NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Lozenec – BULHARSKO.

Vložil Roland Jitka, 23. Říjen 2013 - 14:33

Lozenec, Lozenets, Лозенец. Kdysi malá rybářská vesnička, která se během let rozrostla ve větší turistickou destinaci. Místo není příliš známé z komunistických dob cestování do Bulharska k Černému moři. Bylo to ale způsobeno jen tím, že známější destinace Pomorie, Sozopol, Primorsko a Kiten jsou od letiště v Burgasu o něco blíže a tím pádem lépe dostupné. Dnes v dobách cestování autem, rozvinutější autobusové dopravy a taxíků je jedno, kde se ta či ona destinace nalézá.


[Hvězda] Vítejte v klidné destinaci Lozenec na jihu Bulharska. [Hvězda]


Jak se do Bulharska dostanete autem přes Srby najdete podrobně zde.

Find more about Weather in Primorsko, BU
GPS 42.207223,27.805266. Lozenec prozradí na státní silnici Sozopol – Carevo jen nenápadná cedule doprava na přemostění vozovky. Tím, že je od silnice Lozenec trochu vyvýšen, nejsou vidět ze silnice ani první domky a penziony městečka. To je také možný důvod snadnějšího přehlednutí destinace, jelikož ostatní lokality díky poloze z hlavní silnice běžně vidíte. Na některé pláže jsou na hlavním tahu také reklamy.

Bylo by ale škoda, nevědět o jeho existenci, proto vás s městečkem Lozenec a jeho okolím blíže seznámím. Dle nás se jedná o jednu z nejlepších destinací jihu Bulharska. Pochopitelně náš dojem je velmi individuální a každý žádá od své dovolenkové destinace něco úplně jiného.


Jak se do Bulharska dostanete autem přes Rumuny najdete podrobně zde.

Pro koho je městečko Lozenec vhodné a pro koho ne?
 

Nejedná se o velkou destinaci a městečko působí relativně liduprázdně. Uživatelé nočního života si také nebudou zrovna jásat. Není zde takový problém s parkováním, jako je to běžné jinde v této jižní oblasti Bulharska. Na levém konci hlavní pláže z pohledu na moře je jedna z nejhezčích nudistických pláží. Jen není příliš velká.
 

Díky ne příliš časté autobusové dopravě (prakticky všechny autobusy končí v sedm kilometrů vzdáleném Kitenu), je lepší navštívit destinaci vlastním autem. Lozenec je trochu roztahaný a odněkud někam je to vždy delší procházka. Nejedná se úplně o nejlevnější destinaci co se týče služeb, ubytování a stravování, přesto ještě cenově velmi příznivou.Pláže: Je jich opravdu v Lozenci a okolí hodně a počtem se ji jen málokterá destinace vyrovná. Městu dominuje asi kilometrová hlavní pláž se všemi službami, která je oblíbená a hojně navštěvovaná. Na pravé straně jsou ještě dvě malé pláže z nichž jedna byla dříve naturistická, ale již se nepoužívá pro velké množství velkých kamenů a druhou pláž si vzal k sobě luxusní hotel, který stojí nad ní. Na levé straně od hlavní leží malá, ale velmi oblíbená nudistická pláž.

Co se týče pláží má Lozenec ještě směrem ke Kitenu pískové duny, bohužel trochu znehodnocené výstavbou a polodivokým parkováním, kempováním a stanováním. Vedle pískových dun je velmi hezká textilní pláž. Mezi Lozencem a Carevem je oblast pláží Arapia, ale vzhledem k intenzivní výstavbě kempů a hotelů a extrémní naplněnosti pláží turisty (textiláky), je zde již naturismus zcela nemožný.

