NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturismus v Černé hoře (Montenegro)

Vložil Roland Jitka, 21. Únor 2010 - 18:25

Ada BojanaAda Bojana Po delším uvažovaní, kam v červnu na dovolenou (zvažovali jsme různá místa), jsme nakonec zvolili Černou Horu.
Po docela pěkné jízdě, i když za Szegedem v Maďarsku prakticky končila dálnice, jsme vjeli do Srbska. Tam je sice placená dálnice do Nového Sadu, ale v parametrech staveniště. Čekalo nás 850 km silnice, která byla samé obce, zatáčky, kopce a v lepším případě silnice na úrovni našich třetích tříd (o to krásnější přírodou a pohořím Durmitor). S malou zastávkou na Zlatarském jezeře (nudismus zcela možný, jelikož jsme nepotkali u vody ani nohu) jsme dojeli do Černé Hory, do městečka Sutomore.
Pro Naturista.cz zpracoval Shpalek 

Je to velmi hezké město, kde spousta turistů končí svoji pouť na dovolenou. Krásné pláže s pískem a kamínky koncipované částečně pod stromy připomínají Chorvatsko, a to včetně služeb a turistických atrakcí s přibližně stejnými cenami jako v Jižní Dalmácii. Velká nevýhoda je, že tu nejsou naturistické pláže a ani možnost nahoře bez u žen jsme nezaregistrovali.

Naše cesta ale pokračovala více na jih k Albánii směrem k městům Bar a Ulcinj. Bar je malé městečko, kde je levněji než v Sutomore. Zde se nachází krásný kemp s překrásnou bílou pláží, jako by byla z mramorového makadamu nebo z křemenů. Takový kámen jsme ještě neviděli. Velmi pěkné místo, ale problém pořád stejný – nikde žádná žena nahoře bez a o nudistické pláži ani neuvažují.

Pokračujeme do městečka Ulcinj, kde jsme měli několik příhod s nadháněči ubytování, jelikož na tento způsob odchytu zákazníků nejsme zvyklí. Město Ulcinj je dost nevzhledné město, hlavně asi kvůli nefungující popelářské službě. Počet skládek byl opravdu zarážející. Jen severní část městečka je trochu civilizovaná, rodinné domky jsou tam velmi hezké. Jiné části města ani nedoporučuji navštěvovat.

Pláž v Ulcinji je asi 16 km dlouhá. To už je něco jiného, tam, kde funguje placená služba nebo kde jsou kempy či jiné ubytovací prostory, se vše rychle mění. Bazény, slunečníky, klimatizované restaurace, vše velmi komfortní. Ale pár kroků mimo tuto zónu najdete opět toulavé psy a obrovské skládky.
Dorazili jsme do Ada Bojany, kde nás opět po šestnácti kilometrech přivítala civilizace a hlavně první naturisté. Kemp Ada Bojana se nachází v deltě stejnojmenné řeky s pláží s krásně čistým, úplně černým pískem. Všechny prostory kempu jsou naturistické – hřiště, bungalovy a samozřejmě i pláž. Ta je dokonce střežena hlídkou, která velice úzkostlivě dbá na pořádek a udržbu, dokonce hrabičkami srovnávali písek narušený vlnami. Kromě toho také hlídají fotografovaní, fotit je prakticky nemožné. Dokonce nám zkontrolovali i snímky ve foťáku, když jsme si ho k večeru, kdy na pláži skoro nikdo nebyl, přinesli pro nafocení našich rodinných fotek. Důsledná je i kontrola možných textiláků, prakticky nejde přijít na pláž v plavkách nebo v jiném oděvu, aniž byste nebyli odchyceni hlídkou, a kontrole neujdou ani ženy, které by se chtěly třeba opalovat pouze nahoře bez, což asi vnitřní řád pláže také nedovoluje. 

Ada Bojana – plážAda Bojana – pláž Ada Bojana – pobřežní hlídkaAda Bojana – pobřežní hlídkaAda Bojana – kempAda Bojana – kemp bungalovy v kempubungalovy v kempu

Kemp v létě vypadal spíše jako staveniště, musím ale říct, že nás stavba nijak neobtěžovala. Snad jen hluk pracovních strojů a konvoje nakladních vozidel po ránu nebyly nic moc. Adu Bojanu koupil nějaký bohatý Arab a teď investuje obrovské peníze do její modernizace, protože kemp to opravdu potřebuje. Středisko by mělo zustat ještě v roce 2010 ve stejném režimu, pak snad nastane změna. Bude prý „all inclusive“, ale za cenu běžným smrtelníkům nedostupnou.

