NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Konec světa, REZOVO- BULHARSKO.

Vložil Roland Jitka, 23. Srpen 2012 - 8:04

Mnozí z vás hodně cestují a znají Chorvatsko, Itálii, Bulharsko, Maďarsko a další turisticky navštěvovaná místa a cíle českých turistů. Čas od času každý, kdo cestuje do turistických destinací mezi větší množství lidí zatouží po absolutním klidu, kde bude naopak liduprázdno a sousedem spíše samota. Takové oblasti není dnes už tak jednoduché najít, hlavně v měsících plné sezony, v době dovolených. Procestovali jsme toho již hodně, proto víme, jak těžko se taková klidná místa nacházejí. Nakonec naše snažení dostálo úspěchu a proto mohla vzniknout tahle reportáž. Necháme jen na Vašem posouzení, jestli jsme našli i něco pro Vás.

Za uvedenou oblastí musíte relativně daleko od civilizace až přímo na bulharsko-turecké hranice. Ještě přesněji, přímo do hraničního pásma na samotný konec Evropské unie. GPS 41.988014,28.02603. V dobách nedávno minulých to byla dokonce oblast přísně střežena, jelikož se jednalo zároveň o hranici Varšavské smlouvy a sousedního paktu NATO. Po cestě do této malebné vesničky jsou ještě patrné (ale zchátralé) různé omezující monumenty, které měli omezit a nebo úplně znemožnit běžný provoz v této oblasti. Ani dnes sem nečekejte dálnici a připravte se na cestu necestu srovnatelnou se silnicemi našich desátých tříd, případně ještě hůře.

Všudypřítomnému klidu napomáhá to, že silnice (pokud se to tak dá vůbec nazvat) ve vesničce končí a nenajdete zde žádný hraniční přechod. Pokud byste chtěli třeba navštívit protější pláž a nebo prostě jen tak vyrazit na výlet do Turecka, museli byste se vrátit a najet asi 90km na hraniční přechod Malko Tarnovo a pak zpět zhruba 100km na protilehlou pláž. Z uvedených informací asi spíše dojdete k tomu, že bude lepší hledat místa na opalování a plavání přímo v obci a nebo v jejím blízkém okolí.Na první pohled se toho nenabízí mnoho. V obci je jen jedna malá plážička přímo u hraniční řeky. Pláž má své osobité kouzlo, ale má jisté omezení, nemůžete plavat příliš daleko, jelikož se všude nacházejí hraniční bojky, pod bedlivým dozorem nedaleko hlídkujících členů pohraniční stráže ze strážní věžičky. která se tyčí nedaleko pláže. Problematické je fotografování, protože všude jsou značky toto zakazující. Naštěstí nejsou nijak dodržovány a fotografování kontrolováno. Na uvedené pláži je sem tam jen nějaké nahoře bez a i to jen v omezeném množství.

Proč tedy reportáž, kde je nemožnost naturistického vyžití. První pohled vždy klame a nebyli by to nudisté, aby nehledali dál, někde v okolí. Pláže tak jak je známe my, zde opravdu nejsou. Pro koho tedy je naturisticky malebná vesnička Rezovo vhodná?

Stále jsou rodiny, kde jsou někteří nenaturisté, jiní trošku, ostatní někdy k nudismu inklinující a jindy nikoliv a to vše v různých kombinacích. Vesnička Rezovo a její okolí je vhodná právě pro tyto naturisticky nesourodé rodiny, aby si všichni na pobyt bez plavek mohli v klidu zvyknout, bez okolních nežádoucích pohledů. Dále je Rezovo vynikající pro zamilované páry, které hledají to své soukromí, spojené s naturismem.


Pokud tedy chcete naučit naturismu někoho Vám blízkého, případně sami vyzkoušet své poprvé a zároveň si užít hezkou a levnou dovolenou, doporučuji začít právě zde v Rezovu.


Find more about Weather in Achtopol, BU
Počasí v nedalekém Tsarevu.


