Nejsilnější jelen má svůj harém. Některým laním to ale nevyhovuje a utečou k jinému samci

Český Rozhlas: Příroda - 19. Říjen 2017 - 9:00
Dvě obory jsou součástí honitby Přízeř na Českokrumlovsku. V oboře Rožmberk žijí jeleni, mufloni a daňci, Alšova obora poblíž Vyššího Brodu je pak určená výhradně k chovu jelena evropského.
Kategorie: Příroda

Pavilon tučňáků v ústecké zoo by měl být hotový do konce října

Český Rozhlas: Příroda - 16. Říjen 2017 - 12:45
Zoo v Ústí nad Labem dostala od města další peníze na úpravy pavilonu pro tučňáky. Radní tam poslali 994 tisíc korun na opravy obvodových zdí, ventilace, oplocení návštěvní plošiny nebo technického zázemí pro ošetřovatele. Plán na chov tučňáků v zoo se zrodil po úmrtí lachtana Moritze v roce 2014.
Kategorie: Příroda

Hurikán Ophelia míří na Irsko, čekají se nárazy až 36 m/s

e-Počasí - 16. Říjen 2017 - 9:14
Průměrná rychlost větru bude pravděpodobně překračovat 22 m/s a nárazy 130 km/h (36 m/s). Očekávají se rozsáhlé polomy, škody na budovách a v energetice. ...
Kategorie: Počasí

Ostravská zoo bude mít novou voliéru pro kondory královské

Český Rozhlas: Příroda - 14. Říjen 2017 - 9:29
V ostravské zoo budou mít příští rok na podzim novou voliéru pro kondory královské. Zahrada tyto dravce chová od roku 1970 a letos se dokonce dočkala i mláděte.
Kategorie: Příroda

Aukce obrazu Nabiré vynesla přes 15 tisíc euro na záchranu severních bílých nosorožců

Český Rozhlas: Příroda - 14. Říjen 2017 - 8:35
V Berlíně se uskutečnila aukce obrazu "Mír a láska pro nosorožce". Díky prodeji i dalších předmětů aukce celkově vynesla víc než 15 tisíc euro. Výtěžek půjde na výzkum metod umělé reprodukce těchto vzácných zvířat. Autorem obrazu je malíř Anton Molnár a zachytil na něm podobu posledního v Evropě žijícího severního bílého nosorožce Nabiré.
Kategorie: Příroda

Jelení říje na vlastní oči a uši

Český Rozhlas: Příroda - 10. Říjen 2017 - 8:04
Právě vrcholí období jelení říje a v souvislosti s ním i projekt „Nahrávejte jeleny!“ Jeho cílem je získat co nejvíce podkladů o přítomnosti jelenů evropských, jelenů sika a jejich kříženců na našem území. K projektu se přidal i Meteor, s mikrofonem jsme vyrazili na čekanou a nahráli něco z řeči jelenů.
Kategorie: Příroda

Chraňme diverzitu nejen rostlin a zvířat, ale i mikroorganismů, navrhuje ekolog

Český Rozhlas: Příroda - 10. Říjen 2017 - 2:00
O tom, jak důležité je poznání procesů probíhajících v půdě, hovořil v Magazínu Leonardo čerstvý držitel Akademické prémie a vedoucí Laboratoře enviromentální mikrobiologie Mikrobiologického ústavu Akademie věd Petr Baldrian.
Kategorie: Příroda

Libhošť na Novojičínsku vyplácí lidem odškodnění za čapí hnízdo

Český Rozhlas: Příroda - 9. Říjen 2017 - 14:36
V obci Libhošť na Novojičínsku si hýčkají místní čápy. A to dokonce tak, že majitelům dvou zahrad u jejich hnízda začala obec vyplácet kompenzace za škody. Podle ornitologů je totiž přesun hnízda komplikovaný a obec navíc v okolí nemá vhodné pozemky.
Kategorie: Příroda

Arktida hlásí druhé nejnižší rozložení ledu od roku 1979

e-Počasí - 9. Říjen 2017 - 12:24
V Antarktidě dosáhla rozloha mořského ledu svého letošního maxima 15. září, kdy led pokrýval 17,98 milionů kilometrů čtverečních plochy Jižního oceánu. ...
Kategorie: Počasí

Párty stany:ochrana před deštěm i Sluncem

e-Počasí - 9. Říjen 2017 - 11:57
Chystáte zahradní párty, grilování nebo oslavu narozenin a trápí vás fakt, že se nemusí v daný den vydařit počasí nebo bude Sluníčko pálit až příliš? ...
Kategorie: Počasí

