NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistickou jachtou Silva podrobně po Jadranu.

Vložil natur, 29. Prosinec 2008 - 23:52

Jachta SilvaJachta Silva Byl jsem požádán, abych podrobněji popsal průběh naturistické dovolené na palubě jachty Silva, plující podél pobřeží a ostrovů chorvatského Jadranu. Nebudu popisovat konkrétní trasy, ty se každý rok mění, i v průběhu jedné letní sezóny jsou vypsány 2–3 různé trasy a i ty papírově shodné se nakonec vždy trochu liší, počasí ještě poroučet nedokážeme. Silva se pohybuje v prostoru od severozápadního bodu obratu – ostrůvku Grgur v Kvarneru, přes ostrovy Rab, Pag, Dugi otok, Kornatské souostroví, Šibenik, Skradin s jeho národním parkem na řece Krka, Primošten, Rogoznicí, Trogir, Split, ostrovy Zlarin, Šolta, Brač, Hvar, Korčula, Mljet, poloostrov Pelješac, ostrovy Koločep, Šipan a Lopud, až po nejjižnější bod našich plaveb, historický Dubrovník.

Při plánování každé trasy máme snahu zkombinovat návštěvu na historii a architekturu bohatých měst (Dubrovník, Korčula, Trogir, Split, Šibenik) s večerními pobyty v malých, malebných přístavech, až po noční pobyt v opuštěné zátoce, s usínáním pod hvězdnou oblohou. Domovským přístavem je pro plavby na jižním a středním Jadranu Omiš, při plavbách do Kvarneru pak Biograd na Moru. V těchto místech je zajištěno parkování pro účastníky, kteří přijedou autem, do těchto přístavů vede řada autobusových linek našich partnerů, je možno využít i vlakové a letecké dopravy do Splitu s následným transferem místními autobusy. Sobota je vždy dnem příjezdu a odjezdu, odjíždějící účastníci balí, loučí se s posádkou a mezi sebou, obvykle s pozdravem “tak zase za rok nashle“. Přijíždějící účastníci vyměňují v bance koruny a eura za kuny, nakupují ovoce v pevném i tekutém stavu. K lodi přijíždějí zásobovací vozy s proviantem, sudy piva, kapitán přiváží nejvíce vyhlížené zásoby – ryby a další mořské potvory, víno a rakiji, jsme přece v Dalmácii. Když je vše na palubě – je možno vyplout vstříc týdenním zážitkům I když dnes už řada účastníků volí pobyty dvoutýdenní a absolvuje na Silvě dvě různé trasy.

BudíčekBudíček VedoucíVedoucí Jelsa HvarJelsa Hvar Kapitán IvanKapitán Ivan
A nyní – jak probíhá obvyklý “pracovní den“. Budíček není, dokonce do 6:30 hod. je vyhlášen “noční klid“. Různí nespavci samozřejmě využívají příjemných ranních chvil :k procházce po přístavním městečku, v případě kotvení v zátoce k ranní koupeli. V sedm hodin obvykle otevírají místní kavárny a tak řada účastníků míří tímto směrem. A v 8:00 hod. již zní lodní zvon a svolává všechny do salonu na snídani. Ta je běžná, kontinentální. Po snídani posádka odpoutá loď a Silva se vydá na svoji cestu – dopolední plavba trvá obvykle 2–3 hodiny a končí v nějaké velmi pěkné, opuštěné zátoce. Během této plavby účastnící musí vykonat řadu úkonů – popít kávu, vykouřit si příp. svoji cigaretku (pouze na závětrné straně, aby neobtěžovali), popít skleničku piva, vínka, rakije, přečíst pár časopisů, vypátrat, co je k obědu, co to voní z kuchyně. S nastupujícím sluncem nastává další fáze – natřít tělo krémy, vystavit se paprskům na horní palubě. Ale to už Silva zakotví v zátoce, schůdky jdou do vody, v případě plánovaného delšího pobytu je následují i mořské kajaky a osazenstvo se přesouvá do moře.

