NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Mokré plavky, léto a záněty močových cest!

Vložil Anonymní, 8. Květen 2007 - 21:12

„Víte co udělá blondýnka když jí řeknete, že voda v bazénu je studená? Vezme si dvoje plavky :-)“

Záněty močových cest se častěji objevují u žen, než u mužů. Vysvětlení je jednoduché. U mužů probíhá močová trubice celým penisem, je proto delší než u žen. U žen ústí pod poštěváčkem mezi malými stydkými pysky. Krátká močová trubice ženy usnadňuje průnik škodlivých bakterií a mikrobů, většinou přicházejících z konečníku, a tím vznik bakteriálních zánětů močového měchýře. 

Většina žen alespoň jedenkrát za život prodělá toto nepříjemné onemocnění. Podle statistik každou pátou ženu postihne zánět močových cest 1× ročně. 

Historie plavekHistorie plavek
Prevence je jednoduchá
Přitom existují hned tři možnosti, jak riziko co nejvíce snížit. Tou první je nošení vhodného oděvu. Na vzniku bakteriálních zánětů močového měchýře se totiž rozhodně podílí atraktivní, ale ne vždy dostatečně hřejivé módní oblečení. V období léta je to hlavně však nošení mokrých plavek, které na sobě necháme uschnout. Dojde tak často k prochlazení podbřišku.

For Active IonFor Active Ion Druhým faktorem snižujícím riziko infekce močových cest je dostatečný pitný režim. Zvýšený průtok moči vyplaví z močových cest škodlivé látky. Pokud naopak není močový měchýř dostatečně proplachování pravidelným příjmem tekutin, rychle se v něm pomnoží bakterie. Proto je také důležité moč nezadržovat a vyprázdnit se ihned, jakmile pocítíme nucení. V létě pak úměrně zvýšit příjem tekutin tak, aby moč nebyla žlutá. 

Tea Tree OilTea Tree Oil Chlupaté plavkyChlupaté plavky Jako třetí v pořadí, ale určitě ne v důležitosti, je dostatečná osobní hygiena. Až 90 % všech zánětů močových cest je způsobeno bakteriemi Escherichia coli. Ty se do močových cest dostávají z tlustého střeva, kde vykonávají užitečnou funkci – brání střevo před pomnožením jiných, pro nás nebezpečných bakterií.

Proto nás rodiče již odmalička učili důležitému pravidlu. Po stolici omývat krajinu konečníku vždy zepředu dozadu. Tím zabráníme zavlečení bakterií do močových cest.

Velmi důležitá je čistota při pohlavním styku. Některé bakterie způsobující záněty močových cest mohou být přenášeny při pohlavním styku. Nejčastěji se jedná o tzv. Chlamydie, Ureaplasmata, Mycoplasmata atd. Důležitým návykem je, jít se po pohlavním styku omýt a vyčůrat. Prevencí nákazy chlamydiemi a ostatními sexuálně přenosnými chorobami je vždy dodržování zásad zdravého sexuálního chování. Tj. u neznámého partnera použít alespoň kondom.Mokré plavkyMokré plavky Příznaky onemocnění
Zánět močových cest většinou nepřehlédneme. Typické je řezání a pálení při močení, někdy spojeno i s nepříjemně páchnoucím výtokem.Někdy nás začne při začínajícím zánětu bolet v podbřišku a může se v moči objevit i krev.

Typickým signálem je také časté nucení na močení, při kterém však odteče pouze málo moče. Jindy se zánět může naopak vyvíjet zcela nenápadně a žena ho ani nezjistí.Koloidní stříbro - přírodní antibiotikum.Koloidní stříbro – přírodní antibiotikum. Pozor na ledviny!
Neměli bychom zmíněné projevy přehlížet a odkládat návštěvu svého praktického lékaře či urologa. Neléčená infekce totiž může přejít do chronické fáze a ohrozit naše ledviny, které jsou životně důležitým orgánem. Proto lékaři nasazují na záněty močového ústrojí často antibiotika či chemoterapeutika, která jsou šetrnější k organizmu.Na závěr pár rad na časté otázky z ordinace:

