Jezero Lhota u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi bylo jedním z prvních míst, kde se čeští naháči začali kolem roku 1985 scházet.
Od té doby můžeme vystopovat jednotlivé historické momenty, které se odrážely jak v české společnosti, tak přímo na březích jezera.
Možná právě současné (světové) změny se odrážejí i na tomto odedávna oblíbeném n-místě. Staré struktury se bortí a nastupují nové, které s sebou přinášejí jen velmi málo zachování toho minulého.
Jezero Lhota bylo v roce 1985 přírodní oázou klidu a naprostým protikladem ruchu velkoměsta. Češi, kteří na svých dovolených zažili bezplavkové koupání v Baltu, Jadranu nebo Černém moři, konečně našli i u nás místa sobě zaslíbená.
Rok 1989 přinesl první podstatnější změny, hlavně majetkové a komerční. Větší mobilita přinesla více lidí, více lidí znamená zhoršování kvality vody.
Nudisté, kteří těmto místům jistým způsobem vládli, začínali být přetlačování textilní většinou. Bohužel se do vedení majetkového subjektu nedostal ani jeden „náš“ člověk, který by zájmy nudistů hájil a podnětnými myšlenkami rozvoj n-pláže podporoval.
Rok 2021 vypadá tak, že Jezero prochází intenzivní přeměnou, která nudisty přinejmenším omezí a citlivější povahy zřejmě odradí od návštěvy Jezera vůbec.
V současnosti jsme v situaci informací, které jsou nepřímé a tudíž neoficiální. Mezi místními nudisty se vytvořila skupina, která si dala zřejmě za úkol, zmenšování nuda pláže zamezit. Bohužel neznáme ani jednoho nudistu této skupiny. Prosím proto, pokud navštěvujete tyto stránky, tak nám dejte vědět, jak jednání s vedením probíhá. webmaster@naturista.cz
Boření starých struktur připomíná nám, starším ročníkům, konce socialismu a čerstvý vítr pro nové a prospěšné myšlenky. Boření starých struktur současnosti ovšem představuje (z)boření představy o tom, že „za svoje peníze si tady chci provozovat nudismus“. Toto už očividně přestává platit a vyvstávají nové podmínky, vztahy, snad i nové představy, co to dnes znamená být „IN“.
Pro nudisty (nejen na Jezeře Lhota) toto znamená nemít prakticky žádnou možnost rozhodovat o plážích, kam se chodí/jezdí koupat. Roztříštění jednotlivci pak nakonec proadají frustraci z úbytku n-pláží.
Na druhé straně vznikají velmi perspektivní projekty, jako je např. FKK Úštěk, kde mají naopak nudisté absolutní právo nakládat s místem, podle svých představ. Představy a nápady, jak místo uspořádat, jako ho vést a udržovat je jen a jen na lidech, kteří ho navštěvují. Možná že to je právě zbořená a nové vzniklá představa o tom, co znamená být „IN“.
Máte taky svoji představu, co to znamená být „IN“? Budete i v budoucnu navštěvovat Jezero Lhota? Kdy podle vás zažívalo Jezero Lhota svoje zlaté časy?
|
Opět Lhota
Díky adminovi (IŽ?) za samostatný článek i anketní otázku.
Já znám Lhotu od konce 90. let kdy jsem s nudismem začínal, myslím, že v té době byla právě na vrcholu popularity. Ale ještě před pár lety tam bývala v odpolední špičce deka vedle deky, až to bylo někdy nepříjemné, lidi leželi i u cesty nebo v lese mezi stromy, u stánků bývaly mnoha metrové fronty…
V poslední době návštěvnost klesá, to je nepřehlédnutelný fakt, čím to je se tady řešilo už mnohokrát – generační problém, celkový odklon od nudismu atd. Z lokalit co znám potkal nepříznivý osud pláž i kemp na Borské přehradě v Plzni, pláž Borný u Máchova jezera, nějaké změny se údajně chystají i v pražské Hostivaři…
Ale zpátky ke Lhotě – pokud nepomůžou současná vyjednávání a domlouvání se, chtělo by to potom sepsat nějakou petici se všemi právními náležitostmi, petiční archy na místě rozmístit, jistě by se našlo dost signatářů – a byl by to snad pádnější argument pro jednání s provozovatelem.
Jakmile se rozeběhne sezona vše na místě ověřím a podám zde zprávu. O totéž prosím ostatní uživatele, informujte své známé, sdílejte na sítích.
Lhotu si vzít nedáme!