Vyšehrad

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
V dávných dobách významem po Pražském hradě druhý hrad v Čechách. Později byl přestavěn na barokní pevnost, jejíž podobu si uchoval dodnes. Celý areál získal průběhem jednoho tisíciletí několik velmi významných staveb, z nichž vyniká rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, tzv. Libušina Lázeň. Pozůstatky královského paláce leží na skále nad řekou Vltavou v místech, kde končila ve středověku Praha. Národní kulturní památka.

Vranov

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Barokní zámek, stojící na vysoké skále nad řekou Dyjí, je umělecky pozoruhodným dílem se středověkým původem. Vranovský hrad vznikl jako jeden z nejvýznamnějších hradů podyjské obranné soustavy. Z jeho opevnění se zachovala strážní a vodní věž.

Vrabinec

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Malé pozůstatky hradu, původně nazývaného Vrabín, ležící na 350 m vysokém čedičovém kopci nad Těchlovicemi, nedaleko od Děčína. Hrad nahradil dříve stojící tvrz, postavenou asi ve 12. století, jež sloužila k ochraně labské vodní cesty. Byl vybudován kolem roku 1400 pány z Těchlovic.

Volfštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Torzo nevelkého raně gotického hradu, ležící na skalnatém hustě zarostlém vrchu, nedaleko od Černošína. Hrad vznikl, jak dokládá románský portálek věže, v první polovině 13. století. Písemné prameny jej však poprvé zmiňují až k roku 1316, kdy je jako jeho majitel uváděn Beneda z Volfštejna.

Vlčtejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Torzo hradu, nazývaného též Vildštejn, ležící na skále, obklopené mohutnými příkopy a valy, nedaleko od Blovic. Jméno Vildštejn se v písemných zprávách objevuje poprvé již k roku 1284. Dnešní kamenný hrad byl však postaven Rožmberky až v první polovině 14. století.

Vítkův hrádek

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Torzo gotického hradu, nazývaného též Vítkův kámen, ležící na vysokém skalnatém vrchu, v blízkosti Lipenské přehrady. Hrad byl založen Vítkem, po kterém dostal též své jméno, koncem 13. století. Roku 1302 jej získali Rožmberkové.

Vimperk

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Původně gotický hrad, později několika přestavbami proměněný do dnešní zámecké podoby. Leží na skalnatém vršku nad stejnojmenným městem, obklopeném šumavskými kopci. Hrad vystavěl na místě staršího hradiště purkrabí na Zvíkově Purkart z Janovic v čase druhé poloviny 13. století. Vimperk, měl sloužit k zajištění bezpečnosti na Zlaté stezce - důležité obchodní cestě, po níž se do našich zemí dopravovala zejména sůl.

Vildštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Na skalnatém ostrohu, nedaleko Budišova nad Budišovkou, leží skromné zbytky hradu. Hrad zřejmě vznikl jako správní středisko panství. Není známo, jestli tu už stál roku 1274, kdy olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka získal tuto oblast od kláštera Hradisko Olomouce. Poprvé byl historicky doložen okolo roku 1316, kdy patřil Jindřichovi a Dětřichovi z Fulštejna, kteří byli členy olomoucké kapituly.

Velké Meziříčí

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Nad městem a nad řekou Oslavou se vypíná zámecký areál. Původní středověký hrad vznikl v první polovině 13. století. Na přelomu 14. a 15. století prodali páni z Meziříčí hrad Lackovi z Kravař.

Velhartice

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 10 hodin 34 min. starý
Zajímavý gotický hrad, rozšířený pozdějšími přístavbami, jemuž dodnes dominuje výjimečný most, ležící v lesnatém podhůří Šumavy, 10 km od Sušice. Hrad byl postaven začátkem 14. století v blízkosti tehdejších Velhartic.

