NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

VESELÉ VÁNOCE všem naturistům.

Vložil Roland Jitka, 13. Prosinec 2011 - 19:30

Tak jako každý rok se opakují stejné datumy v kalendáři, roční období a krásné okamžiky s těmi méně příjemnými. V tomto duchu se nese i pro všechny krásné datum 24.12. Nastávají Vánoce. Mnoho lidí bere ale Vánoce jen jako materiální přísun nových věcí. Nějak se ztratila pointa Vánoc jako svátku klidu a pohody. Pojďme se rozpomenout na doby, kdy Vánoce byly hlavně o spokojenosti a pohodě. Kdy se lidé na sebe smáli i když měli své všední starosti. Kdy z lidí vyzařovala spokojenost a přesto nebylo vše tak, jak by si všichni přáli a nebylo potřeba pojmout Vánoce jen po materiální stránce, dostatku drahých dárků.
Málokdo z mladších ročníků vůbec ví, že Vánoce byly původně duchovním svátkem Narození Jezulátka, nebo že znakem Vánoc může být i Betlém.(mnozí ani neví co to slovo znamená) Při otázce jak si prožil Vánoce nastává jediná odpověď. Dostal jsem nový dotykový mobil, notebook nebo přenosný disk na počítač. (následují podobné věci anglických názvů, elektronického ražení o kterých starší generace nemá ani páru, na co by mohly být dobré a jak fungují) Dětem ale dělají radost i když je tyto hračky odtrhují z reality života.

[Pláč]Tohle je degradace Vánoc a tradičních hodnot. [Pláč]

Nikdo z mladších neřekne prožili jsme Vánoce s rodiči v plné spokojenosti a krásně uvolněné atmosféře, bez spěchu a stresu všedních dnů. Tohle ledacos naznačuje i o nás samotných. (děti jsou jen našimi zrcadly) Pro věčný spěch a starosti zapomínáme na hodnoty trvalé a tradiční.Neměli bychom dopustit, aby tradiční duch Vánoc na mladší generaci dýchl jen ve chvíli, kdy náhodou při hledání na internetu, narazí na obrázky Josefa Lady s vánoční tematikou. My dříve narození si obrázky ladovských zim a Vánoc pamatujeme z knížek a učebnic a rádi na ně vzpomínáme.

Zkuste letošní Vánoce pojmout netradičně v souladu s tradicemi Vánoc, tak jak je zná spíše starší generace.
(jaké budou, to zaleží na Vás)


Kdo z mladých zná tradice lití olova zahřátého nad lžičkou, krájení jablíček, aby jádřince udělaly krásnou hvězdičku. Z loupaných skořápek ořechů vyrábět lodičky se svíčkou. Koho z mladších napadne nasypat ptáčkům drobky z vánočky, kousek zbytkového tuku z masa zavěsit na nejbližší strom pro sýkorky. Dojít do lesa ke krmelci s troškou sena, brambor nebo granulí pro lesní zvěř, bude znít pro uši našich náctiletých spíše jako scifi. Stejný nebo podobný údiv v jejich očích nastane ve chvíli, kdy byste jim oznámili, že je třeba vysekat na zamrzlém rybníku díru v ledu, aby ryby pod ledem mohly dýchat. Krmení labutí a kachniček, které neodletěly do teplých krajin a zůstaly okolo zamrzlých řek a rybníků možná budou znát jen z internetu jako zábavu nudících se důchodců. Jistou tradicí, na kterou jsme se jako děti moc těšily byla, dát svobodu vánočnímu kaprovi. Po obědě na Štědrý den ho jít vrátit zpátky vodě, namísto nabroušeného nože. Stavění sněhuláků a zdobení stromků na zahradě bylo také příjemnou činností nás dětí. Pečení cukroví a tajné ochutnávání krému a ořechů byl velmi sladký zážitek. Babičky nás lákaly na zlatá prasátka. Vím, že bych mohl pokračovat i dále ve výčtu vánočních radostí a tradičních činností, ale každý si může dosadit své vzpomínky.Tradiční Vánoce bylo dříve spojení s přírodou, tak jak se o to snažíme jako naturisté v létě. Zase mně bohužel napadá rozdělení na nudisty a naturisty.