Kapitán IvanKapitán Ivan KorčulaKorčula KučišteKučište MasážMasáž
Někdo plave k blízkému břehu a vydává se na průzkum „pevniny“ (vždy však na dohled z lodi), někdo se jen tak převaluje ve vodě. Půl hodiny po poledni zazní opět zvon, všichni spěchají do salonu na oběd, který sestává z polévky, salátu a hlavního jídla. Na stůl kromě toho putují sklenice s pivem či vínem, pár jedinců volí i minerálku. Po obědě nastává nevyhlášený “polední klid“, spánek posiluje tělo i ducha. Po tomto aktivním odpočinku následuje další vlna koupání a slunění. Pokud jsou na hladině mořské kajaky, je možno podnikat objevné výpravy do okolí, platí ovšem z bezpečnostních důvodů zákaz vyplouvat mimo zátoku – může tam číhat nebezpečí v podobě větru, mořských proudů, rychlých člunů, apod. Okolo 16:00 je vyhlášeno „poslední koupání“, Silva zvedne kotvy a pluje do dalšího přístavu, kam obvykle po vyhlášení hesla „textil“ dopluje okolo 18:00 hod., To je signálem k urychlenému oblečení do večerních rob, obvykle šortek a trička “Silva“ a průzkumným výpravám do místních cukráren. V 19:00 hod. zazní opět lodní zvon, který svolává všechny k večeři, která sestává ze salátu, hlavního jídla a moučníku či ovoce. A po večeři je možno se jít projít po přístavu, městě nebo zůstat na lodi a odpočívat, popíjet, zazpívat si u kytary. Jak je zřejmé, pobyt na lodi je vážně „honička“. A od 23:30 hod. je všeobecně, nejen na Silvě, vyhlášen noční klid – v přístavu stojí obvykle řada velkých historických jachet, někdy až desítky, kromě toho pak hodně malých jachet a ohleduplnost vůči ostatním je jedním z nepsaných pravidel jachtařů.

nohy nahořenohy nahoře OpalováníOpalování OpalováníOpalování PokecPokec
K naturismu – Silva je vypsána jako “naturistická“, pokud však některý účastník nemá chuť plavky odložit, nikdo ho nenutí. Stejně se v 90% nakonec svlékne, sám pozná jak je to příjemné koupat a opalovat se “bez“. V přístavech samozřejmě “textil“, stejně jako při stolování v jídelně – neznamená to však nějaké oblékání, spraví to osuška, šátek omotaný okolo těla, tričko, šortky.
A na závěr jen perlička – je nutno konstatovat, že sovětský vědec Pavlov měl pravdu. Zvuk lodního zvonu = nezvládatelná chuť k jídlu. A jídlo, to je Silvě skutečně výborné, je lepší se váze obloukem vyhnout. Bohužel – po řadě velkých požárů před několika lety platí na Jadranu totální zákaz rozdělávaní otevřených ohňů mimo obytné aglomerace. A tak už se na lodi “nevrtí“ jehně, negrilují se ryby a pljeskavice na dřevěném uhlí, nahradily je grily na propan-butan. A ještě poznámka k těm, kteří mají určitá stravovací specifika – nejíte ryby, chobotnice, jste vegetarián, vegan – nevadí. Stačí včas nahlásit a tvůrce lodní stravy se postará.
Prožití dovolené na Silvě má řadu výhod – poznáte velkou část Jadranu, aniž by jste museli někam jezdit, chodit, krajina se vám před přídí mění sama, někdy je vše ještě zpestřeno hrátkami delfínů. Nemusíte chodit na pláž – máte ji na palubě, moře – je hned přes zábradlí. Na hladině stále profukuje minimálně mírný vánek, pobyt na jachtě je mnohem příjemnější než v rozpáleném městě. Posádka vám přinese nápoje kdykoliv a kamkoliv.

PalubaPaluba PalubaPaluba
Není potřeba dalekosáhle vychvalovat – stačí konstatovat, že min. 75% účastníků jsou dlouholetí “štamgasti“, někteří se už plavili 10×, 14×. Já osobně jsem se poprvé setkal se Silvou a s jejím majitelem a kapitánem Ivanem v roce 1982 a jsem jí věrný stále. A věk našich plavců – koho to zajímá. Od 5–6 let do 80 let, už jsem dokonce zažil našeho osmdesátníka na vodních lyžích.
Ale jak běžně tvrdím – o Silvě se těžko vykládá, to se musí prožít. Snad trochu pomohou přiložené fotografie.

Natur TravelNatur Travel ing. Hájek, NTSC Natur Travel

PalubaPaluba Jachta SilvaJachta Silva KornatiKornati KornatiKornati Ranní rozcvičkaRanní rozcvička VečeřeVečeře VečeřeVečeře VegetVeget Dobrou nocDobrou noc
5
 
