NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

"Stoletá" plavba historickou jachtou SILVA po Jadranu

Vložil natur, 4. Březen 2014 - 18:08

Legendární FKK jachta SILVA slaví letos 100 let od spuštění na vodu!
Víte, kdy je Makarská riviera nejkrásnější – když si tak ležíte na horní sluneční palubě, plavčík vám právě přinesl jedno chlazené točené nebo kávičku a vy přes brlení sledujete min. 2 km vzdálené pobřeží s pohořím Biokovo a městečky na jeho úpatí. Okolo vás tu a tam tiše propluje nějaká jachta, při troše štěstí vyskočí delfín. Neslyšíte hluk z pláží, ulic a tržišť, nemusíte se prodírat davy turistů, přemýšlet kam se jít koupat a kde bojovat o místo na slunci. Na pláži si právě lebedíte, koupání máte zajištěno v moři vzdáleném pár schůdků a metrů od „pláže“, postel na vás čeká v podpalubí a jídelna s barem na hlavní palubě.


Nad tím vším bdí kapitán Ante, sledující bedlivým okem jak cestu před sebou, tak povětrnostní situaci zobrazenou na počítači. Jedenkrát či dvakrát denně zamíří příď Silvy do nějaké pěkné zátoky, do vody letí kotva, za ní plavčík s lanem, kterým ještě přiváže jachtu ke stromu či velkému kamenu na pobřeží a tím zabrání tomu, aby se loď na vodě točila dle měnícího se větříku. Větřík – to je další z velkých „plus“ pobytu na Silvě. Ať již na volném moři, mezi ostrovy, v zátokách, ale i u mola v přístavu – stále na lodi pofukuje větřík, někdy i vítr. Díky tomu jsou mnohdy úmorná vedra, na Jadranu panující, mnohem snesitělnější, než v nějakém rozpáleném letovisku,

Silva - koupání v zátoceSilva – koupání v zátoce SilvaSilva na horní paluběna horní palubě plachty nahoruplachty nahoru pohoda na horní paluběpohoda na horní paluběrychle do vodyrychle do vody Silva - horní palubaSilva – horní paluba

Kuchyně jako od maminky
Z kuchyně se linou vůně, kuchař vytváří skvělá chorvatská jídla, peče deserty, v případě narozenin na lodi vytvoří i příslušný dort. V salónu panuje steward, ovládající pípu s točeným pivem, kávovar, bar s alkoholickými nápoji a chladničku na minerálku a víno. Je vám k službám prakticky po celý den, zhruba od 7:00 do 23:00, cokoliv si budete přát – vše vám přinese na vámi určené místo. Můžete si posadit ve vnitřním salónu, u velkého, zakrytého stolu na přídi, na horní palubě. Třikrát denně zazvoní lodní zvon a je servírována snídaně, oběd a večeře v kvalitě a kvantitě vyšší než obvyklé. Domácí chorvatská jídla, ryby a mořské plody (pokud nemáte v oblibě – kuchař vám připraví něco jiného). O nic se nemusíte starat, vše máte po ruce. A navíc – každý večer v jiném přístavu s novými kavárnami a cukrárnami, s novou promenádou, kostelíkem, ….. . Taková návštěva slastičárny Riva v Jelse už patří k pravidelným rituálům – po připlutí, navečer na zmrzlinový pohár, ráno pak na teplý višňový štrůdl, právě vyndaný z pece, k tomu capuccino, příp. i malou skleničku koňaku.

slavnostní předkrmslavnostní předkrmplněné papriky na Silvěplněné papriky na Silvěpoháry v Jelsepoháry v Jelsejídlo na Silvějídlo na Silvějídlo na Silvějídlo na Silvěpoháry v Jelsepoháry v Jelse posádka 2013, kapitán druhý zpravaposádka 2013, kapitán druhý zprava

Kdo si hraje, nezlobí
Pokud umíte hrát na kytaru, můžete oživit pobyt na jachtě sobě i ostatním, k dispozici jsou i šachy a další stolní hry, molitanové „žížaly“ pro nejisté plavce či pro „hrátky“ ve vodě, 2 mořské kajaky pro průzkumné plavby v zátokách, v kterých SILVA kotví přes den na koupání. K dispozici je i několik sad (ploutve, šnorchl, brýle) pro prozkoumávání pobřežních skal a mořského dna. Již 23 let se plaví čeští, slovenští i zahraniční naturisté na jachtě SILVA, staré jadranské lodi – trabakulu, která letos slaví 100 let od svého spuštění na hladinu Jadranu. Neoplývá luxusem, ale je jediná svého typu na Jadranu, vyniká romantikou, ochotnou posádkou a přátelským ovzduším. Dvou- a třílůžkové kajuty s palandami jsou v podpalubí, jsou nově rekonstruované, k dispozici je umyvadlo a studená voda. Na hlavní palubě je již kromě zmíněného velkého stolu kapitánský můstek, salón, kuchyně, kapitánova kajuta, 4× WC se sprchou (teplá s studená voda) a 1× samotné WC. Úplně dole je „kotelna“ s pohonnou jednotkou, naopak na horní palubě je velká plocha určená pro slunění a za příznivého počasí i pro noční spánek pod oblohou plnou hvězdiček.