K Vánocům patří samozřejmě také dárky na jejichž rozbalování se každý těší. Pokusme se podarovat lidi na kterých nám záleží i dárky co nejdou rozbalit. Je to úsměv, dobrá nálada, odpuštění a porozumění. Tyhle nehmotné dárky pod vánočním stromečkem obvykle nejsou přítomny. Přesto jich je třeba mírou vrchovatou a nejen o Vánocích.Dalšími dárečky podarujte zvířátka ve svém okolí. Bez vašich dárků v podobě zbytků potravin nemusí přežít zimu.

Vzpomeňte i na vaše blízké, kteří už nejsou mezi námi a bohužel vaše krásné Vánoce s vámi prožívat nemohou. Tichá vzpomínka u vánočního stolu by je jistě potěšila, jen vám to nemohou říci. Jistou tradicí dříve bylo, že u stolu zůstala prázdná židle a talíř pro toho z rodiny, kdo se v tom roce Vánoc již nedožil.

Obdarujte sebe spokojeností Vám blízkých lidiček a příbuzných. Vnímejte atmosféru Vánoc a rozzářené oči vašich dětí a vnoučat. Je to vlastně to jediné co vám zůstane v paměti z těchto Vánoc i z těch minulých, předminulých a dřívějších.

Hezkým dárkem pro všechny naturisty bude i návrat táty naturismu v Čechách Ivoše Žurka do normálního života. (Držíme všichni palce Ivoši)

Dárkem Naturisty je možnost strávit povánoční lenošení v FKK duchu Libereckého Babylonu v sobotu 27.12. 2011. Všichni jste srdečně zváni.Za Naturistu cz a za sebe přeji všem nádherné prožití vánočních svátků třeba i trochu netradičně, tradičnějším pojetí Vánoc našich babiček a dědečků. Možná to bude pro Vaši rodinu milé překvapení.ŠŤASTNÉ a VESELÉ VÁNOCE.Pár úryvků vánočních písniček pro opravdové pamětníky. Někoho to třeba potěší a zavzpomíná si.

5
 
-

Vánoce a zvyky

Vložil Měsíček (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 1:06

Podle mne to není zas až tak zlé s Českými zvyky. Zlé je to jen s debilními prodejci co jim jde jen o kšeft a na pěkné České zvyky kašlou. Jen aby se jim penízky sypali podle vzoru debilních Amíků. Santa i děda mráz jsou pěkné Vánoční postavy, ale na našeho Ježíška prostě nemají. Všude se můžete dočíst jak lidé Santu přehlíží jen kvůli dětem kteří z toho nemají ještě rozum a líbí se jim jen proto, že má pěkný kožíšek a rozdává dárky přímo. Já když vidím Santu pohlížím na něj jako na vetřelce co u nás nemá co dělat. Potíž je v tom, že Santa je vidět všude a Ježíška skoro nikdo veřejně nepropaguje. Jen jako miminko v jesličkách kterému dárky lidé naopak nosí. Ale nikdo si neuvědomuje co pro nás všechno vytrpěl a co nám opravdu dobrého dal. Kdyby toto lidé chápali nepsali by zde v anketě takové hovadiny, že se nejvíc těší do postele. Kdyby tam bylo na kus dobrého žvance asi by hlasovali pro kus žvance? To také Vánoce obnáší. Nebýt Ježíška ani ty prázdniny na které se tolik zde všichni těší by lidé neměli. Pro mne je ze všeho nejdůležitější na světě láska, pak zdraví a potom vše ostatní. To znamená že Vánoce jsou pro mne to na co se nejvíc těším já. Až pominou pak se budu těšit na léto. Na velikonoce už tolik ne. To nám Ježíška mučili.

 
-

Jó, dneska už to není takové jako za našich mladých let ;)

Vložil ph55 (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 13:10

Za sebe můžu říct, že před čtyřiceti lety měly děti Vánoce také spojené hlavně s dárky. Jasně, doba byla trochu jiná, dárků asi nebylo tolik, ale jinak se to moc nezměnilo …

Málokdo z mladších ročníků vůbec ví, že Vánoce byly původně pohanské svátky slunovratu, které bylo v určité době třeba ideologicky „přiohnout“ do podoby historky o narození symbolu nové ideologie (nic ve zlém…;)

Pokud jde o pouštění kapra do řeky, doporučuju tento odkaz: http://ekolist.cz/…t-na-svobodu

No a sekání díry do ledu s dětmi, to byl doufám jen pokus o dokreslení lehce kýčovitého obrazu Vánoc, který doufám nebude nikdo reálně praktikovat.