-

Pojeďte na Silvu

Vložil natur, 17. Leden 2009 - 11:27
Obrázek uživatele natur

Při příležitosti konání Noci naturistů v Čestlicích dne 24.4.09 prodlužujeme platnost 5% slevy za brzké knihování u této akce z původního termínu 15.1. na 26.1.2009 [Úsměv] . Takže, pokud ještě o své účasti na této specifické dovolené pouze uvažujete – máte možnost se mnou Vaše připomínky a otázky v areálu aquaparku Čestlice prokonzultovat a v pondělí 26.1. si svoji dovolenou zaknihovat. Je samozřejmé, že pro „nováčky“ na této akci je těch otázek a nejistot přímo „něurekom“ (jak hezky říkají naši slovenští přátelé) – bude to houpat, a co ponorková nemoc, apod., ale to vše si můžete v Čestlicích vyřešit. Určitě tam nebudu pouze já, ale mezi návštěvníky bude zajisté i řada již dlouholetých a zkušených mořeplavců. Již hodně jich absolvovalo více jak deset ročníků, někteří se již blíží číslu patnáct. A hlavně – neváhejte, k dispozici je již jen málo míst. Na 1. 2. a 4 turnuse pár posledních kajut, na 1.turnuse ještě místo pro jednoho samotného muže. Na 3.turnuse je místo již jen pro 1–2 ženy a jen na 5.turnuse je ještě poměrně volno. Podrobnosti o akci a termínech naleznete na www.naturtravel.cz nebo proklikem na naše, zde výše uvedené, logo. ing. Hájek, NTSC Natur Travel

 
-

SILVA - VELIKONOČNÍ AKCE

Vložil natur, 19. Březen 2009 - 12:12
Obrázek uživatele natur

U zájezdu „Plavba jachtou Silva č.105“, tj. v termínu 25.7.-01.8.09 vyhlašujeme akci pro početnější rodiny či skupiny naturistů. Při současné rezervaci min. 4 osob platí sleva 1.500 Kč/os., při současné rezervaci min. 6 osob platí sleva 2.000 Kč/os. Tato speciální sleva nelze kombinovat s ostatními případnými slevami. tato akce platí do 15.4., resp. do vyprodání kapacity lodě. Je možno konstatovat, že za těchto cenových podmínek se jedná o jednu z nejlacinějších naturistických rekreací na Jadranu v této kategorii služeb (plná penze, 7× ubytování, každý den jiný přístav, koupání v poměrně liduprázdných zátokách s průzračnou vodou, žádné přesuny na pláže, koupání přímo z lodě, opalování na horní palubě). Podrobné informace o této plavbě naleznete na www.naturtravel.cz, s dotazy se můžete na nás obrátit telefonicky, mailem nebo osobně na naturistické akci v Čestlicích tuto sobotu, tj. 21.3.2009. Kdo mne nezná – moje foto naleznete na našem webu, oddíl O nás. ing. Hájek, Natur Travel

 
-

Letošní plavby s jachtou

Vložil natur, 31. Červenec 2009 - 8:39
Obrázek uživatele natur

Letošní plavby s jachtou Silva po Jadranu, organizované naší CK, pomalu končí. Dnes večer bude poslední „kapitánská večeře“ a – zase za rok nashledanou. Letošní rok byl velmi úspěšný – nejen že kapacita byla stoprocentně vyprodána, ale zejména po celých 5 týdnů našim naturistům přálo počasí, sluníčko svítilo jak mělo, mráčků bylo pomálu, voda přiměřeně teplá, vlnky malé, kuchař výborný. Co víc si přát.

I pro příští rok počítáme opět s 5ti týdennimi turnusy, počínaje 26.6.2010. Liché turnusy by měly směřovat směrem k ostrovům Vis a Biševo (Modrá jeskyně), sudé pak do Kornátů. Pokud nedojde k nějakým kurzovým zemětřesením, pak by měla i cena kopírovat letošní rok. A pravděpodobně přijdeme s novinkou – s 1 týdenním turnusem na velice luxusní jachtě kategorie A*de Luxe, zcela nové M/Y VJEKO. Jedná se o moderní jachtu pro cca 20 osob, kajuty jsou klimatizované, s normálnimi postelemi a vlastním sociálním zařízením. Klimatizovaný salon a krytý jidelní venkovní prostor jsou, jako téměř celá v podstatě kovová loď, velmi pěkně obloženy ušlechtilým dřevem, k dispozici je veliká sluneční paluba s vlastním minibarem (měl by zde být i whirpool, zejména pro děti). Trasa by měla mírně kopírovat trasu Silvy na Vis – Vjeko je samozřejmě rychlejší než Silva a tak „stihne“ více zajímavých míst. Tomuto luxusu bude samozřejmě odpovídat i cena, o podmínkách se právě vyjednává. O podrobnostech a konkrétní nabídce vás budeme informovat – už i proto, že tyto lodě jsou v podstatě jediými ubytovacími kapacitami pro naturisty v Dalmácii.

ing.Hájek, Natur Travel