NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Pláž Lipite - Sinemorec, BULHARSKO.

Vložil Roland Jitka, 23. Září 2014 - 9:53

Až skoro na samý konec Evropské unie k Turecku se musíte vydat, pokud chcete uvedenou pláž vidět a navštívit. Vyrazit ale na místo, kde lišky dávají dobrou noc, se rozhodně vyplatí. Odměnou za trochu delší procházku Vám bude překrásné prostředí, nedotčené panenské přírody bulharského jižního pobřeží. Zcela jistě vám mohu zaručit, pokud tedy lokalitu vůbec najdete, že se Vám zde bude opravdu hodně líbit. Posouzení ale nechám raději na vás.Pozvání na výlet z Čech až na konec světa, kde nic není a je tam moc hezky.Během cestování na dovolených občas úplnou náhodou najdete něco, co Vám utkví v paměti na hodně dlouho. Nezřídka to bývá přírodní scenérie a místa která prakticky vůbec nejsou vyznačeny na žádných mapách. Přesto jste rádi, že zrovna vy jste místo objevili a navštivili, i když do té doby o nich bylo napsáno na internetu pramálo. Jedno takové, bychom vám chtěli ukázat v této reportáži.Jak nebloudit tam, kde žádné cedule nejsou.

Na konci Sinemorce na městské pláži Butamjata je parkoviště na okraji lesa, kde zanecháte své vozidlo. Půjdete na pravou stranu pláže z pohledu na moře, kde je maličký rybník se sladkou vodou. On je tedy spíše pozůstatek řeky, která jen když hodně prší, se občas vlije do moře. Malá sladkovodní plocha je velmi oblíbená hlavně u dětí.

Úplně na konci pláže, Kterou vidíte na videu je skála, kterou musíte překonat. Není to opravdu nic jednoduchého, takže lidé, kteří trpíte pohybovými problémy si nechte raději o pláži Lipite jen zdát. Ve skále jsou jen kameny na našlápnutí a cca prvních dvacet metrů je opravdu velmi krkolomných. Takové trochu horolezectví bez lana.

Po skoro adrenalinovém zdolání uvedené skály vyjdete na louku, kde pohodlnou pěšinou asi po 15 minutách dojdete na pláž Lipite. Pěšina loukou je překvapivě velmi frekventovaná pěšími turisty. Rozhodně by jste zde tolik lidí neočekávali. Jdete stále podle moře a asi po pěti minutách chůze uvidíte krásnou kamínkovou pláž se skálou nazvanou malé Lipite. Je to nádherný kus přírody, často navštěvovaný hlavně potápěči a zamilovanými dvojicemi.

Cestou po pěšině dále uvidíte les, ke kterému směrujete a stále příjemnou chůzí podle okraje lesa dojdete cca po pěti až deseti minutách k jedné z nejhezčích pláží v Bulharsku, která se nazývá Lipite. Pláž je na konci ohraničena skálou a po celé délce lesem. Je to vlastně jedna velká písková duna, kterých není v Bulharsku mnoho. Pěšina je z 80 procent nezastíněna a tak přijemná naturistická procházka je tak nějak krásným bonusem navíc. Navíc nepropotíte během cesty vše co máte na sobě.

[Šipka] Kurz měny Bulharska, bulharský Lev, (cca půl eura).


Lokalita Lipite. GPS: 42.047763,27.990904.

Pláž je celá písková, asi půl km dlouhá a na jejím konci ve skále pramení pitná voda. Pláž je smíšená, s mírnou převahou naturistů. Pokud jste dobře četli úvod tak víte, že je dostupná jen pěšky. Zde bych si dovolil uvozovky a hned vysvětlím jak je to s auty, protože sem tam nějaké vozidlo u pláže vidíte. Jedná se o přírodní chráněnou oblast, kde rostou vzácné pískové Lilie (jediné místo na světě s jejich výskytem)) a proto je zde omezen vjezd vozidel jednak vlastním terénem ale také závorami. (Lilií jsme na duně našli několik, bohužel ale ani jedna neměla květ a tak se vždy jednalo o docela nevzhlednou kytku.) Dostupné jen ofroudy či čtyřkolkou. Vjezd je povolen pouze službu konajícím vozidlům. Zásobovaní, rozvodné závody, strážci krajinného parku atd. K pláži se ale mohou jen přiblížit, nikoliv po ní jezdit.

Na pláži funguje v malé míře divoké stanování, jen si vše musíte donést sebou. Bezpečnost majetku je zde absolutní. Dvakrát za den na pláž přijede prodejce s pitím a různými pochutinami, které na pláži nabízí. Ceny nejsou nijak závratné a nápoje z přenosné lednicky vždy osvěží. Velmi příjemná a vítaná služba. Na pláži je plavčík financovaný dobrovolným vstupným vkládaným do kasičky. Za celou rodinu je běžné dát 1 leva (asi 13,50Kč), ale nic vás k tomu nenutí a ani se nikdo nepozastaví nad tím, když to neuděláte.

