Hlasoval jsem pro 20°, ale když je jasno a slunce svítí nepřetržitě, tak mně stačí i takových 15 stupňů. To se týká zejména okrajových termínů sezony. Teď mě napadá, možná by to mohl být tip na příští anketní otázku: Kdy začínáte/končíte svoji letní sezonu? Já si vedu záznamy a rekordní hodnoty jsou 30. 3.2014 a 1.10.2011 – tehdy jsem byl na Lhotě a vypadalo to tam jako uprostřed léta, plno lidí, stánky…při současném počasí to vypadá jako sen.
Volyňák naservíroval geniální nahrávku tématem „Kdy začínáte/končíte svoji letní sezonu?“, příspěvky na ni zatím nezareagovaly, ale třeba se taková anketa objeví a téma zhodnotí.
Aby téma úplně nevyšumělo, dovolím si vnést zásadní faktor méně teplých dnů: vítr. Chladný od severu dokáže odradit, naopak bezvětří či jenom závětří umožňuje pobyt u vody i při teplotě oficiálně nepříliš vysoké. Ti, kdo se o nevzdávají ani v pěkných dnech koncem září a začátkem října, vědí své.
Pamatuju jeden rok, cca na začátku 90. let, kdy se na 28. října na Lhotě sešla velmi slušná návštěva a i 10stupňová voda byla docela hojně využívaná.
Svého času jsme si vyrobili i textilní závětří – hliníkové tyčky a asi 4 metry cca 80 cm vysoké látky jako zástěny proti větru.
Bez větru a se sluncem z jasné oblohy jde mnohé. Kdysi – tuším 1990 nebo 1991, kdy nakrátko otevřeli vrata na Velké Americe (Mořina), jsem se tam koupal v únoru, kdy ještě zastíněná část vody byla zamrzlá. Voda 2 stupně, ale bez větru na slunci bylo už příjemně. (Tehdy jsem ale trochu koketoval s otužováním, takže to nebylo čistě z voleje.)
Také jsem jednou na Lhotě v podobném počasí bruslil. Jelikož cedulky o nudipláži a pobytu bez plavek visely celoročně, byl jsem s výjimkou bruslí nahý. Naprostá nádhera, skously to i manželka s malou dcerou, kterým to, přestože jsme tam jinak od jara do podzimu byli pečení vaření, přišlo dost nestandardní.
Netřeba chodit tak do minulosti. Včera, v pondělí 25., teplo moc nebylo, ale v závětří se v pohodě dalo a nádherné plavání. Voda 20,5–21 stupňů, i když v televizi už nějakou dobu prezentují koupání jako hrdinský akt ojedinělých odvážlivců. Ale samozřejmě nějaké přiblblé sezonní reportáže do těch užvaněných tzv. zpráv naflákat musejí…
Nevzdávejme to, třeba se i letos dočkáme venkovní sezony až do října. Jakkoliv je fakt, že tento způsob srpnového léta je mizerný, člověk si už připadá jako v září. Ale třeba aspoň nebude pro děcka nevolnictví jménbem škola takový šok…
Dodatečně jsem si všiml, že už v zadání ankety „bezvětří“ figuruje.
Přičemž ze zkušenosti víme, že skutečné bezvětří je u nás jev poměrně vzácný, spíše ranní, během dne se pak se sluncem, ohříváním zemského povrchu a kdovíjakými dalšími vlivy většinou nějaký vítr udělá.
Přiznám se, že při plavání si rád užiju jak bezvětří s „mrtvou“ hladinou jako zrcadlo, tak (někdy) i vítr s vlnami, které hezky „houpají“. Když je to na dost velké vodě, mohou být i přiměřeně „dlouhé“ a jde s nimi a rytmem záběrů najít soulad, ústící až do režimu „flow“ a příslušné pohybové a duševní nirvány.
Plážovému povaleči ale může vadit, že mu vítr cuchá stránky oblíbeného časopisu, o novinách nemluvě. Ale čte dneska ještě někdo (u vody i jinde) papírové noviny?
A na závěr. Když v 80. letech, v době boomu windsurfingu, foukalo, bylo plavání dál od břehu o strach. Na skutečně velkých vodách – Nechranice, Rozkoš – jezdili asi spíš ti, kdo uměli, ale na menších včetně „koupacích“ se to mnozí učili a člověk nikdy nevěděl, jestli stíhají plavce vnímat a umějí se mu vyhnout.
Teplota vhodná pro naturismus
závisí také od toho, jestli svítí slunce nebo je zataženo.