Mandragora – to je touha, smyslnost, ale i černá magie

Český Rozhlas: Příroda - 29. Září 2014 - 10:46
Mandragora je na první pohled docela obyčejná rostlina. Dokáže ale vyvolat silné erotické a sexuální fantazie. Už staří Řekové věděli, že má i silné anestetické účinky, užívala se k lokálnímu či celkovému umrtvení organismu při lékařských zákrocích. Byla důležitou součástí černé magie.
Kategorie: Příroda

Cesta nahoru je očistec, říká Oldřich Štos, který se slanil do rekordní hloubky ve Vraní jeskyni

Český Rozhlas: Příroda - 29. Září 2014 - 10:05
„Vstupujete do nových prostor, kde nestála lidská noha, a vy nevíte, jak jsou chodby dlouhé a co váš čeká,“ popisuje jeskyňář Oldřich Štos důvody, proč ho expedice hluboko pod zemí lákají. Se svým týmem se slanil do světově rekordní hloubky dva kilometry a 170 metrů v jeskynním komplexu v Abcházii. „Trvá vám 14 dní, než se dostanete zpět nahoru,“ popisuje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Kategorie: Příroda

Z Vysočiny táhnou hejna ptáků za teplem, přilétají jiní ze severu

Český Rozhlas: Příroda - 26. Září 2014 - 7:40
V těchto dnech opouští Vysočinu tisíce stěhovavých ptáků. Jde převážně o ptáky hmyzožravé, kteří by nebyli schopní sehnat si v zimě potravu. Zůstávají převážně ptáci živící se zrním, kteří jsou na místní podmínky připravení.
Kategorie: Příroda

Suggested Nudist Websites and Blogs

All Nudist - 25. Září 2014 - 17:49
Suggested Nudist Websites and Blogs Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Odpůrci těžby uranu u Brzkova sepsali petici, pošlou ji vládě

Český Rozhlas: Příroda - 25. Září 2014 - 8:08
Odpůrci zvažovaného zahájení těžby uranu u Brzkova na Jihlavsku sebrali pod svoji petici zhruba patnáct set podpisů. Teď ji pošlou premiérovi a vládě. Kabinet by měl možnost těžby v této lokalitě projednávat na podzim. Spolek z Jihlavska proto teď plánuje další akce.
Kategorie: Příroda

Hey, Listen Up!

All Nudist - 25. Září 2014 - 6:03
Folks arrive here through many means, and we thank you for being here, but you really should be at our current website, ALL-NUDIST.com  We only post occasional snippets from there, here.  You’ll find a LOT more good stuff there!Filed under: Political/Social

Autumnal Apparel  As the weather turns cold, embrace it. Let the…

All Nudist - 25. Září 2014 - 1:12
Originally posted on Nomadic Nudist:
Autumnal Apparel   As the weather turns cold, embrace it. Let the cold air flow over you. Our bodies are adaptable. In the cold air, they pump more blood, increase the metabolism, and will attempt to regulate our body temperature to compensate. Now, obviously, we can’t survive for long in…

Nejpozorovanější čáp černý ze Žďárska uhynul přirozenou smrtí

Český Rozhlas: Příroda - 24. Září 2014 - 10:07
Poslední roky měli ornitologové ze žďárské Agentury ochrany přírody možnost sledovat pouť a vyvádění potomků čápa černého, kterého před dvanácti lety okroužkovali. Tento příběh nyní skončil. Čáp letos v létě uhynul.
Kategorie: Příroda

Unikátní skupina kočkodanů Dianiných se přestěhovala do nového

Český Rozhlas: Příroda - 24. Září 2014 - 2:00
Desetičlenná skupina vzácných kočkodanů Dianiných v ostravské zoo se od minulého týdne zabydluje v novém přírodním výběhu, který je součástí Pavilonu evoluce – rozsáhlé expozice pro řadu západoafrických druhů zvířat. Jedná se o největší chovnou skupinu tohoto druhu na světě.
Kategorie: Příroda

Vlastníci lesů bojují s černými skládkami. Úklid odpadků je stojí miliony

Český Rozhlas: Příroda - 23. Září 2014 - 1:30
Plochu o velikosti zhruba 70 fotbalových hřišť pokryli lidé za poslední tři roky černými skládkami na pozemcích Lesů České republiky. Dohledatelní jsou těžko a náklady na uklízení odpadků šplhají do milionů.
Kategorie: Příroda
Syndikovat obsah