NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistická dovolená - Mohelnicko-Olomoucko

Vložil Anonymní, 11. Červen 2007 - 5:58
„Tó soper rychló hanáckó dálnicó mezi Mohelnicó a Olomócem každé profrčí, ani nekókne nalevo napravo [Zmatený] .“
Sami vidíte, že do oblasti, kterou tento týden navštívíme, budeme potřebovat soper speciální jazykové školení. Po přelouskání základů hanáčtiny tedy vyrazíme do nepříliš turisticky známé oblasti Litovelského Pomoraví. Sami ale s údivem zjistíme, že rychlospojka mezi Mohelnicí a Olomoucí skýtá spoustu možností výletů za zábavou, poznámím, gurmánstvím a samozřejmě naturismem. Tomu se v teplé nížině podél řeky Moravy daří docela dobře. Tak postupně navštívíme mohelnický bagr, rozlehlý písník u Nákla a Mekku olomouckých naturistů – Poděbrady u Olomouce.

Litovelské PomoravíLitovelské Pomoraví CHKO Litovelské Pomoraví bude naší osou po celý týden, který prožijeme na této pouze 30 km dlouhé trase. Na začátku bychom měli pro získání slevy na většinu vstupů do turistických objektů Olomoucka využít Olomouc region card. Je to vlastně takové slevové předplatné do turisticky zajímavých míst regionu. Možno koupit na 48 hodin, nebo na 5 dnů.
Vlastní putování zahájíme v Mohelnici, kde můžeme vidět Monoxyl – model pravěké lodi, uslyšet můžeme Mohelnický dostavník – v trampském a country stylu. Ubytování v tomto místě nalezneme zde. Až se ráno vzbudíme, tak se po hanácke pěkně rozezpíváme, třeba Za horama svitá…
Každého naturistu ale určitě bude lákat návštěva místní naturistické lokality a tou je:

Mohelnický bagrMohelnický bagr MOHELNICKÝ BAGR Informace pro naturisty
Tady najdeme po našem turistickém cestování oázu klidu a odpočinku. Vodní plocha je vlastně začátkem CHKO, takže po proplavčení si můžeme zajít na dlouhatánskou procházku lužními lesy a biotopy Litovelského pomoraví. Meandry řeky Moravy tady vytváří neopakovatelné kouzlo.
Po nabažení se přírody se můžeme vrátit zase trochu do civilizace a v přilehlých Lošticích navštívíme světoznámou výrobnu a muzeum pravých Olomouckých tvarůžků.

Pokud by některé z dam přišlo ze syrečků mdlo, popřípadě šoufl, tak může zajít trochu na vzduch a po pouhých 7 km narazí na dominantu tohoto kraje:

Hrad BouzovHrad Bouzov Hrad Bouzov je z r. 1317 a údajně se tady narodil Jiřík z Poděbrad. Bouzovsko se už zažíná vypínat do kopečků, tak můžeme zažít zase trochu kontrastu z pomoravské roviny. Necháme se inspirovat tipem k turist. okruhu Bouzovskou vrchovinou. Kdo se už probral ze syrečkového opojení, tak může pokusit trasu Za dobrodružstvím malého Tvarůžka Cestou zpět k Moravičanům, k naší n-pláži, se můžeme stavit v pečlivě udržovaném arboretu v Bílé Lhotě:

Bílá LhotaBílá Lhota „…Učme se mluviti se stromy a rozuměti jejich řeči. Až se to naučíme, budeme zcela jinými lidmi, šťastnými a spokojenými…“ Uprostřed vesničky, hned za půvabnou návsí, nás k návštěvě vyzývá Arboretum s ojedinělou sbírkou asi 500 druhů dřevin a bylin a rozlohou 2,5 ha. V roce 1926 jej založil Qiudo Riedl v areálu bývalého zámeckého parku. Na místě zámku, který stojí naproti areálu Arboreta, původně stála tvrz připomínaná v roce 1437, která bylo ve 40. letech 18. století barokně přestavěna.
Pokud budeme z mohelnického bagru už dostatečně připálení, tak určitě nepohrdneme zchlazení v podzemních krásách poblíž Bílé Lhoty a jimi jsou:

Mladečské jeskyněMladečské jeskyně Mladečské jeskyně. Jejich složitý labyrint puklinových chodeb a dómů se nachází v nitru vrchu Třesín (jehož název je odvozen od vyjádření „třes se!“) a jeskyně jsou opravdovým rájem pro speleology i archeology. Jižně od Bílé Lhoty a Bouzova pak najdeme další z rozsáhlých jeskynních komplexů a jimi jsou Javoříčské jeskyně.
V sousedních Nových Zámcích najdeme zámek s romantickýcm okolím a vstupem do nám už známé CHKO LP. Počítám, že v tomto momentě už budeme nabažení Mohelnicka i s jeho bagrem a tak se necháme zlákat další nedalekou naturistickou lokalitou a tou bude Náklo. K němu se ale dostaneme přes nepřehlédnutelnou dominantu oblasti – „Hanácké Benátky“:

LitovelLitovelLitovel. Zde mohu jen doporučit opravdu perfektně zpracovaného turistického průvodce. Ten vám ukáže vše – od ubytování až po místní gastroprocházku [Vyplazený jazyk] . Ta vás zavede do světoznámého Litovelského pivovaru, komu by se stýskalo po tvarůžcích, tak může navštívit místní ruční výrobnu sýra ORRERO. Cestó dom si můžeme zapět něco o pívečku [Smích]
Naturisti už ale jistě láteří, že těch památek bylo už moc a že teď už radši zase k vodě [Spiklenec] . Máte pravdu! Z Litovle jen trochu poskočíme a po 6 km staneme u rozsáhlé pískovny, kterou znají naháči ze široka daleka:

NUDI NákloNUDI Náklo NÁKLO. Informace pro naturisty
Podobně jako u Mohlenice i zde najdeme nuda pláže stranou světa, krásně průzračnou vodu a pohodu naturistům vlastní. Ubytování je možné v kempu, který je na břehu od obce Lhota nad Moravou, nebo využít výše uvedeného Litovelského průvodce. Pokud jsme na kole, tak můžeme podniknout cyklotrasu 23 km Krajem jezerní královny která nás zavede opět do CHKO LP.
U Nákla určitě prožijeme krásné chvíle, ale v koutku duše nás už bude lákat město veliké, historicky přímo hlavní a tím je Olomouc. Ještě ale než vjedeme do města, tak nemůžeme minout další z velkých místních n-lokalit s nuda pláží a tou jsou:

PoděbradyPoděbradyPODĚBRADY u Olomouce Informace pro naturisty
Toto místo je výspou olomouckých naháčů a budete se tady cítit velmi dobře. Nuda pláž je až ne konci rekreačního areálu, u vzdálenější vodní plochy. Ubytovat se můžete v blízkém kempu, nebo využít nabídky olomouckého ubytování. Do města Olomouc je to odsud coby kamenem dohodil, takže až nás přestane bavit polehávání u vody, tak máme nepřeberné množství aktivit pro turisty.

OlomoucOlomouc Veškeré kompletní informace pro turisty najdeme na Olomouc Turism, popř. na Olomouc.com. Jistě si nenecháme ujít návštěvu Olomouckého orloje a abysme na hanáckou metropoli viděli pěkně z vršku, tak se vyšplháme na Svatý kopeček, kde shlédneme něco zvířátek [Ďáblík] .
Pokud se nám nebude chtít při našem brouzdání opustit město a přitom si aspoň trochu užít naturismu, tak zaskočíme do OLTERMu, místního koupaliště. To nám nabídne terasu pro naháče. Informace pro naturisty.

Tak si myslím, že tuhle hanáckou superdálnici čítající 30 km jsme jeli dobrých 14 dnů [Úsměv] . Viděli jsme a zažili jsme a ochutnali jsme zase něco nového. Napříště na Moravě ještě zůstaneme a podíváme se trochu jižněji od Olomouce. Přeju vám hezké léto, vzpomínejte na Hanáky v dobrém a hlavně s písničkó [Vyplazený jazyk] Čí só hode!


3