NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Plzeň, Bolevecký rybník (Bolevák)

Vložil Anonymní, 26. Květen 2007 - 7:17
Aktualita: 
Mapa, plánek, souřadnice: 
Souřadnice: (GPS: 49.77754, 13.39487) Na MAPY.CZ
Skeň a jeď přímo na Bolevák :-)Skeň a jeď přímo na Bolevák :-)

Přístupnost pláže: 
Placená s otvírací dobou (jindy nepřístupná).

Fotografie: 

ZAUJALA VÁS LOKALITA? Více fotografií
Bolevecký rybníkBolevecký rybník Pohled z cesty v areáluPohled z cesty v areálu Pohled přes voduPohled přes vodu
Uklidňující pohled přes vodu, v dálce PlzeňUklidňující pohled přes vodu, v dálce Plzeň


Vstupné, provozní doba, kontakt: 


Vstupné (V prodeji i permanentky na celou sezónu.)
Koupaliště Ostende (Bolevák s.r.o. – web spíše jen o sousedním kempu). Jedná se oblíbené rekreační místo, kterému Plzeňáci neřeknou jinak než Ostende.


Doprava: 
Autem
Vlakem
Autobusem
MHD
Na kole
Pěšky

Naturismus: 
Oficiální n-pláž - s cedulemi.

Zázemí na pláži: 
Občerstvení textilní.
Občerstvení na dojití.
WC u textiláků.
WC na dojití.
Sprchy u textiláků.
Sprchy na dojití.
Lodičky jen vlastní.
Dětské hřiště na dojití.
Textilní kemp.
Kemp na dojití.
Parkoviště placené.
Parkoviště neplacené.
Vzdálenější možnosti parkování.

Vhodnost: 
Pro plavce i neplavce.
Na opalování.
Pro sport a zábavu.
Vhodné pro děti.
Lodičky.

Parkoviště: 


Poměrně velké parkoviště je u autobusové zastávky Malý Bolevec (západní strana rybníka, na odbočce z ul. U Velkého Rybníka), nutno dojít pěšky kolem kempu. Parkuje se velmi omezeně i o něco blíže, v ústí asfaltky ke koupališti, v místě odbočení ze silnice u plotu kempu.


Sport - zábava: 


Veškeré možnosti jsou jen v textilní části areálu, kde je dřevěné molo, inzerováno je i půjčování lodiček a lehátek. není vše blízko, ale podle vody procházkou.
Rybaření, plavání, opalování, kempování a Jacht klub. Krásné prostředí konce Plzně láká i procházkám.
Okolní lesy jsou houbařským rájem.

Ubytování: 


V těsném sousedství koupaliště Kemp Ostende (textilní) s vlastním přístupem k vodě. V Plzni je ubytovacích možností nepřeberně. Dojedete MHD, které jezdí velmi často. Autobusy a tramvaje.


Velikost pláže: 
asi 50m, členěno trsy rákosí

Komplikace: 
Stavební a jiné práce.

Terén pláže: 
Písek.
Tráva.
Kořeny, šišky.
Pod stromy – málo slunce.
Středně stromů - stín na výběr.
Okolní břeh pohodlně schůdný.

Okolí: 
Les, lesík.
Pole, louka.
Město.
Osídlení v doslechu.
Doprava v doslechu.
Zvlněná krajina.
Rovina, nížina.

Vodstvo - údaje: 


Bolevecký rybník: Kvalita vody – Krajská hygiena Plzeň
Voda i když se jedná o rybník je velmi čistá a průzračná po celou sezonu.


Vodní plocha: 
Rybník.
Dno písčité.
Žádný proud.
Vstup do vody pozvolný - mělčina.
Voda obvykle čistá.

Po svých / s jízdenkou: 


Přístup je především od západu – ulice U Velkého Rybníka (od Bolevce či Doubravky, podél jižní strany rybníka i cyklostezka), autobusová zastávka Malý Bolevec. Zde je odbočka dál podél rybníka k severu, která míjí nejdřív velké parkoviště, pak bránu do kempu Ostende (tam nejdeme), a dále by vystoupala lesíkem k zelené turistické značce u můstku přes trať. My však obejdeme celý kemp podél plotu, ze silnice tedy odbočíme na užší asfaltku, a na ještě užší cestu vpravo, kde najdeme bránu koupaliště. To je poměrně rozlehlý areál tvořený převážně borovým lesem, s cestou podél břehu. Hned v první zatáčce (než se cesta přimkne ke břehu) odbočíme vpravo k vodě, kde je n-pláž. Textilní pláž se zázemím je o slušný kus dále, při opačném konci areálu.