 1. Existuje věk, ve kterém jsou ženy více ohroženy záněty močového ústrojí? Toto onemocnění je typické pro ženy a provází je od začátku jejich života do jejich pozdního stáří. Maximum výskytu kopíruje hormonální změny, např. období menstruace, těhotenství, nebo přechodu. Dalším faktorem zvyšující riziko onemocnění jsou zákroky v oblasti genitálu ženy, nízký příjem tekutin pacientkou, nebo tzv. „novomanželská cystitida“ – postihující ženy se zvýšenou sexuální aktivitou.
 2. Postihují záněty močových cest častěji těhotné a lidi s cukrovkou? Pokud ano, proč? Ano, těhotné díky hormonálním změnám v organizmu a to hlavně z důvodu kolísání hladiny estrogenu. Toto způsobí, že sliznice dolních močových a pohlavních cest jsou pak různě kolonizované bakteriemi. Dalším jsou snížení faktorů obranyschopnosti, jako je pH sekretů, ovlivnění motility dolních močových cest atd. U diabetiků je to způsobeno hlavně při špatné kompenzaci choroby, což je spojeno s vysokým obsahem cukru v moči. To způsobuje rychlejší množení bakterií.
 3. Je vždy začínající zánět provázen pálením a řezáním při močení? Kdy vyhledat lékaře? Ne, infekce může probíhat i bez příznaků, anebo jen s nepatrnými příznaky. Většinou jsou příznaky natolik typické, že pacienti, kteří toto onemocnění již někdy prodělali nemají pochybnosti o tom, co se to s nimi děje. Vyhledat lékaře je nejlepší co nejdříve po zpozorování příznaků, jako je pálení řezání při močení, výtok, bolesti podbřišku, časté močení v malých porcích, nebo jen nucení bez močení. Pokud se objeví krev, je nutné lékaře navštívit i když ostatní příznaky mezitím samy odezněly. 
 4. Jsou vždy při léčbě zánětů močových cest nasazena antibiotika? Jak jinak se dají tyto záněty léčit? Pokud je způsoben zánět močových cest bakteriemi, je nutné nasadit antibiotika, či chemoterapeutika, která jsou k organizmu šetrnější. Ne vždy však musí jít o zánět bakteriální. Záněty močových cest mohou být virového či jiného původu. V takovémto případě ale o dalším postupu rozhodne váš urolog. První pomocí při zánětu, je zvýšení množství přijímaných tekutin, držet se v teple a vyhledat lékařskou pomoc. Potravinové doplňky, tedy ty, které si zakoupíte bez předpisu Vás nevyléčí, ty jen zmírní příznaky, které onemocnění provází. 
 5. Existují nějaká obecná doporučení, jak se zánětům moč. cest vyhnout? Ano zde jsou:
  1. v případě akutní infekce doporučujeme klidový režim v teple a pitný režim cca 7–10 dní.
  2. na pití doporučujeme spíše vodu, uklidňující bylinné čaj (heřmánek, řepík, šípkový čaj, meduňku, měsíček). Čaje s diuretickým účinkem – např. Spec. Urologicaea, tzv urologický čas nedoporučujeme, neb působí spíše dráždivě.
  3. rovněž tak není vhodné pití velkého množství černého čaje, kávy a alkoholu.
  4. nejsou vhodná ani příliš slaná a kořeněná jídla.
  5. u pacientů, kteří na toto onemocnění trpí častěji, je nutno se vyvarovat prochlazení, střídání teplot (sauna, horké koupele a poté pobyt v chladnu). Dobře působí např. stejnoměrné suché teplo.**

Krásné léto bez problémů Vám přeje Váš urolog
MUDr. Miloslav Šincl
Urologická klinika s.r.o.
Senovážné nám. 23, Praha 1
www.UROLOGICKÁ KLINIKA.cz


Sponzor článku:

Obchod ZdravíObchod Zdraví

Uroval BioticUroval Biotic Uroval Biotic 30 tbl  – účinně brání výskytu nežádoucích bakterií v močových cestách a zvyšuje odolnost organismu vůči bakteriální infekci.


