NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Molunat - Jižní Dalmácie, Chorvatsko *

Vložil Roland Jitka, 27. Březen 2013 - 19:54

Chtěl bych se s vámi podělit o krásu místa v Chorvatsku, které není tak běžně navštěvované a pro mnohé bude úplně neznámé. Jedná se malé městečko, nebo spíše vesnici Molunat na hranicích Chorvatska a Černé Hory (Montenegro). Je to ale lokalita, kde prožijete krásnou dovolenou a odpočinek v klidném prostředí a při procházkách po okolí nemusíte potkat nikoho, pokud nechcete.


Reportáž je z roku 2010 a je doplněna v roce 2013 a mírně redakčně upravena. Přidány videa, mapy a odkazy na články, které vznikly na Naturista.cz později.


Find more about Weather in Dubrovnik, RH

Pro oči naturistů jsou ale tyhle zapomenuté a nenavštěvované lokality balzámem na duši. Milovníci přírody si zde přijdou určitě na své. Kemp Monika a celý chorvatský Molunat ocení hlavně ženy a myslím, že se sem budete rádi na dovolenou znovu vracet.


Běžnou cestu do Chorvatska asi znáte podle mapy vlevo. My jsme zvolili cestu ne úplně tradiční. V Maďarsku jsme odbočili na Gyor (ne po dálnici), pak k Balatonu podle nudistického kempu Balatonakali a také Balatonbereny směrem na hraniční přechod Barcs – Terezino pole Chorvatsko (výhodou tohoto přechodu je, že se běžně nevyužívá a celníci nejsou protivní).Dále pokračujete směrem Virovitica, Daruvar a hranice do

Bosny a Hercegoviny. Gradiška, Banja Luka (zde musím upozornit na krásnou přírodu, kdy jedete mnoho km krásnými horami) směr Mostar (zde stojí za zhlédnutí most který jediný, jako zázrakem přežil bombardování) a pokračovali jsme do hraničního městečka Metkovič.
 

Zde jsme opět vjeli zase do Chorvatska (z dálky už vidíte poloostrov Pelješac). Pak už je cesta (ještě jednou vjedete na patnáct km do Bosny) asi jak již znáte, směr Dubrovník a za Dubrovníkem na Mlini a po čtyřiceti km se blížíte k hranicím Černé Hory, zde pokud zabočíte z hor k moři, uvidíte městečko Molunat. (Na tomto místě bych upozornil na nutnost cestovního pasu a platnost zelené karty na uvedené cestě. Oboje je důsledně vyžadováno a kontrolováno hlavně bosenskými celníky. [Vykřičník] Kupovat si jejich pojištění jen na průjezd Bosnou je velmi drahá záležitost.
Cesta je zhruba 1300km, z Prahy. Její výhodou je, že poslední poplatek za dálnici platíte známku na Slovensku (i to lze objet bez dálniční známky) a krásná příroda neprobádané Bosny a Hercegoviny. (Nevýhoda Bosny a Hercegoviny je jízda podle navigace, kde jako by Bosna ani nebyla a ani mapa průjezdu nejde vytvořit na mapě.) (Dnes, rok 2013 jsou vyznačeny v navigaci hlavnější tahy Bosnou a i strýček Google Bosnu neignoruje co se týče plánování cest.)


V Molunatu jsme vyhledali kemp Monika. (GPS 42.452531,18.428521.) Kemp je malý, kaskádový a velmi krásný. Majitelka si potrpí na květiny stromky a zeleň, takže prohlídku a zelený život v kempu potěší a ocení hlavně ženy.

Stanování je na kaskádách nad mořem, ale kemp nebyl nijak zalidněn, tak skoro každý stan měl své dostatečné soukromí. To nám naturistům velice vyhovovalo a také jsme toho využívali.
(Kemp není naturistický a kamkoli jdete musíte se oblékat, alespoň do plavek nebo ženy do plážového šátku.)

Bližší informace o kempu Monika, Molunat v Chorvatsku.


Naturistické využití u moře jsme našli naproti kempu, kde se nacházejí plochy s kameny a nějaký nepoužívaný kostelíček. Pro lepší vlez do vody jsme si v kempu oblékli plavky, šli asi dvacet metrů, kde byla písková pláž kempu. Když skončí začínají kameny a cestičky mezi nimi. Zde již můžete hledat volnější a schůdné místo na ležení. Vlez do vody z kamenů zde není úplně jednoduchý. Místo si prostě musíte najít a vyzkoušet.