Směrem od Bílé Hory (autobusová zastávka U Kondrů) se dáme od restaurace Oktan po schodech dolů do lesa po žluté turistické značce, u vody pak rovně po sypané hrázi do další brány koupaliště. Zde jsme ovšem na opačném konci celého areálu, a musíme po cestě projít kolem textilního zázemí a celou promenádou až k n-pláži na samém konci.

Z vlakových zastávek jsou nejblíž Plzeň – Bolevec a Plzeň – Bílá Hora, ale obě vyžadují delší procházku. Dojít lze bez problému i od tramvaje z Plaské ulice.

Autem: 


Z centra Plzně : Z Plzně rovně a u fakultní nemocnice jsou směrové tabule do prava, (Most, Žatec). Po odbočení stále rovně a kde končí Plzeň (sídliště Košutka) těsně před cedulí (jedete podle tramvajových kolejí a kde koleje končí) jsou poslední semafory (vidíte Bolevák po pravé straně) na nich doprava a stále dolů z kopce až k parkovišti. (pak už musíte pěšky)

Z dálnice Praha-Rozvadov : Sjedete z dálnice a vjedete do Plzně po čtyřproudové silnici do sídliště Doubravka. Stále pokračujete směrem dolů z kopce až se objevíte na velké křižovatce, kdy už to úplně rovně nepůjde, tak jeďte nejvíce vpravo a už vidíte Bolevecký rybník a vede k němu jen jedna silnice po které jedete. Dojedete až k parkovišti. Pokud byste náhodou omylem na velké křižovatce jeli šikmo rovně nic se neděje, (nezmatkujte) jedete čtyproudovkou dále, ta se stáčí pod most a vyjedete na hlavní silnici pod divadlem, na semaforech se dáte doleva. Jedete rovně stejně jako v případě cesty z centra Plzně. (hlídejte u nemocnice směrovky Most, Žatec) Na konci Plzně (jak končí tramvajové koleje) semafory a doprava dolů (Bolevák už vidíte) dojedete k parkovišti. (pak už musíte pěšky)

Ze směru Most, Žatec, Kralovice Třemošná : Ze směru Třemošná jedete lesem stále z kopce dolů a po pravé straně vidíte malý rybníček a asi po sto metrech bude cedule Plzeň. Na první křižovatce a semaforech, jak začne čtyřproudovka se dáte do leva a stále z kopce dolů (Bolevák už vidíte pod sebou) dojedete k parkovišti. (pak už musíte pěšky)


Další info: 


„Taková velká louže, ke který se jezdí koupat druhá půlka Plzně – ti co nejezdí na Borskou přehradu…“


Celý rybník je vlastně jedna velká pláž, k vodě přiléhá na severozápadu textilní kemp, na jihu a východě dvě volně přístupné textilní pláže včetně občerstvení a mobilních WC, jihozápadní strana u silnice patří klasickému divokému rákosí s občasným rybářem, celou severní stranu pak zabírá koupaliště Ostende s opravdu lidovým vstupným (pozor, najít vstup na pláž Ostende, nelézt do kempu Ostende, ale projít okolo něj), a téměř oficiální naturistickou pláží na svém západním konci (hned za pokladnou je už vidět doprava odbočující cestička k vodě a naháči). Témeř oficiální – nejsou tam žádné cedule, n-pláž vlastně nemá přesnou hranici, ale návštěva naháčů je početná, a na n-pláž vás ochotně nasměruje i obsluha koupaliště. Poloha n-pláže je zakreslena i v některých turistických mapách (KČT).

Většina koupaliště včetně i n-pláže je v kraji pěkného borového lesa, kde naturistům patří takový cíp, kde se cesta areálem už vzdaluje od břehu k bráně. Pláž není nějak rozlehlá (30 lidí se tam vešlo se slušnou rezervou, ale někdy prý bývá problém sehnat místo na slunci – jen v lesíku je místo vždy), zato prostředí je hezké. Je tam malý kousek trávníku a asi 3 písečné plážičky oddělené trsy rákosí. Vstup do vody je opravdu velmi dlouhou písečnou mělčinou, a voda je zde na rybník překvapivě čistá.

Dále východním směrem se pláž redukuje na úzký proužek pod cestou obsazený občasným textilákem, a až za polovinou areálu (skutečně je to procházka) je hlavní textilácká pláž (písečná, též i dřevěné molo, občerstvení, WC, sprchy a další vybavenost).

Malý plánekMalý plánek.


Plzeň – Už pět let přeměňují hydrobiologové velký Bolevecký rybník na jezero. Díky unikátnímu experimentu má být průzračnost vody až dvakrát lepší. Principem projektu je změnit stav nádrže tak, aby se při zachování její vysoké ekologické hodnoty výrazně zlepšila kvalita vody pro rekreaci. Jedná se o přeměnu nepříznivého stavu na stav s vodními rostlinami, řídkou rybí obsádkou s vysokým podílem dravců a minimálním výskytem sinic. Pokus zatím vychází dobře. Bolevecký rybník patří k nejnavštěvovanějším rekreačním místům na Plzeňsku a díky příslušným úpravám také nabízí bezbariérové zázemí pro postižené.
Celý severní břehCelý severní břeh Bolevecký rybník je ukázkou, jak z ošklivého káčátka vyroste do budoucna krásná labuť.

