NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Sziksósfürdő FKK kemp, Szeged – MAĎARSKO

Vložil Roland Jitka, 9. Duben 2014 - 10:17

Tento již dlouho fungující naturistický kemp najdete na samém konci Maďarska, nejdále od České republiky, prakticky až na maďarsko- srbsko-rumunské hranici. Také do severních částí Chorvatska není z kempu příliš daleko a tudíž vhodná výchozí poloha na výlety do všech výše uvedených zemí, kam můžete v této době již bezproblémově cestovat jen s naším platným občanským průkazem.


Maďarsko už zdaleka není jen Balaton a jeho okolí.


Find more about Weather in Segedín, HU
Klub SlevaKlub Sleva V našem cestopisu se dozvíte hlavně o naturistickém kempu (pro nás Čechy) s těžko vyslovitelným názvem Sziksósfürdő, ale také o zajímavých místech v jeho okolí, které by neměly zůstat nepovšimnuty a během dovolené mohou být vítaným zpestřením odpočinkových dnů. Dokumentační fotky použiji z let minulých, které jsme nafotili společně s Romanem a Ivkou, protože neustálé fotografovaní v nudistickém kempu není zrovna ten úplně nejlepší nápad.
SZIKI NATURIST BEACH AND CAMPSITE je akreditovaným členem INF-FNI a poskytuje členům Klubu Naturista.cz slevy. 

Reportáž z kempu Ivky a Romana ze sportovních her z léta 2012.


Jak se do kempu dostanete? Nejprve průjezdní města: Praha, Brno, Bratislava, Mosson Magyrovar, Gyor, Budapešť, Szeged. Vzdálenost z Prahy asi 700Km, celá cesta po dálnici. Nezapomeňte na dálniční známku Slovenska a přihlášení do dálničního systému Maďarska, Matrica. Poplatky vždy zaplatíte na hranicích.

Do kempu se dostanete z dálnice snadno. Odbočíte na nájezdu směrovky dálnice rumunský Arad, Bukurešt a prvním sjezdem z této dálnice na Rumunsko se dostanete do města Szeged. Pak na kruhovém objezdu a křižovatce vždy doprava. V obci Sziksósfürdő u kostela doleva. Před naturistickým kempem je ještě jeden kemp čistě textilní. Kemp je tak trochu na konci světa a maličko ho budete asi hledat.
Nyní něco o kempu Sziksósfürdő. Nečekejte nějaký velký luxus, ale spíše rodinné a klidné prostředí v místě, kde skoro lišky dávají dobrou noc. Kemp má svůj vlastní rybníček, který pokračuje i ven z kempu a je využíván mimo kemp rybáři. V rybníku je velké množství candátů, což je pro nás Čechy ryba, která je spíše raritou. Mimochodem velmi chutná, ale v supermarketech ne zrovna nejlevnější.

Kemp je velmi oblíbený, konají se zde sportovní naturistické hry. V roce 2012 jsme měli možnost hry shlédnout, když jsme v kempu navštívili Romana a Ivku (Vlčici a Romanius 83), při cestě do Bulharska. Mimo sportovního týdne není kemp nijak zvláště naplněn a slouží z větší části jen jako tranzitní, při cestách na dovolenou jinam Balkánským směrem.


Stránky naturistického kempu u Szegedu přeložené do češtiny.

Vybavení kempu: Dvě venkovní restaurace, stánek s občerstvením, klubovna se stolem na stolní tenis a reproduktory na případné diskotéky a poslech hudby. Zastaralejší sprchy a větší množství chatek typu Baumax, ovšem staršího data postavení. Nic zde není nijak nové, ale vše čisté a velmi dobře udržované. Stany a karavany si můžete postavit prakticky kdekoliv, ale převážně stanové a karavanové městečko je na levé straně kempu. Kemp je přístupný ve dne v noci, ale tím, že je daleko od civilizace,nejsou zde žádní čumilové a kromě kempových hostů (naturistů) se zde již nikdo nenachází.