Jižní Dalmácie je prostě úžasná (kdo navštívil tak potvrdí, kdo doposud neviděl, neví na jakou krásu přírody a moře se koukat dříve). Kemp má svou restauraci s výbornou obsluhou (na Chorvatsko s výbornými cenami) a skoro po celém kempu včetně restaurace je zavedena WIFI internet. (Ocení hlavně náctiletí.)Majitelka kempu je velmi vstřícná (mluví velmi dobře německy) a udržuje kemp v absolutní čistotě včetně WC a sprch. (Cena kempu pro tři osoby byla velmi vstřícná 22euro, teď již 26.) Kemp má dvě pláže jednu pískovou a jednu betonovou a obě v absolutní čistotě. Voda měla čistotu absolutní, jednalo se o zátoku z části obklopenou skalami.

Klid a pohoda nás provázela po celou dobu, jak by to mělo o dovolených být. Kemp je vhodný pro rodiny s dětmi, naturismu se majitelka nijak nebrání, ale protože nás naturistů bylo málo, scházeli jsme se naproti kempu, abychom nezpůsobili zbytečný rozruch, jelikož na pláži bylo více dětí (asi místních), než by bylo pro naturismus vhodné.

[Šipka] Kurzy chorvatské měny Kuna najdete zde. Zaplatíte i eurem nebo kartou.

Kemp není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí díky kaskádovitému členění kempu a i celé lokality. V kempu nemusíte mít strach o věci, nechávali jsme auto i stan otevřený. (Parkování je možné jen u recepce a u restaurace, jelikož na kaskády vedou jen schůdky a autem se dojet ke stanu nedá). Součástí kempu jsou ubytovací prostory, několik karavanů a několik budov s apartmány a terasami. Lokalitu ocení hlavně rodiče pubertálních dětí, kdy rodiče jsou naturisté a děti došly do věku, kdy už svobodu naturismu nehodlají využívat a hledají jiné vyžití například internet na pláži, plaváním v plavkách atd.Vedle kempu jsou ubytovací prostory (apartmány), ale netuším jestli ještě patří ke kempu a nebo již do městečka jako ubytování v soukromí. Každopádně k nim lze snadno dojít, mají svá betonová mola a jako nemovitosti jsou velmi krásné. Vedle nich je udržovaný vojenský hřbitov, ale jeho přítomnost nijak pohledově neruší.

Výborné podmínky jsou pro potápěče, šnorchlisty, rybáře a ostatní aktivity spojené s vodou. Možná pro některé by mohlo být nevýhodou, že zde nejsou velké vlny, jako jsou zvyklí z jiných lokalit. Vstup do vody je pozvolnější z pískové části pláže, naopak z betonové části pláže je brzy velká hloubka (velmi vhodné pro skoky do vody). Kemp je zasazen trochu stranou turistického ruchu a silnic a jediným problémem celé Vaší dovolené bude asi jen kemp najít. (Území nikoho.)Find more about Weather in Dubrovnik, RH


Lokalitu Jižní Dalmácie a speciálně městečko Molunat můžeme všem jen doporučit na prožití krásné, levné a spokojené dovolené v Chorvatsku, umocněné velmi krásným prostředím, absolutním klidem a hezkou přírodou.Článek o celém ChorvatskuČlánek o celém Chorvatsku
Někde jsem zaslechl, že kdo nebyl v jižní Dalmácii, vlastně v Chorvatsku ani nebyl. Dnes už vím, že ten člověk věděl o čem mluví a nejdnalo se o frázi neznalého turisty. Nádhera, o jakou se zbytečně připravují lidé, kteří navštíví jen horní regiony Chorvatska (Kvarner, Istrie), hlavně z důvodu kratší dojezdové vzdálenosti od České republiky. Zkuste příště popojet o kousek dál, nebudete litovat.
Restauraci v kempu Monika můžeme vřele doporučit, hlavně cenami, které jsou opravdu na chorvatské poměry velmi nizké. (V průměru jídlo pro jednoho včetně pití a nějaké mlsky 10euro.) Restaurace je umístěna přimo nad mořem a během čekání na jídlo se můžete kochat krásným výhledem na zátoku a skaliska.

Omladina si krátí dobu v restauraci než pohledem na moře, využíváním internetu, protože je tam z kempu nejsilnější signál WIFI. Možná je i tohle cesta, jak stále i během dne naplnit restauraci, jelikož děti jsou na internetu opravdu závislé (bohužel). To je ale spíše na jiný článek. [Pláč]Pokud se Vám všudypřítomný klid přeci jen začne zajídat, tak doporučuji návštěvu chorvatského města Dubrovník a nebo na druhou stranu návštěvu Černé Hory. (Hranice jsou do kopce po cca čtyřech km.) My vyzkoušeli oboje. Černou horu si můžete prohlídnout v našich cestopisech dříve. (Naturismus v Černé Hoře a Svatý Štefan Černá Hora.)

[Šipka] Vše o Černé Hoře (Montenegro) na Naturista.cz najdete zde.


DubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovník

DubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkDubrovníkVečerní Dubrovník a jeho okolí jsme pro Vás vyfotili a přidali video z tohoto krásného historického města Jižní Dalmácie.

