Vyšehrad

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
V dávných dobách významem po Pražském hradě druhý hrad v Čechách. Později byl přestavěn na barokní pevnost, jejíž podobu si uchoval dodnes. Celý areál získal průběhem jednoho tisíciletí několik velmi významných staveb, z nichž vyniká rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, tzv. Libušina Lázeň. Pozůstatky královského paláce leží na skále nad řekou Vltavou v místech, kde končila ve středověku Praha. Národní kulturní památka.

Vranov

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Barokní zámek, stojící na vysoké skále nad řekou Dyjí, je umělecky pozoruhodným dílem se středověkým původem. Vranovský hrad vznikl jako jeden z nejvýznamnějších hradů podyjské obranné soustavy. Z jeho opevnění se zachovala strážní a vodní věž.

Vrabinec

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Malé pozůstatky hradu, původně nazývaného Vrabín, ležící na 350 m vysokém čedičovém kopci nad Těchlovicemi, nedaleko od Děčína. Hrad nahradil dříve stojící tvrz, postavenou asi ve 12. století, jež sloužila k ochraně labské vodní cesty. Byl vybudován kolem roku 1400 pány z Těchlovic.

Volfštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Torzo nevelkého raně gotického hradu, ležící na skalnatém hustě zarostlém vrchu, nedaleko od Černošína. Hrad vznikl, jak dokládá románský portálek věže, v první polovině 13. století. Písemné prameny jej však poprvé zmiňují až k roku 1316, kdy je jako jeho majitel uváděn Beneda z Volfštejna.

Vlčtejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Torzo hradu, nazývaného též Vildštejn, ležící na skále, obklopené mohutnými příkopy a valy, nedaleko od Blovic. Jméno Vildštejn se v písemných zprávách objevuje poprvé již k roku 1284. Dnešní kamenný hrad byl však postaven Rožmberky až v první polovině 14. století.

Vítkův hrádek

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Torzo gotického hradu, nazývaného též Vítkův kámen, ležící na vysokém skalnatém vrchu, v blízkosti Lipenské přehrady. Hrad byl založen Vítkem, po kterém dostal též své jméno, koncem 13. století. Roku 1302 jej získali Rožmberkové.

Vimperk

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Původně gotický hrad, později několika přestavbami proměněný do dnešní zámecké podoby. Leží na skalnatém vršku nad stejnojmenným městem, obklopeném šumavskými kopci. Hrad vystavěl na místě staršího hradiště purkrabí na Zvíkově Purkart z Janovic v čase druhé poloviny 13. století. Vimperk, měl sloužit k zajištění bezpečnosti na Zlaté stezce - důležité obchodní cestě, po níž se do našich zemí dopravovala zejména sůl.

Vildštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Na skalnatém ostrohu, nedaleko Budišova nad Budišovkou, leží skromné zbytky hradu. Hrad zřejmě vznikl jako správní středisko panství. Není známo, jestli tu už stál roku 1274, kdy olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka získal tuto oblast od kláštera Hradisko Olomouce. Poprvé byl historicky doložen okolo roku 1316, kdy patřil Jindřichovi a Dětřichovi z Fulštejna, kteří byli členy olomoucké kapituly.

Velké Meziříčí

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Nad městem a nad řekou Oslavou se vypíná zámecký areál. Původní středověký hrad vznikl v první polovině 13. století. Na přelomu 14. a 15. století prodali páni z Meziříčí hrad Lackovi z Kravař.

Velhartice

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 22. Listopad 2014 - 1:00
Zajímavý gotický hrad, rozšířený pozdějšími přístavbami, jemuž dodnes dominuje výjimečný most, ležící v lesnatém podhůří Šumavy, 10 km od Sušice. Hrad byl postaven začátkem 14. století v blízkosti tehdejších Velhartic.

Kteří ptáci k nám přilétají na zimu?