Jinak všem přeji příjemné Vánoce, zdraví, nadhled a jasnou mysl [Úsměv]

Petr

 
-

Vánoce.

Vložil Roland Jitka, 14. Prosinec 2011 - 14:26

Bod 1 Vánoce jako svátky. Souhrnem bylo myšleno že málokdo z mladých ví něco více o Vánocích, než to že dostanou nějaký elektronický dárek.

Bod 2 Kapr: Odkaz na stránku kde je uvedeno, že ryba hyne po puštění do vody na teplotní šok je pravdivý jen z části. První dezinformace je, že je ho lepší zabít. Nehyne a pokud jsou sněžné Vánoce a kapr je vyloven z rybníka, tak je tam jen vrácen. Pokud ale koupíte kapra z kádě někde na parkovišti, tak to jsou kapři, kteří nejsou delší dobu krmeni a nemají zásobu tuku a dalších nezbytností na přežití. Ti hynou někdy i v těch kádích hlady. Důvody proč se uvádí, že by se neměli pouštět do vody je spíše ten, že každá ryba má své parazity a na ně je jejich mateřský rybník zvyklý, kdežto nový parazité se přenáší na ostatní ryby, které nejsou k nějakému konkretnímu cizímu parazitu imuní. Dalším důvodem proč nepouštět ryby z kádí zpět do rybníka je, že ryby jsou různě transportem zraněné a snadno v běžném rybníku hlavně v zimě zaplísní z důvodu nedostatku vitamínů.

Dříve přeci jen nebyl tento fenomén koupit kapra kdekoliv na parkovišti u supermaketu, ale nejvíc se jich kupovalo přimo z rybničních soustav. Takže jste si jeden den koupil kapra přimo z rybníka, nebo vám ho dal rybář, který ho chytil, dva dny byl ve vaně a maximálně třetí den se do rybníka zase vrátil. Pak nebyl důvod proč by měl uhynout. (jen pro vaši informaci i kdyby nebyl kapr den ve vaně, ale jen v igelitové vlhké tašce, tak přežije bez problémů, stačí mu jen vlhkost na žábry)

Bod 3 Sekání děr na rybníku. Nevím jaký jste ročník, ale my jako dorůstající děti jsme měli jako mladí rybáři přímo povinnost starat se o rybníky v létě i v zimě. Vysekávání ledu, pokud bylo dlouhodoběji zamrznuto. Samozřejmě pod dozorem dospělých.(nejčastěji vedoucího rybářského kroužku nebo někoho z rodičů) Tyhle brigády v zimě a úklid kolem rybníka v létě a na jaře a na podzim odlovování plůdku ryby na rybničním hospodářství, byla povinnost odpracovat, Jinak by nebyl rybářský lístek a tím nemožnost chytat ryby.

Takže sice to bylo pro dokreslení kýčovítého prožívání Vánoc, ale napsáno zcela pravdivě jak to chodilo před více než třiceti lety. Rybařině se věnuji nepřetržitě již skoro čtyřicet let.

Ještě je jeden důvod proč nepouštět kapry z kádí do vody a to ten, jelikož krmné složky výlovových rybníků jsou ponejvíce granuláty a ty pak kapr zvyklý na tuto stravu nemůže logicky v běžném rybníku najít a nestihne se během zimy přeorientovat na běžnou potravu rybníka např. trávu. Složení a chuť rybího masa z odloveného kapra a chyceného kapra v rybníku je také diametrálně jiná. Tohle ale mám z doslechu kuchařů.

