je několik kousků trávníku – ty kultivovanější jsou na svahu pod cestou u zástavby na jižní straně, vhodné ale jen pro textilní návštěvníky. Pro naturistu se hodí severní strana, která má ale přírodní a místy velmi zarostlý charakter – nabídne spíše soukromí na malém plácku mezi rákosím. Přístup je směrem od hráze. Hned zkraje je zde kus trávníku, z větší části opticky oddělený od hráze keři, snad bývá jakž takž posekaný. Chodí sem zřejmě pejskaři, textiláci, kdekdo… Nicméně jsou i zprávy o n-rekreantech. Dále lze pokračovat po zarostlém břehu úzkou pěšinou mezi rákosím (místy rozbahněnou), která protíná ještě 2 menší travnaté plácky ukryté v porostu a s úzkými vstupy do vody (i malými ohništi), než slepě skončí v houštině. Tato místa jsou již zcela neudržovaná.

Voda je snad méně zkalená než na více navštěvovaném Džbánu (jinak jde o tentýž vodní tok), ale za průzračnou ji považovat nelze, a vstup do vody je přes bahnitou mělčinu. Na břehu se vyskytují tu a tam drobné odpadky. V závislosti na denní době a zvoleném plácku může porost poněkud clonit slunce.

Místo může být vhodné pro milovníky přírodního svobodného prostředí v rákosí, ale kdo hledá pohodlí a posečenou trávu, tomu lze doporučit spíše nedaleký Džbán. Jiviny nejsou zavedenou lokalitou, kde by byla návštěva naturistů nějak velká – spíše si tedy najděte vlastní soukromí mezi porostem.


Nejbližší obce: 

Praha-Ruzyně, Praha-Řepy, Hostivice


Turistické cíle: 

Co nabídnout v poli za Ruzyňskou věznicí, u křižovatky dvou dálnic a plotu Ruzyňského mezinárodního letiště? Leda vzdálenější cíle, mezi které patří obora Hvězda se zámečkem, lesopark Divoká Šárka, nebo soustava chráněných rybníků u obce Břve (výše proti proudu na témže potoce). I centrum obce Hostivice potěší oko areálem bývalého zámku.

Karlův most , Pražský hrad.Karlův most , Pražský hrad.


English / Deutsch: 

This is a wild shore, where one can't expect a well-kept grass… There are a few small places between bushes, usable for those who prefer nature and freedom over official places with entrance fee and a crowd inside. At Jiviny, you may meet a few naturists, or none, and you need to bring everything you need yourself. It's better to head for the Džbán lake instead.


Aktualizováno: 
Prosinec 2011 Jirka Rybka + Roland.

5