Jak zvířata vnímají magnetické pole

Český Rozhlas: Příroda - 7. Říjen 2017 - 8:04
Poznáte bez kompasu, kde je sever? Bez nápověd a pomůcek asi ne. A to si – my, lidé – říkáme „páni tvorstva“. Přitom ptáci, ale i některé jiné živočišné druhy, to umějí. Jak vlastně jejich kompas v hlavě funguje? A je vůbec v hlavě?
Kategorie: Příroda

Lidé mají šanci vidět mládě pandy červené. Začalo prozkoumávat výběh

Český Rozhlas: Příroda - 7. Říjen 2017 - 6:17
Mládě pandy červené, které se v ostravské zoo narodilo v půli června, už prozkoumává výběh. Lidé tak mají větší šanci malého samečka spatřit a pozorovat.
Kategorie: Příroda

Rezervace Skučák ukazuje, jak před staletími vypadalo rybníkářství na Karvinsku

Český Rozhlas: Příroda - 4. Říjen 2017 - 9:22
Malá Třeboň. Tak se říká rybniční soustavě na Karvinsku, s tradicí sahající do 15. století. V rámci ní vyniká přírodní rezervace Skučák v Rychvaldě, kde se mezi vzácnými vodními rostlinami vyskytují chráněné druhy živočichů.
Kategorie: Příroda

Chovný pár papoušků ar horských letos poprvé samostatně odchoval dvě mláďata

Český Rozhlas: Příroda - 2. Říjen 2017 - 14:41
Mezi dalšími zástupci svého rodu je tak trochu popelkou. Ara horský nevyniká ani velikostí, ani pestrostí svého peří. Ale i přesto je často v hledáčku pašeráků jako oblíbený domácí mazlíček. To spolu s úbytkem přirozeného životního prostředí způsobilo, že i ara horský je v současnosti chráněným a ohroženým druhem. O to větší radost mají v ostravské zoo z letošních mláďat.
Kategorie: Příroda

V pondělí a v úterý může napršet 5 až 15mm, na horách 30mm

e-Počasí - 1. Říjen 2017 - 10:59
Ze západní do střední Evropy bude postupovat okludující frontální systém. Za dva dny spadne nejvíce srážek na horách, většinou od 15 do 30 mm, jinak 5 až 15 mm. ...
Kategorie: Počasí

Říjen? Ideální doba, abyste si vychutnali perlu Jadranu

e-Počasí - 1. Říjen 2017 - 10:00
Dostali jste na poslední chvíli dovolenou na říjen a přemýšlíte, kam vyrazit? Máme pro vás zajímavý tip – co třeba Dubrovník? ...
Kategorie: Počasí

Podzim teprve začal a záchranné stanice se plní malými ježky. Lidé jich přináší i několik najednou

Český Rozhlas: Příroda - 30. Září 2017 - 11:00
Některé záchranné stanice už se plní ježky. Důvodem je chladné počasí a hlavně nízké raní teploty. Ty jsou pro malé ježky nebezpečné. Pracovníci stanice zatím hmyzožravce přijímají a pečují o ně, ale zároveň se snaží lidem ukázat a vysvětlit, že i oni sami se o ježka mohou postarat.
Kategorie: Příroda

Tatranská fauna: hbití kamzíci, chytré lišky a svišť v lanovce

Český Rozhlas: Příroda - 30. Září 2017 - 8:04
Jsou nám na dosah, jen pár hodin jízdy – krásné monumentální Tatry pyšnící se vzácnou faunou a flórou. Spatřit tam můžeme kamzíky, sviště i lišky. Výjimečně a s velkým štěstím i rysa nebo medvěda.
Kategorie: Příroda

Když vás probudí ptačí zpěv, svět je hned veselejší. A co teprve když vás přivítá sám král papoušků

Český Rozhlas: Příroda - 28. Září 2017 - 10:04
A když si přivstanete a přijdete do královédvorské ZOO ráno kolem sedmé, přivítá vás sám král papoušků - papoušek šedý žako. Je to velmi inteligentní a co se týká barev i elegantní africký pták. Najdete ho ve společné voliéře u Pavilonu Ptačí svět s několika dalšími létajícími "kolegy".
Kategorie: Příroda

Speciální injekce proti klíněnce v Ostravě zabraly. Mnohé jírovce zůstaly zelené

Český Rozhlas: Příroda - 28. Září 2017 - 9:34
Arboristé vyhodnocují účinky speciálního ošetření jírovců v Ostravě. Pomocí vrtů a stříkaček vpravili do kmenů 1400 stromů látku, která zabíjí klíněnku jírovcovou. Pracovali na tom od dubna do července. Tento škůdce ničí kaštany v celém Česku. Město Ostrava vybralo napadené stromy, které chce touto metodou zachránit.
Kategorie: Příroda
Syndikovat obsah