[ikona]

Koupání ve studené vodě (aktualizováno)

   31. Březen 2020 - 16:15
admin

30. března 2020 jsem zahájil při teplotě 8°C vzduchu i vody letošní koupací sezonu. Snad by to šlo i dřív, ale nechtěl jsem onemocnět kvůli zdravotní prémii, kterou dostáváme v práci za 0 dnů nemocenské.
Po nenásilném občasném treninku studenou sprchou byla tahle koupel venku bez jakýchkoli nepříjemností a následků. Z minulých let mám dost špatné zkušenosti s delšího pobytu venku při nižších teplotách a hlavně při větru.

Studené koupání považuju ale za velmi prospěšnou a příjemnou aktivitu. Vyplavují se endorfiny a člověk má skutečně lepší náladu. Jde taky o překonání určité bariery, což může pomoci i při zdolávání dalších (životních) překážek.

Velmi přínosné video na téma otužování:

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Máte to za sebou , nebo před sebou?

   31. Březen 2020 - 19:21
Obrázek uživatele Andycko
Andycko

Jak se na to člověk kouká.. Ale věřím , že Vám to koupání udělalo radost, tak jako nám a osobně děkuji za vysvětlení,jaký je rozdíl mezi Nudistou a Naturistou. [Spiklenec]

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Souhlas

   2. Duben 2020 - 13:33
peťanpraha

Ač úplně studenému koupání neholduju, dávám si aspoň jednou za den studenou sprchu a vím, jaký povzbuzující účinek má. Hned je lepší nálada :).

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Re: Máte to za sebou nebo před sebou?

   5. Duben 2020 - 7:54
admin

Tuhle otázku jsem nějak nepochopil, protože video ukazuje celý výjev mého letošního koupání v přírodě. Možná by ale stálo za zmínku, co předcházelo (předchází) takovémuto koupání. Já to mám k těmto místům z domu asi 2.5km, takže tuto vzdálenost absolvuju v lehčím běhu – nasaju čerstvý přírodní vzduch, organismus se dostane do jakéhosi stavu určité nažhavenosti a pak to jde do vody samo a bez zábran.

Když někdo přijede k vodě autem, ve kterém má zapnuté topení, tak věřím, že bez zimní bundy venku nedá ani ránu. Pro mě je uvedená varianta běh-koupání-běh nejlepší a bez jakýchkoli následků. Do úvodu tématu jsem přidal video, kde se detailně probírá působení chladu na člověka. Pro mě je to vedle částečného prospěchu pro imunitu i očividné prodloužení koupací sezony a důkaz všem, kteří pod 25°C nedají ani ránu, že možné to je a dokonce snad v důsledku příjemnější než koupíní v letních vedrech.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Odpověď

   6. Duben 2020 - 8:56
Obrázek uživatele Andycko
Andycko

No , bylo to mysleno a bráno s tokovým pohledem do budoucna. První letošní koupání máte za sebou, ale je to zároveň startovací čára pro ty další, nastávajíci, které máte před sebou.. [Spiklenec]

A taky souhlasím s posupek ohledně otužovní. Když už je kůže připavena studeným vzduchem, tak pak i ta voda jde v pohodě..

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

zahájení sezony

   16. Duben 2020 - 1:34
nahatej

Uzavřené bazény a hezké počasí těsně po půlce března mě vytáhlo do vody ve středu 18/3. Vzduch 16, voda 8.

Pak přišly dvě vlny ochlazení s ranními mrazy, takže 2/4 voda už jen 7,5 stupně.

Potom před Velikonoci už se postupně dostala až na 10, tedy už do kategorie vody jen „chladné“, neboť „studená“ je od 4 do 8 a „ledová“ pod 4 stupně. Ale nelekejte se, to je názvosloví pravidel zimního plavání. Obecně snad platí, že do 10 je „mrazivá“ a pak do 20 „studená“, a to si jarní koupač hned připadá statečněji.

O velikonoční neděli už teploměr ukázal 13,5, ale nemohl být ve stínu, a tak bych ze zkušenosti i pocitu odečetl stupeň. Pokaždé měřeno dostatečně dlouho v hloubce 40 cm, jeden z písáků u Kolína.

Jaro je proti podzimu lepší hřejivějším sluncem a nyní i sušším vzduchem. Prohřátí po plavání se tak dosahuje mnohem snáze.

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.
[ikona]

Celoroční koupání

   17. Květen 2020 - 19:51
Obrázek uživatele Pepakolo
Pepakolo

Koupu se rád a již devátým rokem každým dnem v bazénu u domu. Občas jsem musel používat sekyru, ale poslední roky mně stačí led rozpustit protiproud. Je to návykové a jen pokračuji v tom, že když jsem se kdysi dostal k moři, nebo oceánu a to jakoukoliv roční dobu, musel jsem se tam vykoupat. Jen v Hong Kongu mně policajti vymákli a platil jsem flastr… Byl jsem samozřejmě nahatý, jako vždy. Na otevřené vodě se koupu jen když je příležitost a voda je čistá. Dneska všechny nádrže obsadili rybáři a ti řvou… Pepa

Diskusní příspěvky vyjadřují pouze názory jejich autorů.