Kemp je ideálni pro rodiny s dětmi, protože odevšad na své děti vidíte. Ve vodě je plastová skluzavka, lodičky a na půjčení různé nafukovací nesmysly. Součástí vybavení jsou písková hřiště a spousta travnatých ploch na opalovaní a fotbálek. Jistě oceníte ticho a pohodu, která je tolik nezbytná pro kvalitní odpočinek na dovolené. V kempu je dostatek dětí, takže nuda vašim dětem nehrozí nikdy. V kempu je i animátorka, která vaše děti spolehlivě zabaví i při nepřízni počasí. Pravda je, že v této oblasti prakticky v létě skoro nikdy neprší.


Find more about Weather in Segedín, HU


Dospělí se baví odpočinkem, opalováním, v restauraci při sklence něčeho dobrého, ve vodě plaváním a nebo procházkami kolem rybníka. V klubovně si poslechnete muziku, či zahrajete stolní tenis. Skupinky hrají fotbal či volejbal. Na pláži od chatek jsou stromy a pobyt ve stínu také přijdev horku velmi vhod. Z druhé strany rybníka od stanů a karavanů je také velká travnatá pláž u rybníka, ale stromy zde zde žádné prakticky nejsou. Zde zase najdete dětské prolézačky.

Voda. Ač se jedná o rybníček voda nekvete a od hlavního rybníka je oddělena mříží, která zachytí většinu nečistot. Rybník není v kempu hluboký a na většině míst akorát stačíte. Díky tomu je stále vyhřátý až bych řekl, že je voda hodně teplá i na začátku sezony. Vynikající je noční koupání po dobré večeři před spaním. Za mříží ve vodě je povoleno také rybaření a o úlovcích candátů jsem se již zmínil. Dno je pískové a voda se nekalí. Přítomnost choulostivé ryby candát napovídá tomu, že voda je i chemicky čistá.

V kempu se mluví jen maďarsky, i když nápisy najdete sem tam i v angličtině a němčině, tak málokdo tyto řeči ovládá. Naštěstí zde vždy najdete nějakého Slováka, který mluví zároveň také maďarsky. Pokud se Vám to ale nepodaří, tak raději použijte služby strýčka Gogole, protože jinak si neobjednáte ani jídlo. Maďarština je prostě řečí, kde bohužel ani neodtušíte z vět o čem je řeč.

Bezpečnost v kempu: Nemusíte mít strach o své věci ani když nezavřete nebo nezamknete. Maďaři běžně nechávají vše venku několik dní, auta se nezamykají a kvůli teplu se ani nezatahují okénka. V případě, že někde evidentně překážíte s vozidlem (a nemůžete zaparkovat jinde), je zcela běžné nechat klíčky v zapalování. Když do kempu vjedete, nikdo si vás nevšimne, tak prosím alespoň nezapomeňte v recepci zaplatit. My se vždy musíme hlásit recepční k placení, protože jinak by si nikdo nevšiml, že tam vůbec jsme. Stany a karavany jsou otevřené automaticky, kvůli větrání i když majitelé jsou několik dní pryč. Někteří odtud chodí i ráno normálně do práce.Za celou dovolenou nemusíte kemp opustit pokud nechcete, protože vše najdete na jednom místě. Nemusíte se ani oblékat, pokud Vám náhodou není chladno. Teploty brzy ráno jsou hned 35 stupňů a více. Být ale zde, bylo hříchem nenavštívit zajímavá místa v okolí, na území čtyř nebo pěti států, která jsou v dojezdové vzdálenosti.Szeged: GPS: 46.265341,20.14595 Velmi hezkým a starobylým městem je nedaleký Szeged. Z kempu na něj prakticky vidíte. Navštivte zde výborné restaurace, podívejte se na staré památky, krásné stavby, ochutnejte výborné maďarské dorty ve zdejších cukrárnách. Při procházkách okolím si můžete utrhnout lahodnou kukuřici přímo na poli, která tam roste snad úplně všude. Všude je totiž absolutní rovina a tudíž vhodné procházky také pro lidi, nepřiliš pohybově nadané a sportovně založené. Lokalita je oblíbená hlavně u cyklistů.