Nejbližší obce: 


Plzeň, Bílá hora, Třemošná.


Turistické cíle: 
ZooZooPivovarPivovarSynagogaSynagoga
Prohlídka Plzeňského pivovaru a Muzea piva v Plzni.

Zologická zahrada a Dinopark ZOO Plzeň

Plzeň – Turistické zajímavosti

Návštěva Borské přehrady LITICE. FKK pláž, FKK kemp.

Zámek KozelZámek Kozel V centru Plzně Plzeňská Synagoga. Více fotografií

Výlet autem nebo na kole asi 12km. Zámek Kozel. Více fotografií


English / Deutsch: 


Small (for about 30–40 people), nice beach inside the „Koupaliště Ostende“ area (small entrance-fee collected, not to confuse with neighboring Camp Ostende!). The FKK part is near west-end of the place, where the path leaves the shore, without any sign/marking, but usually full of naturists and confirmed by staff. There is a small grass, and small sand-beach, otherwise it's edge of a (nice) pine wood. Water is usually clean. To find the place, walk from the road on south-west shore around the lake to north. You'll see a parking lot, then a camp (don't enter, walk around the fence), then in the woods a relatively hidden gate to the bathing area.


Aktualizováno: 
24.6.2021 Ivo Žurek

5
 
-

Je nudapláž na Boleváku ještě v provozu?

Vložil Klukucik (bez ověření), 11. Červen 2010 - 14:19

Chtěl bych navštívit nudapláž na Boleváku v Plzni a zajímá mne, zda je ještě vůbec v provozu a jak to tam případně letos vypadá. Dále bych uvítal i informace o jiných možnostech naturkoupání v Plzni. Děkuji za info.

 
-

Bolevecký rybník nezklamal

Vložil JirkaRybka, 24. Srpen 2010 - 1:15
Obrázek uživatele JirkaRybka

V neděli 22.8.2010 jsem při svém cyklovýletu vyzkoušel n-pláž na Boleveckém rybníku, a byl jsem velmi spokojen. Vstupné do areálu koupaliště je na dnešní dobu vyloženě symbolické (20Kč dospělý na celý den), paní na bráně mě ochotně nasměrovala na n-pláž která je sice bez cedulí, ale v krásném prostředí kraje borového lesa, kde si užívalo slunce asi 30 naturistů (a ještě by se slušných pár vešlo).

Srovnám-li tuto lokalitu s Borskou přehradou na opačné straně města, tak Borská je samozřejmě větší, oficiálnější, a má výhodu FKK kempu, zato komorní n-pláž na Boleváku má hezčí prostředí, borový lesík, písčitou mělčinu, a překvapivě čistou vodu – skoro úplně průzračná, ani bych nevěřil že jde o rybník. Proti říční vodě v Borské přehradě je rozdíl obrovský.

 
-

Bolevák

Vložil Roland Jitka, 26. Listopad 2011 - 23:40

Musím se připojit k tomu co říká Jirka. Bolevecký rybník je rok od roku lepší a jeho návštěvu můžeme jen doporučit. Bude se tam libit i vašim dětem. Už dávno to není jen prázný rybník bez ničeho. Zábavy je pro děti dost.

 
-

Vstupné na Boleváku

Vložil pat66 (bez ověření), 3. Květen 2012 - 7:26

Dle nejnovějších zpráv z médií, by se letos už nemělo vybírat vstupné na hlavní pláži (město to slibovalo několik let). Byly dokončeny další úpravy okolí, hlavně okolo hlavní (dříve placené) pláže. Po včerejší návštěvě si to nemůžu úplně vybavit, ale myslím, že byl odstraněn už i plot. Teď je otázka, jak se to projeví na návštěvnosti n-pláže. Zrušení vstupného, může zvýšit zájem o pláž, ale na druhou stranu, se také zvýší počet textiláků (přeci jen pláž není oficiální a bývalý majitel její existenci podporoval). Já věřím a doufám, v první možnost.

 
-

Bolevák Plzeň?

Vložil Klukucik (bez ověření), 23. Červen 2013 - 23:41

Nevíte někdo, jak to tady letos vypadá?

 
-

Bolevák (Plzeň)

Vložil rokivanilka, 22. Červenec 2013 - 19:41

Byl jsem tam 21.7. A píšu velká spokojenost. Ted je tam sice špatná voda. Jinak moje zatím nejlepší. Protože není tak velká jako na Borech a ty lidi mají k sobě blíž. Prostě taková rodinná. Doporučuji.

