NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Na Lhotě není nuda

Vložil peťanpraha, 10. Září 2023 - 9:21

Naturistická pláž Lhota se pro mě stala nejoblíbenější naturistickou lokalitou v Česku, kterou znám, a to z několika důvodů. Návštěvníci zde mohou očekávat čistou vodu, písčité břehy, nádherné panorama a přátelské prostředí. Součástí je sociální zázemí, stánky, je zde klid, spousta prostoru a vstupné o třetinu levnější než například na Hostivaři.

Pro mě naprosto šokující je ohromně početná kolonie velkých amurů, které tu poklidně plavou a vyhledávají potravu, v bezprostřední blízkosti lidí. S něčím takovým jsem se nikdy nesetkal. Na Kosovu plavou také velké ryby, ale jsou daleko bázlivější.

Je zde nad očekávání velký počet mladých lidí, řekl bych, že tvoří polovinu účastníků. To je dobré znamení, které svědčí o tom, že naturismus ještě nevyšel z módu a zájmu mladých lidí.

Samozřejmě sem dochází i rodinky s capartama a v této souvislosti mám dva úsměvné zážitky, které jsou si navíc docela podobné.

Stalo se mi, že pár metrů ode mě tábořila starší paní se svým přítelem a klučinou, kterému bylo, jak jsem se dověděl, třináct roků. Kluk si vystačil docela sám při hraní ve vodě, kde se zabýval potápěním (šnorchlováním), nikoho k tomu nepotřeboval, ostatních dětí se stranil (byli tam kluci v jeho věku, ty zcela ignoroval). Zato na břehu dělal pro dospěláky, s nimiž tam byl, vyloženě přednášku na téma biologie – týkala se svalů, kostí, výpočtu hmotnostního indexu atd. Na dospělácích bylo vidět, že je to až příliš nezajímá, ale nechtěli ho ranit, tak se ho jen snažili trochu usměrnit. Dali jsme řeč a zjistil jsem, že klučina to takhle má i doma, věnuje se přírodovědě, meteorologii, fyzice, vrstevníci ho nezajímají (asi proto, že od nich zažil šikanu), jen je zabřednutý do své činnost, povídá si sám pro sebe a máma s přítelem jsou z něho trochu nešťastní (máma pracuje jako učitelka speciální pedagogiky). Docela mi kluka bylo líto, protože jsem se v něm viděl, byl dost podobný mně v jeho věku. Ale když jsem si pak povídal s ním nebo jsme si spolu ve vodě hráli, choval se jako ten nejzdvořilejší klučina na světě. Ani náznak nějakého socialního vyčlenění nebo sociální neschopnosti. Myslím, že stačí ho přivést do činnosti, která by ho bavila, ale byli by na ní přítomni i jeho vrstevníci – dal jsem tip, protože můj známý takové aktivity pro veřejnost a rodiny se zaměřením na přírodovědu pořádá, máma z toho byla nadšená, ale klučina se zatím na žádné akci neobjevil.

Další vzpomínka je ze včerejška. Tentokrát tři mladší kluci a jejich babička s dědou. Ten nejstarší dává mladším kvíz otázek z astronomie – například: Která planeta je Zemi nejblíže – ta nejteplejší nebo nejčervenější? Jaké planety mají prstence? Atakdále. Tomuto klukovi bylo pouhých deset, jeho souputníkům ještě méně. A kupodivu i oni znali odpovědi. Tohle mě zaujalo, tak jsem poslouchal, a nevěřil vlastním uším. A tak jsem se dověděl, že ten nejstarší má zájem o astro, sleduje nějaké pořady v rádiu a televizi, ale tím to bohužel končí. Jelikož se astronomií zabývám 30 let, dal jsem nějaké tipy, koho oslovit atd., babička už si podle mých doporučení dohledávala kontakty. Doufám, že klučinu zájem o takovou krásnou věc nepřejde :).

V obou výše uvedených případech se jednalo o lidičky z Prahy či blízkého okolí. Ale na Lhotu jezdí spousta Pražáků, a to dokonce nejen autem, ale využívajících služeb MHD. A přitom se vůbec neznají, ani na sebe nepohlédnou. Mám za to, že je to hrozná chyba. Naturisti by měli být trochu pospolu, ne si udržovat takový odstup. Proto si myslím, že by bylo fajn, kdyby se tito lidé dali trochu dohromady a byli v kontaktu. Navrhuju proto vytvořit pro tyto lidičky nějakou skupinu – zatím můžeme začít tak, že mi můžete napsat, a já Vás propojím s ostatními. A můžeme se dohodnout, jakou formu společné komunikace zvolit.

Jsem rád za krásné prostředí Lhoty a jak to půjde, budu tam dojíždět.

Lhota 2023Lhota 2023 Lhota 2023Lhota 2023
0
 
-

zpráva

Vložil jiri horak, 24. Září 2023 - 11:07

Ahoj Petane,taky jezdíme na Lhotu,už 40let.Souhlasím s tebou,že by jsme se měli víc poznat a kolektivně vystoupit proti zmenšení nuda pláže.Plot by se měl vrátit na původní místo u záchodů,tak aby se dalo jít do stánku k Pepkovi bez plavek! jirka.h58@seznam.cz

 
-

Doprava na Lhotu

Vložil king_Henry, 24. Září 2023 - 21:01

Dobrý den, zaujalo mě, že píšete, že Pražáci jezdí na Lhotu i s využitím MHD?? Přemýšlel jsem o její návštěvě, ale autem si tam přes Prahu netroufnu a jinak jsem našel cestu pouze pomocí vlaku a autobusu, a to dost komplikovaně, což mě od cesty na Lhotu odrazuje.

 
-

doprava

Vložil peťanpraha, 25. Září 2023 - 20:15

Ke Lhotě se ve skutečnosti dá dostat strašně jednoduše. Udivuje mě, že to není ani tady na stránce, v přehledu lokalit :D. Můžete zajet do obce Lhota autobusem, dále můžete přijet autobusem do obce Hlavenec. To je sice delší cesta, asi 2 kilometry, ale z půlky polní cestou, z půlky lesem, tedy mimo civilizaci. Zvládnou i malé děti. A navíc dorazíte rovnou na nudu.

Ach jo, kdybych to tak věděl dřív…

 
-

Co tak koukám, tak z Prahy se

Vložil king_Henry, 29. Září 2023 - 15:40

Co tak koukám, tak z Prahy se dá jet autobusem z Černého Mostu do Brandýsa a z Brandýsa jiným autobusem do Lhoty. Cesta trvá 53 minut. Do Hlavence by to asi bylo podobné. A já jsem z Plzně, takže bych dojel tuším na Zličín nebo na vlakáč, a pak bych musel metrem na ten Černý Most… Pak mi IDOS ukazuje ještě cestu nějak z hlaváku přes Všetaty a Dřísy, celková doba cesty 3:25 hodin, protože v těch Dřísech se čeká skoro hodinu na další spoj… Trochu moc na to, že to není až tak daleko…

 
-

Doprava na Lhotu

Vložil volynak, 1. Říjen 2023 - 11:28

Doprava na Lhotu veřejnou dopravou je sice možná, ale velmi komplikovaná a zdlouhavá. Vlaky i busy mají dlouhé intervaly, rozhodně nejedou každých pár minut jako ve velkých městech. Letos už to asi nebude aktuální,ale pro příští rok bychom mohli domluvit nějakou spolujízdu, vždyť tam jezdí lidi z širokého okolí, například já až od Strakonic [Spiklenec]