V oblasti je problematické také zaparkovat, pokud zde zrovna nebydlíte. Také silnice ve směru Lozenec – Arapia má již svůj zenit dávno za sebou a chvílemi ji lze považovat za nesjízdnou. Cesta z letoviska Arapia směrem na Carevo je přeci jen v mnohem lepším stavu.Ve městě najdete jen dva bankomaty a směnárnu s trochu nevýhodným kursem euro – leva. Banka v Lozenci není. (Nejbližší banka je severně v Kitenu asi osm km nebo jižněji v Carevu asi deset km.) V Lozenci není žádná městská doprava. Není zde ani mnoho velkých restaurací. Vyhlášená je Baba Jaga, kde dochází ke srazům českých turistů, Mořský koník (můžeme doporučit) a nejznámější, ale trochu dražší Stará Kašta. Směrem z náměstí k hlavní pláži je také známá a oblíbená restaurace, jen její jméno mi teď vypadlo. Ostatní malé restaurace jsou vlastně jen zahrádky u hotelů a penzionů. Pepa (Pepper) si velmi oblíbil bulharské polévky v Mořském koníku a já jsem zase notorický pojídač zmrzliny. Jídelní lístky jsou v bulharštině, češtině a angličtině. Nápisy ve městě jsou jen v bulharštině.


Kurz měny Bulharska, bulharský Lev, (cca půl eura, 13 Kč).

Co se týče nákupu potravin, pochutin, kvalitní zeleniny a ovoce najdete vše jen kolem náměstí. Minimarkety, stánky a malé obchůdky. Vynikající je bulharská zmrzlina, dorty a pekařské výrobky. Supermarkety zde opravdu nehledejte. Co zde také není jsou dlouhonoční diskotéky, karaoke a taneční zábavy. Na náměstí večer potkáte kejklíře, tanečnice s ohnivými loučemi a různé akrobatické disciplíny. Není to ale dlouho do noci. Toto vytváří klid v městečku Lozenec, což ocení hlavně lidé co si sem přijeli na dovolenou odpočinout a načerpat pohodu. Ač jsme byli ubytováni skoro přímo na náměstí, v noci to byla oáza klidu i při otevřených dveřích na terasu.

Na nudistickou pláž se dostanete z hlavní pláže pěšky a nebo od hotelového komplexu trochu spletí uliček autem. Parkovat lze přímo nad pláží, takže na auto je vidět. I zde platí, že naturisté využívají nejhezčí kousek pláže. FKK díl navštěvují prakticky výhradně Češi, takže není těžké se seznámit a trávit dovolenou se stejně naladěnými lidmi. Pláž je písková a má pozvolný vstup do vody, čímž je vhodná pro děti a neplavce.

Protože je všude na dně písek, šnorchlování a potápění nemá cenu. Nic než písek neuvidíte. Pláž je velmi čistá, přestože zde již plavčíci z hlavní pláže neuklízí. Jelikož zde pláž končí a nikam se už odtud nedá dojít, neslouží jako průchozí pro čumily, jako je tomu běžné jinde. Co mi v Lozenci chybělo byly dlouhé naturistické procházky po pobřeží, jako třeba v Primorsku, achtopolu nebo Sinemorci. Inu nelze mít vše na jednom místě.Procházky městečkem vedou nejčastěji kolem restaurace Stará Kašta (nejlepší restaurace v Lozenci) a obvykle končí v malém přístavu pozorováním večerního moře. Přístav slouží také na večerní bezplavkové koupání. O víkendech je zde nějaká zábava s poslechem hudby, ale nezpůsobuje rušení milovníků procházek v přístavu hudbou tuc tuc tuc. Častěji se do okolí line hudba osmdesátých a devadesátých let, což je pro naši generaci velmi příjemné a v této době zdaleka ne běžné.

Lozenec má velmi dobrou polohu, tím že se nachází přibližně v polovině jižního bulharského pobřeží. Co se týče cestovaní autem není nikam moc daleko, hlavně na naše oblíbené pláže ve Varvaře a v Achtopolu nebo severním směrem na nudistickou pláž do Primorska. Na cestování meziměstskou dopravou bych v této oblasti příliš nespoléhal. Okolí Lozence přírodně není příliš zajímavé, všude jen nehezké louky se suchou trávou. Pěšímu turistickému poznávaní tedy příliš okolí nakloněno není.Nad hlavní pláží je dětské herní centrum s prolézačkami, nafukovacím hradem, pohyblivým býkem a mnoha rotačními či sítovými atrakcemi. Děti jsou zde po celý den a mnozí rodiče si užívají klidu na pláži, zatímco děti zde s radostí skotačí. Vstupné do dětského centra jsem nezjišťoval, ale vzhledem k bulharským cenám bude asi zanedbatelné. Centrum funguje dlouho do večera a je i dobrou zábavou pro děti, když rodiče chtějí jít v klidu na večeři nebo večerní procházku.Ubytování jsme museli trochu hledat (asi dvacet minut v jedné ulici), protože zde není úplně běžnou službou WIFI internet (a my ho potřebujeme). Někteří nabízejí kabelové připojení nebo půjčení vlastního počítače. Bez možnosti internetu bylo ubytování vcelku hodně. Majitelé penzionů jsou k turistům velmi vstřícní a zvláště si oblíbili Čechy, Poláky a Slováky. Pochopitelně vzhledem k delším pobytům těhto cizinců jim dávají přednost před bulharskými turisty, kteří přijedou obvykle jen na víkend. Ubytování si domluvíte česky a nebo ve stylu krátkých vět směsí československobulharštiny, kterou majitelé penzionů ovládají velmi dobře. Pokud rozumíte srbochorvatským slovům a ovládáte alespoň pár z nich, lze použít i tuto řeč.
 

