Denik.cz-Zdraví
Z letního koupání v bazénech a přírodních nádržích si mohou lidé domů přinést také zánět močových cest. „Onemocnění začíná nenápadně. Následky však mohou být tragické. V případě, že zánět zasáhne i ledviny, se může z pacienta rychle stát čekatel na transplantaci,“ říká primář urologického oddělení Nemocnice Přerov Zdeněk Jadrníček.
Co je příčinou tohoto onemocnění?
Nejčastější příčinou je infekce bakterií Escherichia coli, méně často mykoplazmaty, chlamydiemi nebo kvasinkami. U žen, které jsou tímto onemocněním postiženy častěji než muži, může být příčinou i zánět pochvy. Mezi faktory napomáhající vzniku onemocnění patří prochlazení, cukrovka nebo snížení imunity. Významnou úlohu v prevenci hraje i správná osobní hygiena.
Mohou si lidé toto onemocnění přivodit třeba i tím, že si nesvléknou mokré plavky a nechávají je uschnout na těle?
Samozřejmě. Lidé náchylní k zánětům dolních močových cest by v létě po koupání neměli setrvávat v mokrých plavkách, ale měli by se ihned po plavání převléknout do suchého prádla.
Je rizikové i večerní posedávání u táboráku na studené zemi?
Ano. Při takovýchto akcích je i v létě potřeba dostatečně se obléci s důrazem na teplé spodní prádlo, nejlépe bavlněné a prodyšné. Oděv by měl být volný a dostatečně chránit i bederní krajinu.
Může za zánět močových cest a močového měchýře třeba i malý příjem tekutin během dne?
Určitě. Zvýšený příjem tekutin pomáhá odplavovat z močového měchýře škodlivé látky a bakterie. Doporučujeme denně vypít dva až tři litry tekutin v pravidelných intervalech po dvou až třech hodinách. Polovinu přijatých tekutin by měla tvořit čistá voda.
Jak se léčí záněty močových cest a močového měchýře?
Praktický lékař předepíše močové antiseptikum a doporučí nemocnému klid na lůžku a tekutiny. Nekomplikované záněty močového měchýře odezní za tři až pět dnů. Pokud potíže přetrvávají, odešle praktik nemocného k urologovi.
Jaká je prevence? Jsou i nějaké lidové recepty, jak těmto zánětům předejít?
Základem prevence je dostatečný pravidelný příjem tekutin. Je důležité vyvarovat se prochlazení, alkoholu, kouření a ostrých kořeněných jídel. Doporučuje se nosit teplé oblečení na spodní část těla a záda. Omezit sladká jídla. Nezadržovat moč na dlouhou dobu. Věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně.
Pokud se týká skladby pití, povolujeme bylinné čaje, minerálky, základem by ale měla být čistá voda. Preferujeme sprchování před koupáním ve vaně. Lidové léčitelství nabízí jako osvědčené recepty bylinné čaje – z medvědice lékařské, heřmánku, kopřivy.
Doporučuje také odvar z kořene petržele. Známý je i příznivý účinek brusinek, borůvek a kapek z lichořeřišnice. Moderní medicína doporučuje u recidivujících zánětů močových cest Uro-Vaxom – vakcínu z oslabeného kmene E.coli – nebo Wobenzym.
|