NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturismus za socialismu? ANO!

Vložil Anonymní, 29. Duben 2007 - 14:11

Naturismus po socialistickuNaturismus po socialisticku Zvláště starší generace má jistě ještě dnes v paměti perzekvování naháčů za dob nechvalně pověstného socialismu. Že v tomto případě byli Čecháčci opět papežštější než Papež, dokazuje historická reportáž ze světově známého pionýrského tábora ARTĚK na Krymu.

Všesvazový pionýrský tábor ARTĚK byl hlavním letním sídlem pionýrské organizace V.I. Lenina v Sovětském svazu. Nachází se na poloostrově Krym, na Ukrajině.
Byl založen 16.6.1925 jako Všesvazový pionýrský tábor pro děti postižené tuberkulozou. Od března 1993 nese název Mezinárodní prázdninový tábor pro děti ARTĚK.

 

Co měla výspa socialistické propagandy společného s naturismem?
Nahé opalování a koupání bylo v SSSR běžné až do 60. let 20. stol. a v Artěku až do 70. let. Šlo o oddělené části pláží – zvláště pro dívky a za oddělujícím plotem byli hoši.
Svobodná kultura těla (FKK) nebyla v socialistickém SSSR nic mimořádného a byla brána jako prezentace zdravého, pokrokového a dokonalého soc. zřízení. Jakmile však ten který Brežněv či Husák potřebovali přitáhnout lidu uzdu, tak postupně přicházel naturismus na černou listinu socialismu.
Škoda, že se tato slova a fotografie neobjevily u nás v 70. a 80. letech. Tehdy by snad mohly být pádným argumentem proti běsnícím příslušníkům SNB) dnes Policie ČR. Socialistickému naturismu však jistě lze vytkout strojenou přísnou disciplinovanost. Mladí pionýři se museli vždy na povel svléknout, na povel zaujmout „místa na značky“, na povel se opalovat na zádech, na povel…

Naturismus po socialistickuNaturismus po socialisticku 

Z německého originálu Michiho stránek (http://www.michis-seiten.de) volně přeložil: Ivo Žurek


Odkazy: Pionýrský tábor ARTĚK
Článek o autentických zážitcích z pion. tábora ARTĚK.
0