Find more about Weather in Primorsko, BU


Při dorozumívání, kdy rozumíte každé třetí slovo bych raději znovu upozornil na bulharské obrácené kývaní hlavou na znamení souhlasu a nesouhlasu oproti nám a zbytku světa. Ujistěte se, že kývají po našem (čemuž se rádi přizpůsobují, ale musí na to myslet v průběhu hovoru). Nejlepší je se vždy ujistit, jestli je kývání hlavou po bulgarsky nebo evropsky. Dobrá pomůcka je při nesouhlasu zakývat prstem zprava do leva a zpět, čímž předejdete mnoha komickým situacím v odpovědích ano ne. Pokud se vy snažíte přizpůsobit obrácenému kývání, např. s policií, v obchodě a nebo správcem pláže, výsledkem rozhovoru bude jen neskutečný zmatek.
 

Parkování u penzionů v Lozenci je samozřejmost a není problém kdykoliv a kdekoliv najít parkovací místo v celém městečku. Policie v destinaci není, tak si tak trochu každý parkuje, kde uzná za vhodné. U každého penzionu je posezení v klidu a stínu majitelovi zahrádky. Ubytováni jsme byli nad náměstím přímo naproti restauraci Baba Jaga za 12,5leva na osobu (asi šest a půl eura), což bylo mimochodem naše nejdražší ubytování za celou dobu, co do Bulharska na jižní pobřeží jezdíme. Musím ale říci, že jedno z nejlepších. (Obvyklá cena je asi o euro na den nižší.)

Vice fotografií z bulharského Lozence a okolí najdete zde.


Lozenec není úplně pro každého, ale pokud požadujete menší a levnější destinaci, nudistickou pláž, klid, méně lidí, dobré a kvalitní jídlo, je pro vás jako stvořený. Lozenec trochu připomíná Achtopol nebo Černomorec. Díky poloze destinace je k noční zábavě a intenzivnímu nakupování (shopování) velmi blízko (do deseti km Kiten, Primorsko, Carevo). Nám se v Lozenci moc líbilo a určitě jsme zde nebyli naposledy. Pokud i vy chcete navštívit Lozenec, můžeme se domluvit na společné dovolené v roce 2014, nebo v letech dalších.

Fota do reportáže z Lozence a okolí poskytli Pepper a Jitka, za což jim děkuji.


Naturistické pláže kolem Lozence v Bulharsku:


Zobrazit místo FKK Bulgaria na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5
 
-

Lozenec

Vložil Linka, 19. Leden 2014 - 2:37
Obrázek uživatele Linka

Destinaci Lozenec mám čím dál tím více ráda. Během několika let se zde mnohé změnilo k lepšímu. Dokonce se zde nepatrně zlevnilo. Výhodná je hlavně jeho poloha, protože je odtud vše kousek, Kiten a Primorsko. Na druhou stranu zase náš oblíbený Achtopol.

Množství lidí je v Lozenci tak akorát na klidné trávění dovolené. Vřele mohu doporučit restauraci Mořský Koník. Mohl by se vyjádřít také věčný ochutnávač Pepper, jelikož vyzkoušel asi vše z jejího jidelního lístku několikrát.

Takže Pepo nebuď za lenocha a taky přidej nějaký komentář. [Spiklenec]

Všechny zdraví Jitka.