NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Křišťálová palmová pláž u Norimberka (1/2)

Vložil Anonymní, 11. Červenec 2009 - 21:43

Jen něco málo přes hodinu jízdy autem z Rozvadova vás dělí od návštěvy jednoho z nejzajímavějších podniků vodní zábavy a odpočinku v Německu. KRISTALL PALM BEACH ve Steinu u jihozápadního okraje Norimberka je zároveň sídlem jedné ze dvou největších německých společností, které se zabývají projektováním, výstavbou a provozováním areálů vodní zábavy. Palm Beach jsme navštívili z touhy poznat FKK provoz u našich sousedů a samozřejmě atmosféru zařízení, které i ve svých dalších podnicích dává FKK velmi velký prostor. Teď už nás ale minula cedule „Rozvadov“ a my se nemůžeme dočkat, až se za hodinku budeme čvachtat v křišťálových vodách steinských lázní. 

Cesta je velmi jednoduchá, s cihlou na plynu pádíte po A6 až po Norimberk (GPS atd. viz dole na této stránce). Cihlu z plynu sundáme až asi 6km před Palm Beach (PB).
Teď ještě pořád žijeme v přesvědčení, že jsme už navštívili největší aquapark střední Evropy a tudíž nás nezaskočí už vůbec nic… Z tohoto naivního omylu mě za pár okamžiků vyvedou tři věci – Otevřenost, Umění a Patriotismus. Asi tušíte, že moje návštěva patřila mezi ty nezapomenutelné.


Vchod do PB nepůsobí nijak monstrózně, celkem běžná prosklená konstrukce. Uvnitř nás hned vítá velká tabule se sdělením, že dnes (pátek 19–24 hod.) je až do půlnoci FKK. Červeně je zdůrazněno, že jako „OHNE AUSNAHME“. Což znamená, že přes to nejede vlak a šluss. V duchu se mi vybavují ti věční t-protestanti z Babylonu, kteří vytušíc benevolentnost českého personálu, smlouvají a smlouvají… V Německu se prostě napíše „Ohne Ausnahme“, na pár dalších následujících místech podpořené ještě „FKK verpflichtig“ a spolu s německou autoritou a kázní v celém areálu nevidíte ani jedny t-trenky.
Na dobu 20–24 hod. platíme cenu 17,50 ojro /osobu. Platí pro veškeré prostory PB, rozuměj asi 50 různých procedur, bazénů, saun… Zvědavost ale nechá veškeré přemýšlení o ceně kdesi vzadu na ulici a my se už ocitáme uvnitř křišťálového ráje.


Informativně zjišťujeme, že celý PB se skládá ze 3 odlišných částí – FUN & BEACH = švanda ve vodě, HILDEGARD-von-BINGEN KRISTALL THERME = klidňoučké počvachtáníčko mezi křišťály a SAUNAWELT = téměř autentická návštěva bavorského venkova vč. krávy, funkčního vodního mlýna, motlitebny s mnichem nebo sauny v podobě obhroublé stavby ovčína odkudsi z Bavorského lesa.
Po minutí celkem klasického plaveckého bazénu u vchodu se dostáváme do rozmanitého prostoru, který naplňuje můj údiv č. 1 – OTEVŘENOST. V rozlehlém prostoru tu „opalovací louka“, tam malá restaurace, tuhle zase výstavka mozaiek z ušlechtilých kamenů. Všechno bez jakýchkoli barier a přechodů, členěno jen třeba schodištěm. Tento příjemný pocit bytí „všude“ v jeden okamžik mě provázel po celý večer v PB.


KRISTALL THERME
Ze zmíněného velkoprostoru se ubíráme do nejmenší, ale o to křišťálovější části PB – HILDEGARD-von-BINGEN KRISTALL THERME. Svatá Hildegarda z Bingenu žila ve 12. stol., byla členkou benediktinského řádu, založila 2 kláštery…
Po ní pojmenované steinské Kristall Therme se vyznačují jednoduchou architekturou, ve které o to víc vynikají místy volně ložené minerály, krystaly, do detailu propracované nástěnné mozaiky z těchto kamenů i bohaté křišťálové lustry. Tato část je vyloženě klidová, což je zabezpečeno i mj. tím, že sem mohou děti do 15 let ve všední dny pouze na lékařské doporučení. Jako v téměř všech částech PB je i z Kristall Therme pohodlný a příjemný východ do jeho venkovní části, kde jsou vedle lůžek i bazénky a vířivky. Veledůležitou součástí Kristall Therme je prodejna drahokamů, křišťálů, minerálů atd. Informace provozovatele udává, že v celém areálu PB je na 250 tun tohoto drahého kamení. Vůbec všechny drahé kameny v síti KRISTALL BÄDER obhospodařuje společnost DEUTSCHE EDELSTEIN GESELLSCHAFT se sídlem na téže adrese jako Kristall Palm Beach.

SAUNAWELT
Z křišťálů po chvíli přece jen začnou přecházet oči a my se začínáme porozhlížet, kam vyrazit dál. Už přes okrasnou zeleň Kristall Therme jsem zahlédnul domečky, ve kterých nemůže bydlet nikdo jiný než Hänsel und Gretel, pro Čechy Jeníček a Mařenka. Domky jak z perníčku, s přicházejícím večerem začínají rozsvěcet svá pohádková okénka. Ocitáme se ve druhé části PB a tou je Bayrisches Saunadorf, neboli saunové perníkové chaloupky jedna hezčí než druhá.
Hned u vchodu do Saunového světa nás tabule upozorňuje, že FKK je povinné v celé této části a to „immer“, česky řečeno imrvére. Na počátku jsou klasické štace jako Hamam, solná koupel s 12% soli, dámská sauna… My se vbrzku ocitáme v jakémsi centru vnitřních saun, kterému vládne uprostřed mohutná vířivka a po stranách různé páry, většinou porůznu vonící. Mně padne do oka poměrně obsáhlý „fárplán“, který sděluje, že asi za 2 minuty začne ve Stollensauna Aufguss. Rozuměj poleva, nikoli však na dort, ale na rozpálené kameny. Zrychlíme tedy krok a vyrážíme do venkovní saunové části, kde se bude odehrávat zmíněná poleva. I v tom chvatu stačím registrovat zcela dokonalou atmosféru sešeřující se bavorské vesničky. Až jsem nabyl dojmu, že na mě za támhle tím domkem vyjuknou Sandmänchen s jejich večerní písničkou, kterou jsem jako kluk dával na roveň našemu Večerníčku.
Současnou naší realitou je ale Stollensauna, což není vůbec žádná poetická pohádka, ale chlapská tvrďárna. Stollensauna představuje podzemní štolu s vagony uhlí a vším, co k tomu patří. Prostor štoly je mohutný, srovnal bych snad s největší saunou v Aquapalace. Po chvilce si ale mnu oči, jestli sním nebo bdím, protože jeden člen přikvačivšího personálu prostě a jednoduše odsune jednu ze stěn štoly a z mega sauny se stáva sauna giga. Dochází mi odstavec z propagačního časopísku, který píše, že místní Stollensauna je „grösste der Welt, amtlich bestätigt“, tzn. největší sauna světa, úředně potvrzeno. Zároveň zde byl vytvořen Guinessův světový rekord v počtu saunujících se na jednom místě – 526 lidí.
My jsme zde v docela umírněném počtu cca. 50 lidí.


 


Pokračování zde.
5