V současné době je Ada Bojana nejdražší kemp v Černé Hoře, i když 25 euro pro tři lidi není vysoká cena. Ostatní kempy v okolí jsou ale za polovinu – Valdamos, Maslina atd. Kemp Ada Bojana byl opravdu rájem naturistů, co se týče ceny a služeb, ale musím upozornit na miliony komárů. Jsou černí, menší než u nás, ale velmi agresívní. Po deváté hodině večerní nešlo opustit bungalov nebo stan, abyste nebyli okamžitě poštípáni milionem čených hajzlíků. Různé repelenty byly zcela zbytečné, komáři jsou vůči nim imunní. Nic podobného jsme nezažili ani za našich povodní v roce 2002. Ráno v šest ale jako když utne a byl to zase ráj na zemi.

Hodnocení kempu je poněkud rozporuplné, na jedné straně super služby pro naturisty a krásná obrovská pláž, kde mužete plavat doprava v Černé Hoře a doleva v Albánii (hranice prý vede někde v prostředku kempu). Velice levné potraviny, dobrá restaurace, pošta, recepce, možnost jízdy na koni a tenisová hřiště v kempu, čistota pláže i toalet a umýváren, to všechno jsou velké klady. Na druhé straně večerní invaze komárů, blízkost staveniště, toulajicí se nemocní psi a hned za plotem kempu desetitunové skládky odpadků jsou zase zápory. Počasí bylo velmi konstantní, 36 až 40 stupnů. Recepční si naříkal, že v červnu dvakrát hodinu pršelo, což se prý nestalo už několik let.

Další naše cesta směřovala na Skadarské jezero, ležící dílem v Černé Hoře a dílem v Albánii. Na jeho černohorském pobřeží se můžete opalovat, jak budete chtít, ale i v létě při místních vysokých teplotách je hodně studené, takže koupání je spíše výjimkou. V Albánii je nudismus nemožný, už při zmínce slova FKK (více nám stejně nerozuměli) na vás koukají jako na úchyla.

Vtok řeky do skadarského jezeraVtok řeky do skadarského jezera Hraniční přechod mezi černou Horou a AlbániíHraniční přechod mezi černou Horou a Albánií Naturistická pláž u města Sveti StefanNaturistická pláž u města Sveti Stefan Červené oblázky na plážiČervené oblázky na pláži

Z Albánie jsme projeli Černou Horou směrem na sever. Protože jsme chtěli poznat tuhle krásnou zemi, nevraceli jsme se stejnou cestou, kterou jsme sem přijeli, ale pokračovali jsme na Petrovac a Sveti Stefan, kde se nacházejí asi nejkrásnější pláže a jedna z těch nejhezčích je plně nudistická. Dojet na ni autem je ale výrazný turistický zážitek a slézt skálu k pláži je jen pro odvážnější typy.
Tato pláž je součástí kempu Bujarica, což je velmi pěkný a levný kemp, který je vlevo od silnice ve svahu a pak sjíždíte k moři stezkami dobrými tak pro terénní čtyřkolku. Kemp je vybaven velmi slušně, asi nejlépe v Černé Hoře, ale na nudipláž je to delší procházka. Díky tomu ale nebývá plná, tudíž pro naturisty super. Pláž je v krásné zátoce, oblázková a kameny jsou krvavě červené.

Další město, které jsme navštívili, je Budva. Ve městě je obrovské množství ruských turistů, takové Karlovy Vary v černohorském provedení. Nudismus je údajně možný (tahle informace je od majitele benzínové pumpy, kde jsme stáli kvůli nehodě dvou autobusů asi dvě hodiny) na ostrůvku přístupném přes most z Budvy, ale s hotelem, kde jedna noc vyjde asi jako měsíční pobyt kdekoliv v Chorvatsku. To znamená, že Budva je finančně prakticky Čechum zapovězená.