Do nejbližší obce Sinemorec je to 7km, na nejbližší větší pláž Silistar, je to 4km. To znamená, že máte pro sebe mnoho km členitých skalisek, lesů a krásného černomorského pobřeží s příslibem toho, že nepotkáte živou duši. Mezi skalisky vždy nějaký plácek pro rodinku nebo dva zamilované najdete. Společnost vám budou dělat jen kameny. vlny stromy a rackové. Díky nepřítomnosti lidí je pobřeží velmi čisté. Procházku můžete zvolit jak po naturisticku, nebo jen jako turisticky pěší, případně cyklistický výlet. Při důsledné opatrnosti můžete navštívit skaliska i autem. My při jízdě autem jsme na loukách potkávali stáda krásných koní, které naše auto vůbec nevzrušovalo. Jak ale říkám, zde už jsou jen cesty necesty a trocha opatrnosti nikdy neškodí. Vlastní vesnička nabízí vše co si turista může přát, několik restaurací a krámečků a hlavně levné ubytovaní přímo u moře. Posuďte sami. Pokojíček pro dva s balkonem, televizí, ledničkou a parkováním pro vašeho plechového miláčka, s koupelničkou v rozmezí od 10 do 14euro na den za vše. Večeře v restauraci myslím komplet, pití, hlavní jídlo, salát, zákusek cca 400–500kč pro dva. (nemyslím tím vůbec nějaké nejlevnější jídlo, ale klasika maso, hranolky v porci, kterou budete mít problém sníst). Jídlo je velmi chutné a kvalitní. Zvláštní chuť každého jídla způsobuje koření Čubrica (typické koření, které najdete jen v Bulharsku). Ani nákupy v zelenině a obchůdku nejsou nikterak drahou záležitostí. Turistů si zde velmi váží a zboží je velmi kvalitní a žádný trend šizení turistů sem zatím ještě nedorazil. Zaparkovat můžete kdekoliv, protože zde nejsou žádné omezující značky. Policie zde není žádná, a hraniční stráž se o provoz na silnicích stará pramálo, nebo spíše vůbec.

Nehledejte zde nějakou show, davy lidí, diskotéky, noční život, karaoke a podobně. V obci je velmi ticho a klid, ať jste kdekoliv. Obec nemá žádnou ulici zábavy a korza obchodů, stánků a restaurací. Jsou to vlastně jen dvě kratší uličky souběžně jdoucí. Jedna asfaltová a druhá štěrková. Večer a v noci slyšíte jen moře, ani přes den to není o moc jiné. Trochu chybí třeba bankomat, směnárna nebo banka. Ani WIFI internet zde nenajdete zdaleka všude. Domácí mají v některých pokojích jen kabelový internet. V okolí Rezova se ztrácí i signál mobilních telefonů. Dětem bude asi trochu chybět stánkový prodej pochutin, na které jsou zvyklé z jiných destinací. Pokud budete požadovat cokoliv z výše uvedeného, musíte zajet do 7km vzdáleného Sinemorce, nebo do 11km vzdáleného Achtopolu.

Pro případné zájemce ještě dlužím informaci jak se sem vůbec dostanete. Z Burgasu jedete směr Černomorec, Sozopol, Ropotámo, Primorsko, Kiten, Lozenec, Tsarevo. Zde končí normální silnice a i dopravní provoz a vy pokračujete po horší úzké silnici dále směr Achtopol..Z Achtopolu opravili silnici směrem na Sinemorec, takže jízda je trochu příjemnější pro vás i pro auto a v Sinemorci odbočíte doprava na Silistar, Rezovo. Protože letošní rok byla stavební těžká technika i tady je možné že silnice Sinemorec, Rezovo již nebude tak hrozná. Z Burgasu do Rezova je to asi dvě hodiny cesty a najedete asi 100km. Ke konci cesty je už dopravní provoz doslova minimální. Trochu problematické je vyhýbání dvou vozidel, protože silnice je velmi úzká. Sem tam narazíte na stádo ovcí nebo koz, případně vám nějaká kráva zabuči na pozdrav.
Závěr a zhodnocení nechám na posouzení každého z Vás, protože vesnička Rezovo nebude zdaleka pro každého turistu, Asi proto je zde také lidí relativně minimum. Kdo ale hledá klid, bude zde velice spokojen.
Je to tady tak trochu jiné Bulharsko, než ho prezentují cestovní kanceláře.
Lišky zde dávají dobrou noc a do nejbližší civilizace je to několik km.Zvětšit mapu
Naturista KlubNaturista Klub
Přispěvatelé: Líbil se Vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z Vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři. Za článek většího informačního rozsahu Vám nabízíme volnou vstupenku na libovolnou akci Naturisty cz.
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. [Pošta] Potěšíte sebe i ostatní naturisty.

Pokud byste chtěli podpořit Naturistu cz. jakoukoli částkou, tak můžete bez poplatku systémem PAY SEC na naše jméno: naturista, číslo: 3891789. 
Předem Vám děkujeme.

