NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Kanárské ostrovy: Lanzarote, tam kde vládne vítr

Vložil Anonymní, 29. Leden 2010 - 12:04

Jameos del AguaJameos del Agua

Kanárské ostrovy – sopky, krátery, bílé a žluté duničky, svištící písek, ohnivé hory, lávová pole, hroudy popela, podmanivá architektura a vítr…
O jednom vánočním výletě v jednom zamrzlém letadle do krajin, kde i teď vládne příjemná teplota na koupání. Od tohoto ráje nás dělí pohých 4,5 hodiny letu. Kromě sopek, pláží, zajímavé architektury zde najdeme i vinice, solivary… a všudypřítomný vítr. Přehoupněte se tedy s námi těmi čtyřmi hodinami letu a pojďte navštívit jeden z Kanárských ostrovů – Lanzarote. (Fotografie, videa, mapy, aktuální počasí uvnitř

Je 18. prosinec 2009 a po nezbytném odmražení letadla odlétáme na kanárský ostrov Lanzarote. Prožijeme tady Vánoce a konec roku. Po příletu je zde příjemných 24 °C. Ostrov chceme poznat vypůjčeným vozem. Hned vedle hotelu je autopůjčovna a v ní dobře vypadající úředníček. Může mít tak 50 let a cena 120 EURO za týden je super a přidal i mapu. Vozový park ladí oku, parkovacích míst dostatek, bereme Corsu. Úředníček vlastní Saaba. Vídávali jsme ho denně, jak dobře oblečený, cigaretka v ruce, koukal na mraky. Bude pršet, nebude, zatáhnout střechu, nezatáhnout. My koukali na sopky.


Kanárské ostrovy sopkyKanárské ostrovy sopky Projíždka ostrovem je jedna velká idylka, cesty perfektní, kruhové objezdy osazeny zelení a vyzdobeny větrohrami. Obchvat kolem hlavního města Arecife je chaotický, doporučuji nevjíždět. Charakter ostrova vytváří obrovské sopečné kopce a krátery, postupně zvětrávají a sesouvají se. Zcela jinak jsou na tom ohnivé hory v národním parku,c 4 tady je vulkán ještě živý, povozí vás autobusy a nedovolí vystoupit, nad sopečným sapouchem vychází teplo z nitra země, den byl hodně větrný, tak jsme se nad sapouchem chvilku ohřáli, bylo to zvláštní a příjemné. I další místa popíši tak jak na mě zapůsobily.


Lanzarote PapagajoLanzarote Papagajo

Pláže Papagajo. Zaplatíte tři eura a vyrazíte vypůjčeným vozem, pro který je to docela „záhul“. Jedete roletou, vlny zde bijí s úžasnou silou, naháči se zde mísí z lidmi v textilu a vzájemně si nevadíme. V době naší návštěvy se dal provozovat jedině „útěk před vlnou“ a já to provozovala zhruba tři hodiny. Vítr byl hodně horký a ani mokré plavky textiláky nestudily. Spousta naháčů byla rozlezlá mezi dunami a na první pohled nebyli vidět. Pohled na zaparkované vozy prozrazuje provoz jak na „Václaváku“. My sem zajeli dvakráte a po útěku před vlnou následovalo koupání na Playa Flamingo v nedalekém letovisku.


Lanzarote El GolfoLanzarote El Golfo Na jihu ostrova hlavně u kráteru a vesnice El Golfo bije oceán s úžasnou silou. Na pláži z černého písku je sem tam i „zelené zrnko“ sopečného skla. Sběračů je mnoho a jsou vytrvalí. I mě chytá sběračská vášeň, zapomínám hlídat vlny a přišla jedna opravdu veliká… Manžel se mi směje [Smích] . Zda to stálo za to… Na hotel jsem dojela v nedbalkách a bylo třeba vysušit eura.


ViniceVinice Playa HondaPlaya Honda

Zajímavé je pěstování vína. Každá sazenička roste uprostřed trychtýřku z lávy a je navíc obehnána kameny, proti větru. Sem tam nějaký vesničan obdělává trychtýřek, moc se u toho nepředře. Proti větru a slunci mají na hlavách zvláštní čepce a jsou trochu k smíchu.
Další místo o kterém se nepíše, ale turisté si to píši mezi sebou, je letiště u hlavního města. Tady na Playa Honda letadla startují a přistávají těsně nad hlavami. My jsme zde prošli celou promenádu kolem přistávací dráhy a užili si burácení na druhou [Šokovaný] Z jedné strany letadla a z druhé oceán. Pro mě to bylo velice efektní, cítili jsme dokonce spálenou gumu z podvozku letadel. Pláž je vysypána pískem či popelem v barvě místních kopců, kousek odtud má vilku španělský král.


 

Domky vesničanů nejsou tak honosné jako vilky na pobřeží, nicméně mají stejné architektonické prvky. O to se zasadil Cesar Manrique a celý ostrov je jeho duchovním dílem, včetně vyhlídek a větrných kreací. Hlavní myšlenkou jsou domky nižší než palmy a vše v rovnováze.


