NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Dovolená v Itálii - nudi pláže u Carrary a Cinque Terre

Vložil Dana S, 7. Říjen 2007 - 22:51

Itálie je jedna z nejnádhernějších jižních zemí. Oplývá nenapodobitelnou kulturou, historií i současnou moderností. Naturisti tady ale moc ustláno nemají, FKK je zde velmi pořídku. Přesto Italové mají svůj Svaz naturistů Itálie, kde se můžeme dozvědět o všech FKK místech v zemi. Dnes nás Dana zavede do míst své letošní dovolené a tím budou místa na pomezí Toskánska a Ligurie. Tak pojďme za ní :-)

Jak jsem hledala nuda pláže u Carrary
Abych předešla zklamání čtenářů nad hubeným výsledkem, musím předem říci, že Itálie není pro nudismus zemí příliš zaslíbenou, takže oficiální pláže tam až na úplné výjimky téměř neexistují. Když jsem se poprvé zmínila u svých hostitelů, že jsem nudistka, tak o mně začali mít vážné obavy. Téměř každoročně totiž oživoval novinovou okurkovou sezónu skandál na nudipláži v Cinque Terre, která leží na velmi odlehlém místě, přístupném jen přes tunel. Přesto tam policie občas překvapila naháče na rychlých člunech a udělovala jim mastné pokuty. Nyní je situace mnohem příznivější, než bývalo před deseti lety. Pokud se naháči koupou nebo opalují na odlehlejších místech, policie si jich víceméně nevšímá (dámy nahoře bez to mají bez problémů i na oficiálních plážích). Italové jsou hodně stydliví, a když si najdete nějaké místo stranou, kde jste nazí, drží se v úctyhodné vzdálenosti. Pokud se svléknete někde v blízkosti domorodců, tak obvykle vyklidí pole. Rozhodně to ale nelze praktikovat na nějaké přeplněné pláži.

Jezdím tradičně do krásného kraje na pomezí Toskánska a Ligurie, kde leží město Carrara vyhlášené kvalitním mramorem již od dob antiky.


Zvětšit mapu

Mramorový ledovecMramorový ledovec Doprava mramoruDoprava mramoruMramor se těží v horách přímo nad Carrarou a krkolomnými cestami se sváží dolů do města, kde se zpracovává a pak vyváží snad do celého světa.
 

Pobřeží LiguriePobřeží Ligurie Mořské břehy poblíž Carrary jsou oblázkové, písčité, ale i skalnaté. Na skalnatém pobřeží jsou místa, která jsou pro špatnou přístupnost přímo předurčena k nudismu. Moje nejoblíbenější místo je na Punta Bianca, které leží jihozápadně od Carrary. Cesta na místo je dosti krkolomná, zprvu po turistické cestě s nádherným výhledem na moře, pak stezkou v prudkém svahu až k moři.

PlážPláž Celá pláž je vlastně jen malá skalní plotna u moře (ca 5×15 m), kde se pravidelně schází jen několik skalních nudistů.

PřístřešekPřístřešek Na pláži není stín, ale nějaký Švéd navrtal do skály dírky a opatřil je háčky. My jsme je využívali k postavení malého stínícího přístřešku. Poblíž nudistického plácku směrem na západ je i malá pláž nenudistů, které sem v sezóně dovážejí na místo čluny. Na blízkém, východně ležícím místě je také nudipláž, kde se scházejí gayové. Je větší, ale je jen pro sportovně zdatné, neboť přístup na ni je obtížný a má i horší vlez do vody. Určitá turistická náročnost všech míst má aspoň jednu výhodu, nepotkáte zde nikoho s pivním mozolem.
Další místo, kde je možné koupání nahoře i dole bez je u Montemarcello, kam vede k moři ještě obtížnější stezka, která je ale v nejhorších úsecích opatřená záchytnými lany.

Šplh na skályŠplh na skály Monte MarcelloMonte Marcello Skály spadají příkře do moře, pláž tvoří hrubší černý písek a velké balvany.

PřístřešekPřístřešek PotápěníPotápění Tady jsme si také mezi balvany postavili přístřešek z šusťákoviny (návod na výrobu dole). Na blízkých balvanech v moři jsme si nalovili slávky a večer udělali príma večeři (návod také dole). Také jsme se potápěli, ale voda byla mírně zkalená vlnobitím. Převýšení skal je odhadem tak 300 m a po příjemném koupání je třeba absolvovat náročný výstup nahoru. Stezka není všude ve stínu a šplhající se vlastně vykoupá znovu, ale ve vlastním potu.