Dovoluji si upozornit na poslední foto z Dubrovníku, kde je vyfocena loď, to malé před ní, je obrovské autobusové nádraží města Dubrovník.
Autobusy vypadají jak blechy pod mikroskopem. (Pokoušel jsem se na fotce ukázat její velikost.)

Všem, kteří vyrazí směrem do jižní Dalmácie přeji štastnou cestu krásné zážitky a krásné počasí, jako se to povedlo nám. Nebojte se trochu větší vzdálenosti, odměnou Vám bude krásná přiroda, přivětiví lidé, levnější ceny a krásné čisté moře, bez velkého množství turistů. Je to jako byste objevovali nové, lepší a přivětivější Chorvatsko, které si zamilujete.
Láska na první pohled se tomu říká.
[Úsměv]
Zobrazit místo Jižní Dalmácie na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

molunat

Vložil Viktorula (bez ověření), 16. Květen 2011 - 0:54

Já nevím jak vás, ale na nás chtěli v Černé hoře, neboť MOLUNAT není v HR, tzv. hraniční poplatek (cca 5 EURO). V BiH jsme museli zaplatit za víza!!! Sice nám je vystavili hned na hranici, ale komplikace to byla. Kemp MONIKA není nudistický!!! Naturismus jsme provozovali na opačné straně zátoky hluboko v lese. K moři jsme doslova sešplhali po útesu a přesto jsem byli „obtěžováni“ několika místními rybáři, kteří ostře protestovali proti naší nahotě a vyhrožovali policií. Takže nevím. Možná jsme měli jen smůlu. Na závěr. Most v Mostaru je úplně nově postaven. Byl za války totálně zbořen!!! Jinak ovšem máš ve všem pravdu. V Molunatu je nádherně. [Úsměv]

 
-

Na hranicích Černé Hory se

Vložil natur, 6. Srpen 2012 - 10:36
Obrázek uživatele natur

Na hranicích Černé Hory se v posledních letech skutečně vybírá tzv. ekologický poplatek, ale na hranicích Bosny a Hercegoviny na vás žádná víza chtít neměli, s tímto státem máme bezvízový styk a už dost dlouho. Když jsem tam jel autem od Imotského v Chorvatsku, směr Mostar, tak hladký průjezd, když autobusem (výlet z Ploče do Mostaru při plavbě jachtou Silva) tak jsme sice na hranicích chvíli postáli při cestě tam i zpět, ale bez jakékoliv procedury (jen řidič něco vyřizoval). A pokud jde o rybáře – to není žádná zvláštnost, i my se Silvou si musíme vybírat, kde zakotvit. Jakmile je v zátoce alespoň 1 domek a v něm domorodec (či spíše domorodkyně v černém), tak se musí jinam. ing.Hájek, Natur Travel

 
-

kemp Monika je v HR!!

Vložil Roland Jitka, 6. Srpen 2012 - 21:07

Do Moniky kempu v Molunatu nemusíš zajíždět do Černé hory, Kemp je normálně v CHorvatsku a nikoliv v Černé hoře. Sice nedaleko hranice, ale pořád v HR. my jsme se bud opalovali na těch terasách u stanu, nebo u toho kostelíčku nebo co je tam za budovičku naproti kempu za pískovou pláží. nebyl s tím problém. ale je psal se rok 2010.

 
-

Předělávka článku na zkoušku a inspiraci

Vložil Roland Jitka, 27. Březen 2013 - 21:14

Zkusil jsem aktualizovat článek do dnešní redakční podoby, byla to jedna z mých prvotin, kdy už články nikdo po mně neupravoval na Naturista.cz (předtím jsem psal jen texty a vše ostatní doplňoval Shpalek nebo Ivoš), tak snad se komplet předělaný a doplněný článek bude líbit. Je to i inspirace pro ostatní a mohu říci, že to netrvalo zas tak dlouho, jak jsem původně očekával. [Spiklenec]

 
-

Našiel som webstránku Kempu Monika

Vložil Miloš TN, 3. Duben 2013 - 18:34
Obrázek uživatele Miloš TN

http://www.camp-monika.hr/en/

 
-

Teda podle fotek ten kemp Monika

Vložil Jarda2, 3. Duben 2013 - 20:01

toho nemá s naturismem zrovna moc společného … [Tmavé brýle]

 
-

Monika Molunat. HR

Vložil Roland Jitka, 3. Duben 2013 - 21:43

Kemp Monika opravdu není naturistický, opalování bez je možné jen na kaskádách u stanu a jak vidíte naproti kempu ty kameny a kapličku, tak tam jsou plácky mezi kameny a tam se scházejí naturisté. Po celé délce těch kamenů je liduprázdno a jen sem tam někdy nějaký rybář. Místo je to ale krásné. [Hvězda]