Gynekologické potíže mohou způsobit i mokré plavky Horší hygiena při cestování ale také mokré plavky – to jsou časté důvody, proč ženy v létě trpí gynekologický i potížemi. Horší hygienické podmínky při cestování ale také mokré plavky – to jsou časté důvody, proč ženy v letním období častěji trpí gynekologický i potížemi. Mykotický zánět je nejčastějším gynekologickým problémem. Projevuje se svěděním, pálením a také výtokem. Obvykle se přidává zarudnutí zevních rodidel, případně bolesti při močení a při pohlavním styku. Poševní výtok bývá hustý, bílý a typicky tvarohovitý. Pochva je normálně osídlena baktériemi, mezi ně patří i kvasinka rodu Candida, proto se také o onemocnění hovoří jako o kandidóze. Za určitých okolností se tato kvasinka může pomnožit a způsobit onemocnění. Nejčastěji k tomu dochází při oslabení organismu, ať již při léčbě antibiotiky, či v těhotenství a při nachlazení. Svůj vliv má také těsné oblečení, prádlo z umělých materiálů, vlhko v oblasti pohlavních orgánů, tření v rozkroku například při turistice či sportování, horké koupele a také třeba voňavé menstruační či slipové vložky, barevný a voňavý toaletní papír, špatně vymáchané prádlo a koupání v ne příliš čisté vodě. Potíže mohou vyvolat také mokré plavky, které způsobí podchlazení pánve. To sníží její prokrvení a imunitní systém pak nedokáže v pochvě udržet rovnováhu baktérií. Každá žena, která potížemi trpí častěji, již moc dobře onemocnění pozná a také by měla mít připravenu první pomoc. Nejlepší je se poradit se svým gynekologem. V lékárnách jsou také k dispozici různé volně prodejné preparáty. Buď ničí přemnožené baktérie nebo kvasinky, či pomáhají obnovit kyselé poševní prostředí. Na trhu je i přípravek, který tyto účinky kombinuje. Existují buď ve formě globulí, krémů nebo jde o preparáty určené k výplachům. Pokud je v pochvě ale skutečně zánět, což se obvykle projeví horšími potížemi a také tím, že po použití volně prodejných preparátů problémy neustupují, musí lékař předepsat antibiotikum nebo antimykotikum a výplach pak slouží jen jako podpora léčby.


Delikátní letní problém – poševní mykóza

Prázdniny těmto potížím přímo nahrávají. Ženy chodí častěji plavat, mnohdy zůstanou v mokrých plavkách i po koupeli, nosí těsné kalhoty a kromě toho léto často přináší i nezávazná sexuální dobrodružství. To vše se může podílet na nepříjemných zdravotních potížích – vaginální mykóze.

Stejně jako v jiných orgánech, např. v plicích či ve střevech, tak i v pochvě existují bakterie. Za normálních okolností nezpůsobují žádné zdravotní obtíže ani onemocnění. Jsou právě naopak součástí normálního fungování zdravého organismu. Nejdůležitějším mikroorganismem v pochvě je laktobacil, který zde udržuje kyselé prostředí, a tím ji chrání před škodlivými bakteriemi. Nejčastější příznaky

„Vaginální mykóza postihne alespoň jednou za život tři čtvrtiny všech žen. Jde o zánět zevního genitálu a pochvy, který způsobují kvasinky rodu Candida. Pacientky si nejčastěji stěžují na výtok, svědění a pálení. Běžné je i zarudnutí zevních rodidel. Onemocnění někdy doprovází bolest při močení a pohlavním styku. Mnohdy dojde dokonce k tomu, že žena není schopná se vymočit a má silný výtok,“ uvádí MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka z Českých Budějovic. Léčení bez lékaře

Vhodný lék a postup léčby by měl doporučit lékař. Může se ale stát, že lékařská péče není okamžitě dostupná. To bývá hlavně v době dovolených. A někdy si je žena diagnózou tak jistá, že si chce ušetřit návštěvu lékaře a nepříjemných potíží se zbaví sama. Úlevu přinesou prepáty Gyno-Pevaryl či Tantum Rosa. Dostaneme je bez předpisu v každé lékárně.

