NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Gran Canaria křížem krážem i kolem

Vložil Lachim, 25. Duben 2012 - 20:58

Poprvé jsme se na Kanárské ostrovy vypravili loni v dubnu, na týden. Chystali jsme se s jistými rozpaky, s představou, že se jedná o „snobskou“ destinaci, přeplněnou znuděnými turisty. Však víte – „jedeme s manželem na Kanáry, s Fišerem…“ Tudíž měli jsme očekávání spíše malá a o to více jsme byli (mile) překvapeni, až nadšeni. Proto jsme se letos v březnu na ostrov zase vrátili, na deset dní. A tentokrát jsme překonali naši obvyklou lenost a rozhodli se o zážitky podělit. Bude to tak trochu směs loňska a letoška.
Dovolenou lze pojednat standardně přes CK, ať už českou, nebo německou (levněji). [Spiklenec]


[Hvězda] VÍTEJTE na KANÁRSKÝCH OSTROVECH, Gran Canaria. [Hvězda]
.

View Canary Islands in a larger map

My jsme se, jako téměř vždy, rozhodli jet ‚na vlastní pěst‘, jednak proto, že nám to vychází levněji a jednak si můžeme naplánovat dovolenou ‚na míru‘. Rezervovat si ubytování po internetu je rychlé, jednoduché a spolehlivé. Výběr je veliký, v různých kategoriích a s různou úrovní služeb. Podle našich zjištění je v provozu pouze jediné naturistické zařízení (taky se tím na svém webu patřičně pyšní)  – bungalovy Magnolias Natura, v Maspalomas – Canarias Natura), ale podle letošních ústních informací by od podzimu mělo přibýt další. Prý pro velký zájem – což je potěšitelné. Pokud tedy chcete bydlet v naturistickém rezortu, doporučuji rezervovat s velkým předstihem. Má to ale jednu, pro nás nečekanou nevýhodu – děti do 12 let nemají do rezortu přístup :-( Toto ubytování je pochopitelně dražší, než ubytování ‚textilácké‘ ve srovnatelné kvalitě. Opalování i koupání v moři bez plavek lze na dunách Maspalomas bez problémů. Moře, tedy vlastně oceán, je však velmi 'osvěžující, v době našich pobytů měl teplotu kolem 18–19°C, takže mnoho turistů preferuje bazén u hotelu nebo rezortu. No a pak už je volba bungalovu v Magnolias Natura zajímavá.

Loni nám vyšli nejlépe letenky z Berlína, letos z Mnichova. Parkování na zmíněných letištích je jednoduché a levnější než na Ruzyni a přes náklady na benzín jsme oba roky citelně ušetřili. Po příletu jsme si vyzvedli v půjčovně předem rezervované auto. Vyjde to přibližně na stejné peníze jako taxi z letiště do hotelu a zpět, ovšem navíc získáte volnost pohybu a možnost realizovat krásné výlety. Auta se pronajímají s plnou nádrží a vrací s prázdnou. Asi na tom dost vydělávají, protože ačkoliv jsme jezdili na výlety skoro denně a objeli celý ostrov, benzín jsme dokupovat nemuseli.
Využívali jsme možnost cenově přijatelných nákupů a vlastního vaření v kuchyňce, ale samozřejmě jsme si nenechali ujít možnost navštívit místní restaurace a okusit kanárské speciality. Tím byla volba restaurací ovlivněna. Na večeři se tradičně chodí později než u nás, 20. nebo 21. hodina je běžná. Velice se nám zamlouvala Rustica, Taberna La Cana, El Duko a další. Určitě okuste tapas (předkrmy – chuťovky), papas arrugadas (brambory ve slupce vařené v mořské vodě), ke kterým podávají zpravidla moc dobré, pikantní omáčky či dipy. Dobrou volbou je také třeba gazpacho (studená zeleninová polévka). Výběr ryb a mořský plodů na ostrovech asi nikoho nepřekvapí, stejně jako výběr vín. Z těch nám nejvíce zachutnalo růžové Bodegas Statvs Rosado, sice ne přímo z Gran Canarie, ale alespoň ze sousedního Lanzarote. Pro zájemce o dobrá vína doporučuji třeba tento web, kde se lze dobře zorientovat ve španělské nabídce, která je u nás přeci jen méně zastoupená. Maso se zčásti dováží, což se projevuje i na ceně jídel.