FiascherinoFiascherino FiascherinoFiascherino Letos jsem objevila místo, kde se dá koupat na nudu i v blízkosti oficiální pláže, kam není nutné tak krkolomně slézat. Leží v malém přímořském letovisku Fiascherino jihovýchodně od Lérici (MAPA). Kromě pěkného kempu a sídel milionářů je tam také občanská pláž (Lido) s volným vstupem.
Na opuštěném konci pláže (na snímku vlevo u konce zdi) jsem rozbila svůj přístřešek, který mi poskytnul stín a zároveň mě vizuálně izoloval od lidí na oficiální pláži. Do vody jsem chodila bez plavek, protože vzdálenost od textilní pláže se mi zdála dostatečná. Moje nudistické aktivity přilákaly pouze jednoho Itala, který vytrvale očumoval, ale po té, co jsem se přikryla ručníkem, nakonec odpadnul. Později jsem ho objevila u jiného objektu na skále v dalším zálivu. Paní, která se opalovala nahoře bez, usnula na sluníčku a ani nevěděla, že je předmětem usilovného pozorování. 


Zvětšit mapu

RybyRyby Dno u okraje pláže bylo pokryto velkými balvany a ve vodě bylo spousta ryb, které se mi podařilo nafotit. Viděla jsem i velkou chobotnici, ale bez harpuny jsem si na ni netroufla. Nevím nakolik může svým zobanem člověka kousnout. Ví to někdo?

Mramorový potokMramorový potok Pstruhový potokPstruhový potok Nudismus s koupáním se dá provozovat i mimo mořské pobřeží. U Seravezzy asi 20 km jihovýchodně od Carrary je nádherné místo v horách, které jsme si pojmenovali Mramorový potok. Teče z hor skalnatými stržemi a v korytě leží různě velké, barevné a ohlazené balvany. Místy se tvoří jezírka, ve kterých je možné se vykoupat (samozřejmě bez plavek). Voda je průzračná a osídlená pstruhy a dalšími rybkami. 


Zvětšit mapu

Mramorový vodopádMramorový vodopád Mramorová skluzavkaMramorová skluzavka Vodopády jen dokreslují romantickou atmosféru. Ten nejdelší má výšku okolo deseti metrů a pod ním je vytvořena tůňka, kde se dá dobře i zaplavat. Voda není až tak studená, jak by se mohlo zdát. V září jsme naměřili teplotu 21 stupňů.
Voda vymlela v mramoru úzké korýtko, kterým sjíždějí místní kaskadéři do jezírka. Ke kaskadérům se přidal i můj odvážný bratr, naštěstí vyvázl jen s malou modřinou na lokti.

Vláskatec tajemnýVláskatec tajemný Vláskatec v Českém ŠvýcarskuVláskatec v Českém Švýcarsku Mramorový potok má i botanickou zajímavost, v jednom bočním údolí leží jediná italská lokalita velmi vzácné kapradiny Vláskatce tajemného (Trichomanes speciosum), který je chráněn v celé Evropské unii. Vyžaduje velmi vlhké prostředí a teplejší zimu. V Itálii roste v blízkosti malého vodopádu, kde je po celý rok stálé mikroklima.
Tento druh je neobyčejnou kuriozitou v říši rostlin. U nás se vyskytuje také, ale jen ve zvláštním stádiu, které připomíná spíše plíseň. Roste jen ve vlhkých jeskyňkách pískovcových skal např. na Kokořínsku. Je to relikt z teplejších a vlhčích dob, které u nás byly před několika tisíci lety.

Cinque TerreCinque Terre Poslední nudistické místo, o kterém bych ráda napsala, byla hned na začátku zmíněná pláž v turisticky velmi vyhlášené lokalitě Cinque Terre. Čas obrousil hrany a z místa občanské neposlušnosti se stala oficiální nudistická pláž. Nazývá se Guvano a prochází se k ní starým opuštěným, železničním tunelem. Za jeho průchod je třeba zaplatit 5 euro. Když jsme ji předloni jednoho večera po výletu na Cinque Terre objevili, nechtělo se nám platit vstupné a zůstali jsme na břehu moře přímo pod železniční stanicí Corniglia


Zvětšit mapu
Letos jsem se na lokalitu z časových důvodů nedostala, ale zjistila jsem pěkný odkaz na webu v angličtině, kde je dokonce návod, jak obejít tunel bez placení. Jsou zde popsány i další nudistické pláže v Itálii. Tak z těch ráda napíšu zase někdy příště.

Návod na stínící přístřešek:
Zakoupila jsem 2 m šusťákoviny o šířce 1, 40 m, do rohů jsem přišila tkaničky od bot, za které je možné přivázat dlouhé provázky, a na místě pak improvizuji s uchycením této snadno přenosné a lehké plachty.

Návod na špagety se slávkami:
Slávky intenzivně propereme třením o sebe pod tekoucí vodou a hodíme do horké vody. Vaříme asi 5 minut a po otevření skořápek vodu slijeme a bílé maso vybereme. Osmahneme cibulku, přidáme různou zeleninu, hodně okořeníme, přidáme maso z mušlí a zalijeme loupanými rajčaty ve šťávě z rajčat. Trochu povaříme a vzniklou omáčku nalijeme na špagety. Dobrou chuť.
Jiný recept na slávky a ještě jiné recepty na slávky

Jiný článek od Dany S: Focení se Saudkem očima účastnice
5