NATURISTA.CZ

Přirozená radost ze života

-

Naturistická vesnička Aphrodite Village, Port Leucate, Francie (dep. Aude, region Languedoc – Roussillon)

Vložil Anonymní, 18. Srpen 2009 - 19:40

Aphrodite1Aphrodite1 V rámci následujících řádek bychom se rádi podělili o některé naše zážitky z dovolené v malebné jižní Francii, a to konkrétně v naturistické lokalitě Aphrodite Village.

Úvodem je třeba zdůraznit, že jsou to naše vlastní zážitky a zkušenosti z prvního pobytu, takže nemusejí platit univerzálně. Na druhé straně se třeba naše postřehy mohou některým kolegům naturistům hodit, protože jsou prostě věci, které v katalogu žádné cestovky nenajdete. Rozhodně tím nechceme fušovat do řemesla profesionálům, jen oficiální informace trošku doplnit.

Cesta z Prahy až k bráně Aphrodite Village nám trvala cca 16 hodin čistého času. Cestovali jsme po dálnicích jak v Německu, tak i ve Francii, neboť je to varianta bezesporu nejrychlejší. Zvolili jsme trasu přes Norimberk, Karlsruhe, Lyon, Avignon a Montpellier tak, jak nám doporučil internetový plánovač tras. Ve Francii jsme na dálničním mýtném zaplatili za jednu cestu cca 50 € (v Německu jsou dálnice, jak známo, zdarma). I tak můžeme cestování po dálnicích doporučit, neboť pohodlí za jízdy i během odpočinku na četných odpočívadlech za ono zmíněné mýtné určitě stojí.

Aphrodite je naturistický komplex vybudovaný (podle reklamního sloganu) ve stylu provensálských vesniček. Nebudeme s tímto tvrzením polemizovat, neboť jsme jistě neviděli všechny provensálské vesničky. Bezesporu však i přes vysokou koncentraci a poměrně spartánské technické provedení nepůsobí zástavba nijak násilně, je příjemně rozmanitá a přiměřeně doplněná zelení, takže celkový dojem je sympatický. Sama vesnička náleží do komplexu naturistických lokalit, které jsou vybudovány tak říkajíc „na jednom fleku“ na konci poloostrova Port Leucate, patřícího ke stejnojmennému městečku. V sousedství Aphrodite Village, která je podle všeho nejstarší, naleznete rezidence Club Oasis, Village Ulysses a Les Jardins de Vénus (Venušiny zahrady).

Aphrodite11Aphrodite11 Aphrodite2Aphrodite2

Jednou z věcí, kterou katalogy cestovních kanceláří šikovně obcházejí větou „apartmány jsou individuálně zařízeny“, je fakt, že evidentně drtivá většina apartmánů je v držení soukromých vlastníků. Majitelé své apartmány využívají pro vlastní rekreaci a ve zbytku sezóny je pronajímají zčásti vlastními silami (vývěsky „a louer“ – „k pronájmu“ naleznete na každém kroku) a zčásti přes agentury. Je třeba se tedy připravit na to, že jedete prakticky „do privátu“, se vším, co k tomu patří, počínaje rozmanitým nábytkem a konče soukromou knihovnou majitele. My jsme měli štěstí na velmi pěkné a pohodlné prostředí, někdy to ovšem může znamenat malou sázku do loterie.

Na tomto místě možná zaslouží za zmínku pár rad, kterými se budeme do budoucna řídit určitě i my. V katalogu jsme si přečetli doporučení dovézt si vlastní ručníky, utěrky a také ložní prádlo. Lůžkoviny však dle informací mělo být možno zapůjčit i přímo v recepci. Ručníky a utěrky jsme tedy přibalili, lůžkoviny již nikoli. A byla to chyba. Za poplatek 10 € na lůžko a týden jsme obdrželi ložní prádlo, které bylo z větší části jednorázové. V praxi to znamená, že je vyrobeno z jakési syntetické směsi, stejné, jaká se např. používá v potravinářství k výrobě jednorázových zástěr nebo pokrývek hlavy. Nutno říci, že poležení na takovém prostěradle a polštáři, zvláště v horké letní noci a v „naturistickém nočním úboru“, není zvlášť příjemné. Kdo by zároveň podle týdenní sazby půjčovného očekával, že po týdnu mu budou nabídnuty lůžkoviny nové, ten by se hrubě mýlil. Proto VELMI doporučujeme vybavit se vlastním ložním prádlem. S rozměry povlaků si není třeba lámat hlavu, neboť všude ve Francii se používá systém „sendvič“, tj. látkové prostěradlo ve dvou vrstvách přetažené vlněnou pokrývkou. Prakticky jakékoli klasické prostěradlo svými parametry bohatě postačí.

Ubytování nám v recepci umožnili okolo 16 hodiny, tak, jak stálo v propozicích. Údaj o lázeňské taxe a poplatku za závěrečný úklid taktéž odpovídal instrukcím CK, naproti tomu kauci na poškození, o které jsme byli předem informováni a měla činit 200 €, jsme skládat nemuseli.

Terasa1Terasa1 Terasa2Terasa2 Terasa3Terasa3

Pokud se týče infrastruktury kempu, je na velmi slušné úrovni. V rámci komplexu najdete malý, ale velmi dobře zásobený supermarket řetězce Casino, vlastní pekárnu, kde každé ráno můžete zakoupit bagetky ještě horké z pece. Taktéž velmi pěkně zásobená je místní vinotéka, kde vám paní majitelka ochotně doporučí z pestré palety místních vín. Cenově se vína ve vinotéce, stejně jako v supermarketu, pohybují mezi 3,50 a 5 €. Hned vedle najdete trafiku, spojenou s prodejnou suvenýrů, pizzerii, kde mmj. připravují senzační paellu, a bufet. Na druhé straně vesnice, u pláže, potom můžete navštívit další restauraci, o jejíž kuchyni se nedá hovořit jinak nežli v superlativech, zejména pokud máte rádi krevety, mušle, ústřice a jiné mořské potvory. Sympatické je, že na rozdíl např. od Chorvatska se můžete nahatí pohybovat opravdu v celém areálu, včetně recepce, obchodů a restaurací.

Po celé délce poloostrova směrem na volné moře potom leží místní písečná pláž, o kterou se Aphrodite dělí s Club Oasis. Vstup do vody je velmi pozvolný, takže pokud není moře příliš rozhoupané, je vhodná i pro malé děti. Správa komplexu zajišťuje pravidelné čištění a údržbu pláže. Takže koupání a slunění opravdu špičkové, i přes občasné větší vlny hnané větrem od Pyrenejí. Pokud jste však jachtař nebo surfař, tady se skutečně vyřádíte.

PlážPláž MrtvolaMrtvola RodinkaRodinka

Závěrem si můžeme snad jenom povzdechnout, že tahle super dovolená uběhla tak rychle, a vyslovit naše doporučení k návštěvě tohoto příjemného naturistického komplexu v krásném koutu Francie.

Zapsali: Iveta a Aleš

P.S. Ale u nás na Lhotě je taky krásně [Spiklenec]
LhotaLhota 


Redakce Naturista.cz – Interaktivní mapa APHRODITE Village + OASIS Village:

Zobrazit místo FRANCIE na větší mapě
5