NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Menorca 2016

Vložil eSHá, 31. Říjen 2016 - 12:58

Začátkem září jsme navštívili ostrov Menorka. Rád bych Vám sdělil některé informace, abyste se mohli lépe rozhodnout, kam eventuálně na dovolenou.

Tato fotoreportáž popisuje asi 10 km jižního pobřeží kolem střediska Santo Tomás. Od letiště v Mahonu je toto letovisko vzdáleno asi 30 km. Obrázky s textem jsou seřazeny tak, jako kdybychom šli po pobřeží od západu na východ.


Protože jsme na stránkách Naturista.cz, budu se záměrně věnovat pouze pobřeží. Hned na úvod musím říci, že s nahotou tam není žádný problém. Koupání a slunění se tam praktikuje následovně. Před hotely, na oficiálních plážích, se lidé pohybují v plavkách. Některé ženy jsou samozřejmě nahoře bez. Všude jinde po pobřeží jsme narazili na smíšené pláže. Takovou přirozenou svobodu s oblékáním v Čechách nevidíte. Nikdo neřeší ani slovně, ani pohledem, zda máte plavky nebo jestli jste zcela nahatí. Lidé na plážích společně relaxují a vládne tam pohoda.


Zátoka Cala Escorxada. Nádherně čistá voda, u jednoho okraje jsou na dně balvany. Vzhledem k ochraně přírody jsou travnaté porosty na břehu odděleny lanem, aby se zbytečně nedevastovaly. Pláž je dostatečně široká, aby se tam všichni vešli. Stín lze nalézt těsně u skal. Neprodává se tam žádné občerstvení, jídlo a pití si musíte přinést s sebou. Před zátokou většinou kotví nějaké jachty, ale nikdy tam nebylo přeplněno.

Stezka po pobřeží. Vede skalnatou krajinou, porostlou jehličnatým lesem. Zabloudit tam nelze. V letním horku je zdejší turistika hodně fyzicky náročná. Vezměte si solidní boty a dostatek pitné vody. Chodí zde docela hodně lidí všech generací oběma směry. Výhledy na moře a rozeklané skalní stěny opravdu stojí za to.

Pláž Binigaus je asi kilometr dlouhá. Jedná se o úzký pás jemného písku, ohraničený z jedné strany mořem a z druhé strany načervenalým, skalnatým břehem. Pláž se směrem od civilizace rozšiřuje a pobřežní pěšina klesá dolů. Do moře se dá dojít docela daleko, dno klesá jen velmi mírně.

Černé menorské koně. Co k tomu dodat ? Symbol ostrova, nádherná zvířata, která svoje umění předvádí na slavnostech v jednotlivých městech. Tady v těch vyprahlých ohradách chodí někdy loudit jídlo od turistů.

Ostrůvek u pláže San Adeodato nemůžete přehlédnout. Lze k němu přebrodit, či doplavat. Občas někdo kráčel po jeho vrcholku ale pozor ! Do vody z něj neskákejte, je to nebezpečné. Ostatně je tam i výstražná značka. Vedle této pláže jsou hotely, vily a restaurace.

Santo Tomás. Klidné letovisko, které má prý mimo sezonu asi 59 stálých obyvatel. Mají tam obchůdky s potravinami, bary, restaurace, půjčovny všeho možného, prostě letní klasika. Automobilová doprava je tam minimální a s ostatními místy na ostrově Vás spojuje autobusová doprava. Zahrady jsou zde vzorně udržované, všude je čisto a pořádek. Pokud se vydáte mimo hlavní třídu, připadáte si tam, jak v nějaké botanické zahradě.

Městská pláž, na kterou se od hotelů dostanete po dřevěných lávkách. Promenáda za porostlou písečnou dunou je v noci decentně osvětlená a tvoří ji betonová zámková dlažba. Ty veselé barevné slunečníky jsou ve zdejších obchodech k dostání za 6.50 € a můžete je tudíž s sebou nosit i na jiné pláže. Jsou lehoučké a složené mají na délku asi jeden metr.

Koňská stezka – Cami de Cavalls. Vznikla někdy ve 14 století, vede kolem celého ostrova a měří asi 200 km. V současnosti je toto území rozparcelované a ohraničené kamennými zídkami. Cestou si otevíráte stále další a další vrátka, tak typická pro tento kraj. Vrátka drží stále zavřená a zaklapnutá. Stačí šikmé uložení, jednoduchá aretace a je to. Pokud jsou tam tedy na pastvě koně, nikam nemohou utéct.

Plážička se jménem Talis, kterou končí dlouhé pláže vedoucí od střediska Son Bou. Písek je velice jemný a sklon do vody mírný. V různých průvodcích byla tato pláž označena čistě jako nudistická, ale i tady byla pouze smíšená. Závěrem mého popisu ještě jedna zajímavost. Pokud by se někdo chtěl pohodlně dostat na nějaké odlehlé pláže na ostrově, slouží k tomu loď s názvem Taxi playa. Polodenní výlet na různá místa bývá v nabídce fakultativních výletů za cenu 30 €. Tak šťastnou cestu.

Video ze skalnaté pěšiny od pláže Binigaus do zátoky Cala Escorxada najdete zde:


Video z koňské stezky mezi Santo Tomas a Son Bou najdete zde:


Jedno z mnoha videí o celém ostrově Menorca je zde:Článek zpracoval: Ivo Žurek naturista@naturista.cz
5