NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistická výprava na Slovensko - Kraľovany - Rieka (Šútovo)*

Vložil Gwynbleidd, 9. Květen 2013 - 20:15

Po náhodném objevu existence nudistické pláže Šútovo – Rieka na webu Asociácia slovenských naturistov, jsme se rozhodli tuto lokalitu navštívit a zkontrolovat pravdivost fotografií, které vypadají spíše jako od moře, než z lomu někde na Slovensku přibližně 180 km od Ostravy. Díky tomu, že já měl po promocích a přítelkyni se nechtělo jet na dvou až třídenní školní výlet, kde se většina účastníku odhlásila těsně před termínem, vznikla příhodná dvoudenní skulina, která dostačovala na návštěvu této oblíbené Slovenské FKK destinace.Reportáž z roku 2010 ze Šutova pro Naturista.cz redakčně upravil romanius83.V pondělí ráno jsme nabalili můj postarší motocykl Honda NX 650 Dominator ročník 93, což prokázalo na delší cestu nutnost postraních brašen, protože ani cca 60l kufr s cca 15l tankvakem nepobral vše a karimatky se stanem museli jet připevněné gumicuky na nosiči, který má naštěstí na víku kufr. Chudák moje fotovýbava skládající se s Canonu EOS 50D + příslušenství a stativu museli zůstat doma, protože už na ně nezbylo místo a nahradil je dosti pofiderní kompaktní digifoťák mé přítelkyně, který za žádných okolností nikdy nedělá to, co by od něj člověk očekával. Tudíž se každé naše následovné focení stalo bojem s technikou. Kolem dopoledne jsme vyměnili eura a na naléhání přítelkyně (víceméně hlavně z popudu její matky) vyřídili pojištění do zahraničí. Kolem poledne jsme po naprogramování GPS vyjeli z našich Trojanovic s tankovací zastávkou v Rožnově pod Radhoštěm. Mé motorkářské srdce zaplesalo při přejezdu hraničního přechodu Makov a prožití okolních zatáček a serpentin.


Zobrazit místo Slovensko na větší mapě


Dále průjezd okolo hradů Staré a Nové Strečno, což jsou asi poslední zajímavosti pro rozptýlení okolo cesty, následuje úmorný přejezd po silnicích 1. třídy a dálnicích, kde se až za Žilinou naskýtá pohled na panoramata pohoří Malá Fatra.

Nám se tyto pohledy po vynucené pauze, kdy se začalo ozývat pozadí přítelkyně a mé už bylo z úzkého enduro sedla také dosti vytřeseno, poněkud pošmouraly houstnoucí oblačností do které se začaly halit vrcholky blížících se hor. Tato oblačnost se naštěstí při průjezdu údolím rozpadla a nás uvítalo krásné slunečné počasí.

Přibližně za 2 hodiny po vyjetí jsme byly v našem cíli, vápencovém lomu Šútovo – Rieka. Motorku jsme zanechali nabalenou a zalarmovanou na parkovišti u vjezdu a s sebou na obchůzku lomu jsme si vzali pouze tankovak obsahující cennosti a věci potřebné ke slunění (deka, opalovací krém, voda).

Já jako správný turista jsem navrhl delší trasu okolo, což se ukázalo jako nedobrý nápad, protože po nedávných povodních byla okružní pěšina často spíše horolezeckou túrou po písečných sesuvech a kamenných srázech, než nějakou pohodovou procházkou.

Nakonec jsem ale po hodinové túře a asi 5 kilech písku všude, kde byl aspoň malý záhyb, dorazili na malou, ale útulnou pláž, která se skládá ze dvou malých písečných pláží, každá tak cca pro 6–8 lidí a dalších míst na balvanech nad pláží. Krásná teplá průzračná modro-zelená voda, ve které se prohánějí těsně kolem břehu spousty malých rybiček. Okolní bílé skály v kontrastu s krásnou vodou opravdu navozují pocit vzdálených krajin, který je ještě obohacen o úchvatná panoramata vrcholků Národního parku Malá Fatra.Při našem příchodu cca kolem druhé až třetí hodiny byla pláž prázdná, takže jsme měli po zničující cestě (hlavně tedy nerozumném horolezení) klid a možnost náležitého odpočinku. Později kolem asi čtvrté hodiny dorazili postupně dva pánové, se kterými jsme probrali politiku a rázovitost obou našich národů. S přicházejícím večerem jsme opět osedlali našeho kovového oře (tentokrát jsme šli přímou cestou po levém břehu, která nám zabrala asi 5 minut) a začali hledat ubytování. GPS hlásila jako nejbližší ATC Trusalová. Tak jsme se vydali směr GPS. Cesta trvala chvíli, bylo to jen asi 7,5 km.