Já se držím hesla JAKUBA VÁGNERA: Chyť, změř, vyfoť, pomazli se a pusť rybičku do vody. [Spiklenec]

 
-

Vánoce po našem

Vložil JirkaRybka, 14. Prosinec 2011 - 14:54
Obrázek uživatele JirkaRybka

I já věřím a doufám, že Vánoce nám všem přinesou alespoň malý kousek té zvláštní poezie a pohody, která k nim patří. Můj názor je, že Vánoce jsou posledními skutečnými svátky, které nám v dnešní době ještě zbyly – poslední opravdu mimořádné dny, které lidé opravdu prožívají jinak, ne jako pouhé volné dny navíc. Tlak na jejich přeměnu ve svátky komerce a konzumu, i na zavedení globálně unifikované symboliky Santa Klause, je sice velký (a nebaví mě představa, jak se to možná podepíše na další generaci), ale každý z nás se asi hlavně vrací k takovým Vánocům, jaké poznal v dětství. U nás nesmí chybět vonící živý stromek a jeho zdobení ozdobami které pamatují prarodiče, dědův předválečný papírový Betlém, tradiční české koledy (aspoň jednu si zazpíváme naživo sami), cesta na hřbitov za těmi, kteří se těchto Vánoc nedožili, přes den vánočka a voňavý čaj, večer rybí polévka a kapr ze slavnostního nádobí po babičce a při svíčkách, a především atmosféra něčeho naprosto mimořádného, co je od našeho všedního světa vzdálené mnohem víc, než dovolená na druhém konci světa. Televize se v tento jediný den v roce vůbec nezapíná, stejně tak ani počítač. Právě tím, jak je tento den vlastně pokaždé stejný, dává nám možnost pohlédnout na všední uspěchaný život jinýma očima, s nadhledem, a vzpomenout na trvalejší hodnoty, na to odkud a kam v tomhle světě kráčíme. Kéž by i další generace ve svém dětství něco takového poznala, přestože to skutečně ocení až mnohem později. Dokud aspoň jeden takový svátek přetrvá, zůstaneme lidmi, pak už z nás bude jen stádo s vymytými mozky.

Když už se zde to předvánoční téma objevilo, použiji jako svého druhu přáníčko svůj svítící „adventní věnec“, který v posledních letech dávám před Vánoci do okna. Základní myšlenkou pro jeho vznik bylo přání uniknout na chvíli přísně účelovému pojetí našich činností a pokusit se dnešními prostředky vytvořit něco neobvyklého a dekorativního, rukodělný unikát, který by doplnil naši domácí tradici Vánoc – či spíše období předvánočního (na Štědrý den by to bylo přece jen příliš moderní).

 
-

vývoj

Vložil PeterG (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 15:14

Vývoj ide do predu. Asi aj naši prapra .. prapredkovia sa divili prečo ich deti nechcú v období zimného slnovratu nechať vykrvácať kozu, prípadne popíjať medovinu nad hrobmi svojich predkov. Namiesto toho chcú spievať koledy a uctievať narodenie Ježiša. Mne sa osobne vianoce páčia a vnímam ich ako sviatky pokoja, hlavne po hektickom decembri. Boom darčekov k vianociam prišiel až v druhej polovici 20-teho storočia, dovtedy sa ľudia obdarovávali skôr symbolicky. Marketingové stratégie firiem nás nútia kupovať stále viac a drahšie. Manželke som minule hovoril, čo by sa stalo keby sme sa všetci spojili a v deccembri nekupovali nič. Obchodníci majú pripravené lákavé akcie a ľudia by kupovali potajme darčeky už v auguste [Spiklenec] peedro

 
-

Přesunutý příspěvek uživatele Sailor.

Vložil sailor, 26. Prosinec 2011 - 14:51
Obrázek uživatele sailor

Dovolil jsem si přesunout příspěvek na vhodnější místo.

Přeju všem přátelům a známým,

skutečně pohodové, příjemné, klidné, šťastné a veselé prožití vánočních svátků, bohatého ježíška, radost pod stromečkem, stálé zdraví, ať se každému z Vás splní hlavně to co si sami přejete, a ať se každému z nás splní to, co si přejeme navzájem.

Svět není místo pro shon, mamon a závody. Svět je místo pro život. Pro život šťastných lidí. Pro život spokojených lidí. Pro život ohleduplných lidí . Pro život lidí spolu. Pojďme si to užít alespoň v těchto svátečních chvílích.

Ať jsou tedy tyto vánoce pro nás všechny opravdové, pohodové, voňavé, klidné, příjemné, prostě skutečně šťastné a veselé, to přeji všem i sobě,

sailor