NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

KALAMITSI – Řecko Chalkidiki

Vložil Roland Jitka, 27. Srpen 2012 - 19:58

Okrajově je zde na Naturista.cz zmínka o městečku nebo spíše jen větší vesnici na druhém prstu (poloostrov Sithonia) jménem Kalamitsi. Pokusím se tedy rozšířit informace o nejjižnějším místě poloostrova z hlediska potřeb běžného turisty a zároveň naturisty. Moje reportáž je ze srpna 2011 a jelikož městečko žije svým neuspěchaným životem, předpokládám, že informace budou aktuální i pro rok 2012. Kalamitsi je dobrým nápadem na dovolenou i na mimosezonní měsíce jako je květen, červen a září. Navíc se městečko může pyšnit jednou z nejhezších nudistických pláží, které jsem viděl a není to názor zdaleka jen můj.
Nejprve jak se sem dostanete.

Letadlem: Praha-Thessaloniki (Soluň) a pak využít taxi nebo hromadné dopravy na poloostrov Sithonia. (Asi 150km.)

Autem: Praha, Brno (CZ), Bratislava (SVK), Budapešt, Szeged (HU), Beograd, Niš, Leskovac (SRB), Kumanovo, Veleš, Gevgelia (MK FYROM), Thessaloniki, Nea Moudania, Nikiti, Neo Marmaras, Kalamitsi, 39.99001, 23.986187 (GR). (Cesta je kolem 1750Km a vede prakticky celá po dálnicích a nebo čtyřproudových silnicích. Pouze v Nikiti při vjezdu na polostrov posledních padesát km jedete už po normální dvouproudové silnici.) Cestu absolvujete v pohodě za dvacet hodin, pokud ovšem nenarazíte na stěhování Turků směrem z Evropy domů, nebo obráceně. (Problematické jsou hlavně pátky a víkendy.) Doporučuji při výjezdu z Makedonie dotankovat plnou nádrž, jelikož v Řecku jsou pohonné hmoty dražší zhruba o půl eura, navíc na celé Sithoni je jen jedna čerpací stanice. (Teď si nejsem jistý jestli je v Sarti nebo v Sykia, je to jedno, protože to je od sebe kousek.) Cesta tam i zpět včetně mýta dálničních poplatků vyjde benzínové auto zhruba 8500Kč, diesel přibližně 7500Kč.

Ubytovaní: V Kalamitsi nejsou žádné luxusní hotely, jen hotýlky, penziony a bungalovy. Cena se pohybuje od 35 až do 50euro za pokoj. (Čtyř a trojlůžka, případná přistýlka.) Doporučuji trochu smlouvat o ceně, při delším ubytování než je víkend, protože ceny jsou takto nastaveny hlavně pro víkendové řecké návštěvníky. Musím ale říci, že pokoje jsou špičkově vybavené klimatizací, kuchyňským koutem na vaření, mikrovlnou troubou, ledničkou s mrazákem, televizí, balkonem apod. Další možností jsou kempy v okolí. Nejznámější a největší je Thalatta camp, kde najdete vše, co stanující nebo kempující turista může potřebovat v míře vrchovaté, včetně vybavených karavanů a chatiček. Vybavení kempu a čistota je na jedničku s hvězdičkou.
 


Městečku dominuje veliká písková pláž, voda je absolutně čistá a o pláž se starají místní dělníci velice dobře. Pláž na rozdíl od jiných nemá tak prudký vstup do vody jako je to jinde v této oblasti běžné a tudíž je vhodná pro děti, starší osoby a neplavce. Písek je hrubšího zrna a nelepí se na mokré části těla. Nepoletuje na pláži při nějakém větším poryvu větru. Podle celé asi 1,5 km pláže je možnost parkovat, bez jakéhokoliv omezení. Celkově na poloostrově Sithonia jsou nějaké zákazové značky nedostatkovým zbožím a absence policie způsobuje určité příjemné dopravní bezvládí, ale bez kritických dopravních situací. Policejní auto jsme na celé Sithonii viděli pouze jednou a nejednalo o žádnou dopravní hlídku.