Ležet týden na pláži nebo u bazénu nevydržíme. Martina ale před odjezdem provedla extenzivní rešerši webu a tak jsme odjížděli s počítačem plným nápadů, co a kde na ostrově podniknout. Aktivity lze rozdělit na naturistické a ‚textilní‘. Těch naturistických je méně, ale leckomu by asi na týdenní pobyt vystačily. Za prvé je to pobyt v resortu, u bazénu, na lehátku, s knížkou,… A pak samozřejmě proslulé duny Maspalomas s atlantickým pobřežím. Tam se dá jednak zase polehávat, ať už zdarma na písku nebo za pár euro můžete využít lehátko. Jsou tam bary (kiosky), takže žízní neumřete, i zmrzlinu tam mají. Přitom ceny nejsou (na místní poměry) nijak přehnané. Pláž je označená FKK, začíná kousek od majáku Faro a končí kus před Playa del Ingles, opět cedulí. Na pláži jsou plavčíci a vlajky, označující stav oceánu. Pokud je vyvěšena vlajka zakazující koupání, nekompromisně vyhánějí jedince, kteří jsou v moři byť jen po kolena. Je třeba si vybrat ‚správnou‘ část naturistické pláže, protože o tu nahatou část se dělí skuteční naturisté s řadou dalších sociálních skupin (gayové, lesbičky, swingers, sólo čumilové/voayéři). Ale netřeba se zase obávat, je to skutečně (byť neformálně) rozdělené.

Nenaturistických možností je nepřeberně; my jsme využili výletů autem, pěšky i na kole. A pak taky potápění. Líbily se nám zejména ponory v rezervaci Arinaga. Na žraloky jsme bohužel neměli štěstí, ale velkou radost nám udělal mořský koník, poměrně velká chobotnice, rejnok, murény, a řada malých krevetek a dalších ‚potvor‘. I podmořská scenérie tam je zajímavá, s bránami a oblouky, kterými se hezky podplave až třeba po místní ‚telefonní budku‘ – jeskyňku, kde si lze napustit vzduch a pak si s buddym popovídat, ve 20m hloubce. Samozřejmě potápěčských lokalit je tam mnoho, nelze je zde vyjmenovat. Ale třeba v Porto Mogánu jsme pod vodou potkali žlutou ponorku s turisty, což byl docela nezvyklý, ale zároveň nepříliš příjemný zážitek, neboť kapitán ponorky na potápěče nebral nejmenší ohled a tudíž vyhnutí se vrtuli byla jen a jen naše starost. [Rozzlobený]

Moc se nám líbil cyklovýlet, bohužel jsme stihli jen jeden, kolem jezer. Cestovky nabízejí zpravidla tři typy výletů – ‚pro rodiny‘, MTB a na silničních kolech. Po delším váhání jsme zvolili nejsnadnější variantu a asi jsme dobře udělali. Výlet byl fyzicky nenáročný, něco málo přes 50 km s celkovým stoupáním pouhých 450 výškových metrů. Vyvezli nás mikrobusem do hor a pak jsme sjížděli dolů, po silničkách s naprosto mizivou frekvencí aut. Ovšem krajina byla krásná, projížděli jsme Barranco de Tirajana a přes Puerto Mogán se podél pobřeží vrátili do Maspalomas. Pokud bychom měli více času, druhý výlet by byl na horském kole. Ten se od předchozí varianty liší tím, že vede z 60–80% terénem. A ne terénem ledajakým… Právě prudké sjezdy kamenitými treky nás vedlo k tomu, že jsme se nejprve rozhodli vyzkoušet nejlehčí variantu. Pokud jde o silniční kola, na ty bychom si my netroufli – trasy byly v rozmezí 125 až 250 km a s převýšením 1500 až 2500 v. m. Lze doporučit výlet na Roque Nublo, místní pověstmi opředený skalní monolit. Osmdesátimetrová skála v nadmořské výšce 1813 m byla součástí hornin vyvřených před více než 3 miliony let a vznikla následně erozivními procesy. Bylo to posvátné místo Guančů, jejich panovníků a šlechty. V překladu ‚Skála v mracích‘ nás ale naštěstí přivítala vymetenou oblohou a krásnými výhledy. Viděli jsme i hory na Tenerife. Trasy lze zvolit různé, od cca půl hodiny z parkoviště (pak to celé zabere i s focením hodinku, hodinku a půl), přes okružní 7–8 hodinový výlet.

