Pizzo Greco

15. - 29. září 2008
Tato stránka má za cíl rozšířit a aktualizovat předchozí českou informaci o tomto kempu, kterou jsem na webu našel. (Je z roku 1996.)
Po relativně spokojeném otestování více N-destinací v předchozích letech (Chorvatsko, Slovinsko, Řecko (pevninské i Kréta), Kanáry, Korsika), vždy do určité míry putovně-poznávacím stylem, přilákala tentokrát naši zvědavost jižní Itálie. Dovolenou na jihu Itálie jsme tentokrát zvolili na základě následujících přání: Po návratu můžeme konstatovat, že představy se nám splnily. Z hlediska turistických možností v horách jsme ale stihli jen zlomeček, to by bylo na samostatnou výpravu. Rozhodně jsme nelitovali, že jsme zde po hlavní sezóně, přestože letos bylo počasí neobvykle chladnější. V plné sezóně je i v této údajně turisticky odlehé části Itálie asi na náš vkus příliš rušno.

DOPRAVA

Protože nejsem nadšencem celodenních dálkových jízd autem, využili jsme osvědčenou kombinaci letadlo + místní auto z půjčovny. Stojí to možná o něco víc, než užívání vlastního auta, ale přijde mi to pohodlnější. Nevýhodou je omezené množství stěhovaných věcí, které ale stejně zpravidla nejsou nutné. Nezvolili jsme nejbližší letiště Crotone ani Lamezia Terme ani Bari, ale Neapol, kam byly akční letenky výrazně levnější. Druhým důvodem volby letiště byla zvědavost na turistické zajímavosti v oblasti Neapole. Jen pro ilustraci orientačně ceny: 2 zpáteční letenky Praha-Neapol v akci cca 5000, auto na dva týdny 8000 + 2 tankování cca 2000 (najeto 1600 km). Auto na celou dobu pobytu jsme využili jednak na dopravu do a z kempu, jednak na výlety v okolí kempu. Přestože by se cesta z Neapole do kempu dala díky dálnici zvládnout za půlden, rozhodli jsme se obě cesty provést jako několikadenní poznávací okružní výlet se zastávkami na plážích, na antických atrakcích a s trochou turistiky. Vyšlápli jsme si tedy na Vesuv (na rozdíl od většiny, kteří až těsně pod vrchol jezdí autem), zažili Pompeje i Herculaneum, nakoukli do života měst se směsicí historie a současnosti, budování a rozpadu. Zaplavali na několika plážích doporučených v různých cestopisech, ...
I když i mimo hlavní sezonu některé kempy stále fungovaly, volili jsme vzhledem k mírnému klimatu noclehy pod širákem. Jen byl někdy problém najít v krajině s množstvím rozptýlené zástavby místo trochu odlehlé od dlouho do noci hlučícího provozu. Jedno z romantických bylo v byzantském skalním domě.

KEMP PIZZO GRECO

mapa, satelitní foto mapa okolí kempu
Na vlastní pobyt v kempu nám vyšel jeden týden. A z toho jsme ještě nejedno půldne využili na výlety do okolí. Jen na pláži bychom týden asi nevydrželi.
V kempu pochopitelně neplatí všeitalská plavková povinnost, doporučen je právě opak. Kempová prodejnička, restaurace a recepce jsou ale před kempem, tedy textilní. (kempová pravidla v angličtině)
Pro placení v kempové prodejničce a restauraci je nutné si půjčit kempovou platební kartu.
V sezóně je nutné mít rezervované (tj. předem zaplacené) místo, asi tu bude trochu těsno; v půlce září ale bylo obsazení odhadem pod 10 %.
Ceny mimo hlavní sezónu se pohybují od 130 do 400 Euro za týden a tzv. obytnou jednotku bez ohledu na míru využití její kapacity. Pro stanující je kalkulace kombinací různých poplatků; pro dvojici s autem a s běžným stanem vyjde týden kolem 100 Euro. V sezóně jsou ceny cca dvojnásobné. (ceník v angličtině) Úhrada pobytu platební kartou je s přirážkou.
O doklad členství v INF/FNI neměli zájem. Asi jsou mimo hlavní sezónu vděčni za každého, kdo se ubytuje.
První čtyři varianty jsou vybaveny plynovým vařičem, elektrickou chladničkou, stolem, židlemi, nádobím, osvětlením. Někde je i SAT TV ... viz popis v angličtině. Lůžkoviny, ručníky apod. si lze půjčit za úplatu.
Parkování osobních aut v sezóně je na stíněném parkovišti před kempem; mimo sezónu lze v kempu, ale ne vždy je místo přímo u chatky nebo přívěsu.
Vše víceméně pod korunami stromů, hlavně borovic a eukalyptů. Vzdálenost od pláže 50 - 100 metrů, za prominentní místa jsou považovány parcely v první řadě nad srázem k pláži. Celý kemp je v lese asi na 20 metrů nad pláží. Strmý jílový sráz lze zdolat po dvou vybudovaných cestách.
Vybavení kempu je pár let staré, ale udržované. Společná velkokapacitní hygienická zařízení průběžně čištěna (bez toaletního papíru). Vyšší typy ubytování mají ovšem vlastní.
Našince je třeba upozornit na dodržování siesty (ticho, včetně zákazu mytí nádobí), na údajně nepitnou vodu v kohoutcích (nikdo ale nevěděl čím je nepitná) a na přesné rozlišování umyvadel na nádobí, na praní, na děti, na běžné mytí.
Příjemným bonusem byla teměř absolutní absence bodavého hmyzu, dokonce i večer. Repelenty jsme vůbec nepoužili.

PLÁŽ

Ke kempu patří cca 300 metrů písečné pláže. Břeh je orientován k jihovýchodu. Pokud si přivstanete, můžete se dočkat malebných východů slunce. Na západy slunce do moře pochopitelně musíte jinam.
Na severovýchodním konci je pláž ohraničena delším úsekem skalnatého břehu (detail v sezóně a mimo sezónu), za nímž následuje další pěkná pláž (textilního kempu).
Na jihozápadním konci je N-pláž ukončena tabulkou, za kterou pokračuje zhruba stejně velká část textilní (viz fotka z plné sezóny). V době našeho pobytu ale již oba sousedící textilní kempy byly mimo provoz a jejich pláže byly využívány k N-procházkám.
Vstup do moře je velmi pozvolný, ale trocha opatrnosti neuškodí: nějaká skalka pod hladinou nebo vlnami vytvořená prohlubeň může překvapit.
V době našeho pobytu jsme nezaregistrovali žádného mořského ježka ani medúzu. Bohužel ani jinak nebyla podmořská fauna příliš bohatá: u skalek asi tři druhy ryb v pěkných hejnech, ale jen pár opravdu pestrých rybek. Vodní rostliny skoro žádné.
Zdejší moře je ovšem součástí mořské rezervace, kde inzerují potápěčský ráj. Ale asi v jiné části nebo jindy.
Teplota vody odhadem přijatelných 23°C, přitom toto září přišla neobvyklá studená vlna, jiné roky bývá tepleji. Průzračnost (čistota?) vody absolutní.

OKOLÍ

UŽITEČNÉ INFORMACE

Případné komentáře prosím na adresu e-mail na-nu(o)post.cz
N-odkazy