Vyšehrad

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
V dávných dobách významem po Pražském hradě druhý hrad v Čechách. Později byl přestavěn na barokní pevnost, jejíž podobu si uchoval dodnes. Celý areál získal průběhem jednoho tisíciletí několik velmi významných staveb, z nichž vyniká rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, tzv. Libušina Lázeň. Pozůstatky královského paláce leží na skále nad řekou Vltavou v místech, kde končila ve středověku Praha. Národní kulturní památka.

Vranov

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Barokní zámek, stojící na vysoké skále nad řekou Dyjí, je umělecky pozoruhodným dílem se středověkým původem. Vranovský hrad vznikl jako jeden z nejvýznamnějších hradů podyjské obranné soustavy. Z jeho opevnění se zachovala strážní a vodní věž.

Vrabinec

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Malé pozůstatky hradu, původně nazývaného Vrabín, ležící na 350 m vysokém čedičovém kopci nad Těchlovicemi, nedaleko od Děčína. Hrad nahradil dříve stojící tvrz, postavenou asi ve 12. století, jež sloužila k ochraně labské vodní cesty. Byl vybudován kolem roku 1400 pány z Těchlovic.

Volfštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Torzo nevelkého raně gotického hradu, ležící na skalnatém hustě zarostlém vrchu, nedaleko od Černošína. Hrad vznikl, jak dokládá románský portálek věže, v první polovině 13. století. Písemné prameny jej však poprvé zmiňují až k roku 1316, kdy je jako jeho majitel uváděn Beneda z Volfštejna.

Vlčtejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Torzo hradu, nazývaného též Vildštejn, ležící na skále, obklopené mohutnými příkopy a valy, nedaleko od Blovic. Jméno Vildštejn se v písemných zprávách objevuje poprvé již k roku 1284. Dnešní kamenný hrad byl však postaven Rožmberky až v první polovině 14. století.

Vítkův hrádek

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Torzo gotického hradu, nazývaného též Vítkův kámen, ležící na vysokém skalnatém vrchu, v blízkosti Lipenské přehrady. Hrad byl založen Vítkem, po kterém dostal též své jméno, koncem 13. století. Roku 1302 jej získali Rožmberkové.

Vimperk

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Původně gotický hrad, později několika přestavbami proměněný do dnešní zámecké podoby. Leží na skalnatém vršku nad stejnojmenným městem, obklopeném šumavskými kopci. Hrad vystavěl na místě staršího hradiště purkrabí na Zvíkově Purkart z Janovic v čase druhé poloviny 13. století. Vimperk, měl sloužit k zajištění bezpečnosti na Zlaté stezce - důležité obchodní cestě, po níž se do našich zemí dopravovala zejména sůl.

Vildštejn

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Na skalnatém ostrohu, nedaleko Budišova nad Budišovkou, leží skromné zbytky hradu. Hrad zřejmě vznikl jako správní středisko panství. Není známo, jestli tu už stál roku 1274, kdy olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka získal tuto oblast od kláštera Hradisko Olomouce. Poprvé byl historicky doložen okolo roku 1316, kdy patřil Jindřichovi a Dětřichovi z Fulštejna, kteří byli členy olomoucké kapituly.

Velké Meziříčí

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Nad městem a nad řekou Oslavou se vypíná zámecký areál. Původní středověký hrad vznikl v první polovině 13. století. Na přelomu 14. a 15. století prodali páni z Meziříčí hrad Lackovi z Kravař.

Velhartice

Český Rozhlas: Hrady a zámky - 18. Prosinec 2014 - 1:00
Zajímavý gotický hrad, rozšířený pozdějšími přístavbami, jemuž dodnes dominuje výjimečný most, ležící v lesnatém podhůří Šumavy, 10 km od Sušice. Hrad byl postaven začátkem 14. století v blízkosti tehdejších Velhartic.

Netopýři a ježci se probouzejí

Český Rozhlas: Příroda - 17. Prosinec 2014 - 10:20
Teplé počasí některým zvířatům neprospívá. Probouzejí se ježci a také netopýři. Jak nám řekl vedoucí Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka Josef Cach, hlásí se jim stále více lidí, kterým vlétl do domu netopýr.
Kategorie: Příroda

Photo Essay of Black’s Beach – Nude Beach in California

All Nudist - 16. Prosinec 2014 - 22:07
Photo Essay of Black’s Beach – Nude Beach in California Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Zoo v Táboře skončí, do konce roku chce prodat zvířata

Český Rozhlas: Příroda - 16. Prosinec 2014 - 10:32
Zoologická zahrada v Táboře k 1. lednu ukončí provoz. Její majitel Libor Hrubý žádal město o půjčku na mzdy pro zaměstnance, ale městská rada doporučila zastupitelstvu, aby tento krok neschválilo. Zoologická zahrada tak hodlá v následujících dnech prodat zvířata. Společnost, které areál zoo patří, je už delší dobu v insolvenci. Zoo chová zhruba 80 druhů zvířat.
Kategorie: Příroda

Vzácní jeřábi sibiřští v novém výběhu

Český Rozhlas: Příroda - 16. Prosinec 2014 - 1:00
Pár velkých majestátních ptáků obývá nový výběh nedaleko výběhu slonů a expozice Čitván. Jeřábi sibiřští jsou nápadní nejen svou velikostí a zářivě bílou barvou, ale pozornost budí i jejich výrazný hlas. V přírodě jich přitom zbývají necelé čtyři tisíce!
Kategorie: Příroda

Pražské zoo se letos podařilo rozmnožit rekordní počet druhů zvířat

Český Rozhlas: Příroda - 16. Prosinec 2014 - 1:00
Rok 2014 přinesl Zoo Praha řadu úspěchů. Byla vyhodnocena jako 7. nejlepší zoologická zahrada na světě, její návštěvnost již přesáhla 1 350 000 návštěvníků - a s celkem 228 rozmnoženými druhy zvířat dosáhla svého historického rekordu. Rovněž 1227 mláďat narozených do konce listopadu představuje jeden z nejlepších výsledků. Kromě toho během roku přivítala 18 nových druhů zvířat.
Kategorie: Příroda

Méně odpadů na skládkách, navrhuje ministerstvo životního prostředí

Český Rozhlas: Příroda - 15. Prosinec 2014 - 1:00
Vláda dnes projedná nový Plán odpadového hospodářství. Dokument stanoví strategii nakládání s odpady na dalších 10 let. Zaměřit se má také na využití recyklace a snižování produkce odpadu. Předchozí plán platil od roku 2003 a skončí ke konci letošní roku.
Kategorie: Příroda

A History of Nudism (nsfw video)

All Nudist - 14. Prosinec 2014 - 22:37
A History of Nudism (nsfw video) Filed under: ALL-NUDIST.com shared articles

Clothes free surfing at Blacks Beach

All Nudist - 14. Prosinec 2014 - 22:33
Originally posted on clothes free life:
From @activenaturists

Ostravští popeláři mají v zimě problémy se zmrzlým odpadem v popelnicích

Český Rozhlas: Příroda - 13. Prosinec 2014 - 12:09
I když si na tuhé mrazy ještě počkáme, už teď máme jedno varování přímo od ostravských popelářů. Každou zimu bojují se zmrzlým odpadem v popelnicích.
Kategorie: Příroda

Dovedete si představit koupelnu pro nosorožce?

Český Rozhlas: Příroda - 13. Prosinec 2014 - 8:20
Je docela prostá, protože těmto vzácným zvířatům stačí v ZOO Dvůr Králové nad Labem obyčejná kaluž s blátem! A se zjevnou rozkoší se v ní koupou i teď v zimě!
Kategorie: Příroda
Syndikovat obsah