Také jsem prozkoumávali ostrov autem. Výlet na Calderu de Bandama, na severu ostrova, nad Las Palmas, určitě stojí za hřích. My jsme jej pojednali autem až nahoru aniž bychom sešli (pěšky) do Caldery. S pěší vsuvkou by z toho byla v zásadě celodenní záležitost a my měli jiné plány. Proto jsme pak pokračovali přes severní městečka Teror a Arukas až do Agaete, do přístavu Puerto de las Nieves a po západní straně ostrova po úzké, klikatící se silnici přes El Risco, San Nicloás de Toletnito, Mogán, Puerto Mogán, ‚domů‘ do Maspalomas. tím z toho byl celodenní výlet a moc se nám líbil. Výhledy na moře i hory braly dech a potkali jsme i dopravní značky, o jejichž existenci jsme dosud neměli tušení. Městečka byla nadmíru malebná, ve španělském koloniálním stylu – viz fotky. Další výlet, který se nám líbil, vedl do Barronco de Guayadeque. Jsou tam (jako obvykle) strhující vyhlídky, příjemné restaurace (třeba Tagoror), možnost pěších výletů a navíc jeskyně. Dost se nám líbil skanzen Mundo Aborigen, Fantaga v údolí Baranca de Fataga, který docela hezky a poutavě přibližoval život původního obyvatelstva, Guančů. Je v úbočí hor, pár kilometrů nad Maspalomas a kromě vlastního skanzenu nabízí i krásné výhledy. Návštěva nám zabrala skoro dvě hodiny, zejména proto, že jsme zvědavě četli informační panely u jednotlivých expozic.

Další vybrané zajímavosti (podle průvodce): Agaete (botanická zahrada, kaple Las Nieves), Agüimes (bazilika San Sebastian, soutěska Guayadeque), Arguineguín (rybářská vesnička), Artenare (vyhlídka na hory), Bandama (sopečný kráter), Cruz del Tejeda (vyhlídka), Dedo de Dios (skalní útvar), Gáldar (Cueva pintada – jeskynní skalní kresby, Parque arquelógico), Ingenio (muzeum řemesel), Maspalomas (písečné duny, 250 ha), Los Palmitos (ornitologický park, 230 druhů ptáků, sbírka subtropických rostlin), přehrady (embalses) Soria, Las Ninas a Chira, Puerto Mogán (malebný jachetní přístav), Roque Nublo a Roque Bentaiga (skalní monolity), Tafira (botanická zahrada), Tejeda (vyhlídka na ostrov), Teror (bazilika Nuestra Seňora La Virgen se soškou La Virgen del Pino, patronkou ostrova). bazilika Nuestra Seňora de Candelaria, zasvěcená patronce ostrova), El Tangue (velbloudí stanice), Icod de los Vinos (nejznámější exemplář „dračího stromu“ Dracaena el Drago; La Laguna (koloniální architektura, klášter Santa Catalina, radnice s freskami, katedrála de Los Remedios), La Orotava (typická kanárská architektura), Las Galletas (rybářská vesnička na Costa Silencio), Los Cristianos (přístav a letovisko připodobňované k Las Vegas, promenáda, Parque Ecológico), Masca (vesnička v pohoří Teno, východisko turistických tras), Playa de las Américas (letovisko s různými stavebními styly, promenáda), Puerto de la Cruz (velkorysé parky, plážová promenáda, katedrála Nuestra Seňora de la Peňa de Francia, 17. stol.; kostel San Telmo – patron rybářů; protipirátská pevnost Castillo de San Felipe, 17. stol.; Casa de la Real Aduana (17. stol.), Plaza del Charco de los Camarones; Lago Martiánez – soustava osmi bazénů s mořskou vodou v tropické zeleni, autor Manrique; Loro Parque zoologicko-botanická zahrada s akváriem, banánová plantáž Bananera el Guancha, botanická zahrada (3 tisíce rostlin) a rybářský přístav Puerto Pesquero), Puerto de Santiago (s pěknou pláží), rokle Del Invierno (zajímavé území navazující na NP Caňadas), Taganana (odlehlá obec ideální pro turistiku) a Tacoronte (vinohrady). Firgas a Arukas.