Kemp není nic zvláštního, tedy až na jeho umístěni na upatí Velkého Kriváně, ale je běžně vybaven a udržován (co tam kdysi za komunistů dali to tam je a funguje, ale nic nového). Ceny za ubytování se nevybavím, ale překvapilo nás, že byla velmi mírná, nevím jak v chatkách, ale za stan určitě. Sprchy a WC jsou v ceně. V rámci kempu je malá hospůdka, ve které se vaří. Cena za jídlo a pivo (Kelt) už tak příjemná nebyla, ale holt nemusíme zas tak šudlit každou korunu (euro) a tak jsme si dali do panděra. Jídlo dobré, na můj vkus by šlo více šetřit ze solí, ale jinak fajn. Byla zde i akce, kterou jsme ale nevyužili – vlastnoručně si nachytat v přilehlém potůčku zapůjčenou udicí pstruha, kterého vám potom připraví. Přítelkyně si dala rybu již chycenou a byla výborná.

Před kempem stojí památník 2. Světové války s popiskem vysvětlující, že z těchto pozic pálilo proti němcům dělostřelectvo při osvobozování Žiliny.

Kemp má možnost ubytování v chatkách různých velikostí, karavanu či stanu. Za naší přítomnosti ještě před hlavní sezónou zde bylo vzhledem ke kapacitě poměrně málo lidí. Nicméně v noci krom hučení splavu ticho a klid.

Ráno po snídani jsme se rozhodli navštívit místní přírodní atrakci Šútovský vodopád, jelikož jsme se chtěli projít, zkusili jsme stezku přímo z kempu, ze které jsme ovšem sešli v naději, že se po neznačené lesní cestě dostaneme oklikou na značenou trasu k vodopádu. Jak už to tak bývá, cesta vedla pořád správným směrem, když najednou se zatočila a bylo jasné, že vede někde vysoko na Velký Kriváň. Odměnou za dlouhý pochod v úmorném vedru nám však byly pohledy na tuto krásnou horu a její okolní krásy. 

Po návratu do kempu jsme se sbalili a přejeli se zdržením, které nám do cesty vnesla tragická autohavárie na odbočce k obci Šútovo na poslední parkoviště před zákazem vjezdu. Z parkoviště se musí asi 5 km pěšky, ale ten pohled a osvěžení ve vodopádu za to opravdu stojí.

Po návratu jsme přejeli asi 1 km zpět na pláž. Tentokrát tady už bylo celkem živo. Dva pánové středního věku a partička příjemných mladých lidí. Po osvěžení a chvilce odpočinku se již začalo připozdívat a my museli vyrazit na zpáteční cestu, aby si na druhý den mohla přítelkyně vyzvednou soupis svých studijních výsledků. Návrat jsme již zvládli na jeden zátah.Při spotřebě cca 5,2 litrů jsme cestu zvládli přesně na jednu nádrž s ujetými asi 250 km. Celkové náklady na dva dny i s cestou nepřesáhly pro obě osoby 2 000kč.

Jelikož máme tento rok časovou i finanční tíseň, plánujeme místo kolosálních dovolených v zahraničí zopakovat naši cestu, prodloužit vymezený čas a obohatit náš cíl ještě o výšlap na námi zatím nepokořený Velký Kriváň a prohlídku vodopádů v oblasti Dolné a Nové diery.

