NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Nudisticko-turistická procházka Zábřežsko

Vložil Dlouhan3, 10. Srpen 2013 - 20:51

Nudisticko-turistická procházka Zábřežsko

Krásné teplé a slunečné počasí, dovolená, příznivý vývoj zdravotního stavu po předešlém úrazu a turistické zájmy při plnění Oblastního turistického odznaku Zábřežsko mě vytáhly na výlet v okolí Zábřeha na Moravě.

Tentokrát jsem měl v plánu navštívit oblast severně od obce Hoštejn. Tato obec ležící v údolí Moravské Sázavy a v roce 2006 čítající 463 duší je východiskem do severní části Zábřežské vrchoviny. Můžete se vydat severně romantickým údolím Březné k Drozdovské pile a dále do Jedlí, ale moje kroky letos zamířily k nejvýše položenému místu této vrchoviny – k vrcholu Lázek – 714 m.n.m.

Hned výstup z vlaku byl příjemný – u žst. zastávky čekal uvítací výbor 5 indiánů s tamtamem a nefalšovanými indiánskými zpěvy. Třebaže toto přivítání patřilo přišedším skautům, potěšilo i mě a celá další výprava se hned nesla v duchu přírodních národů a jejich způsobu života.

Po vyslechnutí uvítacího projevu náčelníka kmene jsem zběžně (nebyl jsem zde poprvé) popatřil po historických dominantách Hoštejna (kostel Sv.Anny z 19. stol., nad ním se tyčící památník dostavby dráhy Olomouc-Praha z r.1845, pod ním z dálky nepostřehnutelné zbytky hradu zmiňovaného již v r.1267), a po červené TZ vyrazil severním směrem.

žst. zastávka Hoštejnžst. zastávka Hoštejn

Hoštejn - návesHoštejn – náves

U ústí údolí jsou krásně posečené louky, které vám zavdají důvod zasnít se nad možností uspořádat zde např. n-olympijské hry, ale následně vyskytnuvší se osada tee-pee tuto myšlenku zaplaší. Následná cesta lesem s prudším stoupáním, či spíše pěšina mezi stromy, kdy nikde není ani živáčka, je dobrou příležitostí, jak si v tropickém dnu při výstupu k Cukrové boudě ulehčit od oblečení, kterého je v horkém dni v jakémkoli množství příliš, a šatstvo odhazuji v batoh. Následuje 1,5 km ničím nerušené n-procházky v chladivém stínu lesa.

U Cukrové boudy narážím na štěrkovou lesní cestu, která vede po hřebeni lesa až do obce Strážná. Zde se trochu oblékám-nedaleko probíhá těžba dřeva a chci si chůzi lesem užít v klidu a pohodě. Ale kromě dvou osobních aut s vedoucími těžařů jsem až do Strážné nepotkal nikoho. Tento úsek cesty je vhodný k n-procházkám skupiny nudistů-je pohodlný, ale je možné zde někoho potkat a jednotlivec by mohl vzbudit pozornost.

Louky v údolí BřeznéLouky v údolí Březné

Cesta na Cukrovou bouduCesta na Cukrovou boudu

Cesta na Cukrovou boudu 2Cesta na Cukrovou boudu 2

Cesta po hřebeniCesta po hřebeni

Po projítí Strážnou se vyšplhám na Lázek – cestou jsou nádherné výhledy všemi směry na Orlické hory, Hrubý Jeseník, Železné hory a při dobré viditelnosti i Sv. Kopeček u Olomouce. Přestože viditelnost byla výborná přiznám, že jsem se moc neorientoval a Sv. Kopeček ani jiné dominanty nenašel. Dřevěná rozhledna byla postavena v r. 1933 z prostředků Klubu českých turistů, bohužel v r. 1995 přešla do soukromých rukou a od té doby je, včetně přilehlé hospody, prakticky nepřístupná.

V této oblasti je několik památníků odpůrcům a bojovníkům proti fašismu ve 2. svět. válce-jeden je na Lázku, druhý poblíž rozcestí Pod Lázkem, další je pomník partyzána Háječka poblíž Drozdovské pily.

Strážná od LázkuStrážná od Lázku

LázekLázek

Další možnost n-procházky je od rozcestníku Na hranicích, ale tohoto nevyužívám a rychlejší chůzí ukrajuji další kus cesty z tůry touto krásnou krajinou. Po 1,5 km přicházím k osamoceným stavením s několika ostrými nejlepšími přáteli člověka, a po dalším kilometru potkávám další skautský tábor.

Zanedlouho, po zdolání 17 km trasy, přicházím do Štítů – městečka s cca 2000 obyvatel a několika barokními památkami z 18. stol. V Acrobat parku Aleše Valenty zrovna mladí talenti trénují skoky na lyžích do vody. Štíty (dříve česky Šilperk) je údajně uváděn v moravských pověstech jako obec, jejíž obyvatelé dělají všechno neúčelně, nesmyslně, hloupě, což má za následek různé komické situace. Já si to nepotvrdil – místní mě ochotně poradili co jsem potřeboval a k žádným nedorozuměním nedošlo.

Cesta alejí od rozc. Na hranicíchCesta alejí od rozc. Na hranicích

ŠtítyŠtíty

Dobré vlakové a autobusové spojení zajímavosti na cestě jsou důvody, proč si tento kout Zábřežska nenechat ujít a navštívit jej. Vaše ohlasy a náměty na podobné procházky ve střední části Moravy si rád přečtu v naturistově poště.

5