Každý z nich má své výhody. Jestliže si zvolíme Gyno-Pevaryl, je nezbytné přečíst si pozorně příbalový leták a užít celou léčebnou dávku. To platí i v případě, že potíže odezní dříve. Jestliže k zlepšení nedojde během prvních tří dní, pak se o dalším postupu poradíme s gynekologem. Během léčby nepoužíváme tampóny, mohou totiž absorbovat účinné látky léku. Pokud možno se neškrábeme, abychom si nezpůsobily další podráždění a rozšíření infekce. Když užíváme ještě jiné léky, nebo se v průběhu léčby vyskytnou neobvyklé reakce, je třeba o tom informovat lékaře.

Po úspěšném ukončení léčení se doporučuje s pohlavním stykem počkat ještě dva dny. Používat kondom není v této době vhodné, protože látky obsažené v přípravku mohou snížit jejich spolehlivost.

Další osvědčenou možností je Tantum Rosa. Přípravek se rozpustí v 1/2 litru teplé vody a ve vaně nebo bidetu si uděláme výplach. Pokud nemáme k dispozici irigátor, dá se k oplachu použít i jakákoliv nádoba. Dvacet minut stačí k tomu, aby se odstranilo pálení, svědění a bolest. VZNIK ONEMOCNĚNÍ PODPOŘÍ

 • Nevhodné oblečení – množství kvasinek se zvyšuje v teplém a vlhkém prostředí. Proto nenosíme věci, v nichž se tyto partie těla mohou snadno zapařit. Platí to pro mokré plavky, oblečení z umělých vláken i těsné a neprodyšné kalhoty.
 • Nesprávná hygiena, která může způsobit změnu poševního pH. Je lepší používat pouze mýdla s neutrálním pH 5,5 a vyhýbat se těm parfémovaným. Platí to i pro vložky, toaletní papír a nadměrné používání intimních sprejů.
 • Sladkosti – značná konzumace sladkých jídel napomáhá rozvoji vaginální infekce. Proto sladkosti v jídelníčku raději omezíme. * Užívání antibiotik – působí sice proti infekcím, ale současně ničí mikroorganismy, které udržují zdravé prostředí pochvy. Pokud žena na kvasinkové infekce trpí a musí antibiotika užívat, měla by požádat lékaře, aby jí doporučil vhodné preventivní prostředky. Jsou to např. Fytofontána Gyntim, Lactacyd, Femisan a řada dalších.
 • Onemocnění cukrovkou -zvyšuje hladinu cukru v krvi a ten silně napomáhá růstu kvasinek. Při tomto onemocnění je třeba pečlivě dodržovat léčbu a správnou životosprávu.
 • Poranění sliznice – není-li při pohlavním styku dostatečně zvlhčena, je třeba používat speciální lubrikační gely.
 • Hormonální substituční léčba – dodává ženám potřebné estrogeny. Stejně jako v těhotenství zvyšují ukládání glykogenu v buňkách sliznice a zvyšují její náchylnost pro osídlení kvasinkami.
 • Těhotenství – v jeho průběhu stoupá hladina estrogenů a tím i hladina glykogenu v pochvě. Sliznice je pak vnímavější pro vaginální mykózu.
 • Stres – jestliže se nám podaří vypořádat se se stresem, pomůže to i omezit opakování mykózy.