Pro koho je pláž vhodná?

Pláž navštěvují divocí kempaři, hlavně bulharská omladina a lidé z pláží ze Sinemorce, když jsou vlny. Na městských plážích v Sinemorci úzkostlivě pískají plavčíci a znemožňují vstup do vody když jsou větší vlny. Na Lipite tento problém odpadá a vln si můžete užít vždy do sytosti. Vlnění je prostě bomba. Plavčík, který zde je, pobyt návštěvníků ve vlnách úplně ignoruje a nikomu v ničem nebrání. Pláž je vhodná také pro děti, protože není nikde příkrá, nejsou zde žádné kameny a nevytvářejí se zpětné tahy vln směrem do moře, jako je tomu bohužel na nedaleké pláži Silistar.

Naturismus na Lipite a v okolí.

V přední části pláže je více lidí v plavkách a směrem ke konci pláže naturistů rychle přibývá. Divocí kempaři při svém pobytu využívají prakticky jen naturismus. Mnozí lidé na pláž již přijdou, jak je bůh stvořil. Široké okolí, les a celá dlouhá písková duna, jsou využívány na naturistické procházky. Ideální kombinace pro rodiny, kde někdo je skalní naturista a ostatní se teprve v naturismu hledají. Funguje zde absolutní symbioza mezi naturisty, ženami nahoře bez a plavkáči. Přestože mají naturisté velmi rádi sluníčko, doporučuji sebou vzít slunečníky, protože je zde pařák opravdu značný. Vzhledem k rozlehlosti pláže a dobré akustice si ale pořád připadáte, jako by jste byli na pláži úplně sami.

Služby a plážové zabezpečení.

Jak jsem již řekl. Zásobování jen tolik, co prodejce unese ve třech přenosných ledničkách dvakrát denně. Jeden plavčík, jehož význam jsem příliš nepobral a pitná voda ve skále na konci pláže. Je možné, že plavčík, když odejdou lidé trochu uklízí pláž, protože na to jaká je to divočina daleko od civilizace, tak je pláž docela čistá.

Také kempaři se snaží o pořádek, ale nevím jestli po upozornění plavčíka, nebo jen tak z ekologického cítění a vlastní vůle. Na pláži je napsáno ve vícero jazycích, že je zde dozor jen do 18 hodin. Není ale žádným problémem kdykoliv nechat všechny věci na pláži a zajít si cca 15 minut procházkou na městskou pláž do Sinemorce, do plážového baru a malé restaurace a pak zase stejnou trasou zpět na Lipite. Do plážového baru ale doporučuji vzít si alespoň spodek od plavek.

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Srby najdete podrobně zde

Češi v této ztracené oblasti.

Jak je zvykem v celém Bulharsku, že každý druhý turista je Čech nebo Slovák, na Lipite poněkud neplatí. Čechy a Slováky jsme zde nepotkali jediné. My jsme byli rádi, že jsme zde nebyli v českém zastoupení sami a chtěli bychom tímto pozdravit touto cestou naší českou partu. Zcela náhodou jsme se všichni ubytovali v jednom penzionu v Lozenci a společně jsme pláž Lipite objevili a několikrát navštívili. Zdravíme tedy Panenky do Hradce, Ivoše (ivojan) s rodinou do Poličky, Jardu do Jihlavy jeho přítelkyni Soňu do Brna a Luďka do Šumperka.

[Šipka] Jak se do Bulharska dostanete autem přes Rumuny najdete podrobně zde
Find more about Weather in Achtopol, BU
Jak jsme pláž vůbec našli?

Objevení pláže Lipite byla tak trochu náhoda, protože cesta z Lozence severním směrem na Primorsko a na severní pláž byla zatopena několik dní, povodní ze dvou řek do výše až dvou metrů. Větší část písku jižní pláže zmizela úplně a porušena byla i statika mostu. Směr Burgas byl také zavřený vzhledem k zatopení rezervace Ropotámo. Do Primorska byl zákaz vjezdu (překážely i dva utopené autobusy) a už na silnici u Kitenu odkláněla policie vozidla jinam. Jediná neporušená silnice byla z Lozence na jih směrem k Turecku – Tsarevo, Achtopol, Sinemorec. Využili jsme Ivošova terénního vozidla a jali se pláž Lipite hledat. Nakonec jak čtete v již v úvodu, jsme stejně šli ze Sinemorce pěšky, protože v lesích kolem pláže jsou všude dřevěné závory a navíc i říčka, kterou nešlo tímto vozidlem vůbec překonat.

Jak vypadalo jižní pobřeží Bulharska během povodní a po povodni.Je stále moc dobře, že ještě existují skrytá místa, kam zatím nemůže stavební technika, betonová lobby a turisty na pláž nevozí houfně městská doprava či lodě za účelem většího byznysu. Tento panenský kus přírody zůstane nedotčen z výše uvedených důvodů asi ještě hodně dlouhou dobu, což je výborná zpráva pro (na)turisty a lidi milující v přírodě pohodu a klid.