kajutakajuta kotva venkotva venchybí pouze kuchařchybí pouze kuchařSilva v přístavuSilva v přístavuSilva v LevrnaceSilva v LevrnaceSilva pod dubrovnickými hradbamiSilva pod dubrovnickými hradbami Silva "nátěr"Silva „nátěr“
Mořem křížem krážem
K dispozici je několik tras, všechny však začínají a končí v Omiši nedaleko Splitu. Autobus vás zaveze až k molu, pokud se dopravujete vlastním autem, pak je v Omiši zajištěno parkování, je možno využít i leteckou dopravu z Prahy a Brna do Splitu, je zajištěna i případná úschova zavazadel při čekání na autobus při cestě domů. Můžete během plavby navštívit při „západní“ trase historický Trogir, Primošten, Rogoznici, Skradin s vodopády řeky Krky, Šibenik, Zadar, NP Kornati, Stomorskou na Šoltě, při trase „jižní“ Split, Vis, Komižu, Modrou jeskyni na ostrově Biševu, Hvar, Zlatni rat na Bolu, Jelsu se zmrzlinovými poháry a Pučišču s kamenickou školou a vápencovými lomy, resp. při „východní“ trase NP Mljet, Dubrovník, Korčulu, Hvar, Milnu, ale i Stari Grad, Vela Luku, Korčulu, Ploče s autobusovým polodenním výletem do Mostaru v Bosně a Hercegovině, Pučišču. A samozřejmě – řadu krásných, malebných zátok s průzračnou vodou a „řvoucími“ cikádami.

Zlatni rat na BoluZlatni rat na BoluModrá jeskyně na BiševuModrá jeskyně na BiševuHvarHvarDubrovníkDubrovníkRogoznicaRogoznicaTrogirTrogir pod Šibenským mostempod Šibenským mostem

Jednotlivé termíny, trasy, slevy a podrobné informace naleznete na webu www.plavby-jadran.cz , stovky fotografií z plaveb, z jachty i jednotlivých zátok a přístavů naleznete na stejné adrese-Fotogalerie, videoklipy pak na …-Videotéka. Reportáže z některých plaveb v minulých letech naleznete opět na adrese www.plavby-jadran.cz–Menu–Zážitky z cest, kde je uveden i příklad týdenního menu vynikající lodní kuchyně (je sice uveden jídelní lístek z druhé naší lodi – luxusního Vjeka, ale na Silvě se vaří obdobně). Je až neuvěřitelné, co dokáže kuchař vykouzlit na těch pár metrech čtverečních a dvou sporácích za vynikající pokrmy. A samozřejmě věnujeme Silvě i vlastní Facebook – ten naleznete na www.facebook.com/jachtaSilva. A ještě nejčastější otázky.

Mořská nemoc
Jadran oplývá množstvím ostrovů a ostrůvků, které poskytují přirozenou ochranu před opravdu velkými vlnami. Zároveň se díky moderním technologiím stále zkvalitňují předpovědi počasí – v současnosti mají kapitáni k dispozici poměrně přesnou předpověď na 72 hodin dopředu, která předpovídá vývoj síly a směru větru ve 3 hodinových úsecích. A k tomu mají samozřejmě i dostatek osobních zkušeností. Mohou tedy upravit trasu a čas plavby tak, aby plavba byla co nejklidnější a pro cestující co nejpohodlnější. V případě opravdu nepříznivého větru (a vln), pak z chráněné zátoky či přístavu nevyplují a počkají na příznivější situaci. Základním pravidlem našich plaveb je bezpečnost a pohodlí cestujících. Do velkých vln se tedy nevyplouvá, pokud se dostaneme do středních vln (v průměru tak 1× za 2 týdny), je to jen na relativně krátkou dobu a lze se na to předem připravit, pokud jste náchylnější k mořské nemoci (např. Kinedril). Dá se říci, že kapitán se vyhýbá již i takovým vlnám, které my suchozemci, bez patřičných zkušeností, považujeme za drobné, neškodné vlnky. (A z čistě praktického hlediska, kuchař během plavby vaří a to by ve vlnách nešlo. O riziku pádu a tím i rozbití volně uložených předmětů ani nemluvě.)

