NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

(Po)novoroční sauna - restart do nového roku

Vložil Anonymní, 2. Leden 2014 - 12:40

Chlebíčky, rohlíčky, klobásky, řízečky, vínečko, pivečko a spousta takovýchto „maličkostí“ většině z nás udělaly pestrý gastronomický ohňostroj, který nám zpestřil závěr roku. Někdo má tyto „rachejtle“ ještě živě před očima, jiným už pohasly a nekompromisně se usídlily v celém těle spolu s tím spojenými tělesnými reakcemi.
Zabláceným a vyhaslým rachejtlím se teď podobají naše vnitřnosti. Existuje velmi mnoho rad, jak tohoto „zablácení“ zbavit a nastartovat zdravý proces i zdravý celý nový rok.

Všichni zdravorádcové do jednoho se shodují, že sauna je tím nejlepším startem ke zdraví.


Není startu bez restartu
Všechny uvedené laskominy i omezený pohyb dovedly za pouhých 14 dnů způsobit takový stav našeho těla, ze kterého se běžným způsobem do normálu nedostane. Pokud si to někdo myslí, tak pouze utírá prach ze stolu, ale koberec nechává nevyluxovaný. Centrum naší imunity – tlusté střevo je nyní centrem vzniku neřádstev, která nás mohou trápit až do jara. Kdo tedy bude brát novoroční restart vážně, tak začne právě od tohoto orgánu. Rad a návodů na toto téma najdete mnoho.

Kyselý jako šťovík
Tak takoví jsme po zmíněném gastroohňostroji všichni. Od štědrovečerního kapra počínaje a půlnočním šampáněm konče jsme do sebe ládovali téměř 100% kyselinotvorné potraviny. Kdo by chtěl nesměle poukázat na novoroční čočku pro plnou celoroční peněženku, tak i toho musím zklamat, protože čočka patří mezi nejvíce kyselinotvorné potraviny. Co a jak ohledně odkyselení organismu najdete ZDE. Vzhledem k současnému všeobecnému životnímu stylu je tak potřebné odkyselování celoživotním soustavným procesem, který vám vyřeší spoustu neduhů.

Lehký jako vánek
Aniž byste se nějak víc snažili nebo namáhali, tak se po těchto dvou procedurách budete cítit opravdu lehčeji.

Sauňáci si přijdou na své :-)
Ještě před samotnou omlazující a ducha i tělo očišťující saunou bych připomenul jednu věc z nejdůležitějších – VODU. její vypití 2,5 l/den vám přinese rovnováhu pro všechny procesy ve vašem těle. Nedoporučuji toto množství přepočítávat na 5 piv. Strana o odkyselování vám popsala, že mezi nejpřirozenější „odkyselovače“ patří (kupodivu) obyčejná voda s citronem. Pro pokročilejší nadšence do restartu svého zdraví dodávám: zelený čaj s citronem.

A teď už opravdu do naší oblíbené sauny. Pro oživení uvádím základní zásady, co je saunování a k čemu slouží.
Ohřát a ochladit
Jak prosté a jednoduché. Při výběru sauny se tedy podívejte napřed do prohřívárny a pak hned do ochlazovacího bazénku. Úplně nejlepší je pak závěrečný „výběh“ ven. Čerstvý vzduch je tím dalším „zázračným“ životabudičem, ke kterému se naší „civilizovanou“ érou někdy krkolomně propracováváme.
Pobyt v prohřívárně by nás měl prohřát na nejvyšší možné maximum. Pro ty pokud možno nejúčinnější zdravotní výsledky musí po prohřátí následovat po několikasekundové očistné sprše ochlazení. Ochlazení pod sprchou je nedostatečné, proto nechodíme do saun, které nemají ochlazovací bazénky.
Návštěva sauny vám pak opravdu nastartuje životodárné procesy v těle, které vám podstatně pomohou udržet zdravím bez prášků a podobných nesmyslů. Jen bych shrnul, že pouhé saunování se zanešeným střevem a zakyseleným organismem je pouhým chvilkovým zatřesením těla bez valných účinků.
K restarto-startovacímu saunoodstavci připojuji poznatky Mudr. Antonína Mikoláška (*1928) – nestora českého saunování:
Detoxikace: pocením se tělo zbavuje pouze stop (neznatelně) škodlivin z těla. Termální pot má za úkol ochlazovat kůži, proto obsahuje 99% pouhé vody. Úplné odstranění toxinů (jedů) z těla mají na starosti játra.
Kyseliny-Zásady při saunování – v počátku saunovacího procesu se tělo mírně okyseluje, ale po ochlazení se vrací k alkalickému (zásaditému) přechýlení. Vše je v rámci autonomní regulace organismu. Pouhé saunování tedy nepřispívá k vychýlení ani jedním směrem.
Alkohol v sauně – nedoporučuje se před ani během saunování požívat jakýkoli alkohol. Cituji: Ebrieta vede také k nekontrolované hlučnosti, mnohomluvnosti a ztrátě společenských zábran a tím ruší průběh klidného saunování ostatních saunujících (Liguére!). Také po saunování není alkohol příliš doporučován – už zklidněný organismus dostává opět podnět k prokrvování, pocení atd. Tím uniká z těla teplo a může dojít k prochlazení. Proto i pověstný panák na zahřátí je značný nesmysl.
Nejeden sauňák se bez piva na konec saunování neobejde. Ani zdravomravokárce mu ji neodpírá. Pivo by ovšem nemělo složit jako doplnění saunou ztracených tekutin. K doplnění by měla sloužit ona citronová zásadotvorná voda. Piva by člověk neměl vypít víc než 1 půllitr denně.

Saunové desateroSaunové desatero Trochu jiné radosti
Tolik tedy o novoročním narovnání staroročních radostí do normálu, restartu a startu do nových předsevzetí. Každý se svého osudu strůjcem, někdo dá na „zaručené vyprošťováky“, někdo to nechá ať se to srovná samo.
Komu by se moje povídání zdálo „moc zdravé“, tak můžu ujistit, že nejde o žádný návod na hubnutí, ani PR některé zakuklené firmy. Je to jen zjednodušení všech těch „civilizačních“ vymožeností, které nás všechny potkávají. Pro úplné nedůvěřivce mám jedno pro ně milé sdělení – člověk by se neměl namáhat pohybem! Ve svalech mu pak vzniká v nevhodném množství kyselina mléčná a to je velmi špatně. Mírný pohyb ale pomáhá fungování lymfy – tekutiny, která čistí buňky. 25 minut pohybu denně vám přinese endorfin a rozpohybování zdravíprospěšných pochodů v těle. Jsou to sice trochu jiné radosti než vepřové koleno, ale na druhou stranu vám pomůže zachovat si svoje vlastní kolena ve zdraví, nepřetěžovat je a i do vyššího věku na n-pláži působit přijatelným dojmem.

Přeju všem úspěšný restart oslavami zmožených těl a úspěšný start bez „civilizačních“ vymožeností s trochou těch pro někoho jiných radostí.
5
 
-

Polemika k tomu odkyselování

Vložil meesha (bez ověření), 4. Leden 2014 - 14:14

Myslím, že můžeme polemizovat o koncepci a východiscích západní medicíny atp. Ale brát vážně ničím nepodložené teorie německého léčitele, vyučeného tesaře, já bohužel nemůžu, ať znějí jakkoliv moudře…