Přeplněných městských pláží je všude dost a proto si važme těchto bohem zapomenutých území a přejme si, aby tento rekreačně přístupný přírodní národní park fungoval dále jen pro pěší (na)turisty. Uchovejme něco z přírodních krás také pro naše děti. Je totiž jen na každém z nás, jak se ke krásné přírodě budeme chovat teď i v budoucnu.Poloha pláže Lipite na naturistické mapě je třetí ikonka (sluníčko) od spoda.


Jak vložit naší naturistickou mapu z Google přímo s bublinou pláže Lipite, na to jsem po půl hodině zkoušení nepřišel. Po všech jeho vylepšeních na něm nefunguje z toho co jsme dříve běžně dělali skoro nic. Pokud někdo víte jak na to, napište mi to do komentáře a nebo to v článku upravte. Předem díky.


Líbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Vaše zážitky si rádi přečtou i ostatní navštěvníci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

5
 
-

Nová generace Maps.Google

Vložil zurek (bez ověření), 23. Září 2014 - 17:13

V téhle nejnovější verzi map jsou dobré vrstvy, které se dají prakticky spojit do jedné mapy, takže se dá zobrazit v jedné mapě FKK ČR až po Černou Horu. I tady má ale Google omezení na pouze 10 vrstev :-(

Co se týče vkládaných iframů, tak to Google opravdu zásadně nedořešil a vypadá to podle toho… Doufejme, že to je jen dočasná nedokonalost a dají to dohromady. Drobnou pomůckou může být to, že pokud znám aspoň část názvu lokality, tak mi ji najde Ctrl+F z levého menu.

 
-

Vlny jsme si na Lipite užili

Vložil ivojan, 25. Září 2014 - 8:47
Vlny jsme si na Lipite užili a potvrzuji Rolandova slova o tom, že to je jedna z nejkrásnějších pláží, které jsem navštívil. A ještě musím dodat, že po letošní dovolené znám pouze jeden důvod, proč jet do Chorvatska – šnorchlování, to si v Bulharsku moc neužijete díky tomu, že voda není kvůli písku tak dokonale průzračná. Všechno ostatní (jídlo, ubytování, lidé, pláže, ceny!) je v Bulharsku lepší.

Bulharsko, Lipite, 2014Bulharsko, Lipite, 2014
 
-

Bulharsko a šnorchlování

Vložil Roland Jitka, 25. Září 2014 - 18:48

Ivoši, nevěděl jsem, že jsi takový příznivec šnorchlování. Kdybych to tušíl tak bychom jeli spolu taky jeden den šnorchlovat na Varvaru. Tam by se ti určitě líbilo. Projezdili jsme hodně pláží a každé je jinak krásná. Když jsme tam jeli znovu tak jsme objevili ještě jednu zajímavou pláž, která je kousek od Lipite. Jmenuje se Listi. Takže Ivoši za rok zase??

 
-

No když to jen trochu půjde, tak jo :-)

Vložil ivojan, 25. Září 2014 - 21:48

Kvůli šnorchlování do Chorvatska nepojedu :-) A Listi je od Lipite na sever, nebo na jih?

 
-

Pláž Listi

Vložil Roland Jitka, 26. Září 2014 - 17:10

Pláž Listi je na jih asi na poloviční cestě mezi Lipite a další pláží Silistár. Pěšky je to z Lipite trochu daleko, nás tam vzal jeden Bulhar terénním autem. Pláže jsou tam super a je jich tam několik, ale díky tomu že je dostupná jen terenním autem nebo pěšky bylo nás tam všeho všudy na kilometru pláže sedm a jeden potápěč přijel na lodičce.

 
-

Lozenetz, Bulharsko

Vložil Mirja, 21. Prosinec 2014 - 1:19

Bylo prima mít v Bulharsku auto a projet si velký kus pobřeží, dát na tipy Rolanda a Jitky, se kterými byla moc prima zábava a za sebe říkám – byla to super dovolená na kterou se nezapomíná. Dík.

 
-

aktualizace situace na pláži Lipite

Vložil Borek, 13. Leden 2019 - 13:36
Obrázek uživatele Borek
skály jižně od Lipiteskály jižně od Lipite Stav v září 2019 se nám zdál ideální pro pobyt na divoko. Už se tu nevyskytovali žádní plavčíci ani prodejci čehokoliv. Plno místa, textiláků minimum. Pro doplnění – pláží prochází geologická naučná stezka ze Sinemorce k Silistar (v rámci rezervace Silistar), protože v této oblasti se vyskytují opravdu rozmanité geologické úkazy. Přijdete po ní ze Sinemorce, Zajímavější mi připadala její část na jih od Lipite.