Koupání u jednoho ze zahradních kempů v KotoruKoupání u jednoho ze zahradních kempů v Kotoru Pohled přes fjord a koupací molo u KotoruPohled přes fjord a koupací molo u Kotoru Městečko Kotor s kotvícími trajektyMěstečko Kotor s kotvícími trajekty Pohled z trajektu přes kotorský fjordPohled z trajektu přes kotorský fjord

Pokračovali jsme dále směrem na Boku Kotorskou, do města Kotor, kde jsme objevili tři kempy. To v tomto případě znamenalo, že na zahradě u rodinného domku jsou upíchlí turisti se stany a k zahrádce je připojeno betonové molo umožňující pohodlný vstup do moře.To celé za 10 euro na den pro celou rodinu. Nudismus zde není možný, jen převléknutí se do plavek je vnímáno velmi negativně kvůli přítomnosti malých dětí. Během plavby trajektem přes fjord do Kotoru jsme také nezaragistrovali na břehu žádné nudisty.Vypadalo to, že v této časti Černé Hory nějaké náboženské nepsané zákony způsobily, že za nepřípustné se považuje i nahoře bez, natož celková nahota. Udajně možnost naturismu je v jednom kempu, který je nad Kotorským fjordem, ale to znamená obrovskou nadmořskou výšku v pohoří Durmitor.

Nádherný pohled na pohoří DurmitorNádherný pohled na pohoří Durmitor Přechod z Černé Hory do ChorvatskaPřechod z Černé Hory do Chorvatska

Deset kilometrů za Kotorem přejíždíme hranice s Chorvatskem a nacházíme se v horách nad jižní Dalmácií. Z dálky koukáme na Dubrovnickou riviéru. Co říci závěrem k Černé Hoře? Chudší ekvivalent Chorvatska s krásnou přírodou, menším množstvím turistů, tím pádem je zde více soukromí pro naturisty.


Exkluzivní fotogalerie ADA BOJANA


Počasí v Ulcinji – Černá hora:
Click for Lanzarote Forecast


Interaktivní mapa Černá hora – Ada Bojana, GPS: 41.86439946497534, 19.34365153312683:

Zobrazit místo Montenegro na větší mapě
Video FKK ADA BOJANA (v případě, že se nezobrazuje, tak si stranu natáhněte ještě jednou, F5):
 


Video o Černé hoře, :
 
Počasí, interaktivní mapu a umístění videa vytvořil Ivo Žurek
5
 
-

Ada Bojana - Černá hora

Vložil vbor (bez ověření), 16. Únor 2010 - 20:09

Jak je vidět zas tak moc se od roku 2004, kdy jsme tam byli naposledy, nezměnilo. Tehdy jsme se k této lokalitě vyjadřovali zde:

http://www.naturista.cz/…a-bojana.htm

http://naturista.cz/…iewtopic.php?…

Kdo ví v co se to tam promění díky kapitálu. Pravdou je, že je to konec světa a když člověk opustí areál určený pro turisty, tak se setká s velkými kontrasty. Pokud si tam pojedu odpočinout a nevystrčím nos, tak se mi tam bude třeba i líbit. Ty pláže tam byly opravdu k nezaplacení, ale to je asi tak všechno. Tehdy jsme byli rádi, že jsme tam nepřišli o auto a že jsme ve zdraví dojeli.

 
-

reakce

Vložil Roland Jitka, 16. Únor 2010 - 22:23

Asi máte pravdu že se nic nezměnilo, ale něco přece, o svuj majetek mít strach nemusíte a o auto už vubec ne myslím si že polovina černohorců má vizy bavoráky a druhá minimalně čtvrtina mercedesy zbytek aut je na urovni české republiky . Myslím že co se týče jakéhokoliv majetku je větší nebezpečí v čecké republice [Úsměv] a co se týče zdraví na silnicích tak jestli je něco zvláštní tak je to temperament černohorských řidiču stale troubí překračují rychlosti nedodržují vubec nic ale přesto jsme tam za víc než měsíc viděli jen tukanec dvou autobusu při výjezdu ze zastávky . Dohánějí to neskutečnou ohleduplností k chybám , toho druhého prakticky asi počítají stím že sice nikdo nic nedodržuje takže počítají s chyami neustale nestalo se nám nikdy při jejich divokosti aby nás někdo omezil natož ohrozil