Loc GPS: 49.15263, 19.09881, Info: ASN FKK Šútovo


Zobrazit místo Slovensko na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Hvězda] VYUŽÍVEJTE VÝHODY, které jsme pro Vás všechny připravili a vyjednali
[Klobouk] Podpořte Naturista cz. jakoukoliv částkou, bez poplatku systémem
PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat i do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

Využijte nabídku Vaší prezentace na stránkách a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Šútovské vodopády

Vložil printer, 28. Únor 2011 - 11:50

Je to už asi 10 let, co jsme cestou do Vysokých Tater odbočili z hlavní silnice a udělali si výlet k Šútovským vodopádům. Délka cesty rozhodně neodpovídala informacím na turistických ukazatelích, a tak možná proto jsme byli u vodopádů zcela sami (alespoň dodsnes doufám …). Oba nás napadlo to nejhezčí, co mohlo: bez zábran jsme se svlékli, nazí došli pod vodopád a nechali si těla příjemně masírovat po dlouhé túře. Nebýt obavy, že přece jen někdo k vodopádům přijde, mohlo naše osvěžení být podstatně zajímavější než jen soukromá FKK …

 
-

RE: Šútovské vodopády

Vložil Gwynbleidd, 28. Únor 2011 - 22:13
Obrázek uživatele Gwynbleidd

To my jsme teda měli smůlu, taky jsme o tom uvažovali, ale proudy lidí nahoru i dolů nás od toho rychle odradili. Jen co odešli lidi co tam byli před náma, už jsme zase v dáli slyšeli další příchozí.

 
-

Poděkování Romanovi za dobrou práci.

Vložil Roland Jitka, 9. Květen 2013 - 21:38

Chtěl bych poděkovat Romanovi (romanius83) za vynikající práci při redakčním oživovaní starších článků, které by bez této aktivity zůstaly v zapomenutí. Sami vidíte, že by to byla škoda nevědět o slovenském Šutovu a i dalších zajímavých místech. Naturista.cz má tolik obsahu, že jsme schopni zásobovat informacemi nejen vás, kdo naNaturista.cz chodí, ale i jiné cestovatelské stránky.

 
-

Šútovo.

Vložil kovacmj, 9. Květen 2013 - 21:50

Šútovo je krásna lokalita, bohužiaľ tento rok je to možno nahnuté, ale nerobme zbytočnú paniku. Viac: http://www.asn.sk/drupal/?…

Ale k tomu by sa vedel najlepšie vyjadriť jano-mt, ktorý tu určite zanechá svoj komentár [Spiklenec]

 
-

Souhlasím s Rolandem

Vložil Vasek Petra, 10. Květen 2013 - 8:51
Obrázek uživatele Vasek Petra

Souhlasím s Rolandem,
obsahu tu máme opravdu hodně jen by to chtělo dát tomu nějaký řád, aby každý rychle a snadno našel informace, které hledá.

Oživování článků dobrá věc, jen bych měl malou připomínku. Článek je sice označen hvězdičkou (označení, že jde o oživený článek) to ale každý návštěvník webu neví. Já bych osobně dal do závorky datum kdy byl původně článek vydán. Takto je matoucí to, že některé informace v článku, už nemusí být aktuální a návštěvník, který neví co znamená zmíněná hvězdička může být v určité míře dezinformován, když přehledne text v článku, který o tom informuje. V nadpisu si toho všimne každý.

Dále bych články propojil s lokalitami. Ke každé lokalitě udělat stránku jako je např. „Poprvé bez plavek“ Odkaz by byl uveden na straně lokality a pod tímto odkazem by se rozbalila strana, která by sdružovala veškeré články a blogy, které kdy kdo k dané lokalitě vytvořil. Defacto by to byla i taková malá kronika lokality. Pokud bych si vše, co o ní bylo napsáno, pročetl zjistil bych např. jestli lokalita vzkvétá nebo upadá. Hlavně by každý mohl získat maximum možných informací, který náš web nabízí. Při nynějším stavu se opravdu propadá mnoho obsahu v zapomnění. Což je velká škoda.

 
-

Bylo by to fain, ale asi je to scifi zatím

Vložil Roland Jitka, 10. Květen 2013 - 9:36

Ahoj Vašku (mimochodem velmi dobrý nápad), to co máš na mysli by znamenalo, aby každá lokalita měla svůj kontejner článků o ní. Pak ještě svou diskusi připadně blogy (když se o ní někdo v blogu zmíní).