Rumunsko: Pokud se vydáte do Rumunska směrem hraniční přechod Nadlac, doporučuji navštívit staré město Arad. GPS: 46.183634,21.313248 Pokud přejedete hraničním přechodem Mako nezapoměťe navštívit krásné město Temešvár. GPS: 45.762733,21.234398 V rumunských městech se zastavil čas a obě města jsou jedna velká historická památka. Stále budete objevovat něco zajímavého. Nechte na sebe dýchnout na chvilku historii. Není mnoho míst v Evropě, kde na pětníku objevíte tolik historie běžně k vidění. Nazval jsem si to muzeum venku a zdarma.

Jazyková vybavenost Rumunů je obdivuhodná. Němčina a angličtina není žádný problém a spousta Rumunů v této oblasti mluví obstojně také česky. Jste přeci jen velmi blízko rumunsko – českého území lokality Banát, kde jsou dokonce české školy v několika vesnicích. Rumunština se ale žádnému slovanskému jazyku nepodobá. Podobná je jen trochu italštině.Srbsko: V případě, že chcete levně nakoupit cokoliv, doporučuji nedaleké srbské městečko Subotica. GPS: 46.108945,19.668159 Město to není nijak zajímavé ohledně obdivování mistních krás, ale všude je velmi levno. Je to asi nejchudší část Srbska a našinec je tam považován za devizového cizince. Jistě neujdete pozornosti čistokrevných žebráků.

Při nákupech ale doporučuji kouknout na celní předpisy, protože při návratu do EU jsou maďarští celnící vzorem nepříjemnosti a arogance. Prostě dle nich „každý je pašerák“, kdo jede ze Srbska a není Srbem. Přehrabou vám celé auto, protože ví, že se sem jezdí levně nakupovat, což narušuje docela slušně maďarskou ekonomiku v této oblasti. Jednou jsme prožili alespoň částečnou satisfakci za jejich arogantnost, kdy celníkovi při jeho horlivosti hrabaní v autě spadl na nohu desetikilový meloun z našeho zavazadlového prostoru. Díky velkým frontám nedoporučuji vůbec používat hraniční přechod Roszke- Horgoš. Jen pro vaši informaci oběd, cigarety a alkohol stojí v Srbsku zhruba polovinu toho co Maďarsku. Při cestách Srbskem se vyhýbejte toulavým psům, jejichž výskyt je zde opravdu značný.

GPS: 45.675002,18.974018 Milovníci motocyklů si jistě nenechají ujít motorkářské srazy v městečku Apatin na srbsko – chorvastkých hranicích. Tolik krásných strojů hned tak neuvidíte a atmosféra večerní motorkářské párty je také krásným zážitkem vaší dovolené, který já hodnotím velmi vysoko. Bujará atmosféra v městečku Apatin trochu připomíná pobyt v divokém Vama Veche v Rumunsku. Také tady je nahota běžnou součástí zábavy.

Při pomalé mluvě Srbům bezproblémově rozumíte a oni pochopitelně také vám.

Měny jednotlivých států Maďarsko, Chorvatsko, Rumunsko, Srbsko, Bosna.
Všude zaplatíte bezproblémů také eurem, nebo kartou.