Kanárské ostrovy (7447 km2) jsou vulkanického původu. Jsou součástí ekoregionu Makaronésie, tedy oblasti zahrnující ještě Madeiru, Azory, Kapverdy a pobřežní pásmo jižního Maroka (Zelený mys, Cape Verde). Sopka Pico de Teide (3717 m n.m.) je nejvyšší horou nejen Kanárských ostrovů, ale i Španělska a třetím nejvyšším ostrovním vulkánem na Zemi. Sopečná činnost na ostrovech dosud neskončila; za posledních šest století zde bylo zaznamenáno na dvě desítky sopečných výbuchů. Z vulkanologického hlediska jsou nejzajímavější ostrovy Tenerife a Lanzarote. Výrazným krajinným prvkem jsou také „barrancos“ (hluboké rokle) a celkem 1291 km skalnatého i písečného pobřeží. Většina ostrovů má nedostatek pitné vody.


Gran Canaria má (údajně, my to nepočítali) celkem 128 pláží o celkové délce 60 km; z nich dvě třetiny se nacházejí na jižním pobřeží ostrova. Nejznámější jsou živé pláže oceněné modrou vlajkou EU: Playa del Inglés (50 diskoték) a Playa de Maspalomas (8 km, 4 km2 písečných dun, 55 m vysoký maják z roku 1890; ve střední části je jediná oficiální nudistická pláž na ostrově). Najdeme zde i malé „rodinné“ pláže San Agustín, Amadores, pláž u Puerto de Mogán a u Puerto Rico, vybavené lehátky a slunečníky. Romantici ocení pláže na severu ostrova, například Agaete. V Las Palmas se nachází rušná pláž Las Canteras (2 km).

Ostrov má rozlohu (1560 km2, a s 830 tisíci. obyvatel je hlavním ostrovem souostroví. Má téměř kruhový půdorys o průměru asi 50 km, délka pobřeží je 237 km (čtvrtinu tvoří pláže). Leží uprostřed souostroví, z krajinného hlediska je rozmanitý a jedinečný: najdeme zde obrovské dramatické útesy, vrcholky pokryté sněhem, písčité pláže, pusté vulkanické krátery a vegetací zarostlé rokle. Severozápad ostrova je vlhký a úrodný, se skalnatým pobřežím, na jihu naopak neprší a jsou zde písečné pláže s dunami (Maspalomas). Nejvyšším vrcholem je Pozo de las Nieves (1949 m n.m.). Asi 43 % rozlohy ostrova tvoří chráněná území. První Španěl, Juan Rejón, tu přistál roku 1477. Hlavní město ostrova, Las Palmas (380 tis. obyv.), je největší na celém souostroví (katedrála sv. Anny 1497, Casa de Colón – Dům Kryštofa Kolumba, Parque de Santa Catalina). V Las Palmas se prý velmi dobře nakupuje, ale to my bohužel (nebo spíše naštěstí?) nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit.