Plavky – sídliště kvasinek Nechete-li dát kvasinkám šanci, ihned po koupání se převlečte do suchého oblečení. Pláž, moře, slunce.. A kvasinky. Takhle to přeci nechete.. Léto je obdobím zvýšeného rizika poševních infekcí. Mokré plavky, neprodyšné spodní prádlo, upnuté džíny, nadbytečná konzumace nanuků a zmrzlin, to všechno je živná půda pro rozmnožení kvasinek v našich intimních oblastech. Plavky – zdroj infekce č. 1 Mokré plavky ponechané delší dobu na našem těle podporují vznik kvasinkových onemocnění. Přirozené poševní prostředí je křehké a pokud je narušeno, dochází k přemnožení kvasinek. Následuje svědění pochvy, pálení, nepříjemný bílý výtok. Nechcete to zkusit bez plavek? Více zde… Neprodyšné spodní prádlo – zdroj infekce č. 2 Spodní prádlo z nesavých, umělých materiálů vašemu intimnímu zdraví také neprospívají. V létě se každá z nás potí více a umělá látka znemožňuje odsávání potu. Ten se tak v pochvě drží a dává podnět k rozmnožení kvasinek. Zmrzliny, limonády –cukr jako zdroj infekce č. 3 Léto, to jsou nanuky, zmrzliny, sladké limonády. Cukr je taktéž kamarád poševních infekcí, takže pozor na množství zkonzumovaných laskomin. První pomoc při kvasinkové infekci Pokud se objeví první příznaky kvasinkové infekce (svědění, pálení, bílý výtok), nechejte si od gynekologa předepsat speciální vaginální krém a vaginální čípky. Může se však stát, že vás tato nepříjemná záležitost potká na dovolené daleko od domova a vy sebou žádný vaginální krém mít nebudete. Pak si kupte bílý jogurt s živou kulturou, který aplikujte přímo do pochvy. Tento recept je velmi starý, ale dodnes ženskými lékaři uznávaný.
0
 
-

Urologické potíže - A co chlapi?

Vložil abel (bez ověření), 27. Květen 2007 - 13:13

Zase se na nás na chudáky zapomnělo:-)) Zánět moč. měchýře se nevyhýbá ani nám, ale navíc nám hrozí v mokrých, a tudíž studených plavkách specificky mužské riziko, totiž zánět prostaty (prostatitida), příp. varlat (orchitida) nebo nadvarlat (epidydimitida). Speciálně ten poslední je hrozně bolestivá záležitost, často jsem tím trpěl, stejně jako zánětem prostaty. Souvislost mezi nošením plavek a těmito problémy je u mně celkem zřejmá. Ač naturista tělem i duší, před několika lety jsem se se svou býv. přítelkyní šel vykoupat na blízké koupaliště, kde ovšem v „Návštěvním řádu“ stálo modré na bílém „Koupání bez plavek zakázáno“ (zajímavé, o slunění tam nestálo nic:-)). Řešil jsem to tak, že jsem si sebou vzal zásobu plavek, a po každém vylezení z vody jsem se převlékl do suchých, leč marně. Za 2 dny jsem se ubíral v předklonu a mumlaje temné kletby na prudérní pitomce na urologickou kliniku, kde bez potíží stanovili diagnózu prostatitida. Prostata je přitom orgán, na který antibiotika moc neplatí, nevím čím to je, asi nějak těžko pronikají do té tkáně, takže léčení trvá dlouho, a bolesti si přitom užije člověk až-až. Oč jednodušší je obejít se bez plavek? Jenže vykládejte to gymnofobům.

 
-

Mokré plavky jsou zrádné

Vložil Emma (bez ověření), 26. Duben 2014 - 10:12

Mokré plavky jsou zrádné nejen co se týče například různých plísní, ale i z toho důvodu, že se mi třeba nejednou stalo, že jsem se koupala v opravdu studené vodě, pak jsem se chtěla usušit na sluníčku, které ale akorát zalezlo, ale zima nebyla, jen trochu foukal vítr, ale řekla jsem si, že počkám, až sluníčko zase vyleze a co jsem si z toho nakonec místo bronzového opálení odnesla je asi jasné – zánět jako hrom. Pak jsem skoro tři dny proležela doma s urovalem, brusinkama a urologickými čaji, než jsem vůbec mohla jít zase ven :/