Harkany: GPS: 45.854451,18.232913 Něco přes dvě hodiny cesty, s převozem přes Dunaj a nebo po mostě přes město Baja chorvatským směrem, leží světoznámé maďarské termály o nich jste jistě slyšeli. Jmenují se Harkany. Zde sice nic nudistického prakticky nečekejte, ale přesto je to skvělý tip na výlet, pokud se v této oblasti pohybujete. Mnozí turisté termály v Harkánách navštěvují z mnohem větších dálek. Při Dunají zde, najdete zajímavá a hezká místa na opalování po našem, nebudete zdaleka sami. Rybáři si na Dunaji také přijdou na své. Mohu doporučit. Dunaj ale bohužel není všude čistý tak, aby jste byli ochotni si v něm také zaplavat. Také proud je zde mnohdy velmi silný. Na osvěžení ale řeka stačí.

Chorvatsko, Bosna. Pokud přejedete do Chorvatska nacházíte se v obilnici Evropy, oblasti zvané Slavonia. Lány obilí uvidíte úplně všude a připadáte si jako na barevné zahradě. Doporučuji nejet po dálnici a navštívit starobylé oblasti jako Beli Monastýr, Osijek (GPS: 45.554449,18.674984) a nebo město Vukovar (GPS: 45.36469,18.97728) na srbsko- chorvatské hranici u Dunaje. Poznáte zase tak trochu jiné Chorvatsko než je Istrie, nebo Dalmácie. Hlavně to levnější Chorvatsko, kde neždímají turisty z kůže a kde jsou rádi za každého hosta, bez ohledu na jeho národnost. Opět zde můžete využít travnaté pláže kolem Dunaje, zcela naturistickým způsobem.V případě, že zůstanete na chorvatské dálnici můžete si výlet prodloužit až do krásné Bosny a Hercegoviny. Tady už se ale jedná o celodenní výlet, protože vzdálenost je již zhruba čtyři hodiny od Szegedu. Máte na výběr, buď přes Srbsko nebo přes Chorvatsko. Chorvatskou sice delší cestou ale ušetříte dvě čekání na hranících. V Bosně a Hercegovině se relativně dobře domluvíte německy a její návštěvu vřele doporučuji. Návštěva také jistě potěší i vaši peněženku. S naturismem bych ale byl v této muslimsky založené zemi maličko opatrný. V sousedním Chorvatsku jak asi víte, vaší řeči docela dobře rozumnějí, někde ale bohužel jen když chtějí.Jak jsem již řekl dříve, naturistický kemp Sziksósfürdő je ideální pro nenáročné naturisty nepožadující žádný luxus na dovolené, ale hledají spíše klid a pohodu. Lokalita je ale vynikající svou polohou pro výlety, což ocení hlavně cestovatelé jako my, kteří chtějí stále něco nového objevovat. Nebude mnoho míst, kde máte relativně na dosah další čtyři země, které nejsou až tak turisticky známé, nebo lépe řečeno, některé z jejich skoro neznámých oblastí.Zobrazit místo FKK Hungary na větší mapěLíbil se Vám článek? Máte zážitky z Vaší dovolené, návštěvy aquaparku, wellnessu?


Podělte se s ostatními čtenáři. Za Vaše zážitky nabízíme volnou vstupenku na akci Naturista.cz.

Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naháče.

[Klobouk] Podpořte Naturista cz. a jeho činnost jakoukoliv částkou. Předem děkujeme.

Své příspěvky můžete vkládat do kasiček, na každé akci Naturista.cz.


Zájemci o spolupráci: Chcete zde seznámit ostatní s Vaši činností? EMAIL [Pošta]

5
 
-

Velmi dobrý článek

Vložil M.Dr., 10. Duben 2014 - 13:25

V tomto kempu jsme se zastavili loni cestou z Černé Hory, měli jsme v plánu tam přespat, případně se vykoupat. Jenže to bylo už 20. září, moc teplo nebylo a já jsem byl nachlazený, tak jsme tam jen zajeli, podívali jsme se a přespali jsme v hotelu ve městě. Stejně nám dívka ve vrátnici tvrdila, že „mají zavřeno“, když jsme se ptali na ubytování, přestože na webu mají uvedenou sezónu do 30. září.

Tak snad někdy jindy.