Ještě by to znamenalo, při úpravě každé jednotlivé lokality prohledat Naturista.cz a vyhledat vše co o ní bylo napsáno. Těch lokalit je více než sto. Pokud by jich bylo skutečně, kolik jich opravdu je (asi třicet ), bylo by to reálnější.

Bavím se o stavu bod dnes, protože ještě by se muselo stále hlídat v dalších letech jestli někdo danou lokalitu náhodou nepopsal později. Na to by nás bylo potřeba redaktorů asi tolik, kolik je regionů a to minimálně.

V souvislosti s malým počtem redaktorů je třeba udržovat méně informací v aktuální formě. V současné době je toto, co se udržuje v chodu (aktuální obsah webu) víc než je možno v tomto počtu lidí dělat. Pokud se nepřidají další, bude informovanost mít jen sestupnou tendenci. [Smutný] Bohužel pro všechny naturisty.

Co se týče vyznačování datumů oživených článků, je to na diskusi jestli ještě více zvýraznit datum vzniku, nebo ho několikrát v článku opakovat, nebo vyzávorkovat datum přímo v nadpisu. Nevím kam to dát jako trvalou informaci, že hvězdička znamená oživený článek.

 
-

Vím, že se to neudělá

Vložil Vasek Petra, 10. Květen 2013 - 9:58
Obrázek uživatele Vasek Petra

Vím, že se to neudělá mávnutím proutku.
Začít postupně od těch nejzajímavějších lokalit. Nebo od těch, které mají zde na Naturistovi největší návštěvnost. Věřím, že tobě nic nového neunikne. Spíše dá větší práci vyhledat to co tu již je. Pokud ty kontejnery vytvoříš, tak občas, když bude čas budu do nich obsah vyhledávat. A jak říkáš, když nás bude víc tak bychom to pomalu mohli zvládnout.

 
-

Kontejnerů je tady až dost, možná podkategorie

Vložil zurek (bez ověření), 10. Květen 2013 - 10:06

Návštěvník si může vybrat podle REGIONŮ nebo podle TÉMAT a další škatulkování by to jen znepřehlednilo. Články svázané s lokalitou řeším třeba já, že do např. Kozlovic vložím stručný a jasný link s datem článku. Návštěvník se nemusí nikam překlikávat, lidi velmi neradi překlikávají. Tak jsem to dělal i s dalšími lokalitami. U Lhoty to „někdo“ iniciativní zrušil.

Další možností je přidávat linky na články do sluníček v mapách. Brouzdání v mapách je asi nejpřirozenější a pro návštěvníka nejpřehlednější.

U těch hvězdiček u starších článků jsem vůbec netušil, že mají upozornit, že jde o starší článek. Měl jsem to za jednu z rolandových „grafických“ libůstek a spíš jsem nad tím mávl rukou. Uvádění starších článků na nejžhavějším místě titulky je samozřejmě krok zpět, ale pokud se to někomu líbí… Já bych prastaré datum původního článku neudával. Svědčí to o tom, že nemáme na to, abysme uváděli nové články. Nakonec ale Rolende máš v emailu velkou spoustu opravdu retro článků ze starých tištěných Naturistů, které se v příp. rubrice RETRO dají uvádět.

 
-

Asi jsem záměr a jeho realizaci úplně nepochopil.

Vložil Roland Jitka, 10. Květen 2013 - 11:43

Tak ted jsem se v tom Ivoši ztratil. Mluvili jsme o aktualizaci starších článků na Naturista.cz a ty si myslel je jen aktualizovat, ale nevydávat znovu na titulku? Pokud toto byl tvůj záměr tak i aktualizace se mi zdá trochu zbytečná práce a ponecháme články svému osudu.

Můj záměr byl takový zaktualizovat zajímavý článek, vydat ho na titulku a odkaz hodit na nějaký cestovní web třeba v mém případě Orbion (u jiných účastníků jinam pokud to dělají). Tam lidé hledají informace, jak to kde vypadá, fota, videa mapy, postřehy apod, pokud se tam chystají na dovolenou. V tomto případě je logické, když ještě není sezona dovolených, že jim někdo poskytne informaci třeba z rok nebo dva staré dovolené navštíveného místa.

