Vyšehrad

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
V dávných dobách významem po Pražském hradě druhý hrad v Čechách. Později byl přestavěn na barokní pevnost, jejíž podobu si uchoval dodnes. Celý areál získal průběhem jednoho tisíciletí několik velmi významných staveb, z nichž vyniká rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, tzv. Libušina Lázeň. Pozůstatky královského paláce leží na skále nad řekou Vltavou v místech, kde končila ve středověku Praha. Národní kulturní památka.

Vranov

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Barokní zámek, stojící na vysoké skále nad řekou Dyjí, je umělecky pozoruhodným dílem se středověkým původem. Vranovský hrad vznikl jako jeden z nejvýznamnějších hradů podyjské obranné soustavy. Z jeho opevnění se zachovala strážní a vodní věž.

Vrabinec

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Malé pozůstatky hradu, původně nazývaného Vrabín, ležící na 350 m vysokém čedičovém kopci nad Těchlovicemi, nedaleko od Děčína. Hrad nahradil dříve stojící tvrz, postavenou asi ve 12. století, jež sloužila k ochraně labské vodní cesty. Byl vybudován kolem roku 1400 pány z Těchlovic.

Volfštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Torzo nevelkého raně gotického hradu, ležící na skalnatém hustě zarostlém vrchu, nedaleko od Černošína. Hrad vznikl, jak dokládá románský portálek věže, v první polovině 13. století. Písemné prameny jej však poprvé zmiňují až k roku 1316, kdy je jako jeho majitel uváděn Beneda z Volfštejna.

Vlčtejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Torzo hradu, nazývaného též Vildštejn, ležící na skále, obklopené mohutnými příkopy a valy, nedaleko od Blovic. Jméno Vildštejn se v písemných zprávách objevuje poprvé již k roku 1284. Dnešní kamenný hrad byl však postaven Rožmberky až v první polovině 14. století.

Vítkův hrádek

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Torzo gotického hradu, nazývaného též Vítkův kámen, ležící na vysokém skalnatém vrchu, v blízkosti Lipenské přehrady. Hrad byl založen Vítkem, po kterém dostal též své jméno, koncem 13. století. Roku 1302 jej získali Rožmberkové.

Vimperk

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Původně gotický hrad, později několika přestavbami proměněný do dnešní zámecké podoby. Leží na skalnatém vršku nad stejnojmenným městem, obklopeném šumavskými kopci. Hrad vystavěl na místě staršího hradiště purkrabí na Zvíkově Purkart z Janovic v čase druhé poloviny 13. století. Vimperk, měl sloužit k zajištění bezpečnosti na Zlaté stezce - důležité obchodní cestě, po níž se do našich zemí dopravovala zejména sůl.

Vildštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Na skalnatém ostrohu, nedaleko Budišova nad Budišovkou, leží skromné zbytky hradu. Hrad zřejmě vznikl jako správní středisko panství. Není známo, jestli tu už stál roku 1274, kdy olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka získal tuto oblast od kláštera Hradisko Olomouce. Poprvé byl historicky doložen okolo roku 1316, kdy patřil Jindřichovi a Dětřichovi z Fulštejna, kteří byli členy olomoucké kapituly.

Velké Meziříčí

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Nad městem a nad řekou Oslavou se vypíná zámecký areál. Původní středověký hrad vznikl v první polovině 13. století. Na přelomu 14. a 15. století prodali páni z Meziříčí hrad Lackovi z Kravař.

Velhartice

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 20. Duben 2014 - 2:00
Zajímavý gotický hrad, rozšířený pozdějšími přístavbami, jemuž dodnes dominuje výjimečný most, ležící v lesnatém podhůří Šumavy, 10 km od Sušice. Hrad byl postaven začátkem 14. století v blízkosti tehdejších Velhartic.

Lemuří rodinka se stará o chundelatou kuličku!

Český Rozhlas: Příroda - 19. Duben 2014 - 9:20
Dnešní návštěva ZOO Dvůr Králové nad Labem patří lemuří rodině. V loňském roce se do ní narodily 3 samičky, teď se rodinka stará o své první letošní mládě.
Kategorie: Příroda

History of one delusion

All Nudist - 18. Duben 2014 - 23:45
History of one delusion - when did nudity become so awful to see?Filed under: Political/Social

Naturism Bares More Than Our Skin

All Nudist - 18. Duben 2014 - 18:41
Naturism Bares More Than Our Skin  Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Co s dingem?

Český Rozhlas: Příroda - 18. Duben 2014 - 13:00
Má Austrálie chránit divokého psa dingo? Nebo by měl být vyhuben jako přivandrovalec a škodná?
Kategorie: Příroda

Nudist Venues Worldwide, by… The Weather Channel?

All Nudist - 18. Duben 2014 - 4:08
Nudist Venues Worldwide, by… The Weather Channel?  Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Nejstarší předek býložravců

Český Rozhlas: Příroda - 17. Duben 2014 - 17:00
300 milionů let stará fosilie plazího mláděte naznačuje, jakým způsobem se ze suchozemských masožravců vyvinuli první skuteční býložravci.
Kategorie: Příroda

Ukraine crisis: Eve of worldwide destruction?

All Nudist - 17. Duben 2014 - 5:11
Originally posted on Jillian Page:
“Hate your next-door neighbor But don’t forget to say grace” – Barry McGuire, from Eve of Destruction In an earlier post, I wondered if the Internet will survive as a financial tool, given all the hacking and deception going on there. But tonight I am not so worried about the…

Nude Yoga Locations – US and Canada

All Nudist - 17. Duben 2014 - 1:12
Nude Yoga Locations – US and Canada  Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Vlk za dveřmi

Český Rozhlas: Příroda - 16. Duben 2014 - 17:00
Gruzínští pastevci by si zřejmě měli více hlídat své pastevecké psy. Ti mají hlídat jejich stáda před vlky, ale často se s nimi místo toho intimně zaplétají. Prokázala to genetická studie vlků a pasteveckých psů.
Kategorie: Příroda

ZOO Dvůr Králové darovala ryby Mořskému světu v Praze!

Český Rozhlas: Příroda - 16. Duben 2014 - 14:20
Královédvorská ZOO byla pobouřena barbarským činem neznámého pachatele, který v lednu otrávil nádrž s rybami v Mořském světě. Nabídla kolegům ihned svou pomoc a darovala jim některé ryby ze svých chovů.
Kategorie: Příroda

Naturistova reklama

Relax Centrum Petra v Opavě
Syndikovat obsah