NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Makarska - Nugal

Vložil ulmus, 19. Září 2023 - 12:42
Aktualita: 
Pláž NugalPláž NugalCesta na pláž NugalCesta na pláž Nugal

Mapa, plánek, souřadnice: 
Plánek cesty na NugalPlánek cesty na Nugal

Přístupnost pláže: 
Volně přístupná.
Přístup komplikován terénem.

Doprava: 
Pěšky

Naturismus: 
Oficiální n-pláž - s cedulemi.

Zázemí na pláži: 
Občerstvení není.
WC není.
Sprchy nejsou.
Dětské hřiště není.
Kemp není.
Parkoviště není!

Vhodnost: 
Pro plavce i neplavce.
Na opalování.
Vhodné pro děti.

Parkoviště: 

Nejbližší parkoviště je u Kauflandu, cca 1,5 km daleko.


Velikost pláže: 
caa 30 m jen pro naturisty, cca 50 m textil

Terén pláže: 
Štěrk.
Kamení.
Okolní břeh pohodlně schůdný.

Okolí: 
Les, lesík.
Skály, lom.
Hory.

Vodstvo - údaje: 

Voda byla 2023 velmi čistá, mísí se tu studené a teplé proudy, podle směru a síly větru. (Někdy je na povrchu studená, jindy studená vespod.)


Vodní plocha: 
Dno z balvanů.
Vstup do vody pozvolný - mělčina.
Voda obvykle čistá.

Po svých / s jízdenkou: 

Přístup je buď z centra Makarské podél břehu pěšinou 2,5 km, cca 1 hodinu (zprvu rovné pěšina, pak ale po kamení do kopce a z kopce, takže náročnější), nebo od parkoviště u Kauflandu – 1,5 km, cca 30 min. Část cesty je vystavena přímému jižnímu slunci, jelikož porost zde před několika lety shořel – doporučuji ve vedrech absolvovat raději ráno či večer. Nepravidelně jezdí až na pláž loď z Makarské za 10 eur.


Další info: 

Pláž Nugal byla v nějakém průvodci označena za nejkrásnější pláž Jadranu – proto se na ni hrnou i zástupy textiláků. Ačkoli je celá pláž oficiálně nudistická, místní nudisté si z 80 m improvizovaně ohradili špagátem asi 30 m pod skálou. Koncem srpna byl poměr tak 30 – 40 nudistů na 150 textiláků. To vyvolává konflikty, zejména když si textiláci fotí panorama útesu přes nudistickou část pláže – byl jsem svědkem i házení kamení po fotografujících. Výhodou je lesík hned u pláže, kde se dá přečkat největší vedro. Nevýhodou absence záchodů – ty si lidé dělají z tůňky pod vyschlým vodopádem. Odpadky tu místní nudisté každý večer sbírají a odnášejí. Pláž je oblázková s většími valouny, chce to boty do vody.


Nejbližší obce: 

Makarska, Tučepi


Aktualizováno: 
19.9.2023

0
 
-

Letos v srpnu jsem navštívil

Vložil turista, 11. Říjen 2023 - 14:03
Obrázek uživatele turista

Letos v srpnu jsem navštívil tuto „profláknutou“ nuda pláž při pěším výletu z Tučepi.Můj dojem z této pláže byl rozpačitý.V nudistické části pod skálou jsme byli čtyři naháči a zbytek asi 100 lidí byli plavkáči.Po půlhodinovém osvěžení jsem raději odešel zpět směr Tučepi, na oblíbenou nuda pláž Dračevac.

 
-

To je dost depresivní informace

Vložil Jarda2, 12. Říjen 2023 - 20:57

Já jsem naposled na Nugalu byl tuším v roce 2005, na celé pláži tehdy bylo asi tak 10 textiláků a několik desítek naturistů a já jsem se divil že jim není trapné být oblečení mezi tolika naturisty. No doba se mění.

Nepochybuji zase že jste tam letos viděl velké množství influencerů, youtuberů, tiktokerů a podobných existencí jak si tam vyrábějí nekonečná množství selfíček – tak pláž sama o sobě je totiž opravdu krásná.

 
-

Možná jsem.jen vystihl špatný

Vložil turista, 12. Říjen 2023 - 21:59
Obrázek uživatele turista

Možná jsem jen vystihl špatný čas a naháčům se prostě na Nugal beach nechtělo.Možná i kvůli těm existencím s mobilama jak píšete. Bohužel doba internetu přivede na takovà kásná místa i ty co si tam jdou hlavně pro fotky na instagram a požitek z naturismu, nudismu a svobodné nahoty jim nic neříká. Bohužel ani tolerance vůči nám naháčům, kteří si chceme užít relaxu po svém. Do dnes nedokážu pochopit co např.vede textiláky(nemám sice toto slovo moc rád), že si přijdou lehnout v plavkách mezi skupinu nudistů…

 
-

Co vede "textiláky"

Vložil 0ndra, 17. Říjen 2023 - 11:46

K tomu, že si přijdou lehnout v plavkách mezi naturisty, je vede většinová přízemní představa o užívání svých vlastních práv a svobod. Hlavou se jim honí něco jako: „mít plavky je normální, nikdo mě nemůže nutit je sundat, mě se ta pláž líbí, já chci, já můžu…“ Jde-li o nějaké atraktivní místo, dělá si na něj nárok kdekdo. Například ostrov v jezeře Cep I u jihočeské Tuště se stává rok od roka stále více textilním. Dokonce už z mapy.cz zmizela ikonka Naturistická pláž. (Nyní dle map mají Tušťské pískovny naturististický kout na jižním cípu jezera Velká pískovna, později omrknu a poinformuji.)

 
-

A ještě vzpomínka z roku 1985

Vložil Jarda2, 2. Listopad 2023 - 18:41

Moje první cesta do Jugoslávie, autobusem do Makarské kde jsem za levný peníz přespával v autě známé mého známého.

Celé pobřeží Makarské a okolí kromě hotelových pláží byla tehdy jedna velká FKK pláž. Naháči byli úplně všude, tam jste skoro nepotkal člověka v plavkách. Z dnešního pohledu až nepochopitelné jak se doba změnila.