Inzerenti a zájemci: Chtěli byste zde prezentovat svůj obchod, nabídku, služby nebo Vaše činnosti? EMAIL. [Pošta]
Využijte prosím naši širokou nabídku Vaší prezentace na internetu i na reálných a oblíbených akcích NATURISTA.CZ.

5
 
-

Rezovská oblast Bulharska.

Vložil mikina (bez ověření), 7. Září 2012 - 6:34

V dobách nedávno minulých když jsme ještě s rodiči jezdili do Bulharska, byla kousek za Sinemorcem v lese směrem na Rezovo, zóna kam už se nesmělo. Teď vidím, jaký je to hezký kout země. Na dovolenou jako stvořený.

 
-

Cesta do Rezova.

Vložil Roland Jitka, 10. Říjen 2012 - 17:18

Pozůstatky vojenské zóny jsou ještě na cestě patrné asi na poloviční cestě mezi Sinemorcem a Rezovo je něco jako hranice, teď už jen betonové rujny a sloupky od plotu. Sem tam potkýte i zbytky zátaras a nějakou starou vojenskou techniku. Cesta je taky zralá na opravu, ale jistě byla pro tanky docela dobrá. Není tam ale velký provoz, takže si „silnice“ asi na opravu ještě počká. Díky lidupráznosti tam ale najdete spoustu míst u moře, kde nebude nikdo po celý den. Takže vše špatné, je taky k něčemu dobré. [Spiklenec]

 
-

stav cesty do Rezova (BG)

Vložil Bzz (bez ověření), 10. Prosinec 2014 - 19:24

Toho roku sme si urobili jednodňový výlet až k Tureckým hraniciam. Cesta do Rezova je má nový koberec. Horšie je že sa nadá zísť dole na súbežné poľné cesty, lebo upravovali aj okraj cesty a cesta je príliš vysoko voči okolitému terénu a my nemáme offroad. V centre Rezova už mali mrazené nanuky :-)

 
-

Rezovo - Silistar 2019

Vložil Borek, 13. Leden 2019 - 14:42
Obrázek uživatele Borek

pobřeží směrem k Silistar od jihupobřeží směrem k Silistar od jihuDo Rezova v roce 2019 vede pěkná silnička, ze které asi 4 km severně od Rezova neoznačeně odbočuje nad levým břehem říčky Silistar lesní cesta k moři. Trochu kamenitá, ale s trochou opatrnosti podvozek neodřete. Asi po kilometru se větví doleva na placené luční parkoviště a doprava na udržované tábořiště. Na tábořišti přívětivý správce, kempovat lze v lese i na louce, zaplněno sotva ze čtvrtiny, čisté záchody, sprchy, teplá voda ze solárních panelů, elektřina z generátoru se vypínala jen od půlnoci do rána, ceny mírné … co chtít víc? Zápory se ukázaly ráno – kolem tábořiště jedno auto za druhým míří na parkoviště. Když se vypravíme na pláž – řady pronajímaných slunečníků a textiláci od jednoho konce až ke druhému. Pokus najít k jihu použitelnou alternativu asi po kilometru vzdávám. Skály, příboj, …

pláž na sever od Silistarpláž na sever od Silistar Druhý pokus je k severu lesní cestou přes zalesněný výběžek. Po břehu to nejde – pobřežní skály jsou dost krkolomné. Tady asi po kilometru prosvítá liduprázdná pláž, na kterou se dá sejít pěšinkou a nakonec pár schodů. Je zde rybářská chatička, ale nikdo nikde. Pláž je asi 200 m dlouhá, částečně orientovaná k jihu, takže vlny jsou mírnější. Od kamenitého povrchu na východním konci přechází přes oblázky k čistému písku na konci západním. Takže ideál? No skoro. Na závěr ten pro nás zásadní zápor: Kdekoliv mimo sluncem ozářené louky a pláže obtěžují mraky mušek. (Kdosi už se o tom ve svém příspěvku zmiňoval.) Sice nebodají jako skotské midges, ale o nervy je pro nás (hlavně pro děti) jak průchod lesem, tak stmívání i svítání na tábořišti. Naše repelenty neberou příliš vážně. Výsledkem je zbabělý úprk do pohodlného kempu Delfín na sever od Achtopolu (jehož n-pláž nás značně zklamala) a odtud jednodenní výpravy na další jižní n-pláže.