Nudistickou pláž, pokud se takto dá tak nazvat najdete když půjdete po pláži na levou stranu kde parkují lodě a čluny. (Nelze si jich nevšinout.) Zde uvídíte skalku a vyšlapanou cestičku. Po té se dejte a asi tak po čtyřech minutách chůze uvidíte pod sebou překrásnou pláž plnou naturistů. Já bych pláž nazval spíše divokým naturistickým kempem. Kemp a plac je někdy tak plný stanů, že bývá problém, kam si dát deku, nebo rozložit se více lidí. Pokud se ale uskrovníte, místo na ručník se vždy najde. U pláže parkují čluny kempujících, protože dostat sem stanové a kempové vybavení je opravdu vhodnější lodí. Lodě slouží i k zásobování, protože někteří Řekové zde jsou od května do konce září a někteří odtud dojíždějí do práce.

 

Na nudistické pláži (divokém kempu) nenajdete žádné příslušenství jako elektrický proud, vodu, WC apod. Vše je potřeba si donést nebo přivézt. S bezpečností věcí si nemusíte dělat starosti i při celodenní nepřítomnosti. Řekové běžně nechávají i drahé věci jako fotoaparáty, kamery, mobilní telefony, přenosná dvd venku, před zraky ostatních. Podle slov kempující Češky, která si před třiceti lety vzala Řeka a nyní žije trvale v Řecku cituji: „Kdyby Vás někdo v Řecku o něco okradl, tak to z 99procent nebude Řek.“ Její slova během trávení dovolené mohu jen potvrdit, protože i celodenně parkující auta měla dokořán otevřená okénka a někteří špatně parkujících (třeba před vjezdem do zahrady někoho jiného prostě nechávali klíčky v zapalování pro možné přeparkování na vhodnější místo).
Cesta k FKKCesta k FKK

Na zaparkovaných lodích bez lidí je vidět potápěčské vybavení, rybářské potřeby, nářadí apod, nijak neuzamčeno a nezabezpečeno. Vzhledem k absolutní průhlednosti vody několik desítek metrů je oblast velmi vhodná pro šnorchlování a potápění. Za mírný poplatek, můžete kohokoliv požádat a na lodi vás odveze prakticky kamkoliv.

Co se týče potravin, tak několikrát denně na nudistickou pláž přichází jen pekař, prodávající pečivo strukturou velmi podobnou našim koblihám ve velikosti asi dvou, ale za cenu 2 eura.

Nudistická pláž je velmi krásné a klidné místo, bez procházejících lidí (cesta zde končí), bez dopravy, jak lodní tak silniční. Doporučuji vylézt na skalku za pláží, kde uvidíte z výšky potopenou loď a k níž se lze za určité opatrnosti i potopit. Od pláže prakticky všemi směry lze absolvovat nahé procházky a nepotkáte zde nikoho v plavkách. Oblékat se zde vzhledem k panenské přírodě a nepřítomnosti lidí, by bylo asi opravdu hříchem. Z druhé strany vidíte jako na dlani nedaleký polostrov Athos, kam je ale zapovězeno jezdit, plout a chodit, protože se jedná o mnišskou republiku nepodléhající Řecku a řeckým zákonům. Dalekohledem uvidíte i skalní kláštery.

Stravování v Kalamitsi: V obci je několik obchodů mnoho stánků s pochutinami, ovocem, zmrzlinou apod. Restaurace, je jich několik a některé hned u pláže nabízejí spíše rychloobčerstvení známé z našich stánků. Možná je to můj názor, ale řecká kuchyně, kromě ryb a zeleniny se člověku rychle přejí, protože vše má jakoby gyrosový základ. Také „pitná voda“ nám vůbec nechutnala a například kafe z ní uvařené mělo ocásek soli. Vzhledem k cenám v restauracích a struktuře jídla bych doporučil vzít si svůj vařič a občas si něco uvařit co je bližšího našemu vnímání jídla a stravování. Obchůdky v obci nejsou z nejlevnějších (nelze je srovnat s našimi cenami) a v případě větších nákupů je dobré zajet do jediného 50km vzdáleného supermarketu Lidl do Nikiti, kde jsou ceny na jaké jsme zvyklí my.

Počasí a klima: V Řecku prakticky neprší, takže je vše vyprahlé, v noci je neskutečné horko a je třeba mít k dispozici větrák nebo klimatizaci alespoň co se našinců týče. Doporučuji se mazat krémy před účinky sluníčka nejlépe slunečními bloky od 30 výše. Při divokém kempování nebo spaním na pláži počítejte u moře s ranní rosou. V celé oblasti je minimum stromů, takže absence jakéhokoliv stínu. Přes polední sluníčko je dobré posedět v nějaké zastíněné restauraci při pláži, u dobré studené limonády nebo pivečka.