Český Rozhlas: Příroda - 21. Listopad 2014 - 9:00
Že na podzim odlétají vlaštovky, čápi či rackové, tedy že ptáci táhnou za teplem, to je všeobecně známá věc. Poněkud méně známé je, že k nám na zimu některé druhy ptáků přilétají!
Kategorie: Příroda

Jihočeští vědci už ví, jak zachránit jesetery

Český Rozhlas: Příroda - 20. Listopad 2014 - 14:20
Jihočeští vědci vymysleli novou metodu záchrany ohrožených druhů jeseterů.
Kategorie: Příroda

Špačci, skřivani a vrabci mizí z naší krajiny

Český Rozhlas: Příroda - 20. Listopad 2014 - 10:20
Hrozivý úbytek běžných druhů ptáků dokládá nejnovější vědecká studie. Upozornil na to v dnešní Radioporadně přírodovědec Vladimír Lemberk.
Kategorie: Příroda

První český biomilíř. V Moravské Třebové topí kompostem

Český Rozhlas: Příroda - 20. Listopad 2014 - 9:56
Zahradníci v Moravské Třebové dostali v předstihu vánoční dárek. Jejich skleník vytápí ekologický biomilíř, teplo tak rostlinám zajišťuje kompost.
Kategorie: Příroda

Well it’s over, an era of nudism is finished.

All Nudist - 20. Listopad 2014 - 3:07
Originally posted on William's Weblog:
For me that is.  For at least 12 years now i have enjoyed at home nudism and going commando.  But that has come to an end.  Eight days ago i was having back pains and then the next day a strange pain in my right testicle.   Suffice to say…

Podzim v pražské zoo

Český Rozhlas: Příroda - 20. Listopad 2014 - 1:00
Podzimní měsíce v pražské zoo si užívají jak zvířata, tak návštěvníci. A také v tomto období jsou k vidění nové, roztomilé přírůstky.
Kategorie: Příroda

British Naturism’s Alton Towers Nude Weekend – “Slipping and Sliding”  Wheee!

All Nudist - 19. Listopad 2014 - 23:06
British Naturism’s Alton Towers Nude Weekend – “Slipping and Sliding”  Wheee! Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Za pandami velkými do daleké Číny

Český Rozhlas: Příroda - 19. Listopad 2014 - 9:00
Když se řekne panda velká, tak si každý z nás představí roztomilého medvěda, který vypadá jako velký plyšák. Je symbolem daleké Číny, kde žije ještě ve volné přírodě už jen na třech místech. Většina turistů za nimi ale jezdí do záchranného a výzkumného centra v čínském městě Chengdu v provincii Sečuán. Vypravila se tam i liberecká reportérka Českého rozhlasu Sever Ivana Bernáthová spolu s další Liberečankou Jarkou Dugovou.
Kategorie: Příroda

Jak se baví netopýři?

Český Rozhlas: Příroda - 19. Listopad 2014 - 9:00
Netopýra člověk zpravidla dříve vidí než slyší. A když slyší, tak spíš svištění vzduchu než pískání, které netopýři vydávají. To proto, že většina jejich zvuků je mimo slyšitelnost lidského ucha. Znalci však tvrdí, že netopýry lze nejen slyšet, ale podle zvuků i rozpoznávat jejich jednotlivé druhy. Je k tomu ale zapotřebí moderní techniky a samozřejmě také znalostí. Jak se dají netopýři rozpoznávat podle zvuků?
Kategorie: Příroda

Záchranná stanice v Pavlově se stará o desítky ježků, kteří by bez pomoci nepřežili zimu

Český Rozhlas: Příroda - 19. Listopad 2014 - 8:33
Záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou začala „ježčí sezona“. V boxech s vyhřívanou podložkou přibývají mláďata, která přečkají zimu pod dohledem ochranářů. Zatímco počátkem října by měli malí ježci šanci v přírodě přežít, teď už potřebují lidskou pomoc.
Kategorie: Příroda
Syndikovat obsah