 
-

Bolevák (Plzeň)

Vložil rokivanilka, 26. Květen 2014 - 17:55

Zdravím, nedal by mě někdo info jak to vypadá letos na Boleváku? Díky.

 
-

Bolevák- velká spokojenost

Vložil rokivanilka, 2. Srpen 2017 - 19:36

Zdravím, na Boleváku v neděli odpoledne jedna neznámá se slunila sama ( bílé horské kolo,modrá břilba) máli zájem o kamaráda který se slunil taky sám může dát vědět. Omlouvám se za tuhle zprávu. Jinak je to nádherné místo s čistou vodou. A velký dík patří lidem co se o tu pláž starají. ( čisto,nově zasázené stromky a keře které se musí zalevat) díky.

 
-

Bolevec

Vložil pat66, 21. Červenec 2019 - 13:40

Včera jsem jel kolem Boleváku a zdála se mi nějak velká pláž na nudě. Nevíte někdo to upustili vodu nebo zvětšili pláže? Pokud upustili vodu, tak proč? Několik let jsem na Boleváku nebyl, že by konečně nějaká změna?

 
-

Docela obyčejné sucho…

Vložil vena, 21. Červenec 2019 - 21:28

Docela obyčejné sucho…

 
-

Bolevák - sucho

Vložil salmakis, 29. Červenec 2019 - 16:45
Obrázek uživatele salmakis

Byli jsme týden s rodinou v kempu Ostende na dovolený, ale celkově jsem byl u Boleváku poprvé. V rybníku je od pohledu asi o metr míň vody. A u břehu kolem celýho rybníka je bahno. Na nudapláži se to bahno jeden pán snaží odklízet a vyhání rusáky kteří si tam přijdou jen zakouřit, počumět a zahodit vajgla. Dál od břehu, víc jak 10 metrů, rostou vodní řasy, takový ty dlouhý co se při plavání omotávají kolem paží. Ale žádné sinice, dokonce hodně škeblí, což je myslím znamení čisté vody (až na to bahno). Našim dětem bahno nevadilo, naštěstí jsme měli chatku s vlastní sprchou.

Místní tvrdí, že tohle sucho už trvá asi dva roky, takže mám obavy, že to je problém dlouhodobý.

 
-

Bolevák-Plzeň červen 2021

Vložil rokivanilka, 21. Červen 2021 - 22:05

Mé postřehy. V sobotu jsem po roce navštívil Bolevák, voda stále pomalu ale jistě klesá. Na nudi 60 lidí jinak kolem celého rybníka 1500 lidí (odhad).

 
-

Bolevec (naked walk crazy idea)

Vložil omacallejas1, 28. Červen 2021 - 9:45

I love to be naked there. I hope one day, you can have a naked walk area around there. I would try to have a naked walk time there…but I am not sure if it is good idea.

omacallejas1@hotmail.com (if you would join to my crazy idea and search a solitary area to avoid to affect somebody)

 
-

n-walk Bolevec Plzen

Vložil omacallejas1, 21. Červenec 2021 - 7:34

Hello,

In summer the days start very early, so I have used this condition as an advantage to do n- walking in the wooded area of ​​Bolevec, when everywhere is very lonely and people are normally sleeping, I have taken the opportunity to walk naked without offending no one since 5:30 a.m. Will you join and accompany me?

omacallejas1@seznam.cz

 
-

Bolevák červemn 2023

Vložil oldpavel, 11. Červen 2023 - 17:17

Dnes na nuda pláži cca 50 naturistů, Asi největší letošní návštěva. Cedulky nuda pláž u cesty a nové zástěny asi pomohly ke zvýšení návštěvnosti i střední generace. Vody je již tak akorát, pokud by dál stoupala rapidně by ubyla místa na opalování.

 
-

bolevák

Vložil bitticek, 11. Červen 2023 - 20:26

Ale chtělo by to tam i více stínu škoda rád se ale i tak pojedu podívat

 
-

Plzeň Bolevák aktuálně

Vložil Prokop, 18. Květen 2024 - 11:38

Předevčírem jsem se byl na aktuální stav podívat. Překvapila mně nová hladina rybníka. Prý historická, ale já hladinu vody tak vysoko nikdy neviděl. Prakticky je pod vodou asi tak 2/3 pláží loni. Pláž zůstala jen ve zvýšených, travnatých místech. Kdo si opíral kolo u nejbližšího stromu, tak voda sahá až k němu. Prakticky písčité pláže skončily pod vodou. Voda se zdá tradičně čistá a láká ke koupání.

 
-

Bolevak

Vložil volynak, 20. Květen 2024 - 18:27

Jak jsem viděl v Událostech v regionech na ČT probíhá zde také kosení vodních rostlin, takže další pozitivní zpráva.