Find more about Weather in Gran Canaria, CR
Podnebí je oceánické, subtropické, ovlivňované teplým Golfským proudem a pasátovými větry, které přinášejí oblačnost a srážky. Zimní teploty zpravidla neklesají pod 20°C, letní dosahují v průměru 25°C, výjimečně 30°C. Teploty a výše srážek se mění s nadmořskou výškou. V červenci a srpnu někdy po několik dní vane horký vítr („la calima“) ze Sahary, přinášející občas i mikroskopické částice písku. Průměrná teplota mořské vody během roku je 18 °C – 24 °C. Časový posun vůči ČR je celoročně mínus 1 hodina (letní čas se zavádí shodně s ČR).

Pro NATURISTA.CZ redakčně upravil: Roland

Naturista KlubNaturista Klub

Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Kanárské ostrovy.

Vložil Roland Jitka, 26. Duben 2012 - 9:23

Moc hezké počtení o místě, kam se každý nedostane. Docela se dá závidět, ale jelikož se letadlem trochu bojím, tak ho nevyhledávám. Myslím, že díky některým reportážím dosažitelných jen letadlem to možná v budoucnu přehodnotím. Kvůli této reportáži nad tím začínám uvažovat. Moc hezké a díky za ni. Třeba se přidají další se svou trochou exotiky do mlýna, ze svých dovolených a podělí se o zážitky s ostatními. [Spiklenec]

 
-

Duny Maspalomas

Vložil press777 (bez ověření), 29. Duben 2012 - 21:47

Jen malá poznámka k jinak vynikajícímu cestopisu. Duny Maspalomas jsou ztělesněním hesla „dělejte si, co chcete“. O žádném rozdělení nemůže být řeč. Byl jsem tam 5× a mám vypozorováno a na vlastní nahotu vyzkoušeno, že se člověk může svléknout už za schody vedoucí z hotelu, jehož jméno mi jako na potvoru vypadlo, a jít nahý pěšky třeba třikrát tam a zpátky až skoro k majáku a zpět, nebo nejkratší cestou k vodě, zatímco jeho partnerka je v plavkách. Jediné rozdělení je, že u jednoho z kiosků na pláži „to patří“ gayům, což neznamená, že metr od jejich lehátek nemůže ležet na dece heterosexuální pár. Voyeuři (kdy se to lidi naučí psát?) jsou tam, kde je něco vidět. Nikdo to tam moc neřeší. Asi by se hodilo varovat takové ty „skutečné“ naturisty, že Dunas Maspalomas jsou o naturismu asi z pěti procent. Podle španělských zákonů, není-li výslovně stanoveno jinak, jsou všechny pláže nudistické, tzn. není to zakázáno (viz Naturismo.org a jiné). Maspalomas a Playa del Inglés je hlavně o užívání si…

 
-

Díky za cestopis

Vložil PetrK, 7. Květen 2012 - 12:35

Zítra odlétám na Kanáry, do MasPalomas. Už se moc těším do dun [Spiklenec]

Petr

 
-

MasPalomas - cesta na nuda pláž

Vložil PetrK, 9. Listopad 2012 - 17:16

Letos v květnu jsem poprvé navštívil Kanáry a moc se mi tam líbilo, můžu jen doporučit.

Letenku jsem pořídil přes WizzAir letěli jsme z Frankfurtu. Ubytování jsme si objednali přes booking.com Kanáry patří Španělsku, čili EU, čili Shengen, čili vše v pohodě, žádné velké papírování, žádný velký střet z „domorodou“ kulturou :) Město MasPalomas vzniklo (odhaduji) v 70.letech 20.století a vypadá jako taková brutální betonová džungle. Rozhodně to není žádná romantika Dubrovníku, nebo zapomenutých ostrůvků v Řecku, ale poctivý turistický byznys. Který má své výhody: obchody, restaurace, taxíky, zábava atd jsou na každém rohu a za přijatelné Evropské ceny.