OrzolaOrzola Na Štědrý den při podvečerní projížďce ostrovem jsme objevili super přírodní duničky před Orzolou. Toto místo je tak trochu moje srdcovka a my jsme sem zajeli ještě dvakrát. Těsně před vesnicí jsou duničky ze žlutého písku a jsou porostlé chomáčky vegetace. Velmi dužnaté a místy pichlavé. Je tu krásná laguna, můžete jit 200m do oceánu a vodu stále popás. V podvečer je laguna dosti vyhřátá a koupání bezkonkurenční. Za lagunou leží velké hroudy popela a teprve za nimi bouří oceán. Tento žlutý písek je velmi ostrý a píchá. Více k jihu jsou duničky bílé, tady je písek velmi jemný. Na pobřeží je spousta černých balvanů, mezi nimi jsem si našla místečko k cachtání a nechala jsem se omývat přílivovou vlnou.


Bílé duničkyBílé duničky I tady foukal velmi horký vítr, písek svištěl kolem uší. Vyhřívali jsme se za půlkruhovou zídkou a byli okukováni ještěrkou. I přes kvanta motorizovaných turistů toto místo skýtalo dávku intimity a tak nějak jsme neuměli odejít. Právě na tomhle místě vychlazená oceánem a zároven ovívaná větrem, opravdu hodně teplým, člověk pocítí ten skutečný vnitřní klid. Ten dokonalý pocit skutečného „zrekreování“, kvůli kterému sem přijel. Alespoň u mě tomu tak bylo. Strávili jsme zde poslední den s vypujčeným autem a zůstali do pozdního odpoledne, poté jsme odjeli na Playa Honda pozorovat letadla a zůstali až do tmy.


Na druhý týden pobytu jsme zůstali odkázáni na soustavu pěti pláží v letovisku Costa Teguis. Městečko je krásné, čisté a hojně osazeno zelení. Za ním velký kráter (foto). My Češi jsme zde byli v menšině. Ostrov berou útokem Angličani, kteří se neumí chovat. Vedení hotelu dělalo, že to nevidí a zaměstnanci trpělivě uklízeli po nich ten nepořádek. Zcela jinak to viděl zaměstnanec v Národním parku Timanfaya. Dva drzé Anglány chytil de fakto za límec, s plechovými hrníčky a igelitkami začli loupat sopku mimochodem krásně červenou sopku… Takhle rozčileného domorodce jsem nikde ve Španělsku neviděla, až tady.


SolivarSolivar FamaraFamara Ještě jednou objedu ostrov, tentokráte v jeepu po netradičních silničkách. Manžel dal přednost výletu v ponorce a já tedy neměla program, ale udělala jsem moc dobře. Přijede pro mě jeep, který řídí drobná dívenka. Jmenuje se Melany, je usměvavá, sympatická. Na ostrově se narodila a už zůstala. Celkem jsme jeli 3 jeepy. Melany mě zavezla na místa známá i neznámá, jeli jsme po lávových polích i přes políčka venkovanů. Melany zdraví každého domorodce, cestáře i zemědělce. Ti všichni zanechají práce a mávají nám. Celý výlet probíhal v poklídku. Zastávky, vyhlídky, hospůdky a cigaretka. Melany si vždy odpoveděla, že je dosti času a zapálila hned druhou. V údolí 1000 palem se při narození chlapečka vysadí dvě palmy, za dívenku pouze jedna. Tlouštík z prvního jeepu sezbírá z kaktusu drobné brouky, rozmáčkne je a ejhle, ono je to barvivo! Následuje vyhlídka na pláž Famara a další tři ostrovy za ní, vidíme Graciosu, Montanu claru i Alegranzu, projedeme kolem solivaru (foto). Poté krajinou, kde zpolykáme trochu zvířeného popela a nevídíme na jeep před námi.


Vyhlídka od NazaretuVyhlídka od Nazaretu Poslední zastávka je před restaurací v Nazaretu, restaurace je vbudována do skály, ale nijak mě nebere, užívám si vyhlídky do krajiny plné sopek a kráterů (foto) a právě tady se tak nějak loučím vduchu s ostrovem, kterému vládne vítr, od této chvíle je dovolenka čistě plážová (foto). Tak trochu závidím Melany i uředníčkovi z autopůjčovny, že zapustili své kořeny právě zde. Zeptejte se Španěla, kde je Španělsko nejkrásnější. Odpoví, že na Lanzarote. To ale musíte vidět.

FamaraFamara PapagayaPapagaya


Click for Lanzarote Forecast


Podobné cestopisy ze Španělska.

Kanárské ostrovy Lanzarote z letadla:

Playa de Papagayo:



Interaktivní mapa Lanzarote, Kanárské ostrovy:

Zobrazit místo Canary Islands na větší mapě


Pro NATURISTA.CZ upravil a doplnil Ivo Žurek.
5