 
-

Jen pár upřesnění. Ulcinj je

Vložil natur, 24. Únor 2010 - 13:56
Obrázek uživatele natur

Jen pár upřesnění. Ulcinj je typické chaotické město jižního Balkánu, i zde je však oblast, která je velmi historicky a architektonicky zajímavá. Jedná se o oblast starého města okolo městské pláže a zejména pak okolo bývalé pevnosti. Zde je možno vidět i několik minaretů – nacházíte se v městě s převažujícím muslimským obyvatelstvem. A to ještě značná část města byla velmi poškozena silným zemětřesením někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, některé budovy dokonce „sjely“ do moře. Při tomto zemětřesení byla zničena i Budva a Kotor, tato turisticky významná města byla již kompletně opravena. Být v Ada Bojana a „nevystrčit nos“ by byla velká chyba. Černá Hora je nádherná země, s velkolepými horami, soutěskami, jezery, ale i historickými památkami, množstvím pravoslavných klášterů, tureckých pevností, minaretů. Hranice s Albánií nevede kempem Ada Bojana, je vedena v řečišti řeky Bojany, v její levé větvi (po pláži cca 2–3 km dále na jih). V době existence Jugoslávie tam byly postaveny strážní věže a byly zde silně ozbrojené vojenské hlídky (a naturistky zkoušely při svých procházkách po pláži jejich bojovou, zejména psychickou odolnost) . Sveti Stefan je již dlouhá léta přestavěn na velice luxusní appartementové městečko, příjezd k němu je blokován závorami již u jadranské magistrály a celá oblast je pečlivě oplocena. Obdobně bude asi klasifikován onen zmiňovaný luxusní hotel v Budvě – jinak Budva a navazující Bečiči jsou zcela běžně v prodeji mnoha nejen českých cestovek (a v sezóně je tam hlava na hlavě). A že v Černé Hoře, natož v Albánii není naturismus zrovna vítanou aktivitou – zde převažující náboženství tento způsob rekreace absolutně nepřipouští. Z tohoto pohledu je existence FKK-střediska Ada Bojana svým způsobem takový „malý zázrak“ (někdy si říkám, že spíš dokladem poťouchlosti dřívější vrchnosti). Doufejme, že nám vydrží co nejdéle. natur

 
-

Sutomore

Vložil venca, 27. Únor 2010 - 0:08

byl jsem dvakrát v Sutomore a pokaždé jsem zde byl na skvělé nudapláži.Byly zde dvě,směrem ze Sutomore na Bar.Pravda,jedná se o menší kamenité pláže,ale na té bližší,menší dokonce místní obyvatel prodával nějaké to pivko či colu z chladící tašky.Také je pravda,že jsem Sutomore navštívil v roce 2007,od té doby se mohlo leccos změnit. Venca

 
-

Ulcinj 2016

Vložil tzin, 28. Srpen 2016 - 16:54

Letos jsme v polovině července navštívili po 4 letech opět Ulcinj, konkrétně hotel Olympic od Kovotouru. Věděl jsem, že naturismus je tam problém, tak jsem se teoreticky připravil.Věděl jsem o nudistické pláži u hotelu Albatros v Ulcinji. Hned první den jsem se tam rozhodl zajít. Cesta tam je však docela dlouhá a chvílemi i docela nepříjemná, ale byl jsem střízlivý , tak to šlo. Po 5ti pivech tuto cestu podél pobřeží nedoporučuji. Po hodině jsem tam sice došel, ale zklamání bylo velké. Nudistická pláž tam sice je, ale… Je to jen několik betonových desek někde ve skalách. Vstup do moře je po kovových schůdkách . No pláž si představuji jinak. Jediné plus byli sprchy, které tam byli. I když bylo perfektní počasí, tak asi 15 lidí. No nic, aspoň se nemačkali.Takže pokud přímo nevyhledáváte tůry po balkánském členitém jaderském pobřeží, tak tam radši ani nechoďte. Něco jiného je Ada Bojana. Z oblasti hotelu Olympic se tam dá nejlépe dostat místními minibusy, které staví na označených zastávkách, ale i mimo ně na mávnutí . Jezdí sice velmi nahodile, ale po poledni docela často. Cesta stojí 2,5 Eu pro jednoho jedním směrem. Bus končí před mostem přes řeku Bojanu. Po překročení řeky ještě musíte zaplatit 2 Eu za vstup do naturistického centra, což nás sice trochu přakvapilo, ale no ce se dá dělat. Ale stálo to za to. Málo lidí, klid, úžasná čistá pláž. Litovali jsme , že jsme si nekoupili pobyt přímo tam. Takže doporučuju. Ada Bojana – ANO.