A taxík z letiště stojí cca 35€ a autobus cca 3€. Ale pozor, jako obvykle autobus nehlásí stanice a všude staví jen na znamení, ostatní zastávky projíždí plnou rychlostí, a navíc řidič umí jen Španělsky :)

Trochu jsem zdokumentoval cestu na pláž:

Z „centra“ města je třeba vyrazit po Avenida de Tirajana:

avenida de tirajanaavenida de tirajana 

Až na její konec k hotelovému komplexu Riu:

hotel Riuhotel Riu

Projít pasáží hotelu (uprostřed budovy, spojená z hlavním vchodem) a pokračovat dále promenádou až na konec:

promenádapromenáda

A na konci už na vás čeká jen zábradlí a „písečná divočina“:

konec promenádykonec promenády 

Duny tvoří souvislý pás podél pobřeží, nejsou černé (sopečný písek jak by člověk očekával), ale žluté. Na vině je Saharský písek navátý přes oceán na jižní břeh ostrova:

saharské písečné dunysaharské písečné duny 

Celá oblast dun je přírodní rezervací, tak se tam chovejte slušně, jako každý správný naturista ;-)

přírodní rezervacepřírodní rezervace 

Cesta dunami je značena dřevěnými kůly s červeným koncem. Cesta je to poměrně dlouhá 15 až 30minut, písek je neskutečně horký (80°C?), ale už tady můžete potkat první naháče:

cesta značená kůlicesta značená kůli 

Cesta vás dovede až k plážím, v průhledu mezi dunami u moře už vykukuje „gay“ pláž (textiláci versus naháči půl na půl), vpravo od ní je pak nuda pláž:

mezi dunami už vykukuje mořemezi dunami už vykukuje moře 

Nuda pláž je dobře a přehledně značená, ale jen při pohledu od moře :) U každé pláže je stánek s občerstvením, wc a popelnice. Sprchy by jste hledali marně. Ve stánku mají jen chlazené nápoje, nějaké bagety a chipsy, nanuky nečekejte. Za každé lehátko se platí (3€) a za slunečník taky (3€). Písek je ukrutně horký i tady, doporučuju i na cestu do vody boty ;-) Voda je studená, ale pokud fouká od vody (jihu) tak se to dá vydržet :):

značení plážeznačení pláže stánek na plážistánek na pláži popelnice vlevo uprostřed:)popelnice vlevo uprostřed:) 

A nakonec přehledná mapička (ukradená z google.com):

mapa MasPalomasmapa MasPalomas 

Můj prvotní cíl, na Kanárech, nebylo nahaté opalování, ale úplně jiná akce :) Co jsem tam zažil a viděl můžete zjistit v mém albu na facebooku

Petr

P.S.: koukám, že naturista.cz nějak podivně cenzuruje velikost vložených fotek…tak je bohužel mapa nečitelná :-/
 
-

Gran Canaria

Vložil PRAZAK, 9. Listopad 2012 - 20:05

Trochu bych Te doplnil,pro ty,co na Kanarech jeste nebyli. Taxik z letiste stoji sice cca 35euro,ale to je z hlavniho mesta Las Palmas,coz je ale pekna dalka.Jinak Maspalomas a vedle Playa del Ingles jsou nejoblibenejsi a take nejhezci lokality na Gran Canarii. Na plaz jezdi od vetsiny hotelu zdarma svozove busy,nebo linkove autobusy za cca 1.5 e,na konecnou stanici, k majaku (FARO). Nebo taxikem,ktere jsou za velmi lidove ceny,max.5 e. Od majaku smerem doleva zacinaji 7km dlouhe pisecne duny a po cca 5 minutach je prvni nuda plaz,smisena,dalsi,o par desitek metru dale je plna hosanku a pokud pujdes porad po plazi,smerem na Playa del Ingles,mines nekolik textilnich plazi,ovsem nahaci se vyskytuji i tam,nebo kousek od plaze, na ruznych vyvyseninach,nebo z kamenu udelanych,pred vetrem chranenych,mistech,a tak po 30–45 minutach je dalsi FKK plaz. Pak duny konci a po vysokych schodech nasleduje kolonada,lemujici pobrezi a dojdes az k hotelu Beverly Park.