Jestli jste někdo z vás, kdo se diskuse na toto zúčastnil tady na Naturista.cz, pochopil jinak, tak se za mé nepochopení omlouvám.

Alespon já takto hledám informace, když se chystáme někam, kde jsme ještě nebyli.

Jinak ruku na srdce, píšu zde cestopisy již několik let a naše navštívené lokality a země mají také své limity a tím se stane, že navštívená místa prostě dojdou a nelze psát cestopisy z míst, kde jsme nebyli. Protože se nikdo nepřidal k psaní cestopisů, tak i tedy „ten krůček zpět“ vydávání starších článků je pořád lepší než prázdná titulka. Prázdná titulka myslím to, že zde budou staré datumy vydání nových článků.

 
-

Ahoj Ivoši

Vložil Vasek Petra, 10. Květen 2013 - 12:32
Obrázek uživatele Vasek Petra

Ahoj Ivoši, pro ty kteří znají web Naturisty tak dobře jako ty není třeba nic moc třídit. Měli bychom vše stavět ale tak, aby to bylo jednoduchým přístupem přístupné všechno všem. Každý hledá informace jiným způsobem a my jim musíme jít naproti. Například my se chceme letos podívat na Barboru. Až budu hledat, kde přesně je.(dle mého uvažování) Podívám se do lokalit a pokud tam bude odkaz na články, třeba se na ně podívám a nějaký si i přečtu, ale určitě bych netrávil čas tím, že budu hledat jestli náhodou se o dané lokalitě někde jinde ještě nepíše. Možná někdo hledá systémem jak uvádíš, ale bude určitě hodně těch, kteří hledají jako já. Pokud by rozdělení lokalit bylo na mě. Mapa která tam je bych předělal rozdělil na : kliknutí na kraj – po té kliknutí na okres – v mapě okresu by naskočili lokality, které se tam nacházejí. Vyberu si, kterou chci nakliknu, rozbalí se strana s lokalitou – pokud budu chtít o lokalitě získat více info než mi strana poskytla – kliknu na kontejner (který je dle tebe zbytečný) a mohu se dozvědět více z případných článků a jiných příspěvku. Jednoduché, rychlé bez zbytečného čtení textů, které mě v ten daný okamžik nezajímají. Vložení linku na článek je také provizorní řešení, také jsem to tak již udělal, ale pokud je článků více přimlouval bych se za ten kontejner. V lokalitě to přeci bude také jen link s tím rozdílem, že pod ním nebude jen jeden článek ale shromážděno vše co se k danému místu vztahuje.

 
-

No to je ono

Vložil viksa, 14. Květen 2013 - 0:27

Rolande a Vašku . To je přesně to co by se nejvíc líbilo mě, ale určitě i ostatním méně zdatným uživatelům stránek Naturisty.Najít si na mapce lokalitu umí každý,kliknout na ni také a když se mi poté ukáží články, informace, a vlastně i zážitky lidí kteří zde již byli, dostanu téměř vše co potřebuji.Jen se moc přimlouvám o co největší srozumitelnost na takové stránce, aby bylo jasné co která možnost dalšího kliknutí vlastně spustí.Je mi jasné že v této chvíli jsem za naprostého analfabeta v oblasti počítačů. Ale ruku na srdce, byli by všichni přispívající v této diskusi tak na výši, kdyby počítač nebyl jejich denním chlebíčkem???? Proto se moc přimlouvám za takto krásnou jednoduchost.Snad se Vám to společnými silami podaří. [Úsměv]

 
-

Re. Šútovo

Vložil Hebrejec, 17. Červenec 2013 - 19:43

Neviem, či sa Ti Jano ozval, ale Šútovo funguje bez problémov. [Úsměv]

 
-

Kraľovany-Rieka (Šútovo) 21.7.2013

Vložil M.Dr., 21. Červenec 2013 - 16:38

Dnes sme boli na našej obľúbenej nudapláži, všetko je pri starom, fajn partia, akurát sme si hovorili, že už by bolo treba prestať túto lokalitu propagovať, lebo sa tam všetci nepomestíme [Ďáblík]