Vyšehrad

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
V dávných dobách významem po Pražském hradě druhý hrad v Čechách. Později byl přestavěn na barokní pevnost, jejíž podobu si uchoval dodnes. Celý areál získal průběhem jednoho tisíciletí několik velmi významných staveb, z nichž vyniká rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, tzv. Libušina Lázeň. Pozůstatky královského paláce leží na skále nad řekou Vltavou v místech, kde končila ve středověku Praha. Národní kulturní památka.

Vranov

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Barokní zámek, stojící na vysoké skále nad řekou Dyjí, je umělecky pozoruhodným dílem se středověkým původem. Vranovský hrad vznikl jako jeden z nejvýznamnějších hradů podyjské obranné soustavy. Z jeho opevnění se zachovala strážní a vodní věž.

Vrabinec

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Malé pozůstatky hradu, původně nazývaného Vrabín, ležící na 350 m vysokém čedičovém kopci nad Těchlovicemi, nedaleko od Děčína. Hrad nahradil dříve stojící tvrz, postavenou asi ve 12. století, jež sloužila k ochraně labské vodní cesty. Byl vybudován kolem roku 1400 pány z Těchlovic.

Volfštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Torzo nevelkého raně gotického hradu, ležící na skalnatém hustě zarostlém vrchu, nedaleko od Černošína. Hrad vznikl, jak dokládá románský portálek věže, v první polovině 13. století. Písemné prameny jej však poprvé zmiňují až k roku 1316, kdy je jako jeho majitel uváděn Beneda z Volfštejna.

Vlčtejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Torzo hradu, nazývaného též Vildštejn, ležící na skále, obklopené mohutnými příkopy a valy, nedaleko od Blovic. Jméno Vildštejn se v písemných zprávách objevuje poprvé již k roku 1284. Dnešní kamenný hrad byl však postaven Rožmberky až v první polovině 14. století.

Vítkův hrádek

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Torzo gotického hradu, nazývaného též Vítkův kámen, ležící na vysokém skalnatém vrchu, v blízkosti Lipenské přehrady. Hrad byl založen Vítkem, po kterém dostal též své jméno, koncem 13. století. Roku 1302 jej získali Rožmberkové.

Vimperk

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Původně gotický hrad, později několika přestavbami proměněný do dnešní zámecké podoby. Leží na skalnatém vršku nad stejnojmenným městem, obklopeném šumavskými kopci. Hrad vystavěl na místě staršího hradiště purkrabí na Zvíkově Purkart z Janovic v čase druhé poloviny 13. století. Vimperk, měl sloužit k zajištění bezpečnosti na Zlaté stezce - důležité obchodní cestě, po níž se do našich zemí dopravovala zejména sůl.

Vildštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Na skalnatém ostrohu, nedaleko Budišova nad Budišovkou, leží skromné zbytky hradu. Hrad zřejmě vznikl jako správní středisko panství. Není známo, jestli tu už stál roku 1274, kdy olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka získal tuto oblast od kláštera Hradisko Olomouce. Poprvé byl historicky doložen okolo roku 1316, kdy patřil Jindřichovi a Dětřichovi z Fulštejna, kteří byli členy olomoucké kapituly.

Velké Meziříčí

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Nad městem a nad řekou Oslavou se vypíná zámecký areál. Původní středověký hrad vznikl v první polovině 13. století. Na přelomu 14. a 15. století prodali páni z Meziříčí hrad Lackovi z Kravař.

Velhartice

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 21 hodin 39 min. starý
Zajímavý gotický hrad, rozšířený pozdějšími přístavbami, jemuž dodnes dominuje výjimečný most, ležící v lesnatém podhůří Šumavy, 10 km od Sušice. Hrad byl postaven začátkem 14. století v blízkosti tehdejších Velhartic.

Slatiňany přišly o koně Převalského. Kvůli špatnému výběhu

Český Rozhlas: Příroda - 22. Červenec 2014 - 19:03
Koně Převalského ve Slatiňanech už jsou minulost. Zámecký chov skončil kvůli nedostatku peněz. Divoké koně si chodili lidé do parku prohlédnout od roku 1993. Pražské zoo ale vadil špatný stav ohrady, a zvířata proto odstěhovala do stanice v Dolním Dobřejově.
Kategorie: Příroda

Pardubická radnice nechává v arboretu vysadit přes tisíc stromů. Prý ale usychají

Český Rozhlas: Příroda - 22. Červenec 2014 - 11:33
Pardubická radnice nechává za evropské peníze omladit a rozšířit arboretum na sídlišti Dukla. Do podzimu by zde měla dendrologická firma vysadit celkem víc než 1200 nových dřevin.
Kategorie: Příroda

Jed ze stonožky umí tišit bolest. Mnohonožky pomůžou léčit malárii, zjistili vědci

Český Rozhlas: Příroda - 22. Červenec 2014 - 5:11
Morfium má konkurenci. Podobné tišící účinky totiž může mít i jed čínské stonožky. To je jen jedna z novinek světového kongresu o stonožkách a mnohonožkách v Olomouci. Výzkumy těchto členovců navíc farmaceutickým firmám slibují pomoc při léčbě malárie.
Kategorie: Příroda

All-Nudist.com

All Nudist - 21. Červenec 2014 - 23:43
All-Nudist.com  You found THIS, but where you OUGHT to be is HERE our current website!  Look around, find Community News for daily updates, have fun! Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Pravčická brána vznikla díky tomu, že se sama zbavovala zbytečné váhy

Český Rozhlas: Příroda - 21. Červenec 2014 - 17:04
Pravčická brána na Děčínsku a další podobné skalní útvary vznikly tak, že se skály samy zbavovaly zbytečné váhy. Zjistil to česko-americký tým odborníků vedený českými vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd.
Kategorie: Příroda

Yoga Undressed: The Goddess Series nsfw video

All Nudist - 21. Červenec 2014 - 1:32
Yoga Undressed: The Goddess Series (nsfw video)  Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Válka s mloky: výmysl, nebo skutečnost?

Český Rozhlas: Příroda - 20. Červenec 2014 - 10:30
Úspěšný román předvídající hrůzy nacismu? Anebo rekonstrukce možná už proběhlé války kdysi v minulosti? Války o dominantní postavení v přírodě...
Kategorie: Příroda

Zvířata se stahují do měst za potravou. Na Českolipsku zřejmě liška zadávila dvě kozy

Český Rozhlas: Příroda - 19. Červenec 2014 - 14:35
Snadný zdroj potravy láká stále více zvířat vyjít z lesů do měst. Plachost ztrácí divoká prasata, která minulý rok v honbě za potravou řádila v Sosnové u České Lípy. Výjimkou nejsou kuny, jezevci ani lišky. Ty vedle vybírání popelnic pravděpodobně nedávno navštívily kozí farmu nedaleko České Lípy.
Kategorie: Příroda

Hlemýždi vědcům radí, jak u nás probíhala doba ledová. Pomozte nám s jejich sběrem!

Český Rozhlas: Příroda - 19. Červenec 2014 - 8:05
Sbírejte s Meteorem hlemýždě po celé republice a pomozte vědcům ve výzkumu. Jejich geny leccos prozradí o naší minulosti.
Kategorie: Příroda

Day Without Bathing Suits – July 20 2014

All Nudist - 18. Červenec 2014 - 22:56
Day Without Bathing Suits – July 20 2014  Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles
Syndikovat obsah