NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistická pláž Red Beach na Krétě (Crete, Greece)

Vložil Anonymní, 14. Říjen 2010 - 23:10

Kam zamířit na dovolenou, když jste po celé léto pracovně vytížení? Tuto otázku jsme řešili tento rok. Vynechali jsme tedy tradiční lokality jako Chorvatsko apod. Virtuálním prstem (myší) po mapě jsme se sunuli jižněji. Nakonec jsme skončili na jižním cípu Kréty a rozhodně jsme neprohloupili.

Přes největšího zprostředkovatele zahraničních zájezdů jsme zjistili nejvýhodnější CK a poslední záříovou noc vyrazili z chladného Brna do neznámé tmy.


Na jejím konci byla taky tma, ale přece jen z ní vystupovala jakási světýlka. Patřila severokrétskému městu Heraklion, kde se jsme za sebou nechali tmu, zimu, ponuré podzimní středoevropské myšlénky a nechali se unášet 27stupňovým nočním teplem, mořskými vlnami a vůbec všemi krásami Kréty.

Matala hotelMatala hotel 70tikilometrová cesta z letiště uběhla rychle a hladce, protože jsme jeli taxi sjednaným od cestovky. K rychlé jízdě přispěla řidičova zručnost a jeho „svérázný“ výklad dopravních předpisů… Tento náš první dopravní prostředek na Krétě měl najeto 705 tis. km a i přes to jsme v pořádku dorazili do Mataly – cíle naší dovolené. Po krátké noci přišel první vlahý den.
Hned dopoledne jsme začali objevovat Matalu a cestu na Red Beach – místní oficiální FKK pláž. Půvabné městečko nás uchvátilo svým poklidným koloritem. Bodejť by ne, když stálých obyvatel je zde pouze asi 300. Také jsme neodolali prozkoumat místní turistickou, hojně navštěvovanou raritu – zpola uměle vytvořené mnohapatrové jeskyně, které byly původně vytesány Římany jako hrobky. Po staletích je obývali první Křesťané a posléze (v 70. letech 20. stol.) stoupenci Hippies. Kdo neodolá, doporučujeme se vybavit vhodnou obuví, která se aspoň částečně podobá turistické.

 


Red Beach
Přesto, že jsme byli nadšeni z místních krás, tak jsme už s nedočkavostí vyrazili k pláži. Na FKK Red Beach je to asi 25 minut chůze (necelý 1km s převýšením asi 80m). Poté, co jsme se vyšplhnuli na kopec nad Matalu, tak se nám otevřela krásná vyhlídka na nuda pláž a otevřené moře, kde se už za horizontem schovávala Afrika. Ještě seběhnout kamenitou cestičkou dolů a už jsme byli v cíli naší každodenní procházky. Na kraji pláže nás uvítal místní mladík, který nabízel pronájem lehátek a slunečníků a samozřejmě chladných nápojů. Potom, co jsme zmořeni výstupem sedli do improvizované taverničky (bouda-bufet) a hlesli směrem k obsluze „Ein Bier“, se mladík zeptal: „Czech?“ a tím nás okamžitě prohlédl…

 


Voda u pláže Red Beach byla velmi teplá a neuvěřitelně průzračná. Byla dokonce průhlednější a čistší než v Chorvatsku nebo na pevninském pobřeží Řecka. Nikde žádné odpadky ani jiná špína. Také ve vodě jsme nenašli žádné ježky, medúzy a podobnou havěť. S brýlemi a šnorchlem se nám otevřela čarokrásná podvodní říše malých i větších hvězdic, krabů a dalších mořských zvířátek. Ti neopovrhli našim chlebem a naopak nás vždy vítali jako svoje společníky.
Na pláži nás čekalo nejen jen válení se v horkém písku, ale i nečekané zážitky. Zjistili jsme, že přilehlé skály jsou protkány žílami nazelenalého léčivého jílu, který si naháči (většinou Němci) s oblibou natírali na celá těla. Se slovy: „Super peeling“. Z okolních naháčů se navzdory mezinárodní sestavě vyklubali příjemní a milí společníci, tak jak tomu už u naturistů bývá. Někteří tam bivalkovali zřejmě celé léto. S oblibou jsme sledovali nezdolně trpělivého chlapíka, který trávil dlouhé chvíle stavěním kamenných pyramid. Tvrdil, že to je úžasná meditace.
Ležíme si tak poklidně v písku … a najednou mečení. A hle! Vysoko nad hlavami na skále se kde se vzala, tu se vzala, rodinka horských koz. Krásné, dlouhosrsté, každá jinak zbarvená, jak jinak smrdící i z fotky. Jen ty nejodvážnější sestoupily až k nám a žebraly pamlsky. Spokojily se s mrkví, ale banán od nás byl určitě vítanější.
Celkově je Red Beach pláží chráněnou před mořským větrem vanoucím od Afriky.
 
Výlet do soutěsky Agiofarago
Po několika nádherných dnech na pláži, které přece jen přecházely ve stereotyp, jsme si půjčili auto a vyrazili na výlet do soutěsky Agiofarago. Po krátké klidné jízdě asfaltku vystřídala šotolinová prašná cesta. Zastavili jsme se na krásné vyhlídce nad mořem v mnišském klášteře. Hned u vchodu jsme zůstali jako u vytržení nad záplavou růžovo-bílých kvítek. Vládl tam klid, mír a všudypřítomné kočky. Z dálky jsme zaslechli zpěv mnichů a když jsme hledali zdroj těch libých zvuků, tak jsme našli hrající rádio za oknem do kuchyně. Ani to nám však nepokazilo příjemný zážitek z tohoto malého kláštera.
Dále jsme pokračovali po šotolině serpentinami až k ústí soutěsky Ariofarago. Cesta to byla dobrodružná, doporučujeme připlatit za terénní vůz s kvalitními pneumatikami. Z parkoviště nás soutěska vedla alejí Oleandrů, které byly v této době bohužel už odkvetlé. Ze všech stran se ozývala zvonkohra zvonečků, které měly na svém krku všudypřítomné kozy. Cestou jsme procházeli kolem horolezců, kteří slézali stěny soutěsky. Příjemnou procházkou asi 1,5km jsme se dostali až k moři, kde se před námi otevřela nádherná oblázková pláž. Koupání před zpáteční cestou bylo osvěžující. Cestou zpět jsme sjížděli podél pobřeží (asi 20km) k malým plážičkám, kde jsme nikde nepotřebovali plavky.


 

Před odletem nezapomeňte navštívit v Heraklionu královský komplex Knosos (starý 5000 let).

 


FKK pláž Red Beach, Matala, Kréta
GPS: 34.987209, 24.748989

Zobrazit místo Greece – Crete (Kreta) na větší mapě


Děkuji své sestře Ladušce a švagrovi Ivošovi za poskytnutý cestopis a vzornou reprezentaci Naturista.cz na Krétě [Úsměv] . Ivo Žurek
Líbil se vám tento článek? Máte pěkné naturistické zážitky z vaší dovolené, cestování, návštěvy bazénu, aquaparku, wellnessu? Za článek tohoto rozsahu vám nabídneme volnou vstupenku na kteroukoli naši akci [Smích]
Svoje texty, fotografie, videa posílejte na EMAIL. Neoblíbenější článek roku bude odměněn pobytem v hotelu pro 2 osoby.
5
 
-

Matala

Vložil venca, 16. Říjen 2010 - 22:45

na Matale,pláži hipíků jsem byl loni,ale že je poblíž nudapláž,to jsem vůbec nevěděl.Díky za info,mám ispiraci na další dovču