Na Sithoni nejsou prakticky žádné památky až na několik zbořenin, v Kalamitsi ani jinde nepočítejte s nočním životem, (snad kromě Toroni a Sarti) mimo návštěvy restaurací, které jsou ale ve večerních hodinách dost přeplněné a zůstavají plné i dlouho do noci.

Co se týče výletů tak jedině do kopců, jelikož je Sithonie velmi členitá. V kopcích nepotkáte živou duši a pokud ano, budou to jednotlivci divoce stanující nebo parkující zde s karavanem a obytným autem. Případně několik málo turistů, co měli stejný nápad jako vy a na pláži je to už nebavilo. K vidění kromě přírody a pasoucích se koz zde není nic.

Kalamitsi je dobrá volba pro lidi co mají deset až čtrnáct dní dovolené a chtějí si užívat hlavně sluníčka, pláží, čistého moře a relativního klidu. Co se týče ubytovaní na blint, neradím jet na víkendy a hledat ubytování spíše v týdnu, kdy je Kalamitsi prázdnější bez víkendových řeckých turistů. Díky nastupující krizi v Řecku jezdí řečtí turisté pouze na víkendové dny k moři. Mám tedy na mysli víkendové pobyty s ubytováním v soukromí nebo penzionech.

Pokud chcete zde kempovat, využijte kemp Thalatta camp a nebo okolní minikempy. Za mírný poplatek můžete stanovat i na zahrádkách místních obyvatel. (Toto je často využívané řešení, pokud přijedete například v pátek a čekáte až se něco uvolní na ubytovaní po víkendu.) Pokud vyznáváte divoké kempování, je pro Vás oblast celé Sithonie velmi vhodná, jelikož není tak turisticky navštěvovaná jako vedlejší prst, poloostrov (ostrov) Kassandra. V celé oblasti se domluvíte jen řecky, některé restaurace a zrovna ne v Kalamitsi mají jídelní lístky v angličtině. Jedině v Sarti najdete ojediněle jídelníčky ve slovenštině a slovensky se v uvedených restauracích i domluvíte.


Pobytem a dovolenou v Řecku nemůžete sáhnout vedle, pouze je třeba přihlížet k aktuální krizové politické situaci a stávkám různých skupin poskytující služby. Přístavní pracovníci, distributoři pohonných hmot, pekaři, a pod. Vzhledem k všudypřítomnému suchu hrozí někde i požáry. Celkové napětí v Řecku se v turistických destinacích a plážích prakticky neprojevuje a nemá na život běžného turisty pražádný vliv.


Příjeďte také ochutnat překrásné Řecko.Interaktivní mapa prostředního „prstu“ Chalkidiki – poloostrov Sithonia:

Zobrazit místo Greece – Chalkidikion larger map
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Kalamitsi Řecko

Vložil mikina (bez ověření), 7. Září 2012 - 1:47

Kalamitsi je asi nejznámější pláž pro nudisty na Chalkidiki. Funguje celá léta, jen v poslední době je zde již více trvale stanujících naháčů, než turistů naturistů s dekou. V sezoně bývá problém i parkování v městečku, takže pokud vyrazíte na pláž, je dobré vyrazit ráno trochu dříve. Pak získáte plac na parkování blízko pláže. Bezpečnost na pláži je absolutní, jak je již popsáno v článku, protože se běžně nechávají věci přes poledne na pláži a my jsme celou dobu poledního sluníčka trávili v restauraci u pivěčka, a až kolem třetí čtvté hodiny jsme se na pláž zase vraceli. Trávení dovolené v Kalamitsi je dobrá volba pro ty, co chtějí být blízko moře a nevadí jim trocha lidí navíc. Městečko není žádná noční divočina a spíte v klidu bez nočních diskoték. Pouze noční horko trochu ruší kvalitní spánek, ale co nenaspíte v noci, dospíte na pláži. [Spiklenec]

 
-

FKK Kalamitsi.

Vložil Linka, 10. Říjen 2012 - 18:24
Obrázek uživatele Linka

FKK pláž v Kalamitsi jsem viděla v nějakém TOPU nejlepších nudistických pláží Evropy, ale neumím na internetu hledat, kde to bylo. Kdyby to někdo objevil, můžete sem dát odkaz.