NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

První letošní n-procházka

Vložil Dlouhan3, 16. Červen 2021 - 20:43

V prvním červnovém pracovním týdnu jsem si udělal malý výlet do srdce Valašska  – nejprve jsem navštívil rozhlednu Věruška v centru obce Ratiboř. I když jsem čekal trochu jinou rozhlednu než rozhledny bývají, přece mě mile překvapila, ale jinak je to regulérní rozhledna se vším všudy. Po malé procházce po červené značce severně nad obcí s krásnými výhledy na Křížový – 670 m.n.m. (zde by měla podle pův. plánů už v roce 2022 stát nová rozhledna), Kyčeru a opačným směrem na Hošťálkovou jsem vyrazil do údolí Vsetínské Bečvy – od obce Janová k Velkým Karlovicím.

Ratiboř, v pozadí Javorníky, vpravo KřížovýRatiboř, v pozadí Javorníky, vpravo Křížový

Toto údolí, podélně vymezené z jihu hřbety Javorníků a ze severu Hostýnsko-Vsetínskou hornatinou (hřeben Vsetín-Bumbálka) jsem navštívil už poněkolikáté. Pokud ho nechcete jen tak prosvištět autem, tak to jinak nepůjde. Tentokrát jsem navštívil Muzeum Antonína Strnadela v Novém Hrozenkově – malíře zdejšího života 1. poloviny 20. století, jeho přítele etnografa Karla Langera a salašnictví. V patře je příležitostná výstava fotografií ze svateb. Za 30,– Kč vstupné je zde toho hodně k vidění, paní průvodkyně umí moc zajímavě vyprávět, a po našem – tedy valašsky. Kdo se v životě jakkoli setkal s domácím zvířectvem – ovcemi nebo kozami, určitě si rád rozšíří vědomosti, jaké bylo pastevectví na Valašsku před 100 lety.

Velký Hrozenkov-muzeum Antonína StrnadelaVelký Hrozenkov-muzeum Antonína Strnadela Další zastávka byla ve Velkých Karlovicích v centru obce u Obecního úřadu. Pokud přijedete odpoledne, doporučuji napřed navštívit Inf.centrum, které před prázdninami má otevřeno do 16. hodin. Za současných krásných slunných a dlouhých dnů budete potom mít dostatek času projít si údolí potoka Pluskovec, kde se natáčel český Doktor Martin, nebo pokračovat údolím až k Hotelu Razula, kde se dá pohodlně a zdarma zaparkovat. Také můžete pokračovat kolem hotelu Galik až na parkoviště Velká Hanzlůvka, jako jsem to udělal já. Pokud chcete ušetřit benzín, kroky a nevadí vám prudší stoupání kolem sjezdovky, nechte auto na parkovišti u hlavní silnice a vydejte se přímo vzhůru kolem hotelu Lanterna. Z parkoviště Velká Hanzlůvka pak příjemným stoupáním po zeleném okruhu dojdete nad hotel Lanterna a odtud po lesní pěšině na rozhlednu. Cestou můžete absolvovat minikurz fotografování podle informačních tabulek v lese. Protože jsem měl představy o davech lidí na takto atraktivním místě, nenapadlo mě ani uvažovat o svléknutí. První dojmy z parkoviště tomu nasvědčovaly – nahoru jel cyklista a dolů scházela skupinka tří lidí. Ale další byly až dvě ženy za ¾ hodiny nahoře u samotné rozhledny a po jejich odchodu už nikdo.

Po zdolání rozhledny, nealko občerstvení, nezbytných fotkách a odeslání SMS přátelům jsem zahájil sestup opět po zelené trase. Zde neplánovaně, ale po úvaze, jsem si kompletně odložil (nejsem konfliktní typ a vždy se rozmýšlím) a prošel se bez oděvu v krásně teplém slunném a čerstvém lesním ovzduší plného bzučení včel a zpěvu ptáků krátký, ale krásný kilometr dolů k asfaltce, a šlo by takto nad potokem pokračovat po souběžné neznačené lesní cestě další kilometr až k parkovišti. Byl jsem v lese sám, jen s více než dvounohými živočichy.

Rozhledna MiloňováRozhledna Miloňová Pohled z rozhledny - uprostřed VysokáPohled z rozhledny – uprostřed Vysoká Cesta z MiloňovéCesta z Miloňové

Znalec místních poměrů mně vysvětlil, že místní hotely prochází zásadními rekonstrukcemi popř. ještě nejsou obsazené, a místní obyvatelé zde tak často nechodí. Myslím, že jistější by bylo jít po neznačených polních cestách z Miloňova, pokud se vám tam ovšem podaří najít místo k parkování … Samozřejmě mně nedalo, abych se nepodíval na další možnosti n-procházek v této oblasti. Okamžitě mě zaujala trasa Karolinka-Jeseníková-Raťkov-Soláň a zpět okruhem přes Hlubokou a Kopencovou . Třeba s mapami v mobilním telefonu, abychom se neztratili. Co vy na to ? (Třeba Ty – Andy ? [Úsměv] )
0
 
-

Návrh na natur procházku.

Vložil Andycko, 25. Červen 2021 - 17:30
Obrázek uživatele Andycko

Návrh přijímám, zítra (v sobotu) vyrážíme. Večer ještě napíšu podrobnosti.. :)

Doplnení: Tak, setkání je v Karolince u Kostela Panny Marie Karmelské v 9:30. (26.6.2021) Zatím jsme tři.. :)

 
-

Hello

Vložil omacallejas1, 28. Červen 2021 - 8:54

Unfortunately I did not know this web I would like to be part of nude walking activities Is there other nude walking soon? please include me omacallejas1@hotmail.com