Ponorková nemoc
jachta SILVA patří sice k menším lodím (21m délky), ale i přesto můžeme na základě zkušeností z minulých 22. plavebních sezón prohlásit, že ponorková nemoc prakticky nehrozí. Jednak je loď poměrně členitá, každý si tak najde „svůj koutek“, a především samotná doba plavby nebývá obvykle příliš dlouhá, v průměru 5 hodin denně. Jinak jste buď v zátoce a koupete se nebo si jen tak prohledáváte pobřeží, resp. procházíte se v přístavu, kde máte možnost nejen si prohlédnout zdejší památky, ale navštívit i kavárny, cukrárny, restaurace, obchody. V případě delší plavby se vyplouvá ještě před snídaní, a tak část cesty můžete i prospat. A zejména – na jachtě se prakticky vždy sejde výborná parta, je zde zábava.

Koupání
Obvyklá doba plavby mezi jednotlivými přístavy činí zhruba 5 hodin denně. V ostatní době je Silva zakotvena v zátoce, tak aby byla chráněna před případným silnějším větrem a tudíž na hladině bylo co nejméně vlnek a také aby nestála v plavební dráze, zejména rychlých člunů – prostě vše pro bezpečnost klientů. V zátoce obvykle „stojí“ i přes oběd, někdy se v době oběda „stěhuje“ o kus dál, do další zátoky. Po přistání v zátoce, spuštění kotvy, uvázání lodě lanem ke břehu jsou spuštěny schůdky do vody a po nich je možno vstupovat a vystupovat do/z moře. Obvykle je vzdálenost lodě od břehu na délku lana, tj. max. 30 metrů. Voda v zátokách je velice čistá, průzračná, dno je prakticky vždy možno vidět, okolo lodě se pohybují hejna rybiček. Takže i „rybáři“ si přijdou na své a pokud něco uloví, kuchař jim to ochotně na pánvi zpracuje. Je možno doplavat na břeh a podnikat „průzkumné“ cesty po pobřeží, z bezpečnostních důvodů je však vhodné být vždy na dohled od lodi. Často posádka spustí na vodu naše dva kajaky a je tudíž možno podnikat průzkumné plavby zátokou – opět se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje vyplouvat na kajacích mimo zátoku (vítr, rychlé čluny). Samozřejmě na své si přijdou i amaterští potápěči se šnorchly, potápění s kyslíkem je po několika smrtelných událostech, bohužel zejména českých potápěčů, velmi přísně legislativně ošetřeno.

superpohár pro dva zamilovanésuperpohár pro dva zamilovanélodní lanalodní lanazase někde hořízase někde hoříKorčulaKorčulaSplitSplit NP KornatiNP Kornati jídlo na Silvějídlo na Silvě

Nakonec to nejlepší pro vás :-)
Pokud máte smutek na duši, léto je daleko, sluníčka málo – prohlédněte si ony tři videoklipy na konci článku, určitě vás potěší. A pokud vás tento článek zaujal a na základě popisu plaveb, fotek, videoklipů, … jste se rozhodli se některé z plaveb zúčastnit, pak kontaktujte webmastera naturista@naturista.cz, ten vám sdělí slevový kód (obdržíte „jubilejní“ slevu 400 Kč/os.) a poté zašlete poptávku s výše uvedeným kódem na info@naturtravel.cz  – na základě dohody mezi naší CK a p.Žurkem obdrží „NATURISTA.CZ“ na svoji záslužnou činnost ve prospěch českých a slovenských naturistů, určitou částku za úspěšnou propagaci.
ing. Hájek, Natur Travel



5
 
-

K tomu není co dodávat a

Vložil Tisicak (bez ověření), 22. Duben 2014 - 16:11

K tomu není co dodávat a proto jedu letos na Silvu již podesáté.Naturismus je koupání a soužití s přírodou,nejsem sardinkový bazénový typ.

 
-

Naprosto souhlasím,přílišná

Vložil Nudinka (bez ověření), 22. Duben 2014 - 16:34

Naprosto souhlasím,přílišná organizovanost na povel se mi nelíbí.Plánovat dopředu naturistickou akci je stejné,jako si naplánovat,jak budu veselá na Silvestra.