NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Jak založit (a udržet) nuda pláž

Vložil Anonymní, 14. Červenec 2013 - 12:29

Nic nepomohou podbízivé titulky médií, že „naturismus nabývá stále více na popularitě“. Realita je taková, že z původně přes 100 naturistických lokalit dnes zbyly sotva 2/3. Z nich velká části jsou tzv. „divoké n-pláže“, jejichž osud je mnohdy závislý na „rozmarech“ textiláků, rybářů, majitelů pozemků, provozovatelích občerstvení atd. Přitom možností, jak založit a udržovat funkční nuda pláže je téměř nespočet. Letitým vzorným příkladem je léta zaběhnutá (maloměstská) nuda pláž na koupališti U dubu v Týništi nad Orlicí. Po seriozní dohodě naturistů a majitele pozemku lze nuda pláž založit opravdu všude.


100 nuda pláží?
Před asi 15ti léty jsme se „honosili“, že máme v ČR kolem 100 naturistických lokalit. To v roce 2013 bohužel není pravda a já jsem po prozkoumání zjistil zrušení cca. 1/3 z těchto původních n-míst :-(. Do nenávratna zmizely nuda pláže jako Koupaliště Klatovy (místo toho sportovní hřiště), Petrův palouk na přehradě Pastviny, Písečná na Jesenicku (rybáři), Žluté lázně Praha (změna majitele), Příbram Nový rybník, Habrovice UL, Jinolické rybníky (Prachovské skály), Petrův důl u Krnova, nebory u Třince (změna majitele), Siberie Frenštát pod Radh., Sport centrum Doubí u Třeboně, Lipno Frymburk, Kristýna u Hrádku nad Nisou, řada n-míst na Orlíku a Slapech, Olomouc Olterm, Tovačov (?), … řada míst je v jakémsi stavu bezvládí, neudržovanosti.

Divoké pláže?
Drtivá většina n-míst jsou divoké pláže, které fungují, nicméně řada z nich má už dnes „ambice“ dostat se na výše uvedený seznam zaniklých pláží. Proč? Na místě, ke kterému nemáme žádná práva (majitele nebo nájemce), nemůžeme zhola nic podnikat. Textiláci i rybáři si zde mohou dělat, co chtějí a naturistům zbudou jen „argumenty“ o dříve zaběhnuté nuda pláži.
Provozovatelům koupališť a dalších koupacích míst je srdečně jedno, kdo na jejich pozemku je. Namátkou uvedu moje loňské jednání s vedením Regaty Máchovo jezero, která je majitelem pozemků kempu Klůček. Vysloveně mi bylo řečeno, že RMJ nemá zájem na jakékoli n-pláži v tomto místě. Obdobná situace na druhém břehu „Mácháče“ v Campu Borný, kde provozovatel kempu p. Staněk mi každoročně říká, že má na nudisty pouze stížnosti od textiláků a že by tu n-pláž chtěl zrušit. Loni jsem ho uchlácholil umístěním našich cedulí Zde začíná nuda pláž, ale na jak dlouho?
Pouhá změna provozovatele občerstvení může znamenat v lepším případě zhoršení naturistického klima v místě. Letos jsme zaznamenali několik takových případů, které bohužel míří k zásadnímu omezení, ne-li ke zrušení FKK.
Divoké pláže jsou tedy značnou „nejistou jistotou“ v našem naturistickém dění.

Kde se daří?
Daří se na celé řadě míst a mnohde se daří velmi skvěle. Možná málokdo ví, že jedna z největších n-lokalit (50 000 m2) Sdružení Naturistů Ostrava byla před ještě nedávnem na zavření. Důvodem bylo nařízení EU o rezervaci ptactva v místě n-lokality. SNO se ale nevzdalo, vypracovalo projekt, kde uvedlo všechny podmínky, které byly nutné ke spolužití naturistů s chráněným ptactvem a „Antošky“ jedou dál. Být SNO divokou pláží, tak ho už dnes máme na seznamu zaniklých n-míst.
Dobrým příkladem je také situace protilehlého břehu na Oplatilu-Hrádku (u lesa pod vysokým napětím), kde břeh koupil místní milovník přírody a lokalitu chce udržet ve stávajícím přírodním charakteru, samozřejmě s naturisty. Přitom ještě donedávna byla tato místa rejdištěm automobilistů, motorkářů, čtyřkolkářů… Skupina n-volejbalistů si část tohoto místa pronajala a velmi dobře zde funguje. Na takovémto základě by měly fungovat všechny divoké pláže, aby jim nehrozil zánik.
O nuda pláži s n-kempem Opaťák se zde píše velmi často a opět se jedná o perspektivní n-místo s jasným majitelem, provozovatelem, který lokalitu udržuje, pěstuje, hlídá naturismus.

Jak udržet divokou nuda pláž?
Jsou samozřejmě n-místa „za hory a lesy“, kam se dostanete po několikakilometrovém pochodu, „na konci světa“ a těm zřejmě nikdy nebude hrozit zrušení. Osobně ale nejsem moc přesvědčen o zdravém rozvoji naturismu, pokud budeme skryti jen za „horami a doly“. Nahota přestane být extrémem pro většinovou populaci, pokud bude běžnější součástí koupání.
Většina z nás je pracovně značně vytížena a nemůžeme si dovolit na vysněné n-místo zdlouhavě kilometry pochodovat. Proto bude nutné pečovat o n-místa dostupná pro běžného člověka. Tato místa je také nutno řešit dopravně – zamezení vjezdu motorových vozidel.
Jak tedy na divoké n-pláži:

 1. Kontaktovat majitele pozemku,kterého zjistíme např. v Katastru nemovitostí
 2. Vyjednat s ním podmínky užívání
 3. Na těchto podkladech usměrňovat naturismus v místě. Svoje dlouholeté zkušenosti vám jistě rádi předají např. naturisté z Antošovic, Klubu naturistů Křetínka, FKK Ina Borská přehrada, FKK Opaťák HK, FKK kemp U třpytky Mělice, FKK U dubu Týniště n/Orlicí popř. další n-místa v ČR.

Jak založit novou nuda pláž?
podle aktuální informace ing. Milana Šmída, místopředsedy APRCZ, je v ČR přes 400 koupališť (rybníků nepočítaně). Jen na zlomku z nich jsou n-pláže. Pokud ve vašm místě není nuda pláž a vy byste chtěli jejímu vzniku napomoci, tak NATURISTA.CZ vám v tomto vyjde maximálně vstříc. Jsme neziskovou aktivitou,která od r. 2003 napomohla už celé řadě nových n-aktivit, vč. zavedení oblíbených Nocí naturistů v Aquapalace Praha a stabilně se snažíme o co největší rozšíření naturismu v ČR.
Nejsme ale schopni zakládat jednotlivé n-pláže po celém území ČR. Proto jsme schopni vám zprostředkovat zkušenosti naše i jiných naturistů, kteří se zasloužili o úspěšné fungování stávajících n-lokalit.
Jak tedy začít (obdobně jako u „divokých n-lokalit“):

 1. Kontaktovat majitele pozemku,kterého zjistíme např. v Katastru nemovitostí
 2. Vyjednat s ním podmínky užívání
 3. Pro Naturista.cz připravit text pro prezentaci na titulní straně a poslat ho na naturista@naturista.cz , příp. další dotazy.
 4. Na těchto podkladech usměrňovat naturismus v místě. Svoje dlouholeté zkušenosti vám jistě rádi předají např. naturisté z Antošovic, Klubu naturistů Křetínka, FKK Ina Borská přehrada, FKK Opaťák HK, FKK kemp U třpytky Mělice, FKK U dubu Týniště n/Orlicí popř. další n-místa v ČR.

Konkrétní případ zájemce o založení místa na Domažlicku jsem popsal tady.
Nenechme se válcovat textiláky, rybáři (Český rybářský svaz) a dalšími, kdo přispívají k zániku našich nuda pláží!

Držíme vám palce a rádi vám budeme radou i zkušenostmi k dispozici.


Víte, že:

 • Tuto a další desítky podobných akcí v ČR organizuje neziskový projekt NATURISTA.CZ?
 • Se zde dozvídáte aktualizované informace a tipy na vaše naturistické vyžití?
 • Se snažíme o vytváření dalších míst pro vyžití bez plavek?
 • NATURISTA.CZ se svými 4700 návštěvníky denně patří k největším FKK projektům střední Evropy.


Podpořte prosím jakkoli tuto naši činnost, mockrát děkujeme. Info pro partnery ZDE
Info: naturista@naturista.cz
5
 
-

Černobílá realita.

Vložil Roland Jitka, 15. Červenec 2013 - 9:09

V současné době nevidím situaci až tak negativně, jako popisuje Ivoš, ale v mnohém mu musím dát také za pravdu. Jedna věc jsou známější pláže výše jím popisované, ale je mnoho rybníků, pískoven a dalších vodních ploch kde žijí naturisté v absolutní symbioze s textiláky. Přesto zde asi nikdy nevyroste nudistická pláž, jen všichni ví, že je zde naturismus možný a tolerovaný. Tohle je také služba naturismu, kdy naturisté ví, že existují textiláci a obráceně. Mnohdy se textiláci osmělí a vyzkoušejí chvilkový pobyt (částečný nebo úplný) bez plavek.

Trochu mi chybí popis nějaké uvedené pláže článkem, protože jako komentář k lokalitě během týdne zmizí v zapomnění. Pokud rozvinete do dvou odstavců den na pláži, plus dvě tři fota, jistě se motivace potencionálního návštěvníka o mnoho zvýší a hlavně může si o pláži přečíst i na podzim nebo v zimě. (Mnohdy se vůbec takto poprvé o pláži dozví.)

Absolutně nám nepomáhá letní ráz počasí, protože hezkých dnů na opravdový pobyt ve vodě a opalování je jako šafránu. Přesto jak píše Ivoš je třeba vytvořit poptávku po FKK, aby zainteresovaní věděli (majitelé pláží, stánků, rybníků, koupališť atd), že je zde tlak a poptávka na tento druh užívání volného času a ignorováním tohoto faktu potencionálních zákazníků si sami snižují zisk z podnikání a návštěvnosti.

Chyby si děláme sami. Žehráme na přítomnost textiláků, ale oni nás jen válcují svou většinou. Jejich počty nemůžeme nikdy dohnat, ale větší informovaností můžeme seznámit další a další naturisty, čímž jde počet naturistů snadno znásobit a pak se snadněji jedná o tom, co v článku popisuje Ivoš.

Ve svých úvahách vycházím hlavně z německého pohraničí, kde v jakémkoliv podnikatelském záměru volnočasové aktivity spojené s vodou je nemyslitelné vynechat naturismus. Je jedno jestli jde o sauny, aqua, bazény, koupaliště, pláže, jezera nebo rybníky.

Pokud se vám německý systém líbí, je třeba pro jeho realizaci něco udělat. Pokud nic neuděláme, stále si budeme jen stěžovat na rybáře, majitele stánků, pláží a vlastně i na všechny okolo. Kromě stěžování se ale nestane vůbec nic. [Smutný]

 
-

Aktuální zprávy z lokalit

Vložil rokivanilka, 22. Červenec 2013 - 20:22

Už už jsem se vypravoval do Klatov. A říkal jsem si jak to tam asi vypadá a ted díky článku od pana Žurka zjištuji že místo nuda-pláže je sportovní hřiště. Bude jen dobře když si budem navzájem psát kde kdo jakou nuda-pláž navštívil a sdělovat si nejčerstvější informace. Přidám info 19.7.navštěvuji nudi-koutek Nový rybník Příbram celý areal je pěkný,čistý,tráva posekaná prostě udržovaný záchody,sprchy,občerstvení,posezení,minigolf a z čeho pramenil můj smutek? Že můj odhad bylo kolem 200 textiláků a 4 nudisti!!!! Doslova a dopísmene debakl!!!! [Pláč] A to má Příbram i s okolím kolem 50 000 obyvatel. Vlastně kde se střetávají 3 kraje Plzenský,Středočeský a Jihočeský, Příbramsko, Blatensko,Blovicko,je mrtvý. Nezbývá než že budu jezdit a pátrat a ptát se nudistů proč tomu tak je.

 
-

černobílá realita......

Vložil Petr Máca, 7. Srpen 2013 - 8:53

Mám rád slunce-voda-vzduch, nemám rád plavky. Asi se nemůžu pokládat za skalního nudistu, když se k vodě dostanu jen párkrát za sezónu. Jasně že mi vadí, když zanikají malé nudapláže, jasně že rád dám přednost místu, kde nehrozí nějaké nadávání za mé „pohoršující“ chování – teda ofic.nudapláže. Ale už mockrát jsem to udělal prostě po svém. Chvilka klidu, čas, nějaká příhodná voda po cestě. Mimo oficiální koupaliště. Abych nikoho moc nepobuřoval, někde mírně stranou se svléknu a užívám si sluníčka. Když jsou lidi příliš nablízku, ještě se slušně zeptám, zda jim to nebude vadit. Nikdy mi nikdo nevynadal, nikdy nikdo neodmítl, minule se pak skupinka nedaleko přidala a plavky někam schovali. Jak píše kolega – je to jen o slušnosti a TOLERANCI. Pokud já pokládám nahotu u vody za přirozenou, nikomu to nevnucuju a naopak. Ale popravdě, nejsou nudisté taky kapku netolerantní? Když čtu ty rozhořčené komentáře nad výskytem textiláků na „našich“ neoficiálních tradičních lokalitách? Pokud já svlečený mohu být na jednom plácku s textilákem a normálně se spolu bavit,navzájem se nenutit a ani nepohoršovat, je to asi nejlepší, nebo ne? Sám pro sebe nevidím velký rozdíl v tom, pohybovat se svlečený mezi podobnými individui nebo mezi textiláky. Pokud s tím někdo problém má, je to asi jeho problém, ne? Poprvé jsem velkou nudapláž – neofic. – poznal asi před 20 lety v Bulharsku. První den jsem na nějakou dobu posedával a polehával na jejím kraji, pokukoval po okolí, jak to vlastně chodí. Druhý den jsem plavky svlékl, lehl na břicho a zase jen pokukoval (zadek jsem si parádně spálil :-) ). Třetí den, když jsem viděl, že je to fakt jen nezvyk a že to není nic nemravného, tak jsem se na plavky i stud vykašlal – a od té doby vyhledávám ta místa, kde plavky nepotřebuju. Obávám se, že kdyby na místě byli někteří super-nudisté, tak by mě již první den kamenovali jako šmíráka. (Nepopírám, že se asi na každém podobném místě občas šmíráci najdou, ale kde nejsou?) Takže – tolerance, vzájemně, klid a ono to funguje taky.

 
-

Ono to funguje, ale úplně jinak

Vložil Jarda2, 7. Srpen 2013 - 10:57

Na nudapláže chodím už skoro 30 let a podobných zážitků mám nesčetně. Hlavně jako mladý jinoch plný optimismu jsem se přímo vyžíval ve vyvážení svých kamarádek a partnerek na nudapláže – lom Velká Amerika, Lhota, později Hostivař a další. Věřte že pravděpodobnost že se naturistický nováček – a platí to především pro ženy a dívky – úplně svlékne na pláži kde je větší množství lidí v plavkách je téměř nulová. Pro n-začátečníka a hlavně n-začátečnici je ideální pláž kde jsou pokud možno úplně všichni nahatí, pak jim připadá naprosto normální a přirozené se svléknout také a jakoby „splynout s davem“. Stejně tak – jak jsem zjistil – jsou pro n-začátečníky ideální masové bazénové akce typu Čestlic, kde se prostě úderem 20. hodiny všichni svléknou a n-začátečníci vůbec nemají čas na nějaké složité rozhodování nebo stydění se, prostě se musí okamžitě také svléknout – nebo se pro začátek zabalit do ručníku který stejně za pár minut odloží – a zbytek večera už nějakou nahotu v 99 % případů vůbec neřeší a většinou mi děkují že jsem je tam skoro násilím vytáhl … [Tmavé brýle]