NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Aktuálně z Therme Erding

Vložil Jarda2, 14. Září 2020 - 15:30

Jedna z hal Therme ErdingJedna z hal Therme ErdingCelý areál Therme Erding byl z důvodu pandemie Covid-19 zcela uzavřen od 14. března do 26. června 2020. Majitelé dostali od bavorských hygieniků nabídku otevřít už od 8. června, ale museli by splnit tak velké množství v podstatě nesmyslných podmínek – mj. zákaz vnitřních sprch – že raději nechali areál zcela uzavřený až téměř do konce června.

V Therme Erding jsem byl naposled letos v únoru a proto jsem byl zvědavý, zda jsou v areálu tamního Saunového světa nějaká speciální hygienická opatření ohledně Covid-19. Byl jsem plný nadějí, protože např. v Aquapalace Čestlice už někdy od začátku června byla kompletně všechna Covid-19 omezení zrušena a celý aquapark včetně Saunového světa jede v Čestlicích jako by žádný Covid-19 neexistoval.

No, realita v Erdingu je tvrdá. Už při ubytování v hotelu Victory, který je přímo součástí Therme Erding, bylo vidět, že pandemii berou hodně vážně. Hotelové náramky dostanete z uzavřeném igelitovém obalu, načipovat si je musíte sami aby se jich recepční vůbec nedotýkala, doklad totožnosti jim musíte sami položit na pult opět aby se ho recepční nemusela dotýkat, roušky uvnitř jsou samozřejmou povinností, u snídaně jsou roušky povinnost všude kromě okamžiku kdy jíte a pijete, u nabírání jídla nemůžete volně chodit ale – dost nesmyslně – čekat v jedné lajně vytýčené provazy atd atd.

Omezení vstupuOmezení vstupu V celém areálu Therme Erding je z bezpečnostních důvodů uměle snížená kapacita. Hostů ubytovaných v hotelu Victory se to netýká, ale pokud vstupujete přes normální pokladny tak máte možnost si předem přes internetové stránky www.therme-erding.de zaplatit registraci času svého vstupu za 3.90 EUR, po 16. hodině už je to jenom za 1.90 EUR. Za to si můžete přesně vybrat hodinové „okno“ ve kterém můžete vstoupit do areálu. Pokud této placené služby nevyužijete a jedete „na blind“ tak musíte spoléhat na to, že bude volná kapacita areálu a když momentálně kapacita volná není tak budete muset čekat ve frontě až se kapacita uvolní.

Pravidlo pro roušky je úplně jasné: roušky povinné všude až do šaten, od šaten dál už roušky nejsou povinné nikde v žádné části aquaparku.

A teď to podstatné – z bezpečnostních důvodů jsou drasticky omezené maximální povolené kapacity jednotlivých saun. Maximálně povolený počet osob je vždy napsán číslicí na dveřích každé sauny. Např. obrovská sauna Ruská baňa, kde jsem při ceremoniálu vždy napočítal přes 200 lidí má kapacitu omezenou na 22 osob, obří Keltská sauna kde normálně při ceremoniálech bývá kolem 150 lidí má kapacitu sníženou na 18 osob, moje oblíbená Citrus sauna se skvělým ceremoniálem Summer Feeling má kapacitu sníženou na 14 osob. Menší sauny mají omezení třeba i na 6 osob. Krásná sauna Solná štola je úplně mimo provoz – patrně proto, že lidé tam sedí blízko proti sobě. Všechny páry jsou z bezpečnostních důvodů zcela mimo provoz. Omezení kapacity saun není problém při běžném provozu v průběhu dne, ale bohužel platí i pro ceremoniály a to je opravdu velký problém. V Therme Erding to vyřešili tak, že u stanoviště saunařů vedle hlavního bazénu celý den stojí fronty zájemců o jednotlivé saunové ceremoniály, saunař vždy odpočítá počet zájemců odpovídající povolené kapacitě příslušné sauny a zájemcům dá do ruky malá plastová kolečka různých barev, kterými se pak prokážete v sauně před začátkem ceremoniálu a odevzdáte je saunérovi. Přiznám se, že je to tak neuvěřitelně otravný systém, že jsem skoro na žádný ceremoniál nešel. Navíc v Erdingu jsem vždy miloval tu obrovskou hektičnost ceremoniálů, kdy masa lidí tleskala nebo zpívala v rytmu hudby, pokud třeba v Ruské bani máte při současném ceremoniálu 22 osob tak je sauna prakticky prázdná a tomu odpovídá i nudná atmosféra ceremoniálu. Pohled z pokojePohled z pokoje
Pokud se týká bazénů, tak tam prakticky žádná omezení nejsou. Je to hlavně tím, že třeba do velkého hlavního bazénu vede tolik vstupů, že by to bylo prakticky neuhlídatelné. Vlastně ano – omezení je v tom, že je zakázáno sedět přímo u pultu bazénových barů a nápoj si musíte odnést dál od pultu. Normálně fungovaly oba bazénové bary – vnitřní i venkovní. Žádných omezení jsem si nevšiml ani u těch 3 bazénků s extra upravovanou léčivou vodou, které jsou do 18 hodin v plavkovém režimu a od 18 hodin v bezplavkovém režimu.

Celkově je to úplně jiný „Erding“ než na jaký jsme byli zvyklí, pro milovníky klidu a poloprázdných saun to může být podstatně lepší než původní stav, pro saunové fandy, kteří mají rádi hektické saunové ceremoniály v zaplněných saunách současný Therme Erding značně ztratil na atraktivitě.
0