NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Zážitky z 1. naturistické párty v Babylonu

Vložil Anonymní, 21. Květen 2004 - 0:00

HLAVNÍ STRANA NATURISTICKÝCH PARTY BABYLON KLIKNI SEM

Aktuální nabídka vyhradit páteční večery naturistům
20. května 2004 Ivo Žurek

ZÁŽITKY z JARNÍ (první) Naturistické párty v Babylonu:

Komplex Babylon je vidět téměř už z magistrály procházejíci Libercem. Určitě se nedá přehlédnout nápis na vysokém komíně, který stojí hned vedle komplexu. Tedy komplexu… Já bych to nazval takovým nějakým mamutem, který má do délky asi 100 metrů. Pohled na průčelí hotelové části je grandiózní (viz foto). Šipky avizující Aquapark směřují ale jinam, podél dlouhatánské stometrové zdi, která nás zavede až kamsi za roh. Tam nás čeká neméně grandiózní pohled na vchod do aquacentra (na fotkách dole).
Na první pohled jednoho napadne, který fantasta mohl něco takového v tomto maloměšťáckém státě vybudovat. V rámci možností jsem se o tom ledasco dozvěděl, ale o tom až v sauně. Tam je víc klidu na povídání. My jsme teď dost na nervy z hledání supermarketu po Liberci, který je oproti HK opravdu učiněným Babylonem… Tak tak jsme tedy stihli 18. hodinu a přiřítili se k pokladnám Babylonu.
Tam už postávalo asi 30 našich dobrých známých, takže nervozita byla na ústupu a věci se začaly směřovat požadovaným směrem – ááá ten Martínek zase vyrostl a co na Moravě a co v Čechách atd.atd. Tímto scukem tedy zahájil náš závěr letošní zimní n-sezony. Velmi pozvolným stylem jsme se plížili ke vchodu do aquacentra – dějišti Naturistické párty, kam nás bezpečně vedly ukazatele. To se už blížil první dojem z „vodní“ části Babylonu, který bych nazval

Zážitek se Sluníčkem
Sluníčko, jako správná ženská se totiž začala pídit po místních obchodech a už před námi stačila nakouknout do výhledu, kterým je vidět do prostor aquaparku. Při tom pohledu si Sluníčko zřejmě řádně promnulo oči, zavřelo je a zase otevřelo… A to jsem už cítil, jak mě tahá za rukáv se slovy: „Ty, hele, poď se na něco podívat…“. Tak jsem se se Sluníčkem taky tak podíval tím průhledem do bazénů, bazénků a tobogánů taky jsem si promnul oči, zavřel-otevřel, společně se Sluníčkem jsme se postupně podívali za sebe, na hodinky, na okolní poutače, na kalendář… a celkem pochopitelně nám spadla brada – celý vodní komplex byl plný textiláků. Bradu nám opět zvednul Bořík, kterého jsme uzřeli asi po minutě zírání do textilu. Bořík si to spokojeně vykračoval napříč parkem a očividně mu nic nescházelo.
Já se otočil k naší početné skupině a hned mi bylo jasné, že stran naturismu máme Liberečáky hodně co učit. Bez váhání jsme tedy zabrali šatny a už bez váhání se nechali doprovodit do první štace našeho večera –

Afrikana Sauna klubu
Tam jsme procházeli kolem vyobrazeného velkého bazénu, který v ČR asi nemá obdoby. Nebýt dotěrné „hudby“ ve stylu „duc-duc-duc-duc“, tak jsem si připadal jako v pohádce. To ale už stoupáme schodištěm lemovaným krásnými antickými sloupky do patra a kocháme se pohledem na nádherně podsvícený velký bazén shora. Zatím se marně pídím po tom, jestli tento mamutí podnik byl postaven na zelené louce (jeho rozmanitost a účelnost by o tom svědčila), nebo jestli je to dílo rekonstrukce nějakého geniálního architekta. To mě ale už opět někdo tahá za rukáv, pardon za ručník, že musíme pospíchat do Sauna klubu. Tady už začíná opravdové bludiště, protože část komplexu se saunami je tak spletitá, že ani po půlnoci jsem se tady ještě nevyznal. Za podpory horského vůdce (1. patro ;-) se tedy propleteme nejrůznějšími chodbičkami a dostáváme se do Afrikana Klubu. Hned na začátku jsou už z vyprávění známé potůčky z ledovou vodou a přímo k akupresuře vybízejícími oblázky na dně. Hned je samozřejmě vyzkouším a po pár krocích cítím jak mi ledové žiletky spolu s kamínky přes masáž nervových zakončení na chodidlech dráždí celé tělo. To byla opravdu taková velmi příjemná a nenásilná rozcvička do následné saunové procedury.
Ze sauny jako takové mě nejvíc zaujala prohřívárna, ze které je krásně vidět ven, takže si člověk připadá i v tom stostupňovém horku jako by byl přítomen v odpočinkové části. Ta se skládá z kulatého, pěkně vykládaného ochlazovacího bazénku, různých lehátek, stolků a na můj vkus až příliš luxusních křesel (v přítomném vlhku musí vzít velmi brzo za své). Z tohoto prostoru je pak ještě průchod na venkovní terasu a do místnůstky, kde je ticho a vodní lůžko.
Sauna je perfektní, vše ještě svítí novotou (postaveno v r. 2002), takže teď právě nastává ten pravý okamžik, abysme si správně po saunařsku zaklábosili. A aby to klábosení nebylo jen tak zbůhdarma „o ženskech“, tak na scénu nepřichází nikdo menší než

Majitel Babylonu – Miloš Vajner
Teď si asi myslíte, že p. Vajner na počest 1. naturistické párty oděn jen do svítivého motýlku slavnostně předstoupí před davy naháčů a párty obřadním hlasem prohlasí za zahájené. Tak to moje seznámení s tímto pánem bylo velmi prozaičtější :-). On si prostě a jednoduše natáhnul v sauně ručník na pryčnu, pak natáhnul sebe a začal mi vyprávět o Liberci a Hedvě Moravská Třebová, jejíž budova byla základem dnešního Babylonu. Jak už to bývá, textilnímu průmyslu dnes doba nepřeje (i zásluhou naturistů) a tak se stalo, že podnik HEDVA se stal pro další fungování zbytečným – krachnul. Sami jsme svědky, že mnohé podobné podniky dodnes chátrají a buď jsou zdrojem tahanic spolumajitelů, nebo nového majitele jednoduše nenajdou. Komplex budov Hedvy s více než 25 000 m čtverečných byl pro případnou rekonstrukci opravdu soustem obrovským. Vznikla myšlenka vybudovat zde nákupního městečko ve městě s obchůdky, restauracemi, hernami, aquacentrem, hotelem… Za vydatné podpory banky tedy došlo k naplňování tohoto snu. V r. 1998 byly otevřeny první ze 60ti obchůdků Centra Babylon. Následovaly restaurace, kongresový sál, internetová kavárna a další. Podrobnější informace.
Dnes je Centrum Babylon plně funkční a podle majitele by nemělo usnout na vavřínech. V plánu je rozšíření hotelové kapacity ze současných 250 lůžek na 1000 lůžek. Pro naturisty bude od letošního léta zřízena terasa nad parkingem, která bude vybavena travními koberci, lehátky apod. V komplexu saun dnes nově fungují thaiské a indické masáže provozované přímo Thaici a Indy. Uf, to je ale vedro. Je na čase se opět ponořit do ledových žiletek a trochu se opět porozhlédnout po té spleti babylonské. A mně už to nedá a mířím přímo do adrenalinové části parku – na

Tobogány
těch je tady povícero, ale hlavní jsou 3:

  1. Lentilky – ty jsou myslím nejdelší a skýtají vám hrůznou jízdu absolutní tmou, hází s vámi ze strany na stranu a nakonec vás s obrovským šplouchnutím vyplivnou do „doskočiště“. To, kdyby bylo z písku, tak by to dopadlo kdoví jak, ale šplouchnout sebou do 28°C teplé vody je zážitek docela příjemný. 
  2. „Koryto“ – to je žlutý tobogán, který s vámi pro změnu nehází, ale točí s vámí dokolečka a já osobně jsem se viděl, jak mě toto korejtko vymrští mimo dráhu ;-). Že se tak nestalo svědčí fakt, že jsem tuto hrůznou jízdu absolvoval hned několikrát. Celý tento tobogán je vlastně pravotočivá spirála.
  3. Trychtýř – nejšílenejší ze všech atrakcí. Hned start je o utrhnutí žaludku :-). Je to totiž prudký padák, samozřejmě do tmy a po krátkém navedení na dráhu vás to vymrští do trychtýře o průměru asi 5 m a točí vás to dokola. Jak ztrácíte rychlost, tak se blížíte středu, u kterého už je z vás jen bezvládná hmota, která propadne středem do 2,5 m hloubky. Trychtýř jsem, ač s opravdu dost pomíchanými vnitřnostmi, absolvoval také několikrát.
Ke chvále a zmírnění sadomasochistických představ nezasvěcených musím dodat, že kromě trychtýře všechny tobogány absolvoval do pozdních nočních hodin i náš prvňáček a nebýt zavíračky, tak tam byl snad do rána. Pro klidnější povahy je zde nespočet doslova dětinských atrakcí – mírná skluzavka, různé sprchy, prameny, pramínky. Romantici zde najdou spletitou jeskyni, kde mohou prožít klidné chvíle sedíce na šikovně vytvořených odpočívadlech a mohou se kochat pohledem na sebe, popřípadě na podvodní život v akváriích, které jsou v jeskyních umístěny. Pokud se chcete pohoupat jen tak ve „vlastní režii a kontrole“, tak si s 1–3 přáteli zalezete do takové místnosti, která má výšku asi 4 metry a komíháním těla vytváříte vlny. Ty vás pak podle potřeby vyhazují do požadované výšky. Ze zkušenosti musím potvrdit, že udělat takovou třímetrovou vlnu není až tak velký problém ;-). Asi se už netrpělivě ptáte: „Tak co ti naturisti?“. Zaraženě se shlukli do sauny a zde vyčkali do konce „naturistické párty?“. Tak na to se opět posadíme do klidu prohřívárny a naneseme panu Vajnerovi téma dne:
Naturistická párty a naturisti
Musím přiznat, že variant jak rozlišit naháče a textiláky jsem za ten večer vyslechl několik. Z oficiální varianty pana Vajnera je cítit potřebný nadhled, se kterým by jistě takový kolos jako je Babylon nikdy ani nestál: naturistické párty jsou pro všechny a naturisti mají podstatnou slevu. Kontrolní mechanismus je výrobním tajemstvím vedení Babylonu. Situace nakonec dospěje do stádia, že N-párty nebude 4× za rok, ale 10× a i každotýdenní hodiny pro naháče nebudou jen v pondělí, ale i jiné dny. Vývoj tak bude kopírovat zavádění společných saun, kdy převládají hodiny „mixu“ a jen jednotlivé dny fungují sauny oddělené. Myslím, že provoz Babylonu tomu spěje velkými kroky.
A co ty hlasy, které mluví o nadvládě textiláků a de facto studu naháčů v tomto prostředí? Sami jsme v sobotu nezaznamenali, že by někdo z našich známých (cca. 50 osob) propadl textilu a do aquaparku se oblékl. Babylon je obrovská plocha, kde neexistuje nějaký středobod, jako je to třeba v bazénu. Dění se tu štěpí na množství různých aktivit a tudíž i skupin lidí. Scéna se tedy dá popsat jako situace na smíšené pláži, kde vládne všeobecná pohoda. Za 4 hodiny klokotu párty jsem nezaznamenal, že by došlo k nějakým konfliktům (šoky polských turistů apod.). Naopak v sauně běžela diskuze s mladými Poláky a Polkami, kteří na N-párty přijeli a Babylon si nemohli vynachválit.
Jediným nařízením ze strany Babylonu bylo sundání plavek všech přítomných od deseti hodin. To bylo vyhlášeno rozhlasem a bylo respektováno všemi. Tehdy se aquapark ani nevylidnil ani nevypustil. Zábava frčela dál jako před tím. Naturisti, kteří nad návštěvou tohoto opravdu nejlepšího zimního podniku u nás zaváhali se nyní možná zeptají:
Stálo to fakt za to?
Musím jednoznačně prohlásit, že tento podnik splnil moje představy o bezvadné akci. Sám jsem si napřed moc nedovedl představit, že se naše rodinka bude 6 hodin cákat ve vodě a po 2 hodinách se nezačne nudit. Výsledek byl takový, že nás o půlnoci plavčíci museli vyhánět a náš prvňáček měl slzičky z toho, že už musí pryč. Akce byla krásným setkáním známých z celé republiky a tady budu muset prohlásit, že podniky typu „LUNA“ a podobné se zřejmě tímto párty stanou jen historickou doložkou naturistického hnutí.
V Babylonu jsme poznali i spoustu nových lidí, kteří také hledají nové přátele a rádi navštěvují naturistické lokality svých kamarádů. Naplánovalo se tedy spousty nejrůznějších návštěv a setkání.

Tak tedy skončil tolik očekávaný podnik českých naturistů.
Svoje zážitky ze sobotního párty